Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: αγορά ηχείων

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπέρα σας, λόγω του οτι είμαι πολύ αρχάριος με τα ηχεία και την αγορά τους ήθελα να μάθω λίγα πράγματα παραπάνω, έτσι μπήκα στι "site" και είδα αυτό το θέμα <<http://www.virtualdj.com/forums/162580/Greek_Forum/Watt____932___945____966___952___951___957___940____954___945___953____964___945____945___954___961___953___946___940__Watt______922___945___953____964___945____961___951___956___940___948___953___945____964___945__db_.html>> .
Από κει και πέρα, έχω ψάξει πολύ για ηχεία αλλά δεν ξέρω αν ανταποκρίνονται σε αυτά που ζητάω...
Θέλω ηχείο/ηχεία αυτοενισχυόμενα ή σετ ηχείων(παθητικών) με ενισχυτή, αλλά περιορίζομαι στα 250 με max 300 ευρώ... τα θέλω για ένα πάρτυ με ένα φίλο που θα κάνουμε(σπίτι στα περίπου 100 τμ.) και από εκεί και πέρα για χρήση σε αμφιθεατρο σε στυλ "live"
Μπορεί να ζητάω πολλά δεν ξέρω, για αυτό περιμένω απαντήσεις:P
 

Posted Sun 11 Nov 12 @ 5:10 am
παιδια το κατανοώ οτι μπορει να ζηταω πολλά αλλά ας απαντήσει κάποιος κάτι να μου δώσει έστω μια κατεύθυνση....
 

Posted Sun 11 Nov 12 @ 4:31 pm
Δυστυχώς αυτό που θες με τα χρήματα που διαθέτεις απλά ΔΕΝ γίνεται...
Χρειάζεσαι σχεδόν τα διπλάσια χρήματα για να πάρεις κάτι που θα σε καλύπτει έστω και οριακά.
 

Posted Sun 11 Nov 12 @ 5:30 pm
 

Posted Sun 11 Nov 12 @ 6:09 pm
Κατ' αρχήν να σε ρωτήσω κάτι:
Θέλεις ηχείο ή ηχεία;;;

Αν θες ηχεία τότε επιμένω οτι για να μπορέσεις να κάνεις "παρτάκι" αλλά και να καλύπτει κανένα "live" (έστω και σε φοιτητικό/μαθητικό αμφιθέατρο) θα χρειαστεί να αγοράσεις αυτοενισχυόμενα με κοστολόγιο τουλάχιστον 200-250 ευρώ το ένα. Οπότε στο σύνολο 400-500 ευρώ που είναι σχεδόν τα διπλάσια από αυτά που δήλωσες οτι διαθέτεις να ξοδέψεις.

Αν θες ηχείο, τότε:
Α) Τα πάρτυ γίνονται με ηχεία. Υπάρχει λόγος που χρησιμοποιούμε ΖΕΥΓΗ ηχείων και δεν είναι μόνο το "stereo". Ακόμα και πολύ δυνατά συστήματα PA σε clubs και συναυλίες μπορεί να παίζουν με mono αλλά τα ηχεία είναι σε ζεύγη!
Β) Για να βγάλεις την ισχύ και τον όγκο που θα σου έδιναν ΔΥΟ ηχεία από ΕΝΑ θα χρειαστεί να αγοράσεις ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ηχείο οπότε το κοστολόγιο θα ανεβεί ανάλογα.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.
Αν σε μπέρδεψα, κάνε μια καλή αναζήτηση στο forum. Το θέμα ηχεία το συζητάμε τουλάχιστον μία φορά κάθε 1-2 μήνες και έχουν γραφτεί (και από εμένα προσωπικά) πάρα πολλά για αυτό το θέμα. Ρίξε μια ματιά και στο Wiki όπου υπάρχει αναλυτικός "οδηγός" ερμηνείας της ορολογίας και των χαρακτηριστικών των ηχείων/ενισχυτών κτλ http://www.virtualdj.com/wiki/AmpsTheoryGR.html
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 12:44 am
καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
η αλήθεια είναι πως έχω ψαξει αρκετά τις τελευταιες μέρες και έχω ενημερωθεί, απλά ήθελα να μάθω και τη γνώμη ατόμων πιο ειδικευμενων στον χώρο. απο εκεί και πέρα δεν ξέρω καθόλου τι θα κάνω, βρίσκω και μεταχειρισμενα αυτοενισχυόμενα αλλά ακόμα δεν ξέρω..
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 11:21 am
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 11:29 am
Thelo na agorasa hxeia Gia mobile dj na paro energa h na paro pathitika opote thelo Kai enisxyth!diatheto mexri 600€?
 

Posted Sun 18 Nov 12 @ 11:32 am
Πάρε ενεργά ηχεία. Για mobile χρήση είναι οτι καλύτερο. Το μόνο που πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι οτι για να δουλέψουν ΣΩΣΤΑ (όπως βέβαια και κάθε σοβαρός τελικός ενισχυτής) θα πρέπει να τους στέλνεις σήμα BALANCED στην είσοδο.

