Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VESTAX VCI 400 - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

φιλοι καλημερα,θα ηθελα πληροφοριες για την εν λογο κονσολα vci 400 και αποψεις πριν κανω αγορα
με ενδιαφερει ποιοτητα κατασκευης υλικα δηλ κουμπια αντοχη
ηχος σε συγκριση παντα με καποιον που θα εχει ακουσει η δουλεψει αλλες κονσολες
ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ με το προγραμμα μας σε ολλες τις λειτουργειες της
και οτι αλλο μπορει να βοηθησει

σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

Posted Fri 22 Mar 13 @ 5:18 am
 

Posted Fri 22 Mar 13 @ 6:36 am
σε ευχαριστω,διαβαζω και μιλαμε
 

Posted Fri 22 Mar 13 @ 8:11 am
καλημερα
σου εχω στειλει ενα μηνυμα αν μπορεις να δεις κ να βοηθησεις
σε ευχαριστω πολυ
 

Posted Sat 23 Mar 13 @ 5:22 am
Αν απευθύνεσαι σε μένα, δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα.
 

Posted Sat 23 Mar 13 @ 8:20 am
papagpanos τα διαβασα και μου αρεσε και ο τροπος και η αναλυση αλλααν εχεις χρονο θελω τα φωτα σου πριν καταληξω
και εγω πριν ειχα την pioneer ddj s1 την εδωσα για τουσ λογους που προανεφερες αλλα και γιατι τα jogs δεν καταφερα να να φερω ποτε στο επιθυμητο αποτελεσμα
ηχητικα πολυ καλη αλλα παει
εχω δουλεψει με αρκετες κονσολες και σε ενα απο τα μαγαζια τωρα για ενεαν χρονο δουλευω την vci 300 mkii
μου αρεσει ο χειρισμος δεν εχω τρελαθει με τον ηχο
δουλευω με εναν λαπτοπ 2,35 2πυρινο με 2,87 μνημη γιατι τρεχω windows xp 32bit
αν παρω την κονσολα θα κανω αυτο που λες οτι κανεις και εσυ χωρης να αποκλειεται και η περιπτωση ν παιξω και ποιο κλαμπατι μουσικη
θα ηθελα στις δυο εισοδους που εχω να μπορω να συνδεσω 2 pioneer cdj cd και επισης να μπορω να την δουλεψω και σαν μικτη ανεξαρτητο
τωρα καπου μπερδευτικα...δεν καταλαβα πως εκανες να μην αναβουν ολλα τα λαμπακια καθος φορτωνεις κομματι στο ενα deck και να γινεται χριστουγεννα οπως και περιεγραψες...
εκει θα μπορουσες να βοηθησεις αν χρειαστει;
επισης την αποψη σου για την ποιοτητα των υλικων της,τα jogs σε ακριβεια και αποκριση,πως σου φαινονται;
αν την παω θα εχω καποιο προβλημα για τα παραπανω που εγραψα;
και τελος θα μπορουσες να μου πεις πως σου φανικε το σερατο το νεο;οταν εκανες την δοκινη λογο αυτου που σου ετυχε ησουν στο ιδιο μαγαζι-χωρο;

ευχαριστω για τον χρονο που θα διαθεσεις
 

Posted Sat 23 Mar 13 @ 2:22 pm
mhxanofagos wrote :
papagpanos τα διαβασα και μου αρεσε και ο τροπος και η αναλυση αλλααν εχεις χρονο θελω τα φωτα σου πριν καταληξω
και εγω πριν ειχα την pioneer ddj s1 την εδωσα για τουσ λογους που προανεφερες αλλα και γιατι τα jogs δεν καταφερα να να φερω ποτε στο επιθυμητο αποτελεσμα
ηχητικα πολυ καλη αλλα παει
εχω δουλεψει με αρκετες κονσολες και σε ενα απο τα μαγαζια τωρα για ενεαν χρονο δουλευω την vci 300 mkii
μου αρεσει ο χειρισμος δεν εχω τρελαθει με τον ηχο


Η VCI-400 ενσωματώνει τεχνολογία αιχμής στην κάρτα ήχου της άλλα θέλει και υποστήριξη από το software 24bit/48khz και δυστυχώς το vdj δεν την προσφέρει μέχρι την έκδοση αυτή.

mhxanofagos wrote :
δουλευω με εναν λαπτοπ 2,35 2πυρινο με 2,87 μνημη γιατι τρεχω windows xp 32bit


εγώ με i5 dual core 2.5, 8gb ram, win 8 64bit, 2x750 gb disks

mhxanofagos wrote :
αν παρω την κονσολα θα κανω αυτο που λες οτι κανεις και εσυ χωρης να αποκλειεται και η περιπτωση ν παιξω και ποιο κλαμπατι μουσικη
θα ηθελα στις δυο εισοδους που εχω να μπορω να συνδεσω 2 pioneer cdj cd και επισης να μπορω να την δουλεψω και σαν μικτη ανεξαρτητο


