Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ LIVE ΜΠΑΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ VIRTUAL. ΓΙΝΕΤΑΙ ?

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Κυριοι καλησπερα σας. Θα ειμαι οσο πιο συντομος μπορω. Θα κανω ηχοκαλυψη σε μια εκδηλωση με ζωντανη μουσικη και μου ζητησε η ορχηστρα να ηχογραφησω το χορευτικο τις προγραμμα. Η σκεψη μου εχει ως εξης. Στελνω τη REC OUT της μικροφωνικης στο LINE IN της ΗΕRCULES RMX [εκει που συνδεουμε cd player πχ] και κανω record με το Virtual. Eννοειτε οτι θα εχω στο νου μου το gain τις Hercules. H ολη ηχογραφηση θα ειναι 3 ωρες περιπου. ΓΙΝΕΤΕ Η ΟΧΙ ? ? ? ? Ευχαριστω πολυ. -
 

Posted Mon 28 May 12 @ 1:40 pm
Για 3 ώρες ηχογράφηση θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που είναι σχεδιασμένο για τέτοιο σκοπό, όπως το Audacity
 

Posted Mon 28 May 12 @ 2:20 pm
Phantom ευχαριστω για την απαντηση. Κατεβασα το Audasity. Η συνδεσμολογια θα γινει οπως περιεγραψα παραπανω, η απο τη rec out της κονσολας θα στειλω rca σε mini jack στην εισοδο mic του Macbook ? Eυχαριστω και αναμενω πληροφοριες.-
 

Posted Tue 29 May 12 @ 12:50 am
Επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με τα MAC θα σου έλεγα να συνδέσεις το REC Out στο Line In της Hercules και να κάνεις ηχογράφηση απο εκεί.

Προσοχή όμως: Στα Windows (και πολύ πιθανών και στα MAC) δεν μπορούν δύο προγράμματα να έχουν ταυτόχρονο έλεγχο των ίδιων ASIO drivers (ή το αντίστοιχο για MAC) Οπότε όσο κάνεις ηχογράφηση θα κλείσεις το VirtualDj και θα ανοίξεις το Audacity. Μετά την ηχογράφηση κλείνεις το Audacity και ξανανοίγεις το VirtualDj.

Σημ:
Όλες οι μοντέρνες κάρτες ήχου στα Windows (μιλάω για κάρτες on-board) μπορούν αυτόματα να καταλάβουν αν η σύνδεση στη θύρα MIC είναι όντως MIC ή είναι επιπέδου LINE-IN. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει στα MAC. Εαν ισχύει (δηλαδή αν το MAC μπορεί να ηχογραφήσει κανονικά χωρίς παραμόρφωση ένα σήμα LINE-IN απο την θύρα MIC) τότε ίσως είναι προτιμότερο να επιλέξεις αυτή την λύση καθώς έτσι θα έχεις την ελευθερία να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το VDJ κατά την διάρκεια της ηχογράφησης από το Audacity
 

Posted Tue 29 May 12 @ 1:09 am
Υπαρχει περιπτωση να απενεργοποιηθει και η Hercules οταν κλεισω το Virtual? Η' η κονσολα αναγνωριζει το Audacity οποτε κομπλε? Το Audacity το κατεβασα δωρεαν,δε πιστευω η free εκδοση να μην υποστηριζει την ολη διαδικασια? Και μια τελευταια ερωτηση. Που ειναι ο φακελος εξαγωγης του Audacity. Δε μπορω να βγαλω ακρη,πολυ μπερδεμενο...
 

Posted Tue 29 May 12 @ 7:49 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
 

Posted Tue 29 May 12 @ 8:33 am
diarenPRO InfinityMember since 2010
egw exo to adobe audition 3 kai exo grapsi zontani orxistra poles fores inai poli kalo programa kai katharo ixo dokimaseto inai poli kalo
 

Posted Wed 30 May 12 @ 2:13 pm
Eυχαριστω πολυ παιδια,να ειστε καλα!
 

Posted Fri 01 Jun 12 @ 3:50 am
For Mac user
ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΓΟΠΟΡΗΜΕΝΑ,,, υπαρχει ενα προγραμμα για, MAC...
αλλο γράφεις αλλο παίζεις ,,,και αλλα πολλα αλλα (κουφα) καλουδια,,
.........audio hijack...!!!! ;-)
 

Posted Tue 05 Jun 12 @ 3:12 pm


(Old topics and forums are automatically closed)