Μερικές προτάσεις:
http://www.artsound.gr/catalog/mackie-aytoenisxyomeno-ixeio-dromon-p-20677.html
http://www.artsound.gr/catalog/mackie-aytoenisxyomeno-ixeio-dromon-p-20678.html
http://www.artsound.gr/catalog/behringer-215d-aytoenisxyomeno-ixeio-345w-p-17092.html
http://www.artsound.gr/catalog/behringer-312d-aytoenisxyomeno-ixeio-550w-8ohm-p-22345.html
 

Posted Sun 18 Nov 12 @ 11:46 am
Ευχαριστώ πολύ φίλε!
 

Posted Sun 18 Nov 12 @ 1:00 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
 

Posted Sun 18 Nov 12 @ 2:15 pm
Μου άρεσε πιο πολύ το behringer αλλά και πακέτο ευχαριστώ.:)
 

Posted Sun 18 Nov 12 @ 2:41 pm
Πάντως σαν μάρκα εγώ θα προτιμούσα τη Mackie αντί για την Behringer.
 

Posted Sun 18 Nov 12 @ 2:53 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Διάβασα σήμερα κάτι πολύ σωστό: Μη προσπαθείς να πάρεις το περισσότερο δυνατόν με τα χρήματα που διαθέτεις, αλλά το ΚΑΛΥΤΕΡΟ δυνατόν! Πολλοί απο μας εντυπωσιάζονται με τις τιμές που βλέπουν στην απόδοση κάποιων ηχείων (Watt, RMS, dB κλπ). Οι αριθμοί αυτοί είναι πολλές φορές παραπλανητικοί. Δεν είναι αναληθείς, απλά μετρούνται υπό ιδιαίτερες συνθήκες -μή τυπικές με τη καθημερινότητα του επαγγέλματος. Σίγουρα κάποιος λόγος θα υπάρχει που κάποια ηχεία έχουν διπλάσια ή τριπλάσια τιμή πώλησης και τις ίδιες τιμές πάνω-κάτω σε Watt, RMS, dB κλπ...
 

Posted Mon 19 Nov 12 @ 4:21 pm
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Έχουν βγάλει ρόζους τα δάκτυλα μου να το γράφω! (κατά το έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω)
 

Posted Mon 19 Nov 12 @ 4:24 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Γι αυτό είπα να σε ξεκουράσω ;-)
Αυτό που λέω δεν είναι το όσο ακριβότερο τόσο και καλύτερο! Λέω ότι αν είναι να πάρει κάποιος κάτι φθηνό, ας μη πάει για το φθηνότερο που θα βρει. Η ιδανική λύση βρίσκεται κάπου στη μέση... ανάλογα με τη χρήση που προορίζεται το καθετί. Π.χ. ο bignick26 θα έπρεπε να μας πει τι είδους μουσική θα παίζει κυρίως ή το κατά πόσο το βάρος και η ευελιξία του ηχοσυστήματός του είναι σημαντικός παράγοντας. Επίσης, αν μιλάμε για ανοικτό ή κλειστό χώρο. Γενικότερα, μια εύστοχη απάντηση προϋποθέτει πάντα μια εύστοχη ερώτηση!
 

Posted Mon 19 Nov 12 @ 5:29 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Dee P wrote :
Διάβασα σήμερα κάτι πολύ σωστό: Μη προσπαθείς να πάρεις το περισσότερο δυνατόν με τα χρήματα που διαθέτεις, αλλά το ΚΑΛΥΤΕΡΟ δυνατόν!


Ena allo kalo moto pou exo akousei kai einai eustoxo..., parolo pou mporei na to pareksigisei kapoios an den to ermineusei sosta :
"Pare to ftinotero pou kanei tin douleia"...

Pou simainei oti kathorizeis prota thn "douleia"...
An auti exei apaitiseis (h esy exeis apaitiseis apo autin), nai men to ftinotero - pou omos kalyptei autes tis apaitiseis...
(oxi to apolyta ftinotero diladi)
 

Posted Mon 19 Nov 12 @ 5:50 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Εαν και -φαντάζομαι- καθιστός, ορθά εμίλησες!
 

Posted Mon 19 Nov 12 @ 5:54 pm
Εγώ πάλι προσωπικά είμαι κάπου ενδιάμεσα... Δηλαδή το... φθηνότερο +15-20% παραπάνω για ασφάλεια... Κακά τα ψέματα, στον ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ εξοπλισμό (και ειδικά σε ηχεία-ενισχυτικά-παραμετρικά και γενικά μη consumer μηχανήματα) 9 φορές στις 10 οτι πληρώνεις παίρνεις... Δεν έχω μετανοιώσει ποτέ που έδωσα "κάτι τις" παραπάνω για εξοπλισμό. Αλλά είχα και τα μάτια μου ανοιχτά για να ψάχνω αν αξίζει να δώσω το κάτι παραπάνω ή όχι ;-)
 

Posted Mon 19 Nov 12 @ 6:06 pm


(Old topics and forums are automatically closed)