Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ερωτηση για μειχτη

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

οταν παιζω μουσικη σε καποια εκδηλωση..εχω συδνεσει στο master ενος παλιου μειχτη τον ενισχυτη..και μετα σε ενα line του μειχτη συνδεω την hercules 4set..θελω να ρωτησω αν υπαρχει λογος να υπαρχει ο μειχτης η να συνδεω τον ενισχυτη απευθειας στην hercules 4set?
 

Posted Sat 09 Jun 12 @ 2:34 am
Θεωρητικά μπορείς να τη συνδέσεις απ΄ ευθείας.Κάθε μηχάνημα που συνδέεται στη σειρά μεταξύ πηγής ήχου και ηχείων κουβαλάει και προσθέτει τα δικά του κουσούρια (θόρυβος , παραμόρφωση κλπ).Όμως στη περίπτωσή σου καλά είναι να υπάρχει και ο μίκτης για δύο λόγους : πρώτον για να μπορείς να έχεις συνδεμένη και μια συσκευή έκτακτης ανάγκης (ένα CD player ας πούμε ή ένα MP3 player) ώστε αν συμβεί κάτι με τη κονσόλα σου , να υπάρχει μια εναλλακτική λύση και δεύτερον γιατί η στάθμη σήματος εξόδου της Hercules μερικές φορές μπορεί να μην είναι αρκετή για να ''γεμίσει'' έναν τελικό.
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 6:28 am
Προσωπικά είμαι απο αυτούς που λένε οτι η σύνδεση MIDI κονσόλας (στην ουσία δηλαδή κάρτας ήχου) απ' ευθείας πάνω σε ένα τελικό ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ.
Δεν είναι οτι δεν γίνεται...

Και να οδηγήσεις "πειραγμένο" Honda με 800 άλογα και εργοστασιακά φρένα και ανάρτηση γίνεται, αλλά δεν νομίζω να είναι κανείς τόσο ηλίθιος ώστε να το κάνει...
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 6:39 am
ποια ειναι η γνωμη σας για συνδεση MIDI (καρτα ηχου δλδ με λιγα λογια) κατευθειαν πανω σε ηχεια (αυτοενισχυομενα - οχι σε τελικο ενισχυτη και παθητικα ηχεια δλδ) , ΧΩΡΙΣ την παρουσια ενος ακομα μικτη,
ειναι ιδια περιπτωση με την απο πανω;
θα πρεπει να αποφευγεται;
και τελος , υπαρχει περιπτωση να μην παιζουν τα ηχεια στην μεγιστη ενταση οταν συνδεονται τα ηχεια κατευθειαν πανω σε 1 midi controller Και οχι σε μικτη (μιλαω για αυτοενισχυομενα active ηχεια).
ευχαριστω
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 7:17 am
jim_236Home userMember since 2011
PhantomDeejay wrote :
Προσωπικά είμαι απο αυτούς που λένε οτι η σύνδεση MIDI κονσόλας (στην ουσία δηλαδή κάρτας ήχου) απ' ευθείας πάνω σε ένα τελικό ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ.
Δεν είναι οτι δεν γίνεται...

Και να οδηγήσεις "πειραγμένο" Honda με 800 άλογα και εργοστασιακά φρένα και ανάρτηση γίνεται, αλλά δεν νομίζω να είναι κανείς τόσο ηλίθιος ώστε να το κάνει...


den 8a stamataei gia kanenan logo..kai kataliksi..8a paei aklaftos.....krima to paidi :P
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 7:27 am
ευχαριστω για τις απαντησεις..απο οτι φαινεται θα παρω εναν φθηνο δικαναλο γιατι αυτος που εχω ειναι μεγαλος και δεν βολευει!! :P
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 9:30 am
ComputerGuy wrote :
κατευθειαν πανω σε ηχεια (αυτοενισχυομενα - οχι σε τελικο ενισχυτη και παθητικα ηχεια δλδ)

Και το αυτοενισχυόμενο ηχείο είναι παθητικό ηχείο που το οδηγεί ένας τελικός ενισχυτής ενσωματωμένος μέσα στην "κούτα" του ηχείου.

Οπότε:
ComputerGuy wrote :
ειναι ιδια περιπτωση με την απο πανω;
θα πρεπει να αποφευγεται;

Ναι, και ναι.

ComputerGuy wrote :

και τελος , υπαρχει περιπτωση να μην παιζουν τα ηχεια στην μεγιστη ενταση οταν συνδεονται τα ηχεια κατευθειαν πανω σε 1 midi controller Και οχι σε μικτη (μιλαω για αυτοενισχυομενα active ηχεια)


Λίγο δύσκολο, αλλά ναι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα. Αν βλέπεις να αναβοσβήνει κάποιο λαμπάκι με ένδειξη "CLIP" στην πίσω πλευρά των ηχείων (αν έχουν), τότε έχουν φτάσει στην μέγιστη ένταση που μπορούν να παίξουν. Το λαμπάκι SIG που έχουν πολλά ηχεία δεν έχει καμία σχέση. Απλά δείχνει την παρουσία σήματος στην είσοδο πάνω απο ένα ορισμένο επίπεδο (συνήθως -20db)


 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 10:10 am
τελεια
σε ευχαριστω
1 τελευταια ερωτηση
(δεν θελω και να χαλαω το θεμα του παιδιου) , σορρυ αν ξεφευγω απο το θεμα,
ειναι η εξης :
λενε πως στο eq των ηχειων να βαζεις παντα τις ενδειξεις στη μεση της εντασης δηλαδη ας πουμε πως οι ενδειξεις ειναι high και low απο -15 εως 15 db.
ισχυει το οτι πρεπει οι ενδειξεις να ειναι στη μεση ακριβως (ισως και λιγοτερο) δηλαδη να μην παιζουν τα ηχεια στο μεγιστο πανω απο το 0 γιατι θα υπαρχει παραμορφωση στον ηχο; (και ενδειξη κοκκινη απο το 'clip'),
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 11:11 am
Εκτός κι αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να πειράξεις τα πρίμα/μπάσα τότε ΝΑΙ πάντα πρέπει να είναι στο 0. Και συνήθως αποφεύγουμε τις θετικές τιμές (ρυθμίζουμε το πολύ μέχρι +3db) ενώ δεν υπάρχει περιορισμός για τις αρνητικές.
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 11:55 am


(Old topics and forums are automatically closed)