Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: maparisma gia hot_cue

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

djsadimPRO InfinityMember since 2006
έχω δοκιμάσει με πολλούς τρόπους αλλά δεν το έχω πετύχει με τίποτα θέλω τα hot cue να συμπεριφέρονται με τον εξής τρόπο: όταν είναι σε play να παίζουν κανονικά ενώ όταν είναι σε cue να παίζουν για όσο είναι πατημένα και μετά όταν αφήνεις το πλήκτρο να γυρνάνε στο hot cue δηλαδή να έχουν συμπεριφορά cue_stop για ρίξτε καμιά ιδέα γιατί έχω στερέψει!
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 2:22 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
cue
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 2:40 am
hot_cue 1 ? play ? hot_cue 1 : cue_stop : hot_cue 1

ή εναλλακτικά: (πιο πλήρες, αλλά όχι "ακριβώς" με την συμπεριφορά που νομίζω οτι θες)

hot_cue 1 ? play ? hot_cue 1 : cue ? cue_stop : hot_cue 1 : hot_cue 1
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 3:16 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
hot_cue 1 ? play ? hot_cue 1 : cue_stop : hot_cue 1

ή εναλλακτικά: (πιο πλήρες, αλλά όχι "ακριβώς" με την συμπεριφορά που νομίζω οτι θες)

hot_cue 1 ? play ? hot_cue 1 : cue ? cue_stop : hot_cue 1 : hot_cue 1


Γιώργο κανένα από τα δυο δεν δούλεψε όπως θα ήθελα.
η λειτουργιά που θα ήθελα στα hot cue να είναι σαν και αυτη που έχουν το traktor και το serato
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 4:03 am
ΔΕΝ ΞΕΡΩ πως δουλεύουν το Traktor και το Serato
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 4:04 am
Και για να μην γίνομαι κακός, περιέγραψε ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες να κάνει το hot_cue για να μπορέσω να σου δώσω τον κώδικα.
Πάντως με βάση αυτά που έγραψες παραπάνω, η εντολή που σου έδωσα κάνει ότι ζήτησες (εκτός κι αν υπάρχουν κι άλλα που ΔΕΝ ζήτησες)
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 4:09 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
ΔΕΝ ΞΕΡΩ πως δουλεύουν το Traktor και το Serato


με άπλα λόγια όταν είναι σταματημένο παίζει όσο είναι πατημένο το κουμπί και όταν αφήνεις το κουμπί ξαναγυρίζει στο cue
ενώ αν παίζει το τραγούδι σε πάει στο hot_cue και συνεχίζει να παίζει από εκεί

δηλαδή θα έπρεπε να γίνεται με αυτό το script

 cue ? goto_cue 1 & cue_stop : hot_cue 1 
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 4:22 am
Ακόμα όμως δεν ξεκαθαρίζεις πως ΑΚΡΙΒΩΣ θέλεις να δουλεύει το hot_cue.

Απάντησε το παρακάτω ερωτηματολόγιο (τι πρέπει να κάνει το πλήκτρο σε κάθε μία από τις παρακάτω περιπτώσεις) :

1. Deck paused, No hot cue set
2. Deck paused, Hot cue set
3. Deck playing, no hot cue set
4. Deck playing, hot cue set
5. Deck cued on hot cue
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 4:31 am
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω: Μιλάμε για controller πάντα, και ΟΧΙ keyboard.
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 4:41 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
djsadim wrote :

με άπλα λόγια όταν είναι σταματημένο παίζει όσο είναι πατημένο το κουμπί και όταν αφήνεις το κουμπί ξαναγυρίζει στο cue
ενώ αν παίζει το τραγούδι σε πάει στο hot_cue και συνεχίζει να παίζει από εκεί


to cue sketo de to kanei auto?

if playing, go to the last cue point and continue playing. if paused, set the current position as cue point, and preview the cue as long as pressed. if in loop, change loop_in to the cue point but keep the loop's length. you can specify a number ('cue 1', 'cue 57') to work with several cues. number 0 or no number works on the last used cue.
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 4:51 am
aledjo wrote :
djsadim wrote :

με άπλα λόγια όταν είναι σταματημένο παίζει όσο είναι πατημένο το κουμπί και όταν αφήνεις το κουμπί ξαναγυρίζει στο cue
ενώ αν παίζει το τραγούδι σε πάει στο hot_cue και συνεχίζει να παίζει από εκεί


to cue sketo de to kanei auto?

if playing, go to the last cue point and continue playing. if paused, set the current position as cue point, and preview the cue as long as pressed. if in loop, change loop_in to the cue point but keep the loop's length. you can specify a number ('cue 1', 'cue 57') to work with several cues. number 0 or no number works on the last used cue.


