Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Pioneer wego - Page: 3

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Επίσης κοίτα στο site της Pioneer αν έχει διαθέσιμο για download και το παλιότερο firmware ή όχι... Αν το έχει μπορείς να δοκιμάσεις downgrade αν και αυτό ΔΕΝ το επιτρέπουν ΟΛΕΣ οι συσκευές....
 

Posted Tue 04 Dec 12 @ 3:01 pm
PhantomDeejay wrote :
Δοκίμασε να ξαναπεράσεις το ίδιο firmware (όλες οι συσκευές λίγο πολύ το επιτρέπουν αυτό) και πρόσεξε ιδιαίτερα όλα τα βήματα της αναβάθμισης μην τυχόν και έκανες κάτι που επιρρέασε το update το οποίο "εγκαταστάθηκε" μεν αλλά ίσως όχι σωστά δε....


Δεν με αφηνει να το κανω.... φτανει μεχρι ενα σημειο η διαδικασια και μετα σταματαει.. λογικα βλεπει οτι ειναι το ιδιο και δεν συνεχιζει... Κοιταξα στο site της pioneer αλλα δεν εχει πιο παλιο.

Με τα πολλα με αφησε και το ξαναπερασα. Τωρα λειτουργει μια χαρα... Ελπιζω αυριο που θα το ξανανοιξω να μην φαω παλι ξενερωμα!
 

Posted Tue 04 Dec 12 @ 3:41 pm
Μήπως και την πρώτη φορά έφτασε σ' ένα σημείο και σταμάτησε κι απλά δεν το πρόσεξες και θεώρησες οτι είχε τελειώσει;
Όπως και να χει, ασ ελπίσουμε οτι πλέον θα είναι ΟΚ.
 

Posted Tue 04 Dec 12 @ 4:25 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
ena firmware (h bios) update den prepei na diakoptetai me tipota kai den einai logiko oute asfales pou alles fores den sou pernaei to firmware kai kapoies fores to pernaei. Mipos to usb kalodio sou h kati analogo ?
 

Posted Wed 05 Dec 12 @ 6:53 am
apopsis wrote :
ena firmware (h bios) update den prepei na diakoptetai me tipota kai den einai logiko oute asfales pou alles fores den sou pernaei to firmware kai kapoies fores to pernaei. Mipos to usb kalodio sou h kati analogo ?


Το καλωδιο που ειχε μεσα χρησιμοποιησα... Δεν μου διακοπηκε... Η διαδικασια εγινε κανονικα. Απλα οταν δοκιμασα να το ξαναπερασω εφτανε η διαδικασια μεχρι τη μεση και οταν ζηταγε να τρεξω το αρχειο με το update σταματαγε εκει.. τελικα μετα απο πολλες προσπαθειες τα καταφερα και το ξαναπερασα χθες.. Σημερα δευτερη μερα δουλευει οκ. Θα το τεσταρω 2-3 μερες ακομα και σαββατο θα ενημερωσω. Ευχαριστω πολυ!
 

Posted Wed 05 Dec 12 @ 9:01 am
Τελικά το πρόβλημα με το scratch δεν λύθηκε. Πλέον είμαι σίγουρος οτι ειναι θέμα hardware (προφανώς και είμαι αρκετά γκαντεμης για να πάρω ελλατωματικη κονσόλα). Αν κάποιος συνάδελφος εχει wego ας μου πει πως συμπεριφέρεται η δικιά του.
Εμένα πάντως ειναι ανάλογα τα κέφια της. Αλλη φορά λειτουργεί κανονικά, άλλη πρέπει να τα πιεσω (τα jogs) με όλη μου τη δύναμη για να γυρίσει σε scratch και άλλη πάλι δεν καταδεχεται να κανει scratch για κανένα λόγο.
Πάντως ειναι σταθερή στη συμπεριφορά της. Οπως ανοίξει αυτο εχει μέχρι το τέλος. Δεν αλλάζει γνώμη στη διάρκεια της βραδυας
 

Posted Sun 09 Dec 12 @ 2:14 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
enas filos tha parei tin wego kai tha ti dokimaso na do. pisteuo mesa sti bdomada na tin exei parei kai tha po entyposeis.
 

Posted Sun 09 Dec 12 @ 3:01 pm
Οκτώβριος φίλος. Αναμένω.
 

Posted Sun 09 Dec 12 @ 3:06 pm
Λοιπόν αυτο που θα σας πω δεν θα το πιστεύετε αλλα ειναι αληθινό και θα το επιβεβαιωσω σύντομα με σχετικό βιντεακι.
Μετα απο πολλές ώρες, πειράματα και δοκιμές ανακάλυψα το εξής. Οταν η wego ειναι στο γραφειο η στο τραπέζι ΔΕΝ κανει
Scratch (η κανει πολυ δύσκολα). Οταν την σηκωσω στον αέρα ή την ακουμπησω στα πόδια μου λειτουργεί άψογα!!!
Το ξέρω οτι ειναι δύσκολο να γίνει πιστευτο γιαυτο και θα ανεβασω βίντεο.
Και κατι ακόμα προς επίδοξους αγοραστές pioneer. Πήρα τηλ την ΕΤΑΙΡΕΙΑ απο την Τρίτη μέρα και τους ανέφερα πως μάλλον
Εχω παραλάβει ελαττωματικο κομμάτι και διαπίστωσα με πολυ απογοήτευση οτι ΔΕΝ κάνουν αντικατάσταση σε κανένα προϊόν τους
Και για κανένα λόγο! Το στέλνεις πίσω και το επισκευαζουν και στο ξαναστελνουν με αποτέλεσμα να μένεις κανα μήνα τουλάχιστον
Ξεκρεμαστος! Τι να πω....
 

