Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Με κρέμασε το Virtual καθώς έπαιζα!

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Ο τίτλος που έβαλα είναι "παγίδα".
Στην ουσία δεν φταίει το καημένο το πρόγραμμα, αλλά ο εξωτερικός σκληρός. Ευτυχώς είχα μόνο 2 sec μούγκα στο μαγαζί, αφού την ψιλιάστηκα και έχωσα γρήγορα ένα CD.

Καθώς έπαιζα μουσική (βίντεο-κλιπ), μάλλον κάποιο κατεστραμμένο cluster του δίσκου, μου έκαναν το virtual αρχικά να παγώσει το βίντεο στον αέρα, και αφετέρου μου έβγαλε το μήνυμα "crash recovery" που σημαίνει "ΜΟΥΓΚΑ". Ευτυχώς, έβαλα ένα CD να παίζει. Στην οθόνη του PC μου έβγαλε το καταπληκτικό μήνυμα ότι ο δίσκος μου πρέπει να φορμαριστεί και κάτω δίπλα από το ρολόι, ότι το Virtual δεν έγραψε επιτυχώς την XML.

Ευτυχώς έκανα μια επανεκίννηση τον σκληρό μου και όλα επανήλθαν.

'Ηρθα σπίτι, επανέλαβα το ίδιο σετ και ως δια μαγείας... πάλι κόλλησαν όλα! Τελικά το 2ο βίντεο είναι τόσο πολύ προβληματικό, ώστε ακόμα και αν του πω να το κάνω copy και paste αλλού, μου λέει ότι δεν διαβάζετε. Ακόμα και αν παω να το δω με VLC πάλι μου λέει πως δεν μπορεί να το διαβάσει και στη συνέχεια ο δίσκος μου γκαγκανιάζει (δεν παίζει τίποτα), ΜΕΧΡΙ να του κανω επανεκιννηση!

Ευτυχώς έχω κάνει τρελό back up!
 

Posted Mon 18 Mar 13 @ 12:22 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
με το Hard Disk Sentinel μπορεις να βλεπεις τη κατασταση των δισκων.
εμενα με εχει σωσει αυτο.
ακομα και δισκοι που δουλεουν μια χαρα, μπορει να εχουν προβλημα και να το συναντησεις εκει που δε το περιμενεις...
 

Posted Mon 18 Mar 13 @ 12:26 pm
Κατάρα στο λαδέμπορα!

Κατέβασα το πρόγραμμα... και με τεράστια κόκκινα γράμματα μου έγραψε
"ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΣΚΟΥ - ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΤΩΡΑ (ρεεεε....)"

Μόλις το είδα, έσπευσα να κάνω επειγόντως ένα τελευταίο back up (το τελευταίο μου back up ήταν πριν από ένα μήνα) και αύριο πάω για δίσκο!

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Να είσαι καλά αρχηγέ μου!
 

Posted Tue 19 Mar 13 @ 5:10 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
τσεκαρε ολους τους δισκους που εχεις.... θα δεις οτι ακομα και οι καλυτεροι που εχεις μπορει να σου δειξει 99%

συμβουλη μου, κρατα μονο αυτους που σου διχνει 100%
ολοι οι υπολοιποι προκαλουν προβληματα στα αρχεια απο κει που δε το περιμενεις...

ετσι ειχα χασει τη database
(ευτυχως ειχα backup)
 

Posted Tue 19 Mar 13 @ 5:17 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
RadioDJ105 wrote :
Κατάρα στο λαδέμπορα!

Κατέβασα το πρόγραμμα... και με τεράστια κόκκινα γράμματα μου έγραψε
"ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΣΚΟΥ - ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΤΩΡΑ (ρεεεε....)"

Μόλις το είδα, έσπευσα να κάνω επειγόντως ένα τελευταίο back up (το τελευταίο μου back up ήταν πριν από ένα μήνα) και αύριο πάω για δίσκο!

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Να είσαι καλά αρχηγέ μου!


να τσεκαρες ΜΗΠΩΣ ακομα και τα αρχεια που εκανες backup, ειναι προβληματικα!
μου εχει τυχει να κανω backup και μετα μερικα mp3 να ειναι αδεια αρχεια!!!
 

Posted Tue 19 Mar 13 @ 5:19 pm
Το back up ήταν από τις 18 Ιανουαρίου.
Από τότε μέχρι σήμερα, είχα προσθέσει κάπου 50 βίντεο και mp3, όπου τα ανέσυρα από τον χτυπημένο δίσκο (αφού τα δοκίμασα).

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου!
Είσαι Θεός! (Πέρνα και κανένα Σάββατο να κεράσω - εκτός από αυτό που θα πάω ταξιδάκι).
 

Posted Wed 20 Mar 13 @ 12:05 pm


(Old topics and forums are automatically closed)