Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: τροπος παιξιματος - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

γεια σας
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση
μπορω να παιξω με dyo dvd players;
η με ενα pionner CD PD-101
και ενα της sony που εχει jog;
αν ναι πως
 

Posted Sat 04 Aug 12 @ 6:57 am
γινεται παιδια;
 

Posted Sat 04 Aug 12 @ 10:09 am
djppkHome userMember since 2008
Άν και δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς θές να κάνεις...
Η απάντηση είναι απλή:
Με τα ΠΑΝΤΑ μπορείς να παίξεις, θες cdj-100 είναι, θες cdj-2000 είναι, θες πικαπ είναι, θες κασετόφωνο είναι αν το συνδέσεις σωστά θα παίξει, αν θα σε βολέψει εσένα είναι άλλο θέμα.
Στο διαταύτα, αυτά που αναφέρεις ΔΕΝ είναι σχεδιασμένα για την δουλεία που θες να κάνεις εσύ, δηλαδή για έναν Dj.
Η απόκριση στο play είναι αισθητά ΑΡΓΗ...
Εξαρτάται βέβαια την περίσταση, αν θες να βγάλεις κάποιο πάρτυ συγγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά...ΔΕΝ γίνεται (όχι απο άποψη θεωρητική, γτ είπαμε αν τα συνδέσεις σωστά τα πάντα γίνονται), στην ουσία δηλαδή γίνεται αλλά στις 100 αλλαγές δεν βγεί καμία σωστή.
Αν πρόκειται για κάποια απλή μουσική κάλυψη που δεν χρειάζεται αλλαγές κτλ, πιστεύω θα σε βγάλουν.
 

Posted Sat 04 Aug 12 @ 10:51 am
για ενα παρτυ μικρων παιδιων κυριως ξενα
γιατι δε γινεται;
 

Posted Sat 04 Aug 12 @ 1:49 pm
djppkHome userMember since 2008
Δεν είπα οτι ΔΕΝ γίνεται.....
Σου εξήγησα πιο πάνω για ποίο λόγο δεν γίνεται (πρακτικά).
ΌΛΑ μπορούν να γίνουν....οπότε αφού τα μικρά παιδιά δεν θα θέλουν και τις εξωπραγματικές αλλαγές, μπορείς να το κάνεις.
Απλά προσωπικά δεν θα με βόλευε καθόλου, στην τελική θα έφτιαχνα μερικά mix 2-3 κομμάτια συνεχόμενα και θα βολευόμουν έτσι.
Μια ερώτηση: την περίπτωση να παίξεις μόνο με το λαπτοπ γιατι δεν την έχεις σκεφτεί?

Φιλικά Θάνος.
 

Posted Sat 04 Aug 12 @ 2:32 pm
κοιτα εχω μια hercules dj control απλα θελω να παιξω με σιντι
τα παιδια δεν ειναι μικρα ειναι 14-15 οποτε θα κανω αλλαγες
τι λες; να το δοκιμασω σπιτι; πως να το κανω ωμως;
 

Posted Sat 04 Aug 12 @ 2:46 pm
djppkHome userMember since 2008
Αν θες να παίξεις αποκλειστικά με CD τοτε έχεις 2 επιλογές...
1η: Περνάς τα CD στον υπολογιστή μέσω του Audiograbber και κάνεις δουλειά σου με τον υπολογιστή.
2η: Νοικιάζεις επαγγελματικά μηχανήματα για DJ και πάλι κάνεις την δουλειά σου.
Για μένα αυτή η λύση (που πρότινες) είναι μπακάλικη με απλά λόγια, η μόνη περίπτωση να σου πάνε όλα καλά και να ευχαριστηθεί το "κοινό" την μουσική σου είναι να αφήνεις ολόκληρο το κομμάτι να παίξει (back to back δηλαδή), διοτι αν πας να βάλεις 2 τραγούδια μαζί για να κάνεις την αλλαγή με αυτά που μου ανέφερες δεν γίνεται, ακόμα και ίδια bpm να έχουν δεν θα μπορείς να τα συγχρονίσεις με αποτέλεσμα ο ήχος που βγαίνει να είναι μια "βαβούρα", επίσης "κοφτες" αλλαγές δεν θα μπορέσεις εύκολα να κάνεις καθώς όπως σου είπα το play έχει αργή απόκριση (ίσως και 1-2 sec).
Αν θές κάνε μια πρόβα σπίτι σου όπως είπες και αν δεις οτι σε βολεύει και είσαι ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα, πήγαινε χωρίς καμία αμφιβολία.
Τωρα η τελευταία ερώτηση που μου έκανες, τι εννοείς;; πως να κάνεις τι;;;
 

