Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ερώτηση για ενισχυτές

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

ankosPRO InfinityMember since 2009
καλησπέρα.Αγόρασα πρόσφατα δυο καινούργιος ψηφιακούς ενισχυτές.Μάρκες αν χρειασθεί θα τις αναφέρω.
Ο ένας είναι 2χ475w στα 8Ω και στοιχίζει περίπου 850 ευρώ και ο άλλος είναι 2χ810w στα 8Ω και στοιχίζει 2000 ευρώ.
Τα ηχεία μου είναι 400w rms.
Σήμερα αποφάσισα να κάνω μια πρόχειρη δοκιμή.Σύνδεσα τον κοντρολερ μου (denon mc-6000) και ξεκίνησα να παίζω μουσική.
Εβαλα πρωτα τον μικρό ενισχυτή και έπαιξα μεχρι τα 0db στο κοντρόλερ.Μια χαρά αρκετά δυνατά χωρίς κλιπ.Για την ακριβεια μιας και έχει
ενδεικτικά led -20db -10db και κλιπ, κάποιες φορες άναβε το -10.
Βάζω μετά τον μεγάλο.Παίζω το ιδιο κομμάτι στα 0db στο κοντρόλερ και ενώ περίμενα οτι δεν θα κάθομαι στο δωμάτιο ακούω σχεδον την ιδια ενταση.Πάω και φέρνω το dbλόμετρο και διαπυστώνω ότι θα σας έλεγα οτι ο μικρος έπαιζε δυνατότερα αλλά θα σας πω οτι έπαιζε το ιδιο.
Κάνω κάτι λάθος?τελικά τι ισχύει με τα watt.Θα πρέπει να κάνω κάποια άλλη δοκιμή?Δεν ισχύουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά?
Και αυτό που με πείραξε περισσότερο κάθε φορά που κλείνω ή ανοίγω τον μεγάλο ενισχυτή ακόυγεται στα ηχεία ένα πάφ φυσικά με κλειστά τα ρυθμιστικά εντασης.Πήρα τηλέφωνο αυτόν που το αγόρασα και μου είπε ότι αρκετοί επαγγελματικοί ενισχυτές κάνουν και συγκεκριμένα κάποιος επώνυμος δεν θυμάμαι την μάρκα, το κάνει τρεις φορές κάθε φορά που τον ανοιγεις ή τον κλείνεις.
Θα ήθελα την βοηθειά σας.
 

Posted Tue 18 Dec 12 @ 2:40 pm
Θα σου το πω απλά:
Η ασφάλεια στην πρίζα σου του σπιτιού σου είναι 10Α (ampere) και επομένως η πρίζα σηκώνει μέχρι 2200Watt.
Σ' αυτή την πρίζα εσύ συνδέεις μια λάμπα 100W. Η λάμπα ανάβει και καταναλώνει 100Watt (δηλαδή όσα χρειάζεται για να δουλέψει)
Σε μια άλλη ασφάλεια "ενισχυμένη" των 16A (=3520Watt) αν εσύ βάλεις την ίδια λάμπα των 100W θα ανάψει περισσότερο;;;

Το τι ισχύει με τα Watt το έχουμε γράψει και το έχουμε αναλύσει άπειρες φορές. Με μια γρήγορη αναζήτηση θα βρεις πολλά θέματα.

Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι οτι ένα ηχείο που "καταναλώνει" 400Watt και αποδίδει 129db SPL Max πχ θα ακούγεται το ίδιο δυνατά είτε ο ενισχυτής είναι 400Watt είτε είναι 500Watt είτε είναι 5000Watt

Τώρα για τον θόρυβο στην έξοδο κατά το κλείσιμο μου κάνει εντύπωση τελικός αυτής της τάξης τιμής να έχει τέτοια "κουσούρια"
Κανονικά όλοι οι τελικοί που σέβονται τον εαυτό τους έχουν αυτόματο ρελέ στην έξοδο που απομονώνει τα ηχεία μόλις κλείσει το ρεύμα για να μην υπάρξουν εκφορτώσεις σημάτων προς τα πηνία των ηχείων...(Και μάλιστα οι περισσότεροι ενισχυτές έχουν και ενδεικτικό λαμπάκι "PROT"/"PROTECT")
Σε καμία περίπτωση πάντως κανένας ενισχυτής δεν κάνει τρεις εκφορτώσεις ώστε να στείλει "παφ" στα ηχεία τρεις φορές.
 

