Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Σε Safe Mode (εμένα κάνει κάτι παραπάνω).

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Γειά χαρά.

Πριν από 2 χρόνια (μην πω και παραπάνω) είχα διαπιστώσει ένα περίεργο που μου έκανε το Virtual.
Πάμε από την αρχή. Τρέχωε το πρόγραμμα και πάω στο Options - Επιλογές.
Εκεί πάω στην επιλογή "Performances" και πάω επάνω δεξιά στην κάρτα ήχου.
Τικάρετε από κάτω το "safe mode".

Ο λόγος είναι πως, αυτό μου το κάνει MONO όταν έχω επιλέξει σε Safe Mode και όχι όταν επιλέξω μια από τις σταθερές τιμές Latency που μου δίνει το πρόγραμμα.

Π.χ.
Σε ένα από τα deck, φόρτωνα ένα τραγούδι (για παράδειγμα Kiss από τον Prince).

Το Que to έβαζα στην εντελώς αρχή, όταν κάνει μια χαζο-εισαγωγή με την κιθάρα.

Στα 2-3 δευτερόλεπτα αφού έχει παίξει το τραγούδι, πατάω μια (αυτόματη) λούπα. (όποια θέλετε - δεν έχει σημασία).

Μετά πατάω stop.

Όταν ξαναπατήσω Play, το τραγούδι ξεκινάει (ΣΩΣΤΑ) από την αρχή.

'Οταν φτάσει στο σημείο που έκανα τη λούπα πριν, μου την έχει κρατήσει και την κάνει αυτόματα.

Τονίζω ότι αυτό το κάνει ΜΟΝΟ σε Safe Mode. Αν ξετικάρω το safe mode και δώσω στο latency κάποια τιμή, (απενεργοποιώντας το safe mode) δεν λειτουργεί αυτή η δυνατότητα.

Η Κάρτα ήχου μου είναι μια Maya PCI. Οστόσο το ίδιο συμβαίνει και με το λάπτοπ όπου έχω φορητή κάρτα ήχου αλλά και σε ένα άλλο PC της δουλειάς με μια πανάκριβη κάρτα ήχου (τάξης 1500 ευρώ).

Κάνω κάτι λάθος και δεν μου λειτουργεί σωστά αυτή η δυνατότητα;


Πριν βιαστείτε να μου πείτε ότι έχω πάρει φτηνή κάρτα (όντως έκανε 200 ευρώ η κάρτα), εσάς με τη δική σας κάρτα, λειτουργεί κανονικά αυτό που περιγράφω ή όταν βγείτε από Safe Mode σας χάνει και σε εσάς το loop point;
 

Posted Sat 03 Nov 12 @ 9:11 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ontos to dokimasa kai kanei to idio kai se mena.
den apenergopoihte to loop

An omos patiseis 2 fores to stop i cue tote bgainei to loop
 

Posted Sat 03 Nov 12 @ 10:02 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Basili, auto pou anafereis einai mia "parapleuri dynatotita" mias kai den yparxei option na sozei to loop.
Parola auta nai ginetai me safe mode alla tha prepei na ksereis oti se asio leitourgia to safe mode den exei kamia epidrasi etsi kai allios.
Einai mono se wdm mode giauto me ta alla sou computer krataei to loop. Profanos stin maya exeis epileksei ton asio driver.

Ypomoni stin v8 tha yparxei tetoia dynatotita ..(aledjo min rotas..)
 

Posted Sat 03 Nov 12 @ 11:00 am
Ευχαριστώ και τους δυο σας!

Παρόλα αυτά, πρέπει να πω, ότι σε κανένα μηχάνημα δεν λειτουργεί αυτή η δυνατότητα!
Εννοώ πως ότι κι αν δοκίμασα, σε όποιο μηχάνημα, τα συμπτώματα είναι τα ίδια.
Δηλαδή: Loop μόνο σε Safe Mode.

Μην σας σκοτίζω όμως άλλο. Τη δουλειά μου την κάνω μια χαρά (και με το παραπάνω μάλιστα).
Εν αναμονή της version 8!


 

Posted Mon 05 Nov 12 @ 5:38 am


(Old topics and forums are automatically closed)