Αλέξη το Cue 1 πχ κάνει αυτό που λες ΑΛΛΑ δεν ορίζει cue_point on the fly αν δεν υπάρχει (δηλαδή αν την ώρα που παίζει το κομμάτι πατήσεις ένα άδειο κουμπί (hot3) δεν θα γράψει το σημείο στη μνήμη. Για αυτό τον ρώτησα να μου πει ΑΚΡΙΒΩΣ πως θέλει να δουλεύει το κουμπί.

Το πρόβλημα εδώ δεν είναι με το script. Είμαι 99% σίγουρος οτι προσπαθεί να κάνει map στο keyboard. Όμως το keyboard στέλνει συνέχεια τις εντολές όσο κρατάς το κουμπί πατημένο. Στην VDJ Script υπάρχει το isrepeat ? ακριβώς για αυτό το λόγο, αλλά χρειάζεται πολύ περίπλοκο mapping για να μπορέσει να δουλέψει όπως θέλει.
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 5:00 am
Και η πιο ΛΟΓΙΚΗ λύση είναι:

hot_cue 1 ? cue 1 : hot_cue 1
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 5:02 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :

...
to cue sketo de to kanei auto?

if playing, go to the last cue point and continue playing. if paused, set the current position as cue point, and preview the cue as long as pressed. if in loop, change loop_in to the cue point but keep the loop's length. you can specify a number ('cue 1', 'cue 57') to work with several cues. number 0 or no number works on the last used cue.


Αλέξη το Cue 1 πχ κάνει αυτό που λες ΑΛΛΑ δεν ορίζει cue_point on the fly αν δεν υπάρχει (δηλαδή αν την ώρα που παίζει το κομμάτι πατήσεις ένα άδειο κουμπί (hot3) δεν θα γράψει το σημείο στη μνήμη. Για αυτό τον ρώτησα να μου πει ΑΚΡΙΒΩΣ πως θέλει να δουλεύει το κουμπί.

Το πρόβλημα εδώ δεν είναι με το script. Είμαι 99% σίγουρος οτι προσπαθεί να κάνει map στο keyboard. Όμως το keyboard στέλνει συνέχεια τις εντολές όσο κρατάς το κουμπί πατημένο. Στην VDJ Script υπάρχει το isrepeat ? ακριβώς για αυτό το λόγο, αλλά χρειάζεται πολύ περίπλοκο mapping για να μπορέσει να δουλέψει όπως θέλει.
[/quote]
όχι Γιώργο μιλάμε πάντα για condroler

PhantomDeejay wrote :
Ακόμα όμως δεν ξεκαθαρίζεις πως ΑΚΡΙΒΩΣ θέλεις να δουλεύει το hot_cue.

Απάντησε το παρακάτω ερωτηματολόγιο (τι πρέπει να κάνει το πλήκτρο σε κάθε μία από τις παρακάτω περιπτώσεις) :

1. Deck paused, No hot cue set
2. Deck paused, Hot cue set
3. Deck playing, no hot cue set
4. Deck playing, hot cue set
5. Deck cued on hot cue

απαντήσεις
1. τοποθέτηση cue
2. down το μπουτον ? τότε παίζει από το hot cue (π.χ για hot cue 1 παίζει από το σημείο που έχει οριστεί στο cue 1)
up το μπουτον ? τότε cue_stop
3. τοποθέτηση cue
4. παίζει από το cue ή ορίζει cue on the fly (ίδια λειτουργία με hot_cue)
5. όταν είναι cue_stop το ίδιο με την περίπτωση 2.
ελπίζω να έγινα κατανοητός!
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 5:22 am
PhantomDeejay wrote :
Και η πιο ΛΟΓΙΚΗ λύση είναι:

hot_cue 1 ? cue 1 : hot_cue 1


Αυτό το δοκίμασες ;
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 5:27 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dokimase auto...

hot_cue 1 ? pause ? goto_cue 1 & cue 1 : cue 1 : hot_cue 1
 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 5:42 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
djdad wrote :
Dokimase auto...

hot_cue 1 ?pause ? goto_cue 1 & cue 1 : cue 1 : hot_cue 1

:) :) :) :) :) :) :) :)
Μπάμπη αυτό ήταν σε ευχαριστώ πολύ!!!
βέβαια και ένα μεγάλο ευχαριστώ και στα άλλα παιδιά (Γιώργο και Αλέξανδρο) που ασχολήθηκαν

 

Posted Tue 03 Jul 12 @ 5:57 am


(Old topics and forums are automatically closed)