Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ερωτηση για MAudio Xponent

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Παιδια αν εχει κανεις εμπειρια απο το συγκεκριμενο controller θα ηθελα να μου πει εντυπωσεις.
ευχαριστω
 

Posted Mon 17 Sep 12 @ 1:52 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Συνοπτικά:
Super midi controller, αν αφήσεις τη κάρτα ήχου στη μπάντα
Κοινώς: Πάρτο για την αχτύπητη τιμή: http://www.thomann.de/gr/maudio_torq_xponent.htm ( το αγόρασα πριν από 8 χρόνια μέσω αμερικάνικου Ebay για 350€ μεταχειρισμένο, όταν στην Ευρώπη η τιμή του ήταν 650€ καινούριο)

Εξαρτάται από το τι midi controller είχες (αν είχες) πρίν. Προσωπικά, μου άρεσε η άπλα/ άνεση και το βάρος (ή μάλλον η έλλειψη αυτού) του συγκεκριμένου controller: υπάρχει αρκετός χώρος, χωρίς να στριμώχνεις τα δάκτυλά σου σε μείκτες του στυλ Hercules RMX, Denon MCxxxxx κλπ.
Επίσης, είναι όλο πλαστικό, που σημαίνει ελαφρύ, εκτός κι αν πιστεύεις ότι οτιδήποτε πλαστικό είναι παιχνίδι, οπότε πάρε μια VMS4 ή κάτι παρόμοιο και καλά λουμπάγκο (άσχετο σχόλιο, αν η ηλικία σου δεν τελειώνει σε -άντα)!

Αν και η κάρτα ήχου είναι επαρκής για τις περισσότερες χρήσεις, "θεωρητικά" τη ξεχνάς λόγω "παλιών" drivers: Πάρε μια κάρτα ήχου της προκοπής με 100€.
Στη τελική, το σύνολο πάει περίπου 250€ και
α) Μαθαίνεις- αν σε ενδιαφέρει, και έχεις το χρόνο- ότι η καλύτερη λύση δεν είναι απαραίτητα ένα all-in-one controller, παρά ίσως μια πιό ευέλικτη λύση (Virtual DJ rules)

β) Συνηδειτοποιείς ότι τα midi controllers του στυλ Native Instruments S2 είναι- με όλο το μπαρδόν- απάτη. Σχεδόν 500€ για ένα controller, που μπορείς να αγοράσεις για περίπου 200€ (it's all midi-signals, at the end of the day), συν μία αξιοπρεπής κάρτα ήχου άλλα 100 με 150€...

Κάπως απλοποιημένα, αλλά αυτά για αρχή...
 

Posted Tue 18 Sep 12 @ 6:25 pm
ειμαι εντελως αρχαριος και η χρηση που θα κανω θα ειναι καθαρα ερασιτεχνικη.
αν ειναι ομως να εχω προβλημα με την καρτα ηχου μαλλον θα πρεπει να κοιταξω κατι αλλο...?

το πηρες πριν 8 χρονια?? :O τοσο παλια πρωτοκυκλοφορησε??
 

Posted Wed 19 Sep 12 @ 10:28 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Η κάρτα ήχου είναι παραπάνω από αρκετή για ερασιτεχνική χρήση. Μόνο σε μεγάλα ηχοσυστήματα, όπως σε club ενδέχεται να παρατηρήσεις κάποια ανεπάρκεια...

Y.Γ. Ίσως να υπερέβαλα λίγο σχετικά με την ηλικία του controller, πάντως είναι τουλάχιστον από το 2007 στην αγορά. Θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω.
 

