Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: κονσολα με μεικτη & controller

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

καλησπερα σε ολους

εχω μια ερωτηση , και ευχομαι να εχετε την λυση για αυτη :

στις διαφορες εκδηλωσεις που παιζω εχω παντα κονσολα με cdj και μικτη ( γιατι παιζω 60% με cd και 40% με laptop) και διπλα τους εχω το λαπτοπ με την pioneer ddj ergo.

η ergo βγαινει σε ενα ελευθερο καναλι του μικτη .

οταν κανω ομως την εναλλαγη απο cd σε laptop , καθε φορα βγαζω τα ακουστικα απο τον μεικτη και τα βαζω στην ergo.

ανησυχω για την συνεχομενη φθορα των υποδοχων σε μεικτη και ddj ergo απο το συνεχες βαλε-βγαλε.

υπαρχει καποιο καλωδιο ( Y SPLITTER) με το οποιο να γλυτωνω απο την διαδικασια αυτη ( και την φθορα) και να εχω την προακουστικη που θελω ?

πως το ζηταω εαν υπαρχει ?
 

Posted Fri 14 Sep 12 @ 8:02 am
Τέτοιο καλώδιο έτοιμο δεν θα βρεις. Μπορείς μόνο να φτιάξεις. Υπάρχει όμως και μία ακόμα "λύση" για το "πρόβλημα" σου:

Να συνδέσεις την έξοδο ακουστικών της ERGO σε κάποια ελεύθερη είσοδο στον μίκτη σου. Έτσι θα κάνεις συνέχεια προακουστική από τον μίκτη.
 

Posted Fri 14 Sep 12 @ 10:01 am
djppkHome userMember since 2008
Παρόμοιο πρόβλημα με εσένα διάβασα σε κάποιο άλλο thread...
Η λύση που είπαν τα παιδιά είναι να συνδέσεις με ένα καλώδιο την έξοδο των ακουστικών σε ένα ελεύθερο κανάλι του μείκτη, έτσι θα έχεις όλη την προακουστική απο τον μείκτη, με την προϋπόθεση όμως να μην "βγάλεις" αυτό το κανάλι on air.
Θέλω να πιστεύω πως θα δουλέψει και σε εσένα, παρόλα αυτά αν μου διαφεύγει κάτι θα με διορθώσουν οι υπόλοιποι!!

Φιλικά Θάνος.

[edit]: Με πρόλαβε ο PhantomDeejay, σαν το φάντασμα :Ρ
Οπότε ισχύει η λύση!!! ;)
 

Posted Fri 14 Sep 12 @ 10:03 am


(Old topics and forums are automatically closed)