Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Δεν καταλαβαινω

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

aledjoPRO InfinityMember since 2005
τοσα χρονια που ασχολουμαι και μαζευω μουσικη, εχω μια απορια και ποτε δε μου λυθηκε.

ΓΙΑΤΙ οι dj's που φτιαχνουν μουσικη ή κανουν remix, δε το κυκλφορουν κανονικα ειτε επι πληρωμη ειτε δωρεαν στο ιντερνετ?
ποιος ο λογος - κερδος το να το βαλει μονο στο youtube και να το εχει να το παιζει μονο αυτος στο set του?

ας εξαιρεσουμε τις μεγαλες εταιριες που κυκλοφορουν ενα promo και παιζει αποκλειστικα σε ενα ραδιοφωνο και μετα απο
καποιο χρονικο διαστημα κυκλοφορει και στο εμποριο.

μιλαω για τους dj's!
τι κερδιζουν με αυτο?

εγω πραγματικα αν μπορουσα να φτιαξω ή να κανω remix, θα τα κυκλοφορουσα ΤΖΑΜΠΑ απο τη πρωτη μερα στο ιντερνετ και θα ημουν ικανοποιημενος αν τα καταφερνα και αρεσε στο κοσμο και σε οποιοδηποτε μαγαζι περναγα απ'εξω να το ακουγα να το παιζουν οοοολοι!
ετσι και διαφημιση αυτοματος θα γινομουν εγω, και το ονομα μου θα συζητιοταν παντου, και διασημος, και δουλειες με πολλα φραγκα τα ερχοντουσαν.


με το να το εχω μονο εγω και να υπαρχει μονο στο youtube, μονο κερδος ηθικο ή οικονομικο δε μπορω να εχω....
αντιθετος το κυκλοφορουν μετα απο μηηηνες που δε το ακουει κανεις πλεον ουτε απο το youtube και περιμενουν το αγορασει ο κοσμος κι'ολας!

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 3:16 am
sosti i aporia...
 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 3:23 am
Αλέξη υπάρχουν δύο ειδών "RMX" που γίνονται στην Ελλάδα...

Τα Mashup του "Dj Karamitros Productions" και τα RMX / παραγωγές από σοβαρούς DJ's / σχήματα όπως Playmen / Otherview κτλ

Αυτοί που ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία δεν βγάζουν "έξω" τα Remix τους (ή τουλάχιστον όλα τα RMX τους) γιατί με αυτά κάνουν περιοδείες στα Clubs και πληρώνονται για να παίζουν κυρίως "αποκλειστικό" (exclusive) περιεχόμενο... Για αυτούς η "πρώτη ύλη" που χρησιμοποιούν είναι τα "μοναδικά" RMX που μπορούν να παίξουν. Εκεί στηρίζεται όλο το "πακέτο" που πουλάνε...

Τώρα για τους Dj της πρώτης κατηγορίας θα σου πω μόνο ένα πράγμα: Έχω δει "Remix" δικό μου να κυκλοφορεί στο DC++ (παλιότερα) με 4-5 διαφορετικά ονόματα... Κάθε "πικραμένος" dj που το κατέβαζε έκανε ένα απλό clopyright αλλάζοντας το όνομα και το TAG του αρχείου και το πλάσαρε σαν δικό του. Προσωπικά δεν με πείραξε καθώς δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με remixes. Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε την κουλτούρα να αποδίδουμε τα Credits εκεί που πρέπει... Και αν και καταλαβαίνω την ανάγκη να "προστατέψει" κάποιος την δουλειά του προσωπικά ούτε θα έπαιζα ποτέ ούτε θα κυκλοφορούσα remix που θα ήταν "watermarked" (βλέπε λύσεις τύπου Dj Pantelis).
Μοναδική "εξαίρεση" remix τύπου Master Tempo όπου οι άνθρωποι είναι πολύ διακριτικοί από τις πρώτες δουλειές τους με ένα απλό slogan στην εισαγωγή του κομματιού...

