Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πως να δημιουργησω ενα remix?

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Το θέμα είναι ξεκάθαρο και θα ήθελα βοήθεια από επαγγελματίες ή που τουλάχιστον κάποιους που ξέρουν πώς και μπορούν να το εξηγήσουν εδώ στο θέμα μου . Είμαι καινούριος εδώ και θέλω να αρχίσω και εγώ να ασχολούμαι με τέτοια . Τέλος Πάντων εδώ θέλω να μου πείτε πώς να φτιάξω ένα remix με το πρόγραμμα Virtual Dj και αν ειναι δυνατόν ποια βήματα να ακολουθήσω . Ευχαριστώ! και περιμένω απάντηση το συντομότερο δυνατόν !!
 

Posted Sat 29 Dec 12 @ 1:45 am
djppkHome userMember since 2008
Αρχικά για να φτιάξεις ενα σωστό remix χρειάζεσαι ΠΟΛΛΑ πράγματα,
εκτός απο μουσικές γνώσεις που πρέπει να διαθέτεις για να βγεί σωστά και με αρμονία το νέο κομμάτι
θα πρέπει να έχεις πρόσβαση και αρχικά κομμάτια του τραγουδιού (studio acapella, instrumental κτλ).
Όπως καταλαβαίνεις έχει ήδη αρχίσει να γίνεται πολύπλοκο.
Τέλος το Virtual Dj είναι ένα πρόγραμμα live μίξης των κομματιών και ΌΧΙ για δημιουργία remix κτλ.
Για να κάνεις remix, εκτός απο τα παραπάνω θα χρειαστείς και ενα πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά (πχ FL Studio).

Φιλικά Θάνος.
Καλή Πρωτοχρονιά!!!
 

Posted Sat 29 Dec 12 @ 7:41 am
Επίσης ! Και ευχαριστώ για την βοήθεια σου Θάνο ! και κάτι άλλο τι είναι αυτό το studeio acapella ?
Γιατί το instrumental είναι εύκολο να το βρω!
και πως γίνεται η σωστή μίξη των κομματιών?
_______________________________________________________

Περιμένω βέβαια και άλλες γνώμες αν θα ήταν δυνατόν
ή και άλλα τέτοια προγράμματα για remix
 

Posted Sat 29 Dec 12 @ 7:46 am
djppkHome userMember since 2008
Acapella ονομάζουμε την έκδοση του κομματιού χωρίς μουσική, μόνο τα φωνητικά δηλαδή.
Για να βρείς την studio acapella ενός κομματιού ή πρέπει να έχεις πρόσβαση στην "πηγή" του κομματιού (πολύ σπάνια περίπτωση), ή να έχεις γνωριμία με τον παραγωγό ο οποίος είναι στο χέρι του και τα δικαιώματά του να στην δώσει ή όχι (με αμοιβή ή χωρίς) ή τέλος να έχει δημοσιεύσει ο ίδιος ο παραγωγός την acapella σε κάποια ιστοσελίδα ωστε να μπορείς εσύ να την βρείς.
Γενικότερα πάντως για να βρείς την studio acapella ενός κομματιού πρέπει να κινήσεις γή και ουρανό και τις περισσότερες φορές χωρίς αποτέλεσμα.
Υπάρχουν βέβαια απο την άλλη προγράμματα που "προσπαθούν" να ξεχωρίσουν τα φωνητικά μέσα απο το original (final) κομμάτι, αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα είναι κατώτερα του μετρίου, ουδεμία σχέση με την studio acapella.

[Edit]:
Η σωστή μίξη των κομματιών είναι άλλο ένα πολύ μεγάλο θέμα απο μόνο του.
Τα μόνα εύκολα-βασικά που μπορώ να σου πω είναι:
*Η ταχύτητα των κομματιών (Bpm)
*Tα μουσικά κλειδιά (Οι μουσικές γνώσεις περί αρμονίας του κομματιού που λέγαμε πιο πρίν)
*Τα μέτρα του κάθε κομματιού (Εισαγωγή στο σωστό σημείο των φωνητικών (couple, refrain κτλ))
 

Posted Sat 29 Dec 12 @ 7:56 am
Ok ! Σε ευχαριστώ θα κατεβάσω το πρόγραμμα που μου πρότινες (πχ.) και θα δοκιμάσω να κάνω και τέτοιο remix
Τέλος πάντων . Όσο για το studio acapella ο παραγωγός στο συγκεκριμένο τραγούδι την έχει ανεβάσει άρα μπορώ να κάνω remix
και για να μην σε κουράζω
θέλω κάποιος άλλος να μου πει πως γίνεται η μίξη δυο κομματιών αναλυτικότερα παρακαλώ!!!
 

Posted Sat 29 Dec 12 @ 8:06 am


(Old topics and forums are automatically closed)