Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Βοήθεια απο M3U Playlist μετατροπη σε XML αρχεια.

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Ψάχνω να βρω μια λύση σε ένα πρόβλημα μου αντιμετωπίζω εδω και καιρό.
Θέλω να μετατρέψω τις playlist moy που εχω φτιάξει με το vdj και τις αποθηκευει σε m3u σε xml αρχεια.
Υπάρχει τρόπος? Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος κάτι, περιμένω την βοήθειά του.
Σας ευχαριστω όλους και σας εύχομαι το καλύτερο.
Μπάμπη, ξέρεις τιποτα?
 

Posted Wed 30 Jan 13 @ 10:17 pm
XML αρχεία;;; Για ποιο πρόγραμμα;;;

Τα αρχεία M3U είναι τυποποιημένα. Τα αρχεία XML έχουν τυποποιημένη σύνταξη, αλλά όχι τυποποιημένο περιεχόμενο.
Εαν δεν γνωρίζεις την μορφή/δομή των αρχείων XML που θέλεις να φτιάξεις (Το XML Schema όπως ονομάζεται) τότε δεν νομίζω οτι μπορεί να σε βοηθήσει κανένας!
 

Posted Thu 31 Jan 13 @ 12:42 am
Phantom, ευχαριστώ κατ΄αρχήν για την αμεσότητα κ την απάντησή σου, στο πρόβλημά μου.
Θα σου εξηγησω περισσότερα χωρίς να θέλω να κουράσω, μπάς κ βρεθεί μια λύση.
Ενα φιλαράκι κάνει streaming στο Internet με automation πρόγραμμα το radioBoss. Θέλω να τον βοηθήσω κ του φτιάχνω Playlist στο vdj, φορτώνω και τα traks και του τα δίνω για να το φορτώσει στο pc που τρέχει το πρόγραμμα. Αυτο το πρόγραμμα απο οτι ειδα εχει δική του media library που του φορτώνεις τα traks και σώζει σε 2 μορφές αρχείων. Η πρώτη μορφή export playlist που αυτό φορτώνει κατευθείαν στο πρόγραμμα για να το τρέξει με κατάληξη m3u8(UTF-) και την δεύτερη λύση που κάνει η media library save us της data base τou σε XML.
Αν λοιπόν καταφερω να μετατρέψω το playlist που εχω φτιάξει στο vdj απο m3u που κραταει στα my documents μεσα, σε xml άνετα και με την σειρα που τα εχω βάλει τα traks, μπορω να ανοίξω την media library του radioBoss να κάνω import το xml και μετά export του playlist Radioboss και ετσι δεν 8α μου χαλάει το playlist που εχω φτιάξει.
Οταν φορτωσω στην media library σκετα traks mp3 απο file, τα βάζει όπως θέλει αυτό κατα σειρά αρχείου filename.
Πιστευω να ημουν αναλυτικός, συγχωρέστε με αν κουρασα λίγο, αλλά δεν μπορουσα διαφορετικά να σας το εξηγησω.
Σας ευχαριστω και πάλι.!!!!!!!!!
 

Posted Thu 31 Jan 13 @ 12:01 pm
Τιποτα κανεις άλλος που να ξέρει πως μπορώ να μετατρέψω τα playlist tou vdj (m3u) se xml?
Βοηθηστε με ρε παιδια εχω πρόβλημα και ταλαιπωρουμε άδικα πιστευω.!!!!!!!!!!
Πως ανοιγουμε τις logal db xml και βλεπουμε τι εχει μεσα καταγραψει ο δισκος μας απο το vdj κατι αναλογο δεν μπορει να γινει και
στα playlist μας? m3u se xml?
 

Posted Tue 05 Feb 13 @ 5:26 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Nomizo pos prepai na ksanadiabaseis tin apantisi / erotisi poy sou ekane o PhatomDeejay.
Prospatheis na metatrepeseis anomia pragmata.
To .m3u einai kati sygkekrimeno : Playlist gia media players symbato gia eisagogi - eksagogi metaksy diaforetikon programato. An theleis na eksageis kai na eisageis mia lista apo ena programma se allo me auto to format tha to kaneis.

Apo tin alli to xml de einai kati sygkekrimeno - einai oti tou peis / oriseis na einai.

Ps. to m3u8 (UTF) einai epeisis m3u playlists.
 