Όπως και να έχει, πολλοί "DJ Karamitros Productions" έχουν την μισαλλοδοξία αναπτυγμένη σε πολύ μεγάλο βαθμό... Και για να σου λυθεί η απορία, το σκεπτικό τους είναι απλό αν και όχι σωστό:
1. Ανεβάζουμε το RMX στο Youtube σε μέτρια ποιότητα ήχου ώστε να μην μπορεί να το παίξει ο γείτονας Dj στο απέναντι κλαμπάκι.
2. Προωθούμε το RMX μέσω Facebook ώστε να το ακούσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι...
3. Περιμένουμε να δημιουργήσουμε εντυπώσεις, να γεμίσει το μαγαζί που παίζουμε απο κόσμο επειδή άκουσαν το γαμ@το remix μας, να μας πάρουν τηλέφωνο από το Super Paradise για guest εμφάνιση, κτλ...

Σημείωση: 9 στα 10 RMX του "DJ Karamitros" είναι απλά "mashup" με προσθήκη μιας μπότας ή μιας λούπας ή ενός ρυθμού (απο τουμπελέκι) πάνω στο original track... Σε λίγο πιο καλές περιπτώσεις έχουμε και ένα μικρό "re-arrange" του track προσθέτοντας και αφαιρώντας λούπες, αλλά και πάλι σπάνια το αποτέλεσμα είναι μια "ικανοποιητική" δουλειά.
 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 3:39 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
καταλαβα πως το λες αλλα δε μιλαω για το "djkaramitso"

μιλαω για γνωστα ονοματα..
με το τροπο που λες, δε νομιζω να καταφερνουν να κανουν αυτο που θελουνε γιατι εστω και με youtube ο απεναντι dj το παιζει εστω κι'ετσι.
αρα μια τρυπα στο νερο κανουν...

νομιζω οτι ο τροπος που περιγραφω εγω, ειναι πολυ καλυτερος για διαφημιση....
γιατι θα πει το boss "αααα ας φωναξουμε τον ταδε που εχει κανει αυτη την επιτυχια που παιζει παντου..."
ετσι και μονο να γραψει το ονομα του στην αφισα για ενα event, θα τον ξερουν πιο πολλοι ανθρωποι.

γραφω μερικα παραδειγματα για τραγουδια που δεν εχουν κυκλοφορησει...

Phatjak feat. P.Mystique - Yayo (ειναι tragik να μην εχει κυκλοφορησει αυτο)
Cristi & Housetwins - Don't Let It Go
Michalis Pagiavlas feat. Patricia - If This Is Love
Johnny Gerontakis Feat.Jason Mcknight & Steve - ALL NIGHT
Dim Chord & Nikko Sunset ft. Yalena - What`s your secret
Nicolas Costa ft Angel Na & Angelina - All The World Is Up

οι ξενοι δηλαδη γιατι τα κυκλοφορουν αμεσως? βγαινουν χαμενοι?
ελεος.... Ελληναραδες
καποιος πρεπει να τους κανει μαθηματα marketing

 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 4:24 am
aledjo wrote :

Dim Chord & Nikko Sunset ft. Yalena - What`s your secret

Επειδή το παιδί το ξέρω προσωπικά, αυτό κυκλοφορεί επί πληρωμή μέσω beatport και νομίζω και iTunes... :P
 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 4:37 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
PhantomDeejay wrote :
aledjo wrote :

Dim Chord & Nikko Sunset ft. Yalena - What`s your secret

Επειδή το παιδί το ξέρω προσωπικά, αυτό κυκλοφορεί επί πληρωμή μέσω beatport και νομίζω και iTunes... :P


ok εκτος απο αυτο. ισως εγω το θυμαμαι απο τοτε που δεν ειχε κυκλοφορησει.

τα υπολοιπα μηπως τα εχεις δει πουθενα?

 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 4:41 am
Κανε το πιο απλο που μπορεις να κανεις...ΜΙΛΑ ΤΟΥΣ.Ζητα τα.!Οι πιο πολλοι στα δινουν.!
 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 4:50 am
Αλέξη, δεν το ψάχνω τόσο το θέμα... Αλλά να σου πω και κάτι:
Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι να ανεβάσουν μια παραγωγή στο beatport π.χ.
Το πραγματικό πρόβλημα είναι να γίνουν με κάποιο τρόπο γνωστά αυτά τα τραγούδια.
Κι εκεί (επειδή είμαστε Ελλάδα) αν δεν ξέρεις τα κατάλληλα άτομα στις κατάλληλες θέσεις δεν πας μακριά...

