Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Virtual Dj 7 vs Traktor 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Βοηθώντας ενα φίλο dj να εγκαταστήσει το Traktor (δυστυχώς δεν τον έπεισα να πάρει το Virtual...) Άρχισα να μπαίνω σε σκέψεις...
Κάθισα ένα ολόκληρο βράδυ και το σέταρα,έφτιαξα τo keyboard(mapping) και το τέσταρα γενικά.

Διαπίστωσα ότι το Virtual αξίζει πολλά βραβεία σε ease of use...αλλά δυστυχώς o τράκτορας έχει πολύ καλό interface και σούπερ κυματομορφές...

Ψάχνοντας, διάβασα ενα πολύ ενδιαφέρον άρθρο.Μπορώ να πώ πως συμφωνώ.

http://mac.appstorm.net/reviews/music-reviews/virtual-dj-pro-7-vs-traktor-pro-2/


Κατα την άποψή μου εάν η έκδοση 8 έχει πιο professional interface και κυματομορφές σαν του traktor τότε θα μπορούμε να κλείνουμε πολλά στόματα....που τώρα μας κοιτάνε με μισό ματι...

Τι έχετε να πείτε? :-)

 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 12:30 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
τα ρασα δεν κανουν το παπα

αν το μονο που μπορει να τον τραβηξει καποιον το interface και οι κυματομορφες, τοτε ειναι fail!

το software δε φτιαχτηκε για να το βλεπουμε..... αλλα να κανει πιο ευκολα τη δουλεια μας.

επισης για το vdj υπαρχουν τοσα πολλα skins που μπορεις να διαλεξεις οποιο σου ταιριαζει ΑΚΟΜΑ και να φτιαξεις skin οπως το traktor!
(εχω φτιαξει ενα μικρο για να τη μπω σε μερικους.....)
 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 12:45 pm
Σίγουρα...κι εγώ μαζί σου.Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά...αλλα χρειάζονται

Επίσης άλλο ενα κοστούμι Αrmani και άλλο ένα απο τα zara (ξεκαθαρίζω οτι δεν έχω Armani χαχαχα!)

Είναι όμως σούπερ και οι κυματομορφές και το interface, πρεπει να το παραδεχτούμε.

Επειδή το βλέπουμε και πολύ μάλιστα :-p δεν θα ήταν κακό να έχει ενα πιό professional look...

Επίσης υπάρχουν πολλοί dj's που δεν μπορον να φτιάξουν skin...

 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 12:54 pm
Για μένα η αλήθεια βρίσκεται κάπου ανάμεσα σχετικά με όσα λέγονται στο internet. Και τα δύο προγράμματα έχουν πολλά να δώσουν.

Θα ήθελα να μιλήσω για τα αρνητικά του VDJ αρχικά για να δώσω λίγη τροφή στα παιδιά του team (όχι ότι χρειάζεται αλλά λέμε :P)
Αρχικά μιλώντας για το Interface η αλήθεια είναι πως το VirtualDj υστερεί αρκετά, παρόλο που είναι skinable. Αρκετοί από εμάς δεν έχουμε το ταλέντο να σχεδιάσουμε ένα skin. Προσωπικά έχω φτιάξει 3 skin τα οποία είναι αποκλειστικά για προσωπική χρήση κομμένα και ραμμένα στα μέτρα μου, ποτέ μου όμως δεν κατάφερα να πάω να γραφικά στο επίπεδο που ήθελα άσχετα αν και με το κομμάτι του κώδικα μπορείς να κάνεις απίστευτα πράγματα. Σε αντίθεση το Traktor παρέχει ένα standar layout το οποίο είναι αρκετά καλό, εύχρηστο και όμορφο (κάτι που μετράει αρκετά).