Posted Wed 19 Dec 12 @ 1:04 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
σ΄ευχαριστω για την απαντησή σου.Ηλεκτρονικος ειμαι phantom και εχω διαβάσει και όλα τα αρθρα σου εδω.
Αυτό που με βάζει σε σκέψεις και ο λόγος που ρωτάω εδω σε ανθρώπους σχετικότερους από εμένα στο θέμα ενισχυτή είναι
κατά πρωτο το (παφ) που κάνει στα ηχεία αν και δεν είναι δυνατό γεγονός είναι οτι το κάνει, και κατά δεύτερον
δεν θα έπρεπε ο μεγάλος ενισχυτής να έχει (πιάσει) το max των ηχείων (στην ενδειξη του κοντρολερ) πχ στο -10db και ο μικρότερος για να (πιάσει) το max θα χρειαζόταν να φθάσει πχ τα +10db?
 

Posted Wed 19 Dec 12 @ 2:22 pm
Για το πρώτο σου απάντησα ήδη οτι δεν θα έπρεπε να το κάνει. Ειδικά ενισχυτής αυτής της τάξης τιμής...
Για το δεύτερο μάλλον δεν κατάλαβες καλά αυτό που σου έγραψα...
Αν βάλουμε στην άκρη τον κίνδυνο να κάψουμε τους ενισχυτές ή τα ηχεία θα σου δώσω ένα παράδειγμα με 3 ενισχυτές για να καταλάβεις πως δουλεύει το σύστημα:
Ηχεία 500Watt 126db SPL max
Ενισχυτής 1: 250Watt
Ενισχυτής 2: 500Watt
Ενισχυτής 3: 1000Watt

Παίζοντας με 0db στην έξοδο του μίκτη σου και παίρνοντας θεωρητικά την μέγιστη απόδοση από τους ενισχυτές θα έχεις τα εξής αποτελέσματα:
Ο ενισχυτής 1 θα αδυνατεί να δώσει όλο το απαραίτητο ρεύμα στα ηχεία. Θα δίνει το μισό ρεύμα από αυτό που μπορούν να καταναλώσουν τα ηχεία, και τα ηχεία θα βγάζουν 123db SPL Max
Ο ενισχυτής 2 θα δίνει στα ηχεία ακριβώς όσο ρεύμα μπορούν να καταναλώσουν και επομένως θα βγάζουν 126db SPL Max.
Ο ενισχυτής 3 θα μπορεί να βγάλει διπλάσιο ρεύμα στην έξοδο απο αυτό που μπορούν να καταναλώσουν τα ηχεία. Τα ηχεία όμως καταναλώνουν αυτό που μπορούν (και αντίστοιχα ο ενισχυτής τροφοδοτεί τα ηχεία με το ρεύμα που του ζητάνε).
Επομένως και πάλι τα ηχεία θα βγάζουν 126db SPL Max.

Αφού είσαι ηλεκτρονικός φαντάσου τα ηχεία σαν μια απλή αντίσταση.
Η αντίσταση αυτή καταναλώνει έργο με βάση το ρεύμα που τη διαρρέει, και έχει μια μέγιστη αντοχή κατανάλωσης. Το ρεύμα που τη διαρρέει εξαρτάται από την τάση στις άκρες της.
Τώρα φαντάσου τον ενισχυτή σαν ένα μεγάλο μετασχηματιστή. Του δίνεις 1-2Volt και αυτός τα κάνει 30-60. Επιπρόσθετα ο "μετασχηματιστής" έχει κι αυτός ένα όριο ανοχής στο πόσο ρεύμα μπορεί να δώσει όταν συνδέσεις μια συσκευή στην "έξοδο"

Το παράδειγμα είναι υπεραπλουστευμένο, αλλά αυτή είναι η βασική αρχή λειτουργίας.
Ο ενισχυτής είναι στην ουσία ένας μεγάλος μετασχηματιστής. Μετασχιματίζει μια μεταβλητή τάση που δέχεται στην είσοδο σε μια μεγαλύτερη μεταβλητή τάση στην έξοδο. Τον ονομάζουμε "ενισχυτή" γιατί ενισχύει ένα "σήμα"
 

Posted Thu 20 Dec 12 @ 10:21 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
να σαι καλά.Σ ευχαριστώ
 

Posted Thu 20 Dec 12 @ 12:29 pm


(Old topics and forums are automatically closed)