Και εγώ περιμένω να φτιάξει ο καιρός, να ανοίξουν οι πόρτες του bar στον πεζόδρομο και να παίξω κάτι πιο μπιτάτο:)
Μπορείς να συνδέσεις cds στα κανάλια C & D ανεξάρτητα εάν έχεις συνδέσει ή όχι laptop και να έχεις bass - mid - treble & filter ρυθμίσεις.

mhxanofagos wrote :
τωρα καπου μπερδευτικα...δεν καταλαβα πως εκανες να μην αναβουν ολλα τα λαμπακια καθος φορτωνεις κομματι στο ενα deck και να γινεται χριστουγεννα οπως και περιεγραψες...
εκει θα μπορουσες να βοηθησεις αν χρειαστει;


Με ενοχλούσε στο 2 deck skin που ενώ χρησιμοποιούσα τα κανάλια Α & Β, άναβαν τα led gain meters και στα κανάλια C & D.
Αυτό διορθώθηκε με την πολύτιμη βοήθεια του Γιώργου (PhantomDJ) στο mapping του VDJ.

mhxanofagos wrote :
επισης την αποψη σου για την ποιοτητα των υλικων της,τα jogs σε ακριβεια και αποκριση,πως σου φαινονται;


Ποιοτικά νομίζω είναι πολύ καλή, τα jogs ακριβέστατα και εκτός της ρύθμισης ευαισθησίας έχουν και ρύθμιση 'σκληρότητας' δλδ εάν τα θέλεις να γυρίζουν γρήγορα ή σφιχτά. Πάντως στα reviews την αναφέρουν σαν 'tank'

mhxanofagos wrote :
αν την παω θα εχω καποιο προβλημα για τα παραπανω που εγραψα;


Δεν γνωριζω, δεν απαντω :)
Σημαντικό πάντως που άνοιξε η Vestax ευρωπαϊκό κατάστημα που διαθέτει προϊόντα και επίσημα ανταλλακτικά. Μεταξύ άλλων fader και crossfader (και του CF-X2 για scratch) και τον μετασχηματιστή ρεύματος.

mhxanofagos wrote :
και τελος θα μπορουσες να μου πεις πως σου φανικε το σερατο το νεο;οταν εκανες την δοκινη λογο αυτου που σου ετυχε ησουν στο ιδιο μαγαζι-χωρο;


Το Serato είναι ένα κλειστό plug & play DJ Software για συγκεκριμένους controller. Δεν έχει δυνατότητες παραμετροποίησης και απουσιάζουν βασικές ευκολίες. Μέχρι να κυκλοφορήσει το VDJ 8 είναι το software που χρησιμοποιώ γιατί μου δίνει καλύτερο ήχο με τον controller μου, καλύτερο master tempo και καλύτερες κυμματομορφές που τις 'διαβάζεις' άνετα. Και μερικά που μπορούσα να κάνω με το VDJ άλλα έλεγα 'έλα τώρα', είναι το χειροκίνητο beatmatching και η τακτοποίηση της library σε collection και virtual folder.
Εκεί πάντως που το VDJ δεν έχει αντίπαλο είναι το κομμάτι video που για μένα είναι σημαντικό σε συγκεκριμένες δουλειές και έχω στην κατοχή μου το video και για το Serato και για το CrossDJ.
Και ναι, στον ίδιο χώρο δοκίμασα τα προγράμματα καθότι είμαι σταθερός DJ στο μαγαζί που εργάζομαι.

mhxanofagos wrote :
ευχαριστω για τον χρονο που θα διαθεσεις


Παρακαλώ:)


 

Posted Sun 24 Mar 13 @ 1:26 pm
κατι ακομη
θα μπορω δηλ να δουλευω και τα δυο προγραμματα μεχρι να βγει το 8αρι;
ειναι σεταρισμενη να δουλευει και με τρακτορ;εχεις δοκιμασει κατι ωστε να εχεις αποψη σε θεματα ηχου;
το σερατο το νεο που εβαλες αναφερες οτι σε υποχρωσε να παιξεις με αυτο και οχι με βιρτουαλ,αυτο διορθωθηκε;
η αλλαγη της χαρτογραφισης για τα λαμπακια ειναι απλη;
τα χαρακτηρηστικα υπολλογιστη στα εστειλα για να δεις αν ξερεις πιθανων προβλημα λογο διαφορετικου λειτουργικου απο xp se 8ρια που δουλευεις
για το σερατο,το ψαξιμο που κανει,μετονομασια κοματιων,λειτουργιες που το βιρτουαλ εχει ως δεξι κλικ το ποντικη υπαρχουν στο σερατο;
το θεμα με το μπερδεμα play cue που τα εχει τοσο κολλημενα και μπερδευουν εχεις βρει κατι να προτεινεις;
απο ευκολια στην φορητοτητα; (γιατι η pioneer που ειχα ειχε θεμα εκει)
αν χρειαστει να την ακουσω πριν καταληξω υπαρχει δυνατοτητα στο μαγαζι που εισαι να γινει αυτο;
ευχαριστω και παλι
 