Ένα μεγάλο πρόβλημα του virtualDj επίσης είναι η 'δυσκολία' στο beatgrid. Το Traktor έχει ένα αρκετά εύκολο στην χρήση και καλό beatgrid το οποίο είναι αρκετά σημαντικό για τον απόλυτο συγχρονισμό των τραγουδιών (δεν θέλω να ακούσω για το χειροκίνητο beatmatch γιατί μιλάμε αποκλειστικά για software). Με το VDJ δυστυχώς δεν έχεις την ευελιξία για να κάνεις καλό 'manual beatgrid', ωστόσο κάνει καλύτερο αυτόματο beatgrid από το Traktor.
Σημ: Αυτό που θέλω να δω και από τα δύο software είναι η ευελιξία αλλαγής του beatgrid ενδιάμεσα στα τραγούδια.

Τέλος θα ήθελα να γράψω για το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Traktor. Τα Effe. Ναι είναι αλήθεια το Traktor έχει πολύ καλύτερα effe αν και τα περισσότερα είναι άχρηστα.

Δυστυχώς στην ζωή δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Ο πραγματικός λόγος για τον οποίο το vdj έχει τα άνω κατά έναντι του Traktor είναι ότι το VDJ έχει την ευελιξία του να είναι customable. Δεν μπορείς να έχεις effect όμοια με το Traktor γιατί η 'προγραμματιστική ισχύ' του Virtual δεν φτάνει μέχρι εκεί και ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι είναι πολύ ευέλικτο (όσο αντιφατικό και να ακούγεται).


Φτάνει με τα κακά. Είμαστε σε forum του virtual και θα πρέπει να τεκμηριώσουμε τους λόγους που είμαστε εδώ και όχι στο forum του Traktor. Έχουμε και λέμε
• Δυνατότητα κατασκευής Skin
• Πολύ καλό Script (Καλύτερο από του Traktor)
• Overlap Waveforms
• 99 deck
• 99 cues
• on fly key, beatgrid, gain detection
• Δυνατότητα χρήσης πολλών καρτών ήχου ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ
• Χαμηλό Κόστος!!! (Σε σχέση με την Scratch έκδοση του Traktor)
• Συμβατό με ΟΛΟΥΣ τους Controller της αγοράς! (αν δεν είναι συμβατό μπορείς να το κάνεις εσύ να είναι)
• Αναγνώρισης Ελληνικών!
Και πολλά άλλα τα οποία δεν τα γράφω για να μην κουράσω (τίποτα από τα παραπάνω δεν ανήκει στην λίστα του Traktor !!!

Για να γελάσουμε και λίγο το Traktor δεν έχει την δυνατότητα full kill στο eq εκτός και αν κάνεις ιδικό mapping που δεν υποστηρίζεται από όλους του Controller.

Το να αναφέρω περί sample deck το θεωρώ επίσης αστείο γιατί ότι έφτιαξε η NI με τα Sample Decks το κατέστρεψε με την αντικατάστασή τους από τα Remix Decks. Υπάρχει ένα όριο για το πόσο πολύπλοκο πρέπει να είναι κάτι και η NI το ξεπέρασε.

Τέλος θα ήθελα να γράψω το εξής. Αν το Virtual Dj δεν έχει τη πρόθεση να βελτίωση τα effect του θα πρότεινα να τα βγάλει εντελώς και να δόση την δυνατότητα του προγράμματος να κάνει Send/Return τα channel, το master και τα A,B στο Crossfader (όπως τα effect στου μεικτές Pioneer) ώστε ο χρήστη να στραφεί σε λύσεις για effect είτε hardware είτε software.
Μπορώ να αναλύσω και άλλο τις απόψεις μου αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο!. Θα προσπαθήσω να επανέρθω.
 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 1:20 pm
ilias7Home userMember since 2005
poli swstos o problimatismos(imperial) kathws ta perissotera skin thimizoyn paixnidi.lampakia,xrvmatakia,koympakia k.t.l
ayto epibebewnete ws eksis.oloi oi asxetoi poy theloyn na kanoyn tin plaka tous kyriws sto spiti,xrhsimopoioyn vdj.
exete dei kanenan tetoio na exei traktor ? oxi giati to skin toy parapempei se kati pio sobaro-epaggelamtiko kai to foboyntai.
pragamatika apo ta parapanv den mporw na aksiologisw kati,mono to gegonos pws to vdj einai ena eidoys "kollima" kai sinithia.
paradeigma egw den exw agkiksi to traktor pote moy,oyte to exw oyte to thelw.
 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 1:29 pm
@Achileas7

Συμφωνώ απόλυτα.Tα standard Layouts θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένα,άσχετα με την φοβερή
και τρομερή δουλειά που κάνουν οι skinners... βλέπε dj dad,apopsis,phantom κτλ (παιδιά είστε σούπερ..)

