Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα με μείκτη

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

SalemanHome userMember since 2012
Καλησπέρα σας. Χθες αγόρασα έναν μείκτη konig. τον σύνδεσα με τα καλώδια (το κόκκινο με το κόκκινο και το άσπρο με το άσπρο) στο channel 1 και την έξοδο την έβαλα στην υποδοχή για ηχείο του υπολογιστή μου. Σύνδεσα το καλώδιο του ηχείου μου στο output του μείκτη αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα. Ακούγεται μόνο από το αριστερό ηχείο μου. Το δεξί έχει νεκρώσει. Έβαλα μόνο το ηχείο στον υπολογιστή έπαιξε κανονικά και στα 2 ηχεία. Στο Virtual Dj φαίνεται κανονικά ότι παίζει και από το αριστερό κ από το δεξί ηχείο. Στον μείκτη το ίδιο. Δεν ακούγεται όμως. Γιατί;
Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι θέλω να αλλάζω deck (από το Α να πάω στο Β) αλλά από τον μείκτη δεν μπορώ. Μόνο από το VDJ. Το μόνο που καταφέρνω είναι άμα το παω στην άλλη πλευρά να μην ακούγεται καθόλου. Μπορώ να το ρυθμίσω αυτό;
Και το τελευταίο πρόβλημα είναι ότι όταν είναι στο master o ήχος στο τέρμα και στον μείκτη ελάχιστα ακούγεται πολύ θόρυβος. Ούτε κουβέντα να το ανεβάσω. Έτσι κατεβάζω το master για να ακουστεί όπως πριν
Έχω το free license
 

Posted Thu 03 Jan 13 @ 3:44 pm
Ο μείκτης σου έχει ένα knob που γράφει balance. Βάλτω στο κέντρο (12 o'clock).
Το crossfader κάνει 'εναλλαγή' μεταξύ channel 1 και channel 2. Άρα αν δεν έχεις κάτι στο channel 2 δεν θα ακούς τίποτα. Χρειάζεσαι μια κάρτα ήχου όπου να βγάζει 4 εξόδους για να το πετύχεις αυτό. 2 για το channel 1 και δύο για το channel 2. Αν χρεισιμοποιείς desctop pc νομίζω μπορείς να το κάνεις αυτό με την free έκδοση. Αλλιώς χρειάζεσε την full pro.
Το αποτέλεσμα του θορύβου είναι αθροιστικά: Η κακή ποιότητα-πιστότητα ήχου (τραγουδιών, youtube rip), παραμόρφωση από το μείκτη αφού είναι στο full, και από την ένταση εισόδου. Διάβασε διάφορα άρθρα στο forum περί ποιστότιτας ήχου και θα καταλάβεις τι εννοώ. Γενικός ποτέ το master πάνω από το 60%. Την ένταση θα την πάρεις από τα ηχεία σου και όχι από την προενίσχυση του μείκτη.
 

Posted Thu 03 Jan 13 @ 5:44 pm
Achileas7 wrote :
Γενικός ποτέ το master πάνω από το 60%. Την ένταση θα την πάρεις από τα ηχεία σου και όχι από την προενίσχυση του μείκτη.

Ενίσταμαι!!!
Σε ένα 100% σωστά στημένο σύστημα το Μaster θα φτάσει στο τέρμα για να αποδώσει την μέγιστη ένταση όλο το σύστημα...
Φυσικά στις εισόδους των καναλιών του μίκτη η μέγιστη ένταση δεν πρέπει να περνάει τα 0db οπότε και η έξοδος αντίστοιχα δεν θα περνάει τα 0db :)
 

Posted Fri 04 Jan 13 @ 4:57 am
SalemanHome userMember since 2012
το bal. το έχω βάλει και στο output κ στο channel 1 στην μέση αλλά πάλι έχω αυτό το πρόβλημα.
αν πάρω μια κάρτα ήχου σαν αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.754933 και συνδέσω τα 2 καλώδια ασπρο κοκκινο με τον μείκτη κ από την άλλη πλευρά του καλωδίου που βγάζει σε 1 καρφί το συνδέσω στην κάρτα ήχου δεν θα έχει αποτέλεσμα;
 

Posted Fri 04 Jan 13 @ 7:22 am
Saleman μπορείς να το κάνεις να δουλέψει αλλά: 1. Όχι με την free edition 2. όχι και με τον καλύτερο τρόπο, ρίξε μια ματία σε maya44-ESI και audio2dj-NI


Phantom δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά πόσο συχνά μπορεί να συναντήσεις τέλειο σύστημα:)
Και κάτι λίγο offtopic που ήθελα πάντα να ρωτήσω. Κίτα τι κάνουν οι τύποι εκεί στην ibiza με τα inputs και το master να κτυπάνε clip. Για ποιό λόγο το κάνουν αυτό;
http://www.youtube.com/watch?v=ISbC1XGa9aM
 

Posted Fri 04 Jan 13 @ 7:44 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Achileas7 wrote :
Και κάτι λίγο offtopic που ήθελα πάντα να ρωτήσω. Κίτα τι κάνουν οι τύποι εκεί στην ibiza με τα inputs και το master να κτυπάνε clip. Για ποιό λόγο το κάνουν αυτό;


Γιατί μπορούν! Γιατί όμως μπορούν; Μπορούν γιατί οι μείκτες της Pioneer είναι σταθερά στα κόκκινα χωρίς να παραμορφώνουν... Δεν είναι το σωστό, αλλά είναι ένας από τους λόγους που όλοι οι DJs αγαπούν τους μείκτες της Pioneer. Επειδή είναι ιδανικοί για DJs! Όλα κόκκινα και το πάρτυ συνεχίζεται κανονικά...

 

Posted Fri 04 Jan 13 @ 7:01 pm


(Old topics and forums are automatically closed)