Posted Wed 12 Dec 12 @ 2:24 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
To pisteuoume kai to parapisteoume, an deis tin apantisi pou sou eixa dosei gia ts euaisthisia tou jog auto ennoousa, apla den eimoun sigouros an to jog ths wego leitourgei etsi h einai push opos sta alla pioneer synithos.

Ousiastika to swma sou leitourgei san geiosi kai kleinei kykloma kai etsi katalagainei to touch oxi me diakopti pou energopoihte me to patima.
Auto tha prepei na basizetai stin logiki pou leitourgei to dokimastiko katsabidi.
Ara tha prepei na breis an yparxei enas tropos na rythmiseis autin tin euaisthisia / antistasi pros ti gh.... en anangki paize mousiki ksypolitos , xe xe !

apopsis wrote :
Me problimatizei pou kapou egrapses pos to 'scratch' kapou pianei kai kapou oxi, h kati tetoio..
Emena auto mou kanei san na exei na kanei me tin eueshisia tou touch pou energopoiei to scratch se vinyl mode.
Isos na yparxei kapoia hardware rythisi pou allakse me to firmware.

Px stin reloop beatmix yparxoun 2 potensiometar apo piso pou rythmizoun kata poso leitourgei to touch h oxi, an to kano 'anaisthito' ginetai auto pou les, den energopoihtai to touch panta.
omos h beatmix exei touch pou energopoihte me tin afi kai oxi me piesi opos symbainei stis pioneer an kai den einai sigouros gia tin wego.
Des to auto me to jog kai pes mas.


 

Posted Wed 12 Dec 12 @ 7:22 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
xaxa, to idio eixa pathei ki egw me tin VMS4. Kathomoun sto grafeio molis tin eixa prwto parei kai den mporousa na katalabw giati den empaine se vinyl mode. Kapoia stismi sikwsa ta podia mou apo to patwma (ksypolytos, kalokairi) kai ta akoumpisa sta podia tis kareklas. Tsoup i VMS4 ekane scratch ..xaxaxa

Mikros se eixe xtypisei to reuma ? :P
 

Posted Wed 12 Dec 12 @ 9:16 pm
Και μικρός και μεγάλος! :p
Σοβαρά μιλώντας τώρα ... Λες να ειναι θέμα γειωσης;
Εχει και μεταλλικά jogs!
 

Posted Thu 13 Dec 12 @ 6:32 am
dimitris_g wrote :
Πήρα τηλ την ΕΤΑΙΡΕΙΑ απο την Τρίτη μέρα και τους ανέφερα πως μάλλον
Εχω παραλάβει ελαττωματικο κομμάτι και διαπίστωσα με πολυ απογοήτευση οτι ΔΕΝ κάνουν αντικατάσταση σε κανένα προϊόν τους
Και για κανένα λόγο! Το στέλνεις πίσω και το επισκευαζουν και στο ξαναστελνουν με αποτέλεσμα να μένεις κανα μήνα τουλάχιστον
Ξεκρεμαστος! Τι να πω....


Όλες οι εταιρείες έχουν (αναγκαστικά) πολιτική αντικατάσης προιόντων DOA (Dead On Arrival) η οποία συνήθως καλύπτει διάστημα 7 ή 10 ημερών. Μετά από αυτό το διάστημα ισχύει η "κλασσική" εγγύηση... Προφανώς και έχουν περάσει πάνω από 10 μέρες από την ημερομηνία αγοράς, οπότε καμία εταιρεία δεν θα σου κάνει αντικατάσταση χωρίς να ελέγξει και να δει αν τη συμφέρει να επισκευάσει το μηχάνημα ή όχι.
 

Posted Thu 13 Dec 12 @ 9:30 am
Τελικο αποτελεσμα οσον αφορα την ενεργοποιηση του Vinyl mode (Scratch).

Για να ενεργοποιηθει το Vinyl mode και να κανεις Scratch πρεπει και το δευτερο χερι να ακουμπαει σε ενα μεταλικο
μερος της κονσολας (Πχ το αλλο jog ή την υποδοχη των rca). Με το που σταματαει η επαφη και των δυο χεριων
επανερχεται σε cd mode.... Προφανως στο μαγαζι που δουλευω γειωνεται απο τα rca που ερχονται απο τον μεικτη
και γιαυτο λειτουργει κανονικα... θα δοκιμασω να γειωσω το κονσολακι κι εδω στο σπιτι και θα αναφερω τα αποτελεσματα.
(αληθεια μονο εγω εχω wego σε ολο το forum?)
 

