Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ohm και καναλια

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

 

Posted Sat 23 Jun 12 @ 9:15 am
ginetai giati to kathe kanali douleyei anexartita
 

Posted Sun 24 Jun 12 @ 12:18 pm
Και καλά έκαναν
 

Posted Sun 24 Jun 12 @ 1:11 pm
οποτε δεν γινεται;
 

Posted Sun 24 Jun 12 @ 2:31 pm
Χωρίς να ρισκάρεις να κάψεις τον ενισχυτή, όχι.
 

Posted Sun 24 Jun 12 @ 3:20 pm
γιατι ομως δεν γινεται;
 

Posted Sun 24 Jun 12 @ 3:44 pm
Ακου.:
Εχω ενα αμαξι που εχει top speed 220km/h.
Γιατι δεν γινεται να παει 250km/h .?
 

Posted Mon 25 Jun 12 @ 12:06 pm
αφου ο ενισχυτης κατεβαινει στα αλλα και στα 8
που το προβλημα;
 

Posted Mon 25 Jun 12 @ 12:45 pm
NIKOSDIMHNI wrote :
ginetai giati to kathe kanali douleyei anexartita

Μιλάμε για ένα "φτηνιάρικο" τελικό. Πιστεύεις οτι ένας τέτοιος ενισχυτής θα είχε δίδυμα κυκλώματα ώστε να δουλεύουν ανεξάρτητα; (Σαν 2 monoblock στο ίδιο κουτί)
vlahoskwn wrote :
γιατι ομως δεν γινεται;

Γιατί αψηφά βασικές αρχές του ηλεκτρισμού. Δεν γίνεται να "φορτίσεις" (βάλεις φορτίο) δύο κανάλια ανισόρροπα σε ενισχυτές που στηρίζουν την ηλεκτρική λειτουργία τους σε ΕΝΑ κύκλωμα. Θα κινδυνεύεις να τον κάψεις καθώς το ένα κανάλι θα τραβάει πολύ περισσότερο ρεύμα από το άλλο και ο ενισχυτής δεν θα μπορεί να προστατέψει το κύκλωμα καθώς δεν θα "μετράει" σωστά τα ρεύματα.
 

Posted Mon 25 Jun 12 @ 12:46 pm
μπορω να δω αν εχει 2 κυκλωματα η 1;
 

Posted Mon 25 Jun 12 @ 1:45 pm
Ναι. Θα τον ανοίξεις, (πάει η εγγύηση) θα τον κοιτάξεις, δεν θα καταλάβεις Χρηστό, και θα τον ξανακλείσεις.

Ειλικρινά τώρα... Στερείσαι πολλών γνώσεων! Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά νομίζεις οτι θα μπορέσεις να καταλάβεις αν ένας ενισχυτής έχει δίδυμα κυκλώματα (δίδυμη αρχιτεκτονική) ;;; Εγώ αμφιβάλλω.

Θα σου δώσω μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ συμβουλή:
Ξεκίνα από τα βασικά. Άσε τις επιμέρους πατέντες, τις περίεργες κατασκευές κτλ.
Ψάξε στο internet και διάβασε βιβλία και άρθρα που αφορούν τις βασικές αρχές λειτουργίας ενισχυτών και ηχείων. Καλό θα είναι να διαβάσεις και για τις βασικές αρχές του ήχου.
Διάβασε, ψάξε, ξαναδιάβασε, ξαναψάξε. Σιγά-σιγά θα αρχίσουν να σου λύνονται οι απορίες. Όταν θα μπορείς να απαντάς σε ερωτήματα όπως αυτό που έκανες παραπάνω μόνος σου, τότε μπορείς να αρχίσεις να δοκιμάζεις και "πατέντες".

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν θα σε ξαναβοηθήσω σε κάποια ερώτηση σου τέτοιου τύπου. Όχι γιατί με πειράζει ή γιατί δεν θέλω να μοιραστώ τις γνώσεις μου, αλλά γιατί πιστεύω οτι είναι σαν να βοηθάς 12χρονο πιτσιρικά να μάθει να τραβάει χειρόφρενο και να κάνει "drift" όταν καλά-καλά δεν ξέρει να οδηγάει.

Υ.Γ.:
Για να σου φύγει και η απορία, δεν υπάρχει καμία περίπτωση ο συγκεκριμένος ενισχυτής να έχει δίδυμα κυκλώματα (δίδυμη αρχιτεκτονική). Μόνο η τιμή και το βάρος του το δείχνουν ξεκάθαρα.
Θα στο θέσω κι αλλιώς: Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις αγοράσει εργοστασιακό Seat με Bi-Turbo κινητήρα :P
 

Posted Mon 25 Jun 12 @ 2:09 pm
καταρχην να σας ευχαριστησω για την βοηθεια
θα παρω ενα βιβλιο τωρα για να το διαβασω που εχει τα παντα απο τετοια
μπορεις να με κανεις φιλο στο facebook; kwnstantinos vlahos
 

Posted Mon 25 Jun 12 @ 3:19 pm


(Old topics and forums are automatically closed)