Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΒΟΗΘΕΙΑ..!!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΕΞΟΤΕΡΙΚΟ ΜΟΥ ΔΙΣΚΟ

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ ..!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ..!!
ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΣΚΟ (WD Elements 1TB ) ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΑΡΧΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΑΝΑ (Η ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ) ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ....!!! ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΛΑΠΤΟΠ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΕ..!! ΤΟΝ ΞΑΝΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΒΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΠΑΛΑ ΓΥΡΝΑ ΣΤΟ ΠΡΟΤΑΡΧΗΚΟ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΑ ΠΑΛΙ........ ΜΕ ΕΣΚΑΣΕ.!!!!
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ???
 

Posted Sat 17 Nov 12 @ 9:21 am
1ov: ΜΗΝ γράφεις με κεφαλαία...

2ον:
Οι σκληροί δίσκοι πέρνουν διαφορετικό γράμμα σε κάθε υπολογιστή. Το γράμμα του δίσκου δεν το "αποφασίζει" ο δίσκος αλλά το λειτουργικό σου.
Γενικά το λειτουργικό την ΠΡΩΤΗ φορά που βλέπει ένα δίσκο προσπαθεί να του δώσει το ΠΡΩΤΟ διαθέσιμο γράμμα. Αφού του δώσει μία φορά ένα γράμμα από εκεί και πέρα το λειτουργικό προσπαθεί να δώσει στο δίσκο το ΙΔΙΟ γράμμα κάθε φορά που συνδέεται.
Εαν όμως το γράμμα αυτό δεν είναι διαθέσιμο (το έχει πάρει πχ μια άλλη συσκευή όπως ένα φλασάκι USB που είναι συνδεδεμένο εκείνη τη στιγμή) τότε το λειτουργικό ξανά δίνει το πρώτο διαθέσιμο γράμμα που φυσικά είναι διαφορετικό από αυτό που είχε πριν.

Για μα λύσεις το πρόβλημα σου πρέπει να αλλάξεις το γράμμα στο δίσκο χειροκίνητα και να του δώσεις ένα γράμμα που θα είναι "πάντα" διαθέσιμο όταν συνδέεται ο δίσκος. Γράμματα όπως "M", "N", "O", "P", "Q" κτλ... Προσωπικά χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια το "Q"

Για να αλλάξεις το γράμμα του δίσκου στα Windows κάνεις δεξί κλικ στο "Υπολογιστής" και επιλέγεις "Διαχείρηση"
Στη συνέχεια επιλέγεις "Διαχείρηση δίσκων", κάνεις δεξί κλικ στον δίσκο που σε ενδιαφέρει, και επιλέγεις "Αλλαγή γράμματος"

Εαν θες περισσότερες λεπτομέρειες για αυτή τη διαδικασία κάνε μια αναζήτηση στο Google.

Καλή τύχη...
 

Posted Sun 18 Nov 12 @ 11:13 am
Σ ευχαριστω πολυ ..!!! για την αμεση ανταποκριση .
το προβλιματακι μου μετα απο ((δυο τρις κλωτσιες)) λυθηκε
και καταφερα να αλλαζω στο επιθυμητο γραμμα τον δισκο μου ...
και παλι ευχαριστω...
 

Posted Sun 18 Nov 12 @ 3:16 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
gatoulismiaou wrote :

το προβλιματακι μου μετα απο ((δυο τρις κλωτσιες)) λυθηκε


Elpizo na min klotsouses ton skliro disko !
 

Posted Sun 18 Nov 12 @ 3:28 pm
οχι οχι !!!!!!!! τρελος ειμαι? εχω ριξει αιμα και πολυ ιδροτα να τον σουλουποσω ετσι οπως θελω .!!!!!!!η κλωτσιες περιφεριακα σε οτι εβλεπα γυρο μουυυυυυ
 

Posted Mon 19 Nov 12 @ 6:59 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
gatoulismiaou wrote :
εχω ριξει αιμα και πολυ ιδροτα να τον σουλουποσω ετσι οπως θελω


BACKUP
An den exeis enan toulaxiston klono tou diskou, den exeis tipota..
 

Posted Mon 19 Nov 12 @ 9:21 am
mia fora tin vdomada egw kano backup ta panta apo to disko.. pistevw einai aparetito na ginete!
 

Posted Mon 19 Nov 12 @ 11:53 am


(Old topics and forums are automatically closed)