Posted Thu 13 Dec 12 @ 4:03 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
LOIPON!
tin wego tin ekana crash test kai tis bazo 8/10! poly kali konsola kai tha tin proteina gia agora.

den synantisa kanena problima me ta jogs se vinyl mode, se oles ti periptoseis!
eite pano se ksylino grafeio, eite se metaliko grafeio, sto patoma, ta xeria geiomena me to patoma i to kalorifer, ston aera....
de skalose pouthena! 10/10!

PLASTIKA koumpia!!!!!! (liooooono..... diapernaei ena rigos to kormi mou otan ta akoumpaaaaao ;)

poly kali poiotita ixou sto master out! de xreiazetai kamia alli eksoteriki karta ixou gia kalytera apotelesmata....

meionektimata (exoume kai apo auta)

xamili entasi sta akoustika :(

kako mapper apo ti mana tou, kai merikes entoles mperdeuontai me ta koumpia kai kanei oti nanai.
genika poly mperdemeno mapper giati prospathisan na xoresoun polles entoles se liga koumpia kai xasane ti mpala :(
(ta esvisa ola kai ksanaekana ena-ena opos ithela)

TRAGIC: to knob master volume (mallon kai to mic volume) douleuei se hyrbid mode! E L E O S!
diladi einai hardware knob pou elegxei tin eksodo alla tautoxrona einai mapparismeno se midi gia na elegxei to potensiometro tou vdj.
an to mappareis se kapoio allo knob, tote elegxei to hardware volume kai tautoxrona to mapparismeno koumpi..... mia trypa sto nero diladi.
ALLA to pio tragic einai oti gia na douleuei se midi mode, diladi na stelnei entoli, tha prepei to skin einai me 2 deck mono!
allios me 4 deck bgainei OFF to midi mode kai douleuei mono hardware mode.
de mporo na katalabo giati to kanane auto.... kai pigane xamena 2 knobs.....

elipsi knob gain.... opou ta mappara sto auto loop knob pou einai peristrofika kai DEN xreiazetai na "psakseis" na breis tin yparxousa thesi tou gain sto vdj gia na "piasei" kai meta na to elekseis, alla pianei amesos! (thetiko auto)

to dynato simeio tis wego einai ta jog! ta latrepsa...... :)

 

Posted Fri 14 Dec 12 @ 5:37 pm
Δοκίμασε χωρίς RCA μόνο με την USB πάνω και πες μου. Εμένα μόνο με γειωσης λειτουργεί σωστά.
Επίσης ξεχάσες να αναφέρεις το πρόβλημα των sampler
 

Posted Sat 15 Dec 12 @ 2:05 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
dimitris_g wrote :
Δοκίμασε χωρίς RCA μόνο με την USB πάνω και πες μου. Εμένα μόνο με γειωσης λειτουργεί σωστά.
Επίσης ξεχάσες να αναφέρεις το πρόβλημα των sampler



to vinyl mode douleuei kai xoris rca kai xoris to fortisti tou laptop!

diladi sketo laptop kai wego xoris tipota allo oute kan mouse, kanei kanonika sctrach....

gia ta sampler de ta eida akoma. tha to do
 

Posted Sat 15 Dec 12 @ 6:59 am
Προφανως τοτε η δικη μου κονσολα εχει προβλημα θα επικοινωνησω με το service να δουμε τι γινεται...
 

Posted Sat 15 Dec 12 @ 7:21 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
Τελικο αποτελεσμα οσον αφορα την ενεργοποιηση του Vinyl mode (Scratch).

Για να ενεργοποιηθει το Vinyl mode και να κανεις Scratch πρεπει και το δευτερο χερι να ακουμπαει σε ενα μεταλικο
μερος της κονσολας (Πχ το αλλο jog ή την υποδοχη των rca). Με το που σταματαει η επαφη και των δυο χεριων
επανερχεται σε cd mode.... Προφανως στο μαγαζι που δουλευω γειωνεται απο τα rca που ερχονται απο τον μεικτη
και γιαυτο λειτουργει κανονικα... θα δοκιμασω να γειωσω το κονσολακι κι εδω στο σπιτι και θα αναφερω τα αποτελεσματα.
(αληθεια μονο εγω εχω wego σε ολο το forum?)




Εδώ είναι ένα σκίτσο (δεν θέλω σχόλια) πως ενεργοποιείται το Vinyl mode η κόκκινη ψηλή γραμμή δείχνει τον δρόμο του του ρεύματος από 'τι βλέπεις παίζουν ρόλο το σώμα σου ,τα παπούτσια σου , το δάπεδο ,το τραπέζι όποτε αν ένα από όλα αυτά έχει μεγάλη αντίσταση τότε δεν ενεργοποιείται το Vinyl mode
να σκεφτείς ότι στην vms αν βάλω 3 -4 δάκτυλα στο πλαστικό δακτύλιο αμέσως ενεργοποιείται το Vinyl mode
 

Posted Sat 15 Dec 12 @ 7:54 am
Aledjo me poio firmware eisai?
 

Posted Sat 15 Dec 12 @ 4:26 pm
80%