Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το κοντρόλερ με την καλύτερη κάρτα ήχου ?

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

bbkilleHome userMember since 2012
Καλησπέρα θα θελα να ρωτήσω μια απορία που έχω έπειτα από πολλές συζητήσεις με διάφορα φιλαράκια που παίζουν μουσική σχετικά με ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το κοντρόλερ με την καλύτερη κάρτα ήχου (ενσωματομένη) ?
κ στην ποιότητα του ήχου παίζει ρόλο κ με τι πρόγραμμα παίζεις ?
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 5:22 am
Δεν υπάρχει καλύτερο controller όπως ακριβώς δεν υπάρχει καλύτερο αυτοκίνητο. Υπάρχουν πολλοί καλοί controllers ανάλογα με τις απαιτήσεις και τις ανάγκες του καθενός.

Ναι το software παίζει ΚΑΙ αυτό ρόλο στην ποιότητα του ήχου. Αλλά πάνω απ' όλα παίζει ρόλο η πηγή σου (τα τραγούδια που παίζεις).

Επειδή υποψιάζομαι τι συζήτηση είχατε με τα φιλαράκια σου ψάξε λίγο καλύτερα στο forum και θα βρεις αρκετά νήματα που έχουμε συζητήσει τα ίδια πράγματα πολλές φορές και μερικές μάλιστα τα έχουμε αναλύσει όσο δεν πάει άλλο.
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 5:29 am
bbkilleHome userMember since 2012
Καλά σίγουρα εννοείται η ποιότητα των κομματιών ..αλλά πέρα απ'αυτό...
για σένα πχ προσωπική σου γνώμη-άποψη ποιά είναι? (θα κοιτάξω αυτό που μου πες μες στο φόρουμ) ;-)
 

Posted Tue 02 Apr 13 @ 4:35 am
Μην σε νοιαζει για την καρτα ηχου λεπτομερια ειναι δεν θα παρατηρησεις μεγαλη διαφορα στον ηχο.Απλα μην κατεβαζεις τα τραγουδια σου απο youtube,κατεβαζε απο διαφορα sites για να κατεβαζεις μουσικη η και απο torrent ωστε ν εχουν καλη ποιοτητα.Αφου τα κατεβασεις πατα δεξι κλικ στο τραγουδι και μετα λεπτομεριες και ελενξε την ποιοτητα.Η καλυτερη ειναι 320kbps ;)
 

Posted Sat 06 Apr 13 @ 1:57 am
εγω εχω βρει μια εφαρμογη που κατεβαζεις απο youtube αλλα επιλεγεις την ποιοτητα και βαζω την καλυτερη οπως αναφερθηκε παραπανω 320Kbit/s
 

Posted Sat 06 Apr 13 @ 4:34 am
Ό,τι και να μετατρέψεις από youtube, youtube παραμένει. Δεν κανει για club ο ήχος του youtube.
Η κάρτα ήχου είναι το δεύτερο σοβαρότερο πράγμα σε ένα PC ηχοσύστημα.

Ο ηχος youtube, o ήχος από build in Audio Codec του laptop και το σπασμένο virtualdj, έκαναν τον κόσμο να μην ακούει μουσική και να απαξιεί τους DJ.
Αγοράζεις το VDJ, παίρνεις μια κάρτα ήχου και παίζεις μουσική που προέρχετε από σωστή πηγή και όλοι σε ρωτάνε τι μαγικό έκανες και κάνει ο κόσμος κέφι. Αν τους πεις: "τα αυτονόητα" νομίζουν ότι τους κρύβεις επαγγελματικά μυστικά.
 

Posted Sat 06 Apr 13 @ 5:20 am
bbkilleHome userMember since 2012
Εννοείται οτι δεν κατεβαζω τραγουδια απο youtube γτ δε ακουγονται απλα...
γτ να παρεις εξωτ καρτα ηχου αφου το controller εχει δικια του?
Δλδ αν παρεις μια κονσολα (με ενσωματωμενη καρτα ηχου) που σου δινει ειτε το virtual,ειτε το Traktor,ειτε Serato
δεν εισαι καλυμενος..?πρεπει να παρεις κ καρτα ηχου εξωτ?
 

Posted Tue 09 Apr 13 @ 5:36 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
bbkille wrote :
Εννοείται οτι δεν κατεβαζω τραγουδια απο youtube γτ δε ακουγονται απλα...
γτ να παρεις εξωτ καρτα ηχου αφου το controller εχει δικια του?
Δλδ αν παρεις μια κονσολα (με ενσωματωμενη καρτα ηχου) που σου δινει ειτε το virtual,ειτε το Traktor,ειτε Serato
δεν εισαι καλυμενος..?πρεπει να παρεις κ καρτα ηχου εξωτ?


καλυμένος είσαι
 

Posted Tue 09 Apr 13 @ 6:03 am
bbkilleHome userMember since 2012
Eχω την Reloοp Jockey 3 με Traktor κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος... είχα παρει κ την Beatmix για 2η με το virtual κ μ αρεσε...
κ σκεφτομαι μηπως κρατησω αυτη που ειναι κ πιο ελαφρια κ πιο απλη..(δεν τα παω καλα με τα mapping κ εφφε)
Με την Βeatmix κ με το cdaki του virtual που συνοδευεται ειμαι καλυμενος απο θεμα ηχου ή θα χρειαστω καμια
εξωτερική καρτα ηχου?
κ μια γνωμη (χρειαζεται ή δεν χρειαζεται) ποια ειναι μια ''πιστή'' καρτα ηχου που θα σε βγαλει ασπροπροσωπο
κ να κανει ωραιο σετακι με το vdj?
 

Posted Wed 10 Apr 13 @ 10:32 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
H karta hxou pou exei h Beatmix einai mia xara, kai o Asio driver tis Reloop kalos.

Epeiseis exeis 50% ekptosi gia to VirtualDJ Full Pro to opoio parexei perissoteres dynatotites kai pleonektimata se sxesi me tin LE ekdosi pou exes. Mporeis na kaneis anabathmisei an kai otan to xreiazesai.
 

Posted Wed 10 Apr 13 @ 11:49 am


(Old topics and forums are automatically closed)