Posted Wed 19 Sep 12 @ 12:47 pm
επομενως δηλαδη καταληγουμε πως αν και παλιο σχετικα μηχανημα για τη χρηση που θελω να κανω δεν ειναι ασχημη επιλογη,σωστα?
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 2:12 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Για 159€ αποκλείω να βρείς κάτι καλύτερο...
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 4:07 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Να προσθέσω όμως, ότι θα χρειαστείς και την PRO έκδοση του VDJ. To Xponent δυστυχώς δεν περιλαμβάνει κάποια LE έκδοση του VDJ, ώστε να εξοικονομήσεις χρήματα απ' το upgrade...
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 5:53 am
ok,σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 11:05 am
για να μην ανοιξω αλλο topic ρωταω εδω,
μπορει να με βοηθησει καποιος για το πως μπορω να βγαλω ηχο απο τα ακουστικα?
το controller δειχνει να δουλευει κανονικα σε συνδυασμο με το vdj αλλα δεν εχω ηχο στα headphones.παρακαλω μια βοηθεια
 

Posted Sat 06 Oct 12 @ 7:38 am
prepei na exeis to vdj pro..h' tin LE ekdosi an exeis o controller sou..
 

Posted Sat 06 Oct 12 @ 7:53 am
την pro εκδοση εχω,αλλα αυτο που μου λες δεν βοηθαει και ιδιαιτερα
 

Posted Sun 07 Oct 12 @ 3:22 am
den exeis tin pro...h' den tin exeis dilosei sto profile sou...
 

Posted Sun 07 Oct 12 @ 4:22 am
ναι απλα δεν την εχω δηλωσει,στο δια ταυτα ομως?? :) καμια ιδεα τι κανω λαθος?
 

Posted Sun 07 Oct 12 @ 9:38 am
psakse sto forum na deis pws vgazeis proakoustiki..h' youtube h; google....dn einaii diskoloo
 

Posted Sun 07 Oct 12 @ 9:59 am
lostgravity wrote :
ναι απλα δεν την εχω δηλωσει,στο δια ταυτα ομως?? :) καμια ιδεα τι κανω λαθος?


1. Το ότι δεν την έχεις δηλώσει καθώς έτσι θα μπορούσες να κατεβάσεις δωρεάν updates.
2. Το ύφος σου που δείχνει οτι "απαιτείς" βοήθεια όταν κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να σε βοηθήσει. Όλοι εδώ μέσα βοηθάμε επειδή θέλουμε.
3. Δεν διάβασες το manual ή το FAQ
4. Δεν έκανες σωστή αναζήτηση

ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ:
Δεν μας έγραψες τι ρυθμίσεις έχεις κάνει και τι πρόβλημα ΑΚΡΙΒΩΣ έχεις... ;-)
 

Posted Sun 07 Oct 12 @ 1:24 pm
Nομιζω οτι παρεξηγησες το υφος μου,εννοειται πως δεν απαιτησα τιποτα και απο κανεναν.
Εχω ενα λαπτοπ και το xponent και το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τι ρυθμισεις να κανω για να μπορω να εχω προακουσμα στα ακουστικα.
Το VDJ λειτουργει και αποκρινεται κανονικα οπως επισης κανονικα βγαινει και ο ηχος απο τα ηχεια,ειτε τα εξωτερικα,ειτε αυτα του laptop.
 

Posted Mon 08 Oct 12 @ 7:53 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Η λύση του προβλήματός σου βρίσκεται κατά 90% στο Sound Setup του VDJ. Η δυνατότητα ρύθμισης εξόδων είναι διαθέσιμη μόνο στη PRO έκδοση. Με μεγάλη μας χαρά να βοηθήσουμε, εφόσον θα είχες την ευγενική καλοσύνη να κάνεις register τη PRO στο προφίλ σου. Αν για κάποιο λόγο κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, ελπίζω μια αναζήτηση στη σελίδα αυτή ή στο google στα αγγλικά/ ελληνικά να σε διαφωτίσει.


 

Posted Mon 08 Oct 12 @ 1:47 pm
Δοκιμασα ολες τις δυνατες επιλογες στο sound setup αλλα δυστυχως χωρις αποτελεσμα.
ΟΚ,θα ριξω μια ματια στο google και ελπιζω να βρω μια ακρη...ευχαριστω παντως
 

Posted Mon 08 Oct 12 @ 5:22 pm


(Old topics and forums are automatically closed)