Posted Sun 24 Mar 13 @ 4:26 pm
mhxanofagos wrote :
κατι ακομη
θα μπορω δηλ να δουλευω και τα δυο προγραμματα μεχρι να βγει το 8αρι;
ειναι σεταρισμενη να δουλευει και με τρακτορ;


Μπορείς να δουλεύεις όλα(;) τα Dj software της αγοράς και αυτό είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα της VCI-400.
Έχω και το Traktor Pro 2, το μόνο που χρειάζεται είναι να περάσεις στο Traktor το midi file mapping που υπάρχει στο support της Vestax.

http://help.vestax.co.jp/en/catagoly.php?parent_id=4

mhxanofagos wrote :
έχεις δοκιμασει κατι ωστε να εχεις αποψη σε θεματα ηχου;


Στα Traktor και CrossDj έχεις την δυνατότητα να αλλάζεις το sampling rate της κάρτας ήχου την ώρα που παίζει το τραγούδι και καταλαβαίνεις άμεσα την ποιοτική διάφορα.

mhxanofagos wrote :
το σερατο το νεο που εβαλες αναφερες οτι σε υποχρωσε να παιξεις με αυτο και οχι με βιρτουαλ,αυτο διορθωθηκε;


Μέτα από επικοινωνία με το support της Vestax δίνουν πλέον την δυνατότητα να κάνεις ολική επαναφορά του controller στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Υπάρχουν 2 midi και 3 audio firmware διαθέσιμα για όλες τις χρήσεις. Μέτα από την επαναφορά πρόχειρα είδα ένα θεματάκι οτι το cue το περνάει και σαν hotcue 1 άλλα δεν έχω ασχοληθεί πιο πολύ. Θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα μαζί με την αναβάθμιση σε 7.4 και θα ενημερώσω.

mhxanofagos wrote :
η αλλαγη της χαρτογραφισης για τα λαμπακια ειναι απλη;


Είναι απλή και περιγράφετε αναλυτικά στο άλλο topic της VCI-400. (thanks Phantom:)

mhxanofagos wrote :
τα χαρακτηρηστικα υπολλογιστη στα εστειλα για να δεις αν ξερεις πιθανων προβλημα λογο διαφορετικου λειτουργικου απο xp se 8ρια που δουλευεις


Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ :)

mhxanofagos wrote :
για το σερατο,το ψαξιμο που κανει,μετονομασια κοματιων,λειτουργιες που το βιρτουαλ εχει ως δεξι κλικ το ποντικη υπαρχουν στο σερατο;


Όλα υπάρχουν άλλα με διαφορετικό τρόπο. Όλα τα παραπάνω όμως και η ανάλυση των κομματιών γίνονται σε λειτουργία offline του controller, με λίγα λόγια πρέπει να τα ετοιμάσεις από το σπίτι. Όταν παίζεις δεν στο επιτρέπει να τα κάνεις. Με έβαλε όμως στην λογική περαιτέρω τακτοποίησης της δισκοθήκης μου.

mhxanofagos wrote :
το θεμα με το μπερδεμα play cue που τα εχει τοσο κολλημενα και μπερδευουν εχεις βρει κατι να προτεινεις;


Είναι καθαρά θέμα συνήθειας και προσαρμογής. Θα τα ήθελα όμως λίγο πιο σκληρά στο πάτημα αλλά και αυτό συνηθίζετε.
Εγώ έψαχνα εκτός από DJ controller έναν γενικότερο midi controller για άλλη εφαρμογή, και η VCI-400 με τis 200+ midi λειτουργίες της ήταν σχεδόν(;) μονόδρομος.

mhxanofagos wrote :
απο ευκολια στην φορητοτητα; (γιατι η pioneer που ειχα ειχε θεμα εκει)


Σε μια τσάντα της Gator που μου πρότεινε ο άλλος κάτοχος της VCI-400 (thanks Dee P), controller, laptop 15'', βάση laptop της Crane, ακουστικά και καλωδιώσεις, δεν νομίζω να το λες πρόβλημα αυτό.

mhxanofagos wrote :
αν χρειαστει να την ακουσω πριν καταληξω υπαρχει δυνατοτητα στο μαγαζι που εισαι να γινει αυτο;