Posted Tue 05 Feb 13 @ 6:17 pm
Για να πάρεις σωστή απάντηση θα πρέπει να ρωτήσεις την εταιρεία που κατασκευάζει το πρόγραμμα του φίλου σου (RadioBoss)
Αυτοί έχουν την γνώση του πως να μετατραπεί μια Playlist m3u (ή m3u8) σε αρχεία XML συμβατά με το πρόγραμμα τους.

Για παράδειγμα εγώ μπορώ να σου πω πως να μετατρέψεις μια λίστα m3u σε αρχείο XML συμβατό με το VirtualDJ. Αλλά τα αρχεία XML του VirtualDJ σίγουρα δεν θα είναι συμβατά με το RadioBoss.

Για να το καταλάβεις, τα αρχεία XML είναι ΒΑΣΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ σε σειριακή (text) μορφή. Κάθε βάση δεδομένων στον κόσμο μπορεί να είναι (και συνήθως είναι) διαφορετική.
Με λίγα λόγια δυο αρχεία XML το μόνο κοινό που έχουν είναι η κατάληξη τους και ο τρόπος με τον οποίο εγγράφονται τα δεδομένα. Το τι δεδομένα (τι πεδία) καταγράφονται και με ποιο τρόπο διαφέρει από πρόγραμμα σε πρόγραμμα.
Χρειάζεται να ξέρεις αυτό που ονομάζουμε database schema για να μπορέσεις να διαβάσεις ή να γράψεις δεδομένα απο/σε ένα αρχείο XML

Το database schema δεν είναι τίποτα άλλο παρά οι σχέσεις και οι ορισμοί των πεδίων της βάσης δεδομένων. Δεν θα το αναλύσω άλλο γιατί ξεφεύγουμε, αλλά το νόημα είναι οτι πρέπει να απευθυνθείς στο RadioBoss.
 

Posted Wed 06 Feb 13 @ 4:38 am
Σας ευχαριστω παιδια και τους δύο.
Είχα την 'αποψη επειδή είναι και τα δύο μουσικα προγραμματα, ισως μπορουσε να ταιριαζε η db(Xml) tou vdj με του Radioboss, οποτε θα ηταν ευκολο για εμενα να του ετοιμαζω playlist στο vdj και ισως την διαβαζε το radioboss.
Σας ευχαριστω και πάλι, θα διαβασω το manual του radiobos και θα ενημερωσω εδω μεσα και vdj & τους υπόλοιπους.
Μπορει να διαβαζουν ιδιες βασεις δεδομενων, σίγουρα και τα δύο προγράμματα τις σωζουν σε xml ayto to ξερω.
Ναστε καλα και καλο βραδι.
 

Posted Wed 06 Feb 13 @ 4:32 pm
apopsis wrote :
Nomizo pos prepai na ksanadiabaseis tin apantisi / erotisi poy sou ekane o PhatomDeejay.
Prospatheis na metatrepeseis anomia pragmata.

Apopsis σε ευχαριστω για την απαντηση σου, μαλλον εγω εν εγινα αρκετα κατανοητος.
Διαβασα την απαντηση του phantom, αλλα επανηλθα γιατι xml διαβαζουν και τα δυο προγραμματα.
Γνωριζω τι ειναι το m3u και οτι τα περισσοτερα δημοφιλη player, media players, vlc, winamp, διαβαζουν m3u & m3u8 playlist.
Στην ουσια το radioboss automation programm gia southcast ειναι ενας player που παιζει λιστες που του προγραμματιζεις με schedule η manual.
Πολλα webradio στην Αθηνα χρησιμοποιουν αυτο το πρόγραμμα και νομιζω οτι αν μου δινοταν η δυνατοτητα να δοκιμασω την μετατροπη των playlist tou vdj m3u se xml θα ελυνε σε πολλους που γνωριζω αρκετα προβληματα, οχι μονο στην δικη μου περιπτωση.

To .m3u einai kati sygkekrimeno : Playlist gia media players symbato gia eisagogi - eksagogi metaksy diaforetikon programato. An theleis na eksageis kai na eisageis mia lista apo ena programma se allo me auto to format tha to kaneis.

Το γνωριζω αυτο και συμφωνω, επαναλαμβανω και η βαση δεδομενων του radioboss xml διαβαζει γιατι εχει δικη του και πιστευω κοινη για players, media library, οπως κραταει στους local δισκους μας το vdj.

Apo tin alli to xml de einai kati sygkekrimeno - einai oti tou peis / oriseis na einai.

Ps. to m3u8 (UTF) einai epeisis m3u playlists.


