Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Εξοπλισμός Dj

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

DjHrgeHome userMember since 2012
Καλησπέρες,
Συγνώμη που ενοχλώ και πάλι αλλά όπως είπαμε είμαι καινούριος..
Προς το παρών κατεβάζω τραγούδια΄, φτιάχνω λίστες, και μαθαίνω να χειρίζομαι όσο καλύτερο μπορώ το virtual dj.
Και φυσικά μαζεύω λεφτά για να πάρω μηχανίματα..
αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα αυτό το topic.
Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε αυτό το θέμα..
τι χρειάζομαι? (εκτός από το λάπτοπ) ??
να φανταστω ηχεία! μετά? ενισχυτή? μείκτη??
Και φυσικά να μου πείτε και σε τι τιμή κυμαίνονται όλα αυτά που θα μου πείτε για να ξέρω τι να υπολογίζω και έγω..
Ευχαριστώ!!
 

Posted Sun 20 May 12 @ 3:34 pm
zanzakPRO InfinityMember since 2004
Καλησπέρα φίλε μου.
Τι άκριβώς θέλεις να κάνεις για να σου προτείνουμε περίπου τον ανάλογο εξοπλισμό.
Πού θα παίζεις, σε τι χώρο?
 

Posted Sun 20 May 12 @ 5:12 pm
DjHrgeHome userMember since 2012
για διαφορα..:Ρ
μπορει να κανω σπιτι μου κανα παρτακι και να θελω να ανοιξω ολα τα παραθυρα ξερω ΄γω να την βρισκει ολη η γειτονια...
μπορει να πηγαινω σε κανα παρτυυ κανενος φιλου..
ηη να τις προαλλες πηγα και εκανα προγραμα στο σχολειο μου που ειχαμε εκδηλωση..με τα μηχανιματα φιλου μου...που του χρονου φευγει απο το σχολειο..και φυσιολογικα του χρονου θα κανω εγω...και γενικα για πολλααα!
δεν θελω τωρα βλακειες να μου γαργαλαν τα αυτια 150w..θελω να την βρισκωω...ετσι γυρω στα 2 300W πιστευω ειναι οτι πρεπειι ;ρ
 

Posted Sun 20 May 12 @ 5:25 pm
πες μας και πόσα χρήματα διαθέτεις για όλα, αν θες να παίζεις αποκλειστικά με pc ή αν θες και cd.
 

Posted Sun 20 May 12 @ 5:31 pm
DjHrge wrote :
Καλησπέρες,
τι χρειάζομαι? (εκτός από το λάπτοπ) ??
να φανταστω ηχεία! μετά? ενισχυτή? μείκτη??
Και φυσικά να μου πείτε και σε τι τιμή κυμαίνονται όλα αυτά που θα μου πείτε για να ξέρω τι να υπολογίζω και έγω..
Ευχαριστώ!!


Η προτεινόμενη σειρά απόκτησης (αγοράς) μηχανημάτων είναι:

1) Controller (κόστος από περίπου 100 μέχρι και 1000 ευρώ ανάλογα με τα γούστα και τις δυνατότητες)
2) Εάν δεν έχει ο controller τότε κάρτα ήχου (κόστος 100-200 ευρώ)
3) Πρόγραμμα (κόστος 150-250 ευρώ)
4) Μίκτης (εάν απαιτείται) (κόστος 300-1500 ευρώ)
5) Ή ηχεία αυτοενισχυόμενα, ή ηχεία και ενισχυτής μαζί (πακέτο)

Για το 5 δεν μπορώ να σου δώσω ενδεικτική τιμή γιατί η γκάμα επιλογών είναι τεράστια... Αλλά αν δύο ηχεία 150W RMS απλά σου "γαργαλάν" τα αυτιά τότε το κόστος για κάτι σε μεσαία κλίμακα έντασης και ποιότητας είναι σίγουρα πάνω από 1000 ευρώ.


Υ.Γ.: Μπορείς να κάνεις όσες αλχημείες θέλεις. Αλλά να ξέρεις οτι με τις αλχημείες απλά θα ξοδέψεις άδικα λεφτά. Και αν κρίνω και απο την ηλικία σου, δεν είσαι σε θέση να "πετάς" χρήματα. Οπότε καλό θα είναι να σκεφτείς ΣΟΒΑΡΑ ακριβώς τι θέλεις να κάνεις και πως θέλεις να το κάνεις...
Κι εγώ όταν ήμουν 16-17 είχα καημό να αγοράσω διάφορα μηχανήματα χωρίς να έχω το "πακέτο" και δυστυχώς έμαθα με τον άσχημο τρόπο οτι σ' αυτή την δουλειά ή κάνεις κάτι σωστά, η δεν το κάνεις καθόλου...
 