Το Virtual έχει τρομερά πλεονεκτήματα..εάν ξεκινήσουμε να τα αναφέρουμε θα μας πάρει η νύχτα...
Θα αναφέρω όμως μερικά:

• Το Automix...Πιστέψτε με είναι ότι το καλύτερο απο κάθε πρόγρ
• Mapping: το vιrtual είναι χιλιόμετρα μπροστά...
• Αξιόπιστο: Δεν είχα ποτέ καποιο, έστω και το παραμικρό πρόβλημα..

Πραγματικά έχω φάει σκάλωμα με τις κυματομορφές του Traktor...έχουν κάνει φοβερή δουλειά.

ΟΜΩΣ δεν έχει τις κυματομορφές μαζί όπως έχει το virtual,εδώ το πρόγραμμά μας τα σπάει πραγματικα...!!

@ilias7 Δικιο έχεις.Συμφωνώ...

 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 1:57 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
cool paidia... sto 8 pisteuo tha ta exei ola auta, effects, kymatomorfes ktl
 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 2:19 pm
Mακάρι...αυτό θέλουμε!
 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 2:35 pm
snik3Home userMember since 2009
Gia mena einai kathara thema tou ti se volevei.
K pou doulevw Traktor ti na leei?Oti eimai pio magkas apo kapoion pou doulevei vdj?
Apla afto me volepse k afto doulevw...
 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 9:56 pm
ilias7 wrote :

ayto epibebewnete ws eksis.oloi oi asxetoi poy theloyn na kanoyn tin plaka tous kyriws sto spiti,xrhsimopoioyn vdj.
exete dei kanenan tetoio na exei traktor ? oxi giati to skin toy parapempei se kati pio sobaro-epaggelamtiko kai to foboyntai.

Έχω δει εγώ, και πολλούς μάλιστα. Το GUI δεν φοβίζει κανένα. Άσε που το Traktor έχει πάνω κάτω το ίδιο GUI από τότε που κυκλοφόρησε
 

Posted Wed 17 Oct 12 @ 1:09 am
Dj Imperial_gr wrote :

Πραγματικά έχω φάει σκάλωμα με τις κυματομορφές του Traktor...έχουν κάνει φοβερή δουλειά.

Να τις διαβάζεις ξέρεις; Ή απλά έχεις φάει σκάλωμα "με το μάτι";
Προσωπικά βρίσκω τις scratchwaves του Traktor πολύ όμορφες αλλά σχεδόν ανίκανες να δώσουν οποιαδήποτε σοβαρή πληροφορία και ειδικά από τη στιγμή που όταν πηδάς μεταξύ cue-points καθυστερούν να ξανασχηματιστούν (draft-load, coarse-draw, fine-paint)
Οι κυμματομορφές του progress λένε περισσότερα και είναι καλές, αλλά έχω την απορία πόσοι ξέρουν να τις διαβάζουν όπως πρέπει...
 

Posted Wed 17 Oct 12 @ 1:14 am
Achileas7 wrote :
Αν το Virtual Dj δεν έχει τη πρόθεση να βελτίωση τα effect του θα πρότεινα να τα βγάλει εντελώς και να δόση την δυνατότητα του προγράμματος να κάνει Send/Return τα channel, το master και τα A,B στο Crossfader (όπως τα effect στου μεικτές Pioneer) ώστε ο χρήστη να στραφεί σε λύσεις για effect είτε hardware είτε software.

Το VirtualDj εδώ και αρκετές Major εκδόσεις υποστηρίζει χρήση VST plug-ins. Οπότε πέρα από τα effects που σχεδιάζονται ειδικά για το VirtualDj μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα σωρό ακόμα. Υπάρχουν τόσο δωρεάν VST effects όσο και επί πληρωμή. Και μερικά ΚΑΛΑ VST effects κοστίζουν περισσότερο απ' οτι το ίδιο το VDJ!!!
 

