Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Hercules DJConsole RMX 2 - Απορίες

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

NlampsosControlleristMember since 2012
Γεια σας,
Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι την αγορά μίας κονσόλας PC djing.Eίμαι τελείως αρχάριος (έχω ''mixarει και καλά'' μόνο σε κινητό) αλλά θέλω να αγοράσω μια κονσόλα την οποία θα κρατήσω για πολλά χρόνια και θα με καλύπτει.Μου άρεσε η ολοκαίνουρια Hercules DJConsole RMX 2 http://www.hercules.com/gr/DJ-Music/bdd/p/193/djconsole-rmx-2/ .
Έχω κάποιες απορίες όμως όσον αναφορά τις ''ΕΛΆΧΙΣΤΕΣ ΑΠΑΙΤΉΣΕΙΣ ΣΥΣΤΉΜΑΤΟΣ'' της κονσόλας.

ΕΛΆΧΙΣΤΕΣ ΑΠΑΙΤΉΣΕΙΣ ΣΥΣΤΉΜΑΤΟΣ

CoreTM2 Duo ή AMDTM 64 bit 1,6 GHz ή γρηγορότερο ---> Είμαστε ΟΚ ;)
RAM 2 GB ή περισσότερο ---> Είμαστε ΟΚ ;)
Θύρα τροφοδοσίας USB ---> Είμαστε ΟΚ ;)
100 MB διαθέσιμος χώρος δίσκου ---> Είμαστε ΟΚ ;)
Δίσκος CD/DVD-ROM ---> Φαντάζομαι για την εγκατάσταση του VirtualDJ 8 χρειάζεται;
Πρόσβαση στο Internet ---> Αυτό είναι μόνο για τα updates ή πρέπει να υπάρχει πάντα πρόσβαση στο Internet :( ;
Ενισχυμένα στερεοφωνικά ηχεία και ακουστικά ---> Αυτή είναι η μεγαλύτερη ανησυχία μου.Δηλαδή τα ηχεία του υπολογιστή ή οποιοδήποτε άλλο ηχείο δεν μας κάνει;; Δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα την κονσόλα σε οποιοδήποτε ηχείο ή και με οποιαδήποτε ακουστικά :( ;;;;

Ζητώ συγγνώμη αν σας κουράζω, αλλά είμαι τελειώς ΑΡΧΑΡΙΟΣ και θέλω να κάνω σωστή επιλογή(τα λεφτά είναι πολλά άρα πρέπει να πάρω κάτι που να μου ταιριάζει).

Ευχαριστώ και πάλι,
Βασίλης
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 3:16 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Δίσκος CD/DVD-ROM ---> Φαντάζομαι για την εγκατάσταση του VirtualDJ 8 χρειάζεται;
Ακριβώς, και για τίποτε άλλο. Για λογισμικό, drivers και αν θες να παίξεις από κάποιο CD.

Πρόσβαση στο Internet ---> Αυτό είναι μόνο για τα updates ή πρέπει να υπάρχει πάντα πρόσβαση στο Internet :( ;
Μόνο για updates και για τίποτε άλλο (εκτός κι αν χρησιμοποιείς Grooveshark ή άλλη υπηρεσία που απαιτεί σύνδεση με το διαδίκτυο)

Ενισχυμένα στερεοφωνικά ηχεία και ακουστικά ---> Αυτή είναι η μεγαλύτερη ανησυχία μου.Δηλαδή τα ηχεία του υπολογιστή ή οποιοδήποτε άλλο ηχείο δεν μας κάνει;; Δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα την κονσόλα σε οποιοδήποτε ηχείο ή και με οποιαδήποτε ακουστικά :( ;;;;
Ηρέμησε, κάνει! Αρκεί να μην είναι παθητικό ηχείο PA, οπότε χρειάζεσαι ενισχυτή. Γενικότερα, είσαι οκ- μη σε απασχολεί!

Σε γενικές γραμμές, μη σε φοβίζουν τέτοιου είδους προδιαγραφές. Πρόκειται για αυτονόητα πράγματα, τα οποία όμως επιβάλλεται να αναφέρονται από τη κατασκευάστρια εταιρεία, προς αποφυγή νομικών/ οικονομικών κυρώσεων.