Posted Sat 04 Aug 12 @ 2:57 pm
ωραια θα το δοκιμασω
για την ερωτηση την τελευταια εννοω πως να τα στησω ωστε να ειναι καλυτερα; πως μπορω να παιξω;
 

Posted Sat 04 Aug 12 @ 3:22 pm
djppkHome userMember since 2008
Γράψε μου κατ' αρχάς τον ακριβή εξοπλισμό που θες να χρησιμοποιήσεις.
"Μαρκα" - "Μοντελο"
Και απο εκεί και πέρα θα σου πώ.
 

Posted Sat 04 Aug 12 @ 6:14 pm
θα εχω δυο μικτες εναν phonic mrt70 και εναν gemini rmx 100
τωρα απο cd θα εχω ενα pionner pd101
και ενα cd της sony που δε θυμαμαι μοντελο αλλα εχει jog
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 2:37 am
djppkHome userMember since 2008
Λοιπόν,
η προσωπική μου άποψη είναι να χρησιμοποιήσεις τον phonic mrt70 για τον μόνο λόγο οτι έχει έστω και master equalizer,
τώρα ξέρεις συνδέεις επάνω του με RCA καλώδια τα cd-player και απο εκεί και πέρα εξασκείσαι πως θα κάνεις τις αλλαγές ωστε να βγούν όσο το δυνατό πιο καλές.
Ένα tip απο μένα είναι ενώ είναι ένα τραγούδι "on air" εσύ με το άλλο cd-player να προσπαθέις με το play-pause να βρείς την αρχή του, για να μην έχεις κενά ανάμεσα στα τραγούδια καθώς θα τα φορτώνει ολόκληρα και όχι απο εκεί που αρχίζει η μελωδία ή η πρώτη μπότα.
Ό,τι άλλο χρειαστείς ως βοήθεια εδώ είμαστε!!!
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 5:08 am
ωραια θα προσπαθησω σημερα και θα δω
αν παιξω με τον μικτη μοβνο;
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 5:13 am
djppkHome userMember since 2008
Τι εννοείς μόνο με τον μείκτη;;;
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 5:28 am
δηλαδη νασυνδεσω τον υπολογιστη με τον μικτη
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 5:54 am
kwsta...perimenww akoma to set egw..
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 5:55 am
σορρυ ρε φιλε αλλα χτυπησα το ποδι και ετρεχα ισως σημερα το απγευμα να σου το στειλω
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 6:07 am
να ξερεις δημητρη δε σε κοριδευω
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 6:07 am
ok perastika...
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 6:45 am
ευχαριστω πολυ πιστευω μεχρι αυριο να μπορεσω να σου το στειλω
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 6:50 am
djppkHome userMember since 2008
Για να συνδέσεις το λαπτοπ με τον μείκτη θες ένα απλό καλώδιο απο rca σε mini-jack, αλλά θα έχεις μόνο ένα κανάλι του μείκτη για να έχεις και δεύτερο και να μπορείς να κάνεις τις αλλαγές απο τον μείκτη χρειάζεσαι μια κάρτα ήχουν που έχει τουλάχιστον 2 stereo εξόδους, εκεί πανε να μπλέξουν και άλλο τα πράγματα δεν νομίζω να το θες...
 

Posted Sun 05 Aug 12 @ 12:08 pm
49%