Ευχαρίστως άλλα δεν είμαι Αθήνα.

mhxanofagos wrote :
ευχαριστω και παλι


Παρακαλώ :)

 

Posted Mon 25 Mar 13 @ 9:46 am
καλησπερα,μηπως θα μπορουσα να ειχα κοστος αγορας και τοποθεσια της τσαντας μεταφορας,ειπες οτι χωραει 15αρι λαπτοπ ακουστικα κονσολα και καλωδια,εχει μαλακες επενδυσεις για την προστασια εσωτερικα;
μπορω να εχω ενα λινκ να την δω;
ο τοπος διαμονης μου δεν ειναι η αθηνα
εχεις συνδεσει καθολου στις εισοδους c,d cd pioneer η αλλα ωστε να δεις αν υπαρχει καποια διαφορα ως προς την ποιοτητα του ηχου;
αν καταλαβα απο τα παραπανω δουλευεις serato μεχρι να ερθει το 8αρι,κατι που σου εχει λειψει η σε δυσκολευει απο την αποχη σου απο το virtual;
οταν εκανες ερευνα,ησουν μονο σε αυτην την επιλογη η ειχες κ εναλλακτικη;
ευχαριστω και παλι και περιμενω αν κατι ανακαλυψεις εως οτου καταληξω να με ενημερωσεις
 

Posted Mon 25 Mar 13 @ 11:16 am
mhxanofagos wrote :
καλησπερα,μηπως θα μπορουσα να ειχα κοστος αγορας και τοποθεσια της τσαντας μεταφορας,ειπες οτι χωραει 15αρι λαπτοπ ακουστικα κονσολα και καλωδια,εχει μαλακες επενδυσεις για την προστασια εσωτερικα;
μπορω να εχω ενα λινκ να την δω;


http://www.gatorcases.com/p/123135-1092/g-club-control

http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=10047

mhxanofagos wrote :
ο τοπος διαμονης μου δεν ειναι η αθηνα


Εγώ Δυτική Πελοπόννησος

mhxanofagos wrote :
εχεις συνδεσει καθολου στις εισοδους c,d cd pioneer η αλλα ωστε να δεις αν υπαρχει καποια διαφορα ως προς την ποιοτητα του ηχου;


Στο σπίτι μόνο για δοκιμή, στο μαγαζί δεν έχω cds, μόνο μια φορά μικρόφωνο μου χρειάστηκε να συνδέσω.
Έχω όμως την δυνατότητα να την δοκιμάσω με cdjs 1000mk3 και 850 και να αντικαταστήσω μίκτες Pioneer 800, 700 και Allen & Heath 42 σε καλά συστήματα που γνωρίζω καλά για να ακούσω διάφορες.


mhxanofagos wrote :
αν καταλαβα απο τα παραπανω δουλευεις serato μεχρι να ερθει το 8αρι,κατι που σου εχει λειψει η σε δυσκολευει απο την αποχη σου απο το virtual;


Δουλεύω SeratoDj για τους λόγους που προανέφερα (ήχος, mastertempo, κυμματομορφές). Απο το VDJ μου λείπουν κάποιες ευκολίες οπως το reset on load και το auto headphones. Περιμένω από το VDJ 8 τα καλύτερα και να δικαιολογήσει γιατί είναι από τα ακριβότερα DJ software. Θα ήταν βέβαια αχαριστία μου και μη σεβασμός στον χώρο που μας φιλοξενεί να μην αναφέρω ότι το πληρώνεις μόνο μια φορά:)
Αναφέρω απλά επειδή αγοράζω software μόνο σε περίοδο προσφορών οτι μου στοίχησαν το Traktor 39.50€, το CrossDJ μαζί με το Video plug-in 103.50€ και το SeratoDj με το Video plug-in 134.88€.

mhxanofagos wrote :
οταν εκανες ερευνα,ησουν μονο σε αυτην την επιλογη η ειχες κ εναλλακτικη;


Κρυφοκοιτούσα και την Pioneer DDJ-SX αλλά το μέγεθός της και τα λιγότερα midi κουμπιά της έκριναν το αποτέλεσμα:)
Πάντως η εμπειρία μου με την εταιρία Vestax είναι η καλύτερη έχοντας δουλέψει με τους μίκτες PCM-55 και PCM-37 και λίγο με τον PCM-400. Απίστευτα μηχανάκια...

mhxanofagos wrote :
ευχαριστω και παλι και περιμενω αν κατι ανακαλυψεις εως οτου καταληξω να με ενημερωσεις


Βασικά τα τελευταία χρόνια και λόγω ηλικίας και λόγω απόφασης έχω αφήσει πίσω μου το clubing και κάνω δουλείες που με ικανοποιούν και κρατούν την αμοιβή μου κοντά στα προ κρίσης επίπεδα, γυρίζω και σχετικα νωρίς σπιτάκι μου. Το αναφέρω αυτό γιατί δεν είμαι ο τύπος που θα λιώσει έναν controller και θα ξεζουμίσει ένα software... Οπότε για τις ανάγκες σου επιβάλετε να ψαχτείς και μόνος σου...
 