Για παράδειγμα: Διαβάζεις σε εγχειρίδιο χρήσης πλυντηρίου/ φούρνου μικροκυμάτων/ τοστιέρας: " Η συσκευή αυτή δεν είναι κατάλληλη για καθαρισμό/ θέρμανση οικόσιτων ζώων". Ο κοινός νους αναρωτιέται: Γιατί να βάλω τη γάτα μου στο πλυντήριο/ φούρνο μικροκυμάτων/ τοστιέρα;
Ο "αμερικανικός νους" πίνει 3 μπουκάλια Bourbon, βάζει τη μισητή γάτα της γκόμενάς του στο πλυντήριο/ φούρνο μικροκυμάτων/ τοστιέρα και κατόπιν μηνύει την εταιρεία για την απώλεια του ζώου, που αισθανόταν σα παιδί του...



 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 4:15 pm
NlampsosControlleristMember since 2012
Φίλε μου σε ευχαριστώ ΠΆΡΑ ΠΟΛΥ! Τα είπες απλά και κατανοητά :)
Αν και είμαι τελείως άσχετος ελπίζω να κάνω σωστές επιλογές.
Μερικές ακόμα απορίες:(αυτη είναι τελείως χαζή ερώτηση αλλά στην περίπτωση που δεν γίνεται, η κονσόλα μου είναι σχεδόν άχρηστη ).
Ο ήχος που θα ''παράγω'' βγαίνει από οποιοδήποτε ηχείο που είναι συνδεδεμένος ο pc.Αυτό ισχύει ακόμα και αν το pc είναι συνδεδεμένο με HDMI καλώδιο στην TV ΚΑΙ Η ΤV με HDMI καλώδιο στο HOME CINEMA;;; Η ερώτηση είναι Top fail το ξέρω αλλά καλύτερα να μην μείνω με την απορία.

Ευχαριστώ πολυ,
Βασίλης

 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 4:44 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Χαίρομαι που βοήθησα!

Σχετικά με τις απορίες σου:

Ο ήχος που θα ''παράγω'' βγαίνει από οποιοδήποτε ηχείο που είναι συνδεδεμένος ο pc.
Ο ήχος που θα "παράγεις" θα βγαίνει από ότι έχεις συνδεμένο με καλώδιο RCA/ Jack etc. στο controller σου.

Μερικές ακόμα απορίες:(αυτη είναι τελείως χαζή ερώτηση αλλά στην περίπτωση που δεν γίνεται, η κονσόλα μου είναι σχεδόν άχρηστη ).
Αυτό ισχύει ακόμα και αν το pc είναι συνδεδεμένο με HDMI καλώδιο στην TV ΚΑΙ Η ΤV με HDMI καλώδιο στο HOME CINEMA;;;

Πριν πω οτιδήποτε σε μπερδέψει ακόμα περισσότερο, θα ήταν σκόπιμο να εξηγήσεις τι ακριβώς σε ωθεί στο σκεπτικό αυτό και για ποιό λόγο περιλαμβάνεις τους όρους HDMI, TV και HOME CINEMA στην εξίσωση αυτή. Κοινώς, τι θέλεις να επιτύχεις;
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 5:20 pm
NlampsosControlleristMember since 2012

Ο ήχος που θα ''παράγω'' βγαίνει από οποιοδήποτε ηχείο που είναι συνδεδεμένος ο pc.
Ο ήχος που θα "παράγεις" θα βγαίνει από ότι έχεις συνδεμένο με καλώδιο RCA/ Jack etc. στο controller σου.
Όπα, γι αυτό είχα λανθασμένη εντύπωση.Μου είχαν πει ότι συνδέουμε κονσόλα με pc, pc με ηχείο και ακούγεται ο ήχος.