Τεσπά...
Ελπίζω να μπορέσει κάποιος να σου λύσει την απορία σου. Εγώ δεν μπορώ! :)
 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 4:53 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
PhantomDeejay wrote :

Το πραγματικό πρόβλημα είναι να γίνουν με κάποιο τρόπο γνωστά αυτά τα τραγούδια.
Κι εκεί (επειδή είμαστε Ελλάδα) αν δεν ξέρεις τα κατάλληλα άτομα στις κατάλληλες θέσεις δεν πας μακριά...



εδω διαφωνω!
ΣΗΜΕΡΑ ειναι το πιο ευκολο πραγμα να το καταφερεις αυτο ΑΝ αξιζει το τραγουδι σου...

μη ξεχνας οτι προ internet-youtube-facebook, πολλοι ελληνες τραγουδιστες δε τους ηξερε ουτε η μανα τους!
και σημερα γεμιζουν τις πιστες
 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 5:00 am
aledjo wrote :

μη ξεχνας οτι προ internet-youtube-facebook, πολλοι ελληνες τραγουδιστες δε τους ηξερε ουτε η μανα τους!
και σημερα γεμιζουν τις πιστες

9 στους 10 γεμίζουν τις "πίστες" για "χαβαλέ", μισός στους 10 θα τις γεμίσει σαν διάττοντας αστέρας και ΙΣΩΣ μισός στους δέκα παραμείνει για λίγο διάστημα στην επικαιρότητα, οπότε τότε ίσως τον μαζέψει η "μηχανή" και τον προωθήσει...
Βαριέμαι να γράφω παραδείγματα, αλλά μπορώ να σου δώσω πάρα πολλά απ' όλες τις κατηγορίες (λιγότερα σαφώς απ' την τελευταία)

Τέλος πάντων διαφωνούμε ριζικά στο πως δουλεύει το σύστημα και ειδικά στην Ελλάδα...
 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 5:15 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
To thema kai to erotima einai auto pou eixe grapsei o giorgos edo ksana :

Giati oi Elliinikes etairies kai parartimata, meta ton thanato tou cd, den kataferan na dhmiourgisoun kai malista apo nwris -kai na kathierosoun- ena diktyako katastima me tis nees kyklofories kai se kales times.
Paremeinan na koitoun apragoi tin peirateia kai tora periorizontai se kapoia deltia typou kai promo gia ta radiofona.
Den eiani autos o rolos tous.
 

Posted Mon 23 Jul 12 @ 5:28 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
PhantomDeejay wrote :

Το πραγματικό πρόβλημα είναι να γίνουν με κάποιο τρόπο γνωστά αυτά τα τραγούδια.
Κι εκεί (επειδή είμαστε Ελλάδα) αν δεν ξέρεις τα κατάλληλα άτομα στις κατάλληλες θέσεις δεν πας μακριά...


aledjo wrote :

εδω διαφωνω!
ΣΗΜΕΡΑ ειναι το πιο ευκολο πραγμα να το καταφερεις αυτο ΑΝ αξιζει το τραγουδι σου...

μη ξεχνας οτι προ internet-youtube-facebook, πολλοι ελληνες τραγουδιστες δε τους ηξερε ουτε η μανα τους!
και σημερα γεμιζουν τις πιστες


apodiksi http://www.newsbomb.gr/blogs/story/221518/pantelis-pantelidis-o-tragoydistis-poy-trelane-to-you-tube
 

Posted Wed 22 Aug 12 @ 2:05 pm
djtse7Home userMember since 2012
sygnwmi gia to priksimo alla logo biasynis...exw mac book pro k xw tin hercules rmx kai paizw me to programa tou virtual p xe to cd egkatastasis tou...1on to virtual 7 mafinei 10 lepta mono me tn konsola..pws mporw n to kanw na paizw mautin gia wwwres????kai ti ginetai me ta ellinika ti n katebasw n fortosw gia n m t bgazei???kati katebasa alla dn egine tpt...eyxaristw poly...
 

Posted Tue 28 Aug 12 @ 11:25 am


(Old topics and forums are automatically closed)