Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ενεργό ηχείο-φορητότητα

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

NlampsosControlleristMember since 2012
Θα ήθελα να πάρω ένα ενεργό ηχείο γύρω στα 100-200 watt το οποίο να είναι σχετικά μικρό σε μέγεθος και να μετακινείται εύκολα... Έτσι όταν πηγαίνω να παίζω σε πάρτι (και σε εξωτερικό χώρο) να μην χρειάζεται να κουβαλάω μεγάλα ηχεία , μίκτες κ.α.
Τι πρέπει να προσέξω?
Έχετε να προτείνετε κάτι?
Το συγκεκριμένο μου έχει αρέσει : http://www.thomann.de/gr/behringer_b_205d.htm

Ευχαριστώ Πολύ
;)
 

Posted Sat 27 Oct 12 @ 11:17 am
Με τοσο μικρο ηχειο ,ξεχνα εντελως τον εξωτερικο χωρο. ΙΣΩΣ για ενα δωματιο να σου ειναι μια χαρα ,αλλα για εξω ,καλυτερα να σκεφτεις κατι πιο μεγαλο και οχι 5.25 ιντσες γιατι ουτε αν ειναι διπλα σου δε θα το ακους. Με 1 δυνατο 10ιντσο θα κανεις τη δουλεια που λες ,αλλα και παλι με περιορισμους. Ας πουμε δηλαδη ,δε θα μπορεις να παιζεις σε εξωτερικο χωρο για 100 ατομα ,αλλα για ενα μικρο παρτακι της ταξης των 20 - 25 ατομων ,θα εχεις εναν καλο σχετικα ηχο ,οχι ομως για παραπανω. Βασικα ΠΟΤΕ δεν παιζουμε με 1 ηχειο μονο ,ενα = κανενα.
 

Posted Sat 27 Oct 12 @ 12:40 pm
Αν το ηχείο έβγαζε 250-300db τότε ίσως και να έφτανε... Επειδή όμως τέτοιο ηχείο δεν υπάρχει, και αν θες να καλύπτεις και μικρές εκδηλώσεις σε εξωτερικούς χώρους θα πρέπει να πάρεις 2 ηχεία 350W RMS 15ιντσα...
 

Posted Sat 27 Oct 12 @ 1:22 pm
NlampsosControlleristMember since 2012
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο/α ηχείο/α εσείς;
Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις και όπως είπα όσο μικρότερο τόσο το καλύτερο...
Συγγνώμη αν σας κουράζω

Υ.Γ. Μετά από μια μικρή αναζήτηση βρήκα αυτό για το παραπάνω ηχείο http://www.youtube.com/watch?v=_I9bmyX9XIo :O
 

Posted Sat 27 Oct 12 @ 3:32 pm
Γενικά αν ΔΕΝ θες ηχεία monitor (δηλαδή ηχεία για να ακούς εσύ) αλλά ηχεία για να παίζεις (και να ακούει ο υπόλοιπος κόσμος από αυτά) ξεχνάς το "μικρό" μέγεθος... Θες 12ιντσα ή 15ιντσα ηχεία για να "γλυτώσεις" το sub...
Αν πας σε 8ιντσα π.χ. θα χρειστείς και sub...
 

Posted Sat 27 Oct 12 @ 7:27 pm


(Old topics and forums are automatically closed)