 

Posted Wed 06 Feb 13 @ 4:52 pm

Phantom μηπως ειναι συμβατα, απο την στιγμη που η media library του προγραμματος διαβαζει αρχεια xml και μεσα απο αυτο κανει και export σε m3u kai m3u8?
Λεω μηπως γιατι να μην το δοκιμασω? Στην ουσια ενας media player ειναι και αυτο το software.
Σε ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου και για την τεραστια βοηθεια που προσφερετε σε ολους μας εδω μεσα.

Για παράδειγμα εγώ μπορώ να σου πω πως να μετατρέψεις μια λίστα m3u σε αρχείο XML συμβατό με το VirtualDJ. Αλλά τα αρχεία XML του VirtualDJ σίγουρα δεν θα είναι συμβατά με το RadioBoss.



 

Posted Wed 06 Feb 13 @ 5:00 pm
Θα το πω απλά:

<Song FilePath="Q:\Music\Greek\Demy\# 1 (2013)\Η ζωή (Το πιο όμορφο τραγούδι).mp3" FileSize="5908479">
<Display Author="Demy" Title="Η ζωή (Το πιο όμορφο τραγούδι)" Album="# 1" Year="2013" Genre="GR POP" Color="5159819" Cover="1" Tag="1" />
<Infos SongLength="10824192" FirstSeen="1301081127" FirstPlay="1301102358" LastPlay="1302010058" PlayCount="13" Bitrate="192" BpmTag="27852" Stars="5" User1="1" User2="#13" />
<Comment>Demy Official Release</Comment>
<BPM Bpm="27853" Phase="22739" BeatPhase="1" />
<FAME IsScanned="510" Flag="6" Volume="8177" Key="C#m" />
<Automix MixType="1" CutStart="50688" CutEnd="10300352" FadeStart="49152" FadeEnd="10395648" RealStart="4096" RealEnd="10817536" />
<Cue Num="0" Name="Cue 1" Pos="50319" />
</Song>

Αυτό είναι ένα XML Node που αφορά ένα μόνο τραγούδι στο VirtualDJ
Απ' ότι βλέπεις έχει διάφορα πεδία, πολλά απ' τα οποία αναφέρονται σε στοιχεία που "καταλαβαίνει"/χρησιμοποιεί μόνο το VirtualDJ

Πρέπει να ξέρεις τι "σημαίνει" κάθε πεδίο και πως να το γράψεις μέσα στο αρχείο για να το καταλάβει το VirtualDJ.
Αντίστοιχα κάτι παρόμοιο θα συμβαίνει και με το RadioBoss.

Η προσέγγιση σου προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε οτι είναι τελείως λάθος.
Είναι σαν να λες θα πάρω την αντλία καυσίμου από ένα πετρελαιοκινητήρα (diesel) και θα την βάλω σε ένα βενζινοκινητήρα (unleaded) και θα "παίξει". Αυτοκίνητο το ένα, αυτοκίνητο και το άλλο!!!
ΔΕΝ είναι έτσι.
ΔΕΝ είναι οτι δεν θέλουμε να βοηθήσουμε. Είναι οτι δεν ξέρουμε...

Και αν θες τόσο πολύ να δοκιμάσεις, κάνε το εξής:

1) Φόρτωσε την Playlist κανονικά στο VirtualDJ ώστε να την βλέπεις στο μεσαίο παράθυρο.
2) Επέλεξε τα όλα τα αρχεία της Playlist
3) Κάνε δεξί κλικ σε ένα αρχείο, File Operations, Copy to, και επέλεξε ένα ΑΔΕΙΟ usb stick.

To VirtualDJ θα αντιγράψει τα αρχεία στο στικάκι και θα δημιουργήσει αυτόματα και το αντίστοιχο αρχείο XML
Από εδώ και κάτω είσαι "μόνος" σου... :)
 

Posted Thu 07 Feb 13 @ 2:03 am
Σε ευχαριστω Phantom το πηρα το μηνυμα, αστα να πανε στο διαολο που λενε χαχαχαχα.
Αυτο με το stick θα το δοκιμασω, για τα υπολοιπα δεν μπαινω σε αυτο το τρυπάκι και καταλαβα τι αγγουρι ειναι.
Χιλια συγνωμη αν σας κουρασα, ελπιζω να καταφερω να κανω κατι οπως μου υπεδειξες.
Παιδια σας ευχαριστω όλους και καλό αγωνα στο δυσκολο μονοπατι που διαβαινουμε.
Φιλια σε ολους.
 

Posted Thu 07 Feb 13 @ 4:41 pm


(Old topics and forums are automatically closed)