Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: HERCULES - DJ CONSOLE RMX 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=17785&LANG=GR

καλησπερα παιδια..σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη στον εξοπλισμο μου και αυτη η κονσολα μου φαινεται μια πολυ καλη λυση..κυριως θελω να την αγορασω επειδηεχω αυτοενισχυομενα ηχεια και εχει balanced εξοδους και γενικα μου φαινετα μια πολυ καλη κατασκευη...
τι γνωμη εχετε για αυτην την κονσολα??
 

Posted Sun 31 Mar 13 @ 10:23 am
Προσωπικά balanced εξόδους χωρίς hardware μίκτη απλά ΔΕΝ τις εμπιστεύομαι...
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 2:23 am
δηλαδη ουτε την vms 4 η την traktor s2 δεν θα εμπιστευοσουν??
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 5:39 am
Η VMS 4/4.1 είναι hardware υβρίδιο. H S2 είναι MIDI controller. Την S2 όχι δεν θα την εμπιστευόμουν να την βάλω απ' ευθείας πάνω σε PA.
Την VMS δεν θα είχα πρόβλημα.
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 5:44 am
δηλαδη ποιο θα ηταν το πιθανον προβλημα??
για την vms4 εχω ακουσει διαφορα..επειδη ειναι φθηνη για αυτα που προσφερει μηπως θα μου δημιουργουσε προβληματα στο μελλον??
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 7:00 am
Πιθανό πρόβλημα;;;
Κρασάρει ο υπολογιστής σου.

Την ώρα που συμβαίνει αυτό, το λειτουργικό σου και οι drivers της κάρτας ήχου σταματάνε να ελέγχουνε την κάρτα. Η κάρτα στέλνει έναν "ήχο" ή ένα ρεύμα στα ηχεία σου / στους ενισχυτές σου... Και επειδή το volume control 9 φορές στις 10 είναι software controlled, ο "ήχος" που πάει στα ηχεία σου είναι σαν να είχες την ένταση της κονσόλας στο 100%
Αν μιλάμε για μικρά ηχεία, τότε μικρό το κακό. Αν μιλάμε για ένα σοβαρό σύστημα PA οι κίνδυνοι είναι πολλοί. Από το να κάψεις ηχεία/ενισχυτές/crossover που αξίζουν από εκατοντάδες μέχρι χιλιάδες ευρώ, μέχρι να κουφάνεις (στην κυριολεξία) ανθρώπους...
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 7:28 am
Και για να σε προλάβω:
Ναι έχει συμβεί, και συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια!
Πριν απο μερικούς μήνες φίλος μου έπαιζε σε μεγάλο club με Serato σε MAC και είχε μια DDJ-S1. Του κόλλησε το MAC την ώρα που έπαιζε.
Αποτέλεσμα: Ένας τεράστιος θόρυβος σε ηχοσύστημα 50KWatt μέχρι να καταφέρει να κάνει hard reset το MAC.
Πέρα από την αντίδραση του κόσμου (50KWatt να παίζουν ένα stuttering sound) την άλλη μέρα βρήκαμε 2 καμένες κόρνες σε 2 δορυφόρους που δεν άντεξαν την παραμόρφωση. Και επειδή το spike ήταν πολύ απότομο το Limiter ΔΕΝ πρόλαβε να σηκώσει αρκετά γρήγορα το Gain Reduction για να προστατεύσει τις κόρνες.

Σημ: Πριν κολλήσει το MAC το ηχοσύστημα έπαιζε με απόδοση 60% δηλαδή περίπου τα 30Kwatt από τα 50KWatt (μπακάλικη προσέγγιση, αλλά σκέψου ξαφνικά από το να έχεις το master του μίκτη στο 6 να το καρφώνεις απότομα στο τέρμα)
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 7:36 am
PhantomDeejay wrote :
Και για να σε προλάβω:
Ναι έχει συμβεί, και συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια!
Πριν απο μερικούς μήνες φίλος μου έπαιζε σε μεγάλο club με Serato σε MAC και είχε μια DDJ-S1. Του κόλλησε το MAC την ώρα που έπαιζε.
Αποτέλεσμα: Ένας τεράστιος θόρυβος σε ηχοσύστημα 50KWatt μέχρι να καταφέρει να κάνει hard reset το MAC.
Πέρα από την αντίδραση του κόσμου (50KWatt να παίζουν ένα stuttering sound) την άλλη μέρα βρήκαμε 2 καμένες κόρνες σε 2 δορυφόρους που δεν άντεξαν την παραμόρφωση. Και επειδή το spike ήταν πολύ απότομο το Limiter ΔΕΝ πρόλαβε να σηκώσει αρκετά γρήγορα το Gain Reduction για να προστατεύσει τις κόρνες.

Σημ: Πριν κολλήσει το MAC το ηχοσύστημα έπαιζε με απόδοση 60% δηλαδή περίπου τα 30Kwatt από τα 50KWatt (μπακάλικη προσέγγιση, αλλά σκέψου ξαφνικά από το να έχεις το master του μίκτη στο 6 να το καρφώνεις απότομα στο τέρμα)



Σε controller με power on/off καθαρά απειρία του dj να πάει σε hard reset του mac και όχι σε κλείσιμο του controller. Αυτά τα δευτερόλεπτα είναι πολύτιμα σε τέτοιες καταστάσεις:)
Έχουμε κάποιο link του club των 50 kw; Για να το επισκεφτώ την επομενη φορά που θα περάσω από τα μέρη σου.


 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 8:38 am
αρα μου προτεινεις vms4.1 αλλα την φοβαμαι γιατι εχω ακουσει πολλα για αυτην αν και η τιμη των 320 ευρω για αυτα που λεει πως προσφερει ειναι πολυ καλη...
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 11:45 am
και σκεφτομαι και τις τυχον ρυθμισεις που χρειαζεται γιατι εγω για ενα μεγαλι χρονικο διαστημα θα την χρησιμοποιω με την le
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 12:47 pm


(Old topics and forums are automatically closed)