Posted Mon 25 Mar 13 @ 1:56 pm
εδω κρητη για το τοπογραφικο θεμα
ηλικιακα ειμαι 36 χρονων κλεινοντας αρκετα χρονια σε κονσολες και πλεον βαδιζω στα βηματα που προ ανεφερες δεν θα την ξεζουμισω αλλα δεν υπαρχει και πουθενα η δυνατοτητα να την ακουσω και να την δω αρα και για αυτο το ψαχνω το κατα δυναμην
εχω επισης 3 προγραμματα αγορασμενα γνησια, το παρον (virtual) που πιστευω οτι εχει ενα απο τα καλυτερα κεντρα εξυπηρετησης με ατομα γνωστες που παλευουν εμας και αλλα χιλλια μυρια παραμματα και μπραβο σε ολους τους,tracktor και το serato που δυστηχως το τελευταιο το εχω δουλεψει και λιγοτερο
απ οτι φαινεται θα καταληξω στην συγκεκριμενη περιμενοντας λιγο μηπως και υπαρξει καμια καλυτερη προσφορα στην τιμη της
οταν την παραλλαβω κανω καποια αναβαθμιση απο το επισημο site της σε οδηγους κ προγραμμα η ειναι ολλα μεσα στην συσκευασια της;
απο την προ ενυσχηση των ακουστικων της εισαι ευχαριστημενος(η vci 300 mkii εχει ενα θεματακι);
σε εντασεις εκει που παντα κατα την δικη σου κρηση χρειαστηκε να ανεβασεις εντασεις ειδες οτι "ακουγε" η γενικα φτανει γρηγορα σε οριακες καταστασεις(ρωτω γιατι εχεις εμπειρια πανω σε μικτες που ξερεις την διαφορα της εντασης και της παραμορφωμενης εντασης)
σε ρωτησα για το διξι κλικ και την φοβερη δυνατοτητα παραμβασης που εχει το virtual γιατι απο την πολυ μικρη επαφη μου με το serato δεν καταφερα να παραμετροποιησω οπως και στο virtual η κοντα σε αυτο,,ισως να ηθελε περισσοτερο ψαξημο

ευχαριστω και παλι
 

Posted Mon 25 Mar 13 @ 3:50 pm
mhxanofagos wrote :
εδω κρητη για το τοπογραφικο θεμα
ηλικιακα ειμαι 36 χρονων κλεινοντας αρκετα χρονια σε κονσολες και πλεον βαδιζω στα βηματα που προ ανεφερες δεν θα την ξεζουμισω αλλα δεν υπαρχει και πουθενα η δυνατοτητα να την ακουσω και να την δω αρα και για αυτο το ψαχνω το κατα δυναμην
εχω επισης 3 προγραμματα αγορασμενα γνησια, το παρον (virtual) που πιστευω οτι εχει ενα απο τα καλυτερα κεντρα εξυπηρετησης με ατομα γνωστες που παλευουν εμας και αλλα χιλλια μυρια παραμματα και μπραβο σε ολους τους,tracktor και το serato που δυστηχως το τελευταιο το εχω δουλεψει και λιγοτερο


Καλά, παιδί είσαι ακόμη μπροστά μου:) (48)
Στο να την δω και ακούσω είχα και εγώ πρόβλημα και αγοράστηκε στα τυφλά. Με τα VDJ και Traktor παίζει κατευθείαν αφού περάσεις τα midi mapping files στα προγράμματα. Λέγοντας ότι έχεις το Serato, εννοείς το ITCH από την VCI-300; Εδώ θέλει λίγο προσοχή! Το ITCH δεν υποστηρίζεται απο την VCI-400. Η λογική της Serato είναι plug & play με συγκεκριμένους controller. Οι χρήστες του ITCH παίρνουν δωρεάν το νέο SeratoDJ άλλα δεν γνωρίζω εάν είναι κλειδωμένο με τον controller τους. Οι κάτοχοι πχ. της Pioneer DDJ-SX διαπίστωσαν οτι με την έκδοση του SeratoDJ που την συνόδευε ΔΕΝ μπορούσαν να συνδέσουν άλλον υποστηριζόμενο controller. Κανε μια ερώτηση στο forum της Serato για να έχεις μια σοβαρή απάντηση. Το μόνο κατάστημα που έχω δει να δίνει και το SeratoDJ με τον controller είναι το επίσημο της Vestax, ίσως στην πορεία το δώσουν γενικότερα.

