Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: USB Cables for cdj!

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

GetisLE userMember since 2013
καλησπερα, θελω να μαθω ποια καλωδια ειναι καταλληλα για usb linking σε cdjs.

για το controller ας πουμε υπαρχουν καποια στανταρ, οπως 1,5μετρο

φεριτης,
usb 2.0 certified
gold plated
fully shielded.

για τα cdj χρειαζονται ολα τα πανω;

αυτο που κυριως με ενδιαφερει ειναι οτι στο controller μου που ειναι bus powered πρεπει να εχει μικρη εκταση το καλωδιο για να τροφοδοτειται σωστα με ενεργεια,αυτο δεν με πειραζει γιατι σε ενα setup το controller παντα το εχω κοντα στο λαπτοπ, σε διαφορα κλαμπ ομως που εχουν καλο setup με καρτα ηχου ηδη e.g. pioneer cdjs με καρτα ηχου (400,350,900,2000 Κτλ)

τα καλωδια που εχω για τον controller του 1,5μετρου δεν φτανουν.

εχω βαλει στο ματι κατι ωραια καλωδια στο ebay με καλες προδιαγραφες , αρκετα οικονομικα των 3 μετρων, και αυτος ειναι ο λογος που τα προτειμω για να φτανουν σε club setup απο το cdj μεχρι το λαπτοπ χωρις να τα βαζω το ενα πανω στο αλλο ή προεκτασεις.

τα καλωδια αυτα εχουν φεριτη/ες υποτιθεται ειναι usb2.0 και καποια εχουν αλλα οχι gold plated.

οριστε και τα λινκς.

http://www.ebay.com/itm/3m-10FT-USB-2-0-A-to-B-Male-M-M-Printer-Print-HighSpeed-Cable-Cord-Plug-Scanner-/400396267160?pt=UK_Computing_USB_Cables&hash=item5d397a2e98

http://www.ebay.com/itm/10FT-3M-USB-2-0-A-B-CABLE-CORD-LEXMARK-EPSON-HP-PRINTER-/221048520884?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item337784c0b4

http://www.ebay.com/itm/10FT-New-For-HP-PhotoSmart-Printer-USB-2-0-CABLE-A-B-/170863005179?pt=UK_Computing_Parallel_Serial_PS_2&hash=item27c83a8dfb

http://www.ebay.com/itm/USB-Cable-24K-Premium-USB2-0-Scanner-Printer-Cable-w-Ferrite-3-M-10-Ft-/380447480800?pt=US_USB_Cables_Hubs_Adapters&hash=item58946fdbe0

http://www.ebay.com/itm/New-10FT-High-Speed-USB-2-0-A-B-Male-Cable-For-Printer-Scanner-Connect-Cord-Plug-/170858661386?pt=US_USB_Cables_Hubs_Adapters&hash=item27c7f8460a

τα καλωδια των 3 μετρων θα δουλευουν σωστα με τα cdjs δεδομενου οτι ειναι external powered η θα εχω προβλημα;επισης πως σας φαινονται τα παραπανω καλωδια για αυτην την χρηση;

ευχαριστω.
 

Posted Wed 20 Mar 13 @ 10:13 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
εγω δεν ειχα προβλημα με οποιοδηποτε usb καλωδιο δοκιμασα....

οποτε νομιζω οτι και να βαλεις θα δουλεψει
 

Posted Thu 21 Mar 13 @ 3:30 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Σαφώς και ότι βάλεις θα δουλέψει, τουλάχιστον μέχρι να βγάλει πρόβλημα... Η πραγματικότητα είναι η εξής: Δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο πολύ για τα καλώδια σου. Απλά αποδέξου ότι τα καλώδια που παίρνεις από το κατασκευαστή με μια κονσόλα, ενδεχομένως να είναι χαμηλής ποιότητας. Οποιοδήποτε από αυτά που προτείνεις είναι ένα βήμα στη σωστή κατεύθυνση! Επίσης, όσο μικρότερο το καλώδιο, τόσο καλύτερα!
 

Posted Thu 21 Mar 13 @ 10:01 pm
GetisLE userMember since 2013
Dee P wrote :
Σαφώς και ότι βάλεις θα δουλέψει, τουλάχιστον μέχρι να βγάλει πρόβλημα... Η πραγματικότητα είναι η εξής: Δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο πολύ για τα καλώδια σου. Απλά αποδέξου ότι τα καλώδια που παίρνεις από το κατασκευαστή με μια κονσόλα, ενδεχομένως να είναι χαμηλής ποιότητας. Οποιοδήποτε από αυτά που προτείνεις είναι ένα βήμα στη σωστή κατεύθυνση! Επίσης, όσο μικρότερο το καλώδιο, τόσο καλύτερα!


μα ηδη το καλωδιο της wego δεν δουλευε καν... ηταν ελλατωματικο, ετσι πηρα 2 με τα χαρακτηριστηκα που προανεφερα και μεχρι τωρα ειναι μια χαρα.

απλα επειδη στα club setup δεν εχω την πολυτελια να εχω κοντα το λαπτοπ με το booth θελω καλωδια μεγαλυτερα απο τα 1,5μ. που εχω, το επομενο ειναι 1,8μ και μετα παει 10feet δηλ 3m.

νομιζω πως το 3μ καλωδιο θα ειναι μια χαρα...το 1,8 δεν νομιζω να μου αρκει.
 

Posted Fri 22 Mar 13 @ 12:23 pm
Γενικά δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το μήκος του καλωδίου όσο η ποιότητα κατασκευής και η διατομή του.
Προσωπικά χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια 100% επιτυχώς 2 καλώδια USB 5μ για όλες τις ανάγκες μου. Τα καλώδια όμως είναι εξαιρετικής ποιότητας, certified για USB2.0 και φυσικά η διατομή τους θυμίζει καλώδιο ρεύματος και όχι καλώδιο USB. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά σταθερές συνδέσεις ακόμα και μέσω powered USB HUB την ώρα που με "φτηνά" καλώδια ακόμα και με 1.5μ απ' ευθείας πάνω στο laptop κατά καιρούς είχα προβλήματα.
Τα "ακριβοπλήρωσα" για καλώδια USB (αν θυμάμαι καλά κάπου 15-20 ευρώ το ένα) αλλά έκαναν απόσβεση από την πρώτη κιόλας βραδιά όταν δεν παρουσίασαν κανένα απολύτως πρόβλημα!!!

Υ.Γ.:
Έχω ένα Laser Printer στο γραφείο της HP το οποίο είναι ΠΟΛΥ δύστροπο με τα καλώδια USB. Έτσι οποιοδήποτε καλώδιο USB έχω το "ελέγχω" με αυτό το printer. Αν το printer δουλεύει τότε το καλώδιο είναι καλό. Εάν δεν δουλεύει, τότε μπορεί να μου βγάλει πρόβλημα!
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 2:33 am
phantom steile kana link na agorasoume k emeis tpt... :)
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 3:19 am
Δεν έχω Link καθώς τα αγόρασα από το "τοπικό κατάστημα Η/Υ της γειτονιάς σας" :P

Θα κοιτάξω όμως μήπως βρω τίποτα!
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 3:23 am
antee gia kane kamia kali... :P
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 3:30 am


(Old topics and forums are automatically closed)