Posted Mon 21 May 12 @ 12:32 am
DjHrgeHome userMember since 2012
σε ευχαριστω πολυ για οσα μου προτεινες..αλλα εγω δεν ξερω σε τι χρησιμευουν ολα αυτα! :Ρ
το controller τι κανει?
ο μεικτης και η καρτα ηχου?
το προγραμα?
μονο τα ηχεια καταλαβα τι κανουν ;ρ
 

Posted Mon 21 May 12 @ 1:41 am
DjHrgeHome userMember since 2012
αα να σημειωσω...οτι αυτην την στιγμη εχω κατι μηχανιματα που αδικα τα ειχα χρυσοπληρωσει...και δεν ειναι επαγγελματικα...νομιζω Hi-fi λεγονται..καπως ετσι..;ρ ειχα παρει τον yamaha ενισχυτη 500, τα 2 μεγαλα ηχειασ B & W 150w 3000 και τα 2 μαζι, και αλλα 2 μικρα ηχεια 75W 600 και τα 2 μαζι νομιζω.. τσαμπα λεφτα κατα την γνωμη μου...και τωρα που δεν μπορω να κανω κατι με την ποιοτητα λογο οτι δεν εχω τα μηχανιματα..εχω καψει και 2-3 φορες τα Tweeter -.-
 

Posted Mon 21 May 12 @ 1:47 am
DjHrge wrote :
σε ευχαριστω πολυ για οσα μου προτεινες..αλλα εγω δεν ξερω σε τι χρησιμευουν ολα αυτα! :Ρ
το controller τι κανει?
ο μεικτης και η καρτα ηχου?
το προγραμα?
μονο τα ηχεια καταλαβα τι κανουν ;ρ

O Controller ελέγχει το πρόγραμμα που έχεις στον υπολογιστή σου. Δηλαδή αντί για το ποντίκι και το πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς ένα μηχάνημα που είναι σχεδιασμένο για αυτή την δουλειά (να παίζεις μουσική μέσω του Η/Υ με ένα πρόγραμμα)
Η κάρτα ήχου βγάζει ήχο απο τον υπολογιστή σου. Η κάρτα ήχου που έχει το laptop σου δεν έχει ικανοποιητική ποιότητα ήχου και ένταση για το 80% των περιπτώσεων
Το πρόγραμμα μιξάρει τα τραγούδια στον Η/Υ και βγάζει το αποτέλεσμα απο την κάρτα ήχου. Όταν λέω πρόγραμμα εννοώ το VirtualDJ ή κάποιο παρόμοιο

 

Posted Mon 21 May 12 @ 2:05 am
DjHrgeHome userMember since 2012
αα καταλαβαα!
νταξει προγραμα εννοειται και virtual dj !!
ο controller δεν ειναι ιδιος με τον μεικτη?
 

Posted Mon 21 May 12 @ 2:20 am
Όχι.
Στην απλή τους μορφή τόσο oι controllers όσο και οι μίκτες κάνουν τελείως διαφορετικά πράγματα. Ο Controller ελέγχει τις ψηφιακές πηγές σου (δηλαδή το πρόγραμμα που παίζει μουσική στον Η/Υ σου). Ο μίκτης ελέγχει (μιξάρει) τον ήχο απο διάφορες πηγές. Μπορεί να μιξάρει τον ήχο του υπολογιστή με τον ήχο του CD και τον ήχο του πικάπ για παράδειγμα. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.
 

Posted Mon 21 May 12 @ 2:26 am
DjHrgeHome userMember since 2012
δηλαδη εγω που θα παιζω απο pc μονο δεν μου χρειαζεται ο μεικτης αλλα μονο ο controller! σωσταα?
 

Posted Mon 21 May 12 @ 2:28 am
WertreHome userMember since 2012
 

Posted Tue 22 May 12 @ 11:06 am
φιλε με ενδιαφερουν τα μηχανηματα
 

Posted Sat 04 Aug 12 @ 4:37 pm
geia sas, thelw na agorasw mia konsola kai eimai anamesa se 2, thn American Audio Vms4.1 kai thn Numark N4 Digital DJ Controller. Poia einai pio aksiopisti,xrisimi kai kaliteri????? Euxaristw poli.
 

Posted Sun 12 Aug 12 @ 10:19 am
File, anoikses to idio 8ema se allo topic..perimene k kapoios apo to forum 8a sou apantisei kai min grafeis to 8ema sou pantou!!
Dimitris!
 

Posted Sun 12 Aug 12 @ 11:29 am


(Old topics and forums are automatically closed)