http://shop.vestax.co.uk/

Επειδή είναι και το μόνο κατάστημα από όσα έχω δει που διαθέτει και τις Limited edition της VCI-380

http://shop.vestax.co.uk/limited-edition-54-c.asp

ίσως φέρουν και την Limited edition της VCI-400 αν σου αρέσει περισσότερο.

http://www.vestax.jp/products/detail.php?cate_id=156

H υποστήριξη είναι το σημαντικότερο σε μια αγορά και του VirtualDJ είναι σε υψηλό επίπεδο, και ακόμη σημαντικότερο που είναι και στην μητρική γλώσσα μας.

mhxanofagos wrote :
απ οτι φαινεται θα καταληξω στην συγκεκριμενη περιμενοντας λιγο μηπως και υπαρξει καμια καλυτερη προσφορα στην τιμη της


Εγώ την αγόρασα απο εξωτερικό.


mhxanofagos wrote :
οταν την παραλλαβω κανω καποια αναβαθμιση απο το επισημο site της σε οδηγους κ προγραμμα η ειναι ολλα μεσα στην συσκευασια της;
απο την προ ενυσχηση των ακουστικων της εισαι ευχαριστημενος(η vci 300 mkii εχει ενα θεματακι);


Από το support καλύτερα που έχει τις τελευταίες εκδόσεις, κανείς εγκατάσταση τον Asio driver και μετά ανάλογα με πιο πρόγραμμα θα παίζεις κάνεις αναβάθμιση εάν χρειάζεται στον controller. Αν θυμάμαι καλα με SeratoDJ ως την έκδοση αυτήν δεν μπορείς να έχεις και εξωτερικό μίκτη, μόνο να περάσεις σήμα από cd χωρίς περαιτέρω έλεγχο.
Με τα ακουστικά μου AKG K-181 και στις εντάσεις που παίζω στο bar έχω την έξοδο των ακουστικών στο "και πέντε". Αλλά αυτό ισχύει σε μένα. Δεν νομίζω όμως να έχεις θέμα με αυτό.


mhxanofagos wrote :
σε εντασεις εκει που παντα κατα την δικη σου κρηση χρειαστηκε να ανεβασεις εντασεις ειδες οτι "ακουγε" η γενικα φτανει γρηγορα σε οριακες καταστασεις(ρωτω γιατι εχεις εμπειρια πανω σε μικτες που ξερεις την διαφορα της εντασης και της παραμορφωμενης εντασης)


Την έχω πάνω σε μίκτη και δεν μπορώ να σου απαντήσω, εάν δεν κάνω ένα ταξίδι μεσοβδόμαδα θα δοκιμάσω σε ένα club φίλου μου για να σου λύσω και τις άλλες σου απορίες με τα cds και τον μίκτη.
Γνωρίζεις πιστεύω ότι δεν έχει booth έξοδο για μόνιτορ αν χρειαστεί να την δουλέψεις χωρίς μίκτη.


mhxanofagos wrote :
σε ρωτησα για το διξι κλικ και την φοβερη δυνατοτητα παραμβασης που εχει το virtual γιατι απο την πολυ μικρη επαφη μου με το serato δεν καταφερα να παραμετροποιησω οπως και στο virtual η κοντα σε αυτο,,ισως να ηθελε περισσοτερο ψαξημο


Πες μου ποιες ακριβώς λειτουργίες θέλεις για να σου απαντήσω συγκεκριμένα.

mhxanofagos wrote :
ευχαριστω και παλι


Παρακαλώ και πάλι:)

 