Posted Wed 17 Oct 12 @ 1:19 am
snik3 wrote :
Gia mena einai kathara thema tou ti se volevei.
K pou doulevw Traktor ti na leei?Oti eimai pio magkas apo kapoion pou doulevei vdj?
Apla afto me volepse k afto doulevw...

Μακράν η πιο σωστή και ώριμη άποψη!
Προσωπικά το έχω ξαναπεί: Έχω (γνήσια και πληρωμένα εννοείται) και τα δύο προγράμματα γιατί μου αρέσει να παρακολουθώ τις εξελίξεις και στα δύο προγράμματα.
Εμένα το Traktor ήταν που δεν με βόλεψε ποτέ ενώ αντίθετα το VirtualDj το έφερα στα "μέτρα μου". Παρόλα αυτά δεν θεωρώ το Traktor χειρότερο πρόγραμμα ή το VirtualDj καλύτερο.

Και για να δώσω λίγη τροφή για σκέψη:
Είναι χαζό να περιμένεις απο μία BMW να γίνει σαν Mercedes ή απο μία Mercedes να γίνει σαν BMW. Είναι χαζό να ζητάς να μπει το σασμάν του Audi μαζί με τον κινητήρα της BMW και τις αναρτήσεις της VW στο πλαίσιο της Mercedes και να βγει ένα Skoda.

Κάθε πρόγραμμα έχει τον δικό του χαρακτήρα. Και δεν υπάρχει "καλύτερο" πρόγραμμα όπως δεν υπάρχει "καλύτερο" αυτοκίνητο. Κάποιους βολεύει το ένα, κάποιους βολεύει το άλλο κτλ ανάλογα με τις ανάγκες του.

Υ.Γ.:
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν άκουσα "κουβέντα" για αυτό που οι περισσότεροι "Traktor-άδες" φίλοι μου θεωρούν το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του VirtualDj απέναντι στο Traktor: Τον Browser και την δυνατότητα αναπαραγωγής σχεδόν οποιουδήποτε τύπου αρχείου!!!
 

Posted Wed 17 Oct 12 @ 1:32 am
oso gia afto pou eipes Phantom gia to search tou Traktor....eixa katevasei tin demo ekdosi original ap tin selida tous..ka2i parolou pou pros8esa ta trafoudia mou stin db...otan egrafa sto search to titlo apo ena tragoudi den mou to tou evriske..eno an pigena kai to evriska monos mou ipirxe kanonika....kai sto deftero laptop pou exw mono to vdj perasmeno kai genika to exw mono gia tin douleia apo to search tou VDJ to evriske kanonika....afto giati na ginete arage? :/
 

Posted Wed 17 Oct 12 @ 2:30 am
@Phantom

Ξέρω να τις διαβάσω. Εχεις απόλυτο δίκιο οι κυματομορφές καθυστερούν να σχηματιστούν...και στην αρχή νόμιζα πως το laptop ήταν αργό (ι5 διπύρηνο) :-)

Μου την σπάει αφάνταστα όταν μου το παίζουν υπεράνω οι τρακτοράδες. Το virtual το αγαπάω και το πιστεύω. Δεν το αλλάζω.
Με βολεύει αφάνταστα και με έχει βγάλει 100% ασπροπρόσωπο. Ουτε το παραμικρό πρόβλημα εδώ και 5 χρόνια που ασχολούμαι...

Σπάζομαι όταν βλέπω πως ένα πρόγραμμα έχει κάτι πολύ καλύτερο απο το Virtual. Είμαι παιδί του Virtual...
To ξέρω οτι όλα τα πράγματα έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα...έτσι και τα dj software.

Super το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα!

Μια ερώτηση:Στην έκδοση 8 οι κυματομορφές που είναι μαζί στο πάνω μέρος θα είναι colored?

Συμφωνείς οτι οι colored κυματομορφές του virtual θέλουν βελτίωση?
 

Posted Wed 17 Oct 12 @ 10:27 am


(Old topics and forums are automatically closed)