Μερικές ακόμα απορίες:(αυτη είναι τελείως χαζή ερώτηση αλλά στην περίπτωση που δεν γίνεται, η κονσόλα μου είναι σχεδόν άχρηστη ).
Αυτό ισχύει ακόμα και αν το pc είναι συνδεδεμένο με HDMI καλώδιο στην TV ΚΑΙ Η ΤV με HDMI καλώδιο στο HOME CINEMA;;;

Πριν πω οτιδήποτε σε μπερδέψει ακόμα περισσότερο, θα ήταν σκόπιμο να εξηγήσεις τι ακριβώς σε ωθεί στο σκεπτικό αυτό και για ποιό λόγο περιλαμβάνεις τους όρους HDMI, TV και HOME CINEMA στην εξίσωση αυτή. Κοινώς, τι θέλεις να επιτύχεις;

Ο λόγος που χρησιμοποίησα τους όρους αυτούς είναι γιατί είναι ο μόνος τρόπος που ξέρω για να συνδέσω pc με home cinema(τώρα μου λες ότι η κονσόλα συνδέεται με το ''ηχείο'' άρα αυτή η λογική καταρρέει'').
Το Home Cinema είναι τα μόνα ''ηχεία'' που υπάρχουν στο σπίτι (καθώς και αυτό το ηχοσύστημα SONY CMT -CX5iP http://www.sony.gr/product/hfs-cd-music-system/cmt-cx5ip )
Γι' αυτό θα κάνω ότι μου πεις ώστε ο ήχος που παράγεται από την κονσόλα να βγαίνει από το HOME CINEMA. :-)

Φίλε είμαι άσχετος με όλα τα παραπάνω και συγγνώμη αν σου φαίνεται ότι γράφω βλακείες.

Σε ευχαριστώ πολύ.
 

Posted Sat 14 Jul 12 @ 1:32 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Απ' ότι βλέπω αυτή η Herclules έχει εξόδους RCA. Τόσο τo Home Cinema όσο και το SONY έχουν δυνατότητα εισόδου σήματος (Audio In). Δηλαδή, χρειάζεσαι ένα καλώδιο από RCA σε οτιδήποτε υποδοχή έχει το ηχοσύστημα σου (συνήθως RCA ή TRS/Jack) .
 

Posted Sun 15 Jul 12 @ 2:41 am
ti ennoeis oti exeis mixarei kai kala mono se kinito??
 

Posted Sun 15 Jul 12 @ 9:04 am
NlampsosControlleristMember since 2012
Απ' ότι βλέπω αυτή η Herclules έχει εξόδους RCA. Τόσο τo Home Cinema όσο και το SONY έχουν δυνατότητα εισόδου σήματος (Audio In). Δηλαδή, χρειάζεσαι ένα καλώδιο από RCA σε οτιδήποτε υποδοχή έχει το ηχοσύστημα σου (συνήθως RCA ή TRS/Jack) .

OK φίλε σε ευχαριστώ πολύ.Από ότι κατάλαβα για την σύνδεση(ΡC, Κονσόλα,Ηχείο) ,συνδέουμε την κονσόλα με USB στο PC και το ηχείο με RCA/ Jack etc. στην κονσόλα,Σωστά;;;

Φίλε dimitris236 λέω και μάλιστα κοροϊδευτηκά , ότι έχω mixάρει μόνο σε προγραμματάκι για dj σε κινητό θέλοντας να δείξω ότι είμαι άσχετος και ότι τώρα έρχομαι για πρώτη φορά σε επαφή με κονσόλα. ;)


Ευχαριστώ
Βασίλης
 

Posted Sun 15 Jul 12 @ 12:17 pm
Ναι. Θα συνδέσεις την κονσόλα με USB στο PC και στη συνέχεια με ένα καλώδιο RCA <-> RCA θα συνδέσεις την ΚΟΝΣΟΛΑ με το στερεοφωνικό σου, σε κάποια είσοδο Line. Για παράδειγμα AUX/MD/CD/TUNER/TAPE κτλ. Οποιαδήποτε τέτοια είσοδος κάνει για αυτό που θες.

Σημείωση:
Με το VirtualDJ PRO Full θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και την σύνδεση HDMI αν ήθελες, αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση.
 

Posted Sun 15 Jul 12 @ 1:27 pm


(Old topics and forums are automatically closed)