Posted Mon 25 Mar 13 @ 8:39 pm
καλησπερα,
ναι το θυμαμαι το 40...και βαλε της ηλικιας σου το διαβασα και στο λινκ που εκανες την ερευνα αγορας σου και εσυ....αλλα πιστευω και εσυ μεσα σου παιδι εισαι μιας και εχεις τοση ορεξη για την δουλεια και μπραβο σου!
με ενδιαφερει αμεσα να μου πεις πως θα την ακουσεις αν την δουλεψεις χωρις εξωτερικο μικτη σε μπιτατη συμπεριφορα και με καποιο cd πανω της για να εχω και εκει μια εικονα
για το θεμα της παραμετροποιησης πχ μετονομασια κομματιων,η πχ το ιδιωτητες κομματιου που στο virtual μπορεις πολυ ευκολα να κανεις αλλαγες ακομη και μεταφορα απο φακελο σε φακελο να αλλαξεις bpm manual κτλ....τετοιες ευκολιες εψαχνα
εχω την εκδοση το serato απο την pioneer ddj-s1 που ειχα στην κατοχη μου και με αυτο ειχα πειραματιστει λιγο δεν ξερω αν θα κανει για την vci 400 αλλα και παλι αν την παρω θα εχει μεσα serato αρα θα δουλεψω και αυτο μεχτι την παρουσιαση του 8
τι εννοουσες σε προηγουμενο μυνημα οτι με το serato γινεται η δουλεια στο σπιτι κια ετσι εφτιαξες καλυτερα την δισκοθηκη σου;
με το booth οντως ειναι σοβαρο θεμα...το μονο που μπορεις να κανεις αν εχεις ενα αυτοενυσχηομενο ηχειο απο την εξοδο με xlr που εχει η κονσολα να δοσεις σε μονιτορ και την ενταση να την ρυθμιζεις απο το ηχειο,,,ξερω δεν βολευει αλλα με την pioneer το ειχα κανει και απο το τιποτα....
αγορασες απο εξωτερικο;;μπορεις να δοσεις πληροφοριες μηπως και υπαρχει καμια καλυτερη τιμη και επιτανχυνω την αγορα μου;
για την τσαντα σε ευχαριστω πολυ ειναι σχεδον σιγουρο οτι εκει θα καταλληξω αν παρω την κονσολα
αρα να καταλαβα καλα οταν την παρω περναω απο το επισημο site της vestax αναβαθμησεις για οδηγους και για serato;
αν θα βρεις ευκαιρια τραβηξε ενα βιντεακι να την δω στο club του φιλου που θα παιξεις!!!...αλλο παραμα η εικονα μαζι με τον ηχο!!

ευχαριστω!!

 

Posted Tue 26 Mar 13 @ 1:26 pm
mhxanofagos wrote :
καλησπερα,
ναι το θυμαμαι το 40...και βαλε της ηλικιας σου το διαβασα και στο λινκ που εκανες την ερευνα αγορας σου και εσυ....αλλα πιστευω και εσυ μεσα σου παιδι εισαι μιας και εχεις τοση ορεξη για την δουλεια και μπραβο σου!
με ενδιαφερει αμεσα να μου πεις πως θα την ακουσεις αν την δουλεψεις χωρις εξωτερικο μικτη σε μπιτατη συμπεριφορα και με καποιο cd πανω της για να εχω και εκει μια εικονα


Για τις δόκιμες τελικά θα χρειαστεί να περιμένεις λίγο γιατί θα λείψω τελικά σε ένα επαγγελματικό ταξίδι, το πιθανότερο είναι να μπορέσω να τις κάνω την Δευτέρα.


mhxanofagos wrote :
για το θεμα της παραμετροποιησης πχ μετονομασια κομματιων,η πχ το ιδιωτητες κομματιου που στο virtual μπορεις πολυ ευκολα να κανεις αλλαγες ακομη και μεταφορα απο φακελο σε φακελο να αλλαξεις bpm manual κτλ....τετοιες ευκολιες εψαχνα


Μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά όχι όμως εν ώρα δουλειάς. Δεν πρέπει την ώρα που κάνεις τις αλλαγές αυτές να έχεις συνδεδεμένο τον controller στο πρόγραμμα για να γίνουν αποδέκτες.


mhxanofagos wrote :
εχω την εκδοση το serato απο την pioneer ddj-s1 που ειχα στην κατοχη μου και με αυτο ειχα πειραματιστει λιγο δεν ξερω αν θα κανει για την vci 400 αλλα και παλι αν την παρω θα εχει μεσα serato αρα θα δουλεψω και αυτο μεχτι την παρουσιαση του 8


Έχεις το Serato ITCH με το οποίο δεν θα παίξει η VCI-400. Τρέχει ένα promo μεταξύ Serato και Vestax απο 15/3 εως 30/4 που δίνει με τον controller δωρεάν το SeratoDJ άλλα δεν ξέρω λεπτομέρειες. Κανονικά η VCI-400 συνοδεύετε από το SeratoDJ Intro που είναι εισαγωγικό πρόγραμμα και δεν έχει καμιά σχέση με το SeratoDJ σε δυνατότητες και ήχο. Επίσης συνοδεύετε από μια έκδοση VirtualDJ LE.

mhxanofagos wrote :
τι εννοουσες σε προηγουμενο μυνημα οτι με το serato γινεται η δουλεια στο σπιτι κια ετσι εφτιαξες καλυτερα την δισκοθηκη σου;


Ότι αφού δεν έχεις τον controller συνδεδεμένο όταν περνάς ή διορθώνεις τα τραγούδια όλη η δουλειά γίνετε σπίτι.

mhxanofagos wrote :
με το booth οντως ειναι σοβαρο θεμα...το μονο που μπορεις να κανεις αν εχεις ενα αυτοενυσχηομενο ηχειο απο την εξοδο με xlr που εχει η κονσολα να δοσεις σε μονιτορ και την ενταση να την ρυθμιζεις απο το ηχειο,,,ξερω δεν βολευει αλλα με την pioneer το ειχα κανει και απο το τιποτα....


Δεν μου έχει χρειαστεί ακόμα η booth έξοδος αλλά έχω ένα εξωτερικό ποτενσιόμετρο και το πρόβλημα λύνεται.

mhxanofagos wrote :
αγορασες απο εξωτερικο;;μπορεις να δοσεις πληροφοριες μηπως και υπαρχει καμια καλυτερη τιμη και επιτανχυνω την αγορα μου;


Έχεις pm

mhxanofagos wrote :
για την τσαντα σε ευχαριστω πολυ ειναι σχεδον σιγουρο οτι εκει θα καταλληξω αν παρω την κονσολα


Τον Dee P να ευχαριστήσεις που την πρότεινε:)

mhxanofagos wrote :
αρα να καταλαβα καλα οταν την παρω περναω απο το επισημο site της vestax αναβαθμησεις για οδηγους και για serato;


Αναβαθμίσεις, Reset, όλα υπάρχουν εκεί.


mhxanofagos wrote :
αν θα βρεις ευκαιρια τραβηξε ενα βιντεακι να την δω στο club του φιλου που θα παιξεις!!!...αλλο παραμα η εικονα μαζι με τον ηχο!!


Δεν θα παίξω κάποιο set με κόσμο, κάποια απογευματινή δοκιμή θα κάνω.

mhxanofagos wrote :
ευχαριστω!!


Παρακαλώ:)



 

Posted Tue 26 Mar 13 @ 10:13 pm
αν μπορεις στειλε pm να δω μηπως κανω την κινηση τωρα που δινει και το προγραμμα seratodj μεσα στην τιμη
αν μπορεσεις και οτι καταφερεις να τραβηξεις βιντεο θα ηταν παρα πολυ χρησιμο!!
περιμενω νεα σου και σε ευχαριστω για τον χρονο κ την αμεσοτητα των απαντησεων
 

Posted Wed 27 Mar 13 @ 6:03 am
καλησπερα
η αγορα εχει γινει και η κονσολα σε συνεργασια με το προγραμμα μεχρι στιγμης παει καλα περιμενω με αγωνια το 8αρι οπως και πααααρααααα πολυ κοσμος γενικα
λοιπον στο δια ταυτα
θα ηθελα απο τους φιλους εδω που εχουν βοηθησει απειρες φορες να δουν κατι αυτην την φορα στην vci400
δουλευω και την vci 300 mkii η οποια εχει μια λειτουργια που την θελω στην vci 400 οταν παει να τελειωσει το κομματι αναβοσβηνει στο deck ενα για παραδειγμα αν εχεις το ενεργο κομματι εκει το led που περιβαλει το jog
ειναι ευκολο να γινει και στην vci 400 το αναλλογο;

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Posted Fri 17 May 13 @ 3:43 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Den vlepw ston defaul tmapper kapoio LED gia to JOG, alla mporeis na mappareis to LED tou LOAD na anavosvinei otan to kommati ftanei sto telos.
To LED_LOAD einaimapparismeno san .. loaded. Allakse to me ..

loaded ? songpos_remain 20000ms ? blink : on : off


EDIT..Ahh yparxei to LED_JOG_TOUCH. Tha to vreis sta Keys , panw deksia, oxi stin lista aristera. Patise to koumpaki me to stauro, katw aristera, kai epelekse to LED_JOG_TOUCH apo ta Keys (paw deksia). Grapse sto action autin tin entoli...

loaded ? songpos_remain 20000ms ? blink : touchwheel_touch : off
 

Posted Fri 17 May 13 @ 12:02 pm
καλημερα,δεν εχω δει ακομη το θεμα για να ενημερωσω λογικα σημερα θα κανω την πρωτη προσπαθεια(για το περιμετρικο στεφανι που αναβωσβηνει οταν τελειωνει το κομματι γυρω απο το τζογκ)
ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο
οταν κουμπωσουμε τον εξωτερικο σκληρο δισκο μας και ανοιξουμε το βιρτουαλ χωρις να πειραξουμε κατι στον μπροουζερ πως εμφανιζει τα κομματια μας;;;;
δεν τα εμφανιζει ουτε σαν artist η bpm η title
αν σε καποια φαση του πουμε να μας τα εμφανισει ανα bpm τοτε πως μπορουμε να το επαναφερουμε στην θεση που αρχικα ειχαμε κουμπωσαμε τον δισκο και μας ;;;
ευχαριστω πολυ
 

Posted Mon 20 May 13 @ 2:38 am
Πατάς πάνω από την στήλη με τα εικονίδεια (τρόπος sorting = smart)
 

Posted Mon 20 May 13 @ 2:57 am
65%