Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: DATABASE 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
alli mia erwtisi gia database filarakia. exw dyo sklirous me mousiki. o ka8enas exei ti diki tou local database fysika. an metaferw ena fakello apo ton ena skliro ston allo pws 8a exw tis entoles sto deftero skliro, afou fysiologika 8a yparxoun sti local database tou prwtou sklirou?
 

Posted Fri 18 May 12 @ 6:13 am
Κάνε τον φάκελο copy/μοωε μέσα από το VDJ. Έτσι θα αντιγραφούν και οι εγγραφές που αφορούν τον συγκεκριμένο φάκελο στην αντίστοιχη local database
 

Posted Fri 18 May 12 @ 7:13 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
exw 8ema twra edw. antegrapsa (mesw tou virtual alla kai ap'ef8eias apo tin ekserevnisi twn windows) kapoious fakellous ston enswmatwmeno skliro tou laptop. exei xasei polla stoixeia tis database. fortwnw ston fakello kai ti local database apo ton ekswteriko skliro. tipote..! giati etsi? de 8a prepei afou ekana mia akrivi antigrafi tou sklirou alla kai tis database na exw oles tis apo8ikevmenes mou ry8miseis kai ekei opws kai ston ekswteriko skliro? an px (xtypa ksylo) symvei kati stous ekswterikous mou sklirous pou exw panta mazi mou ti 8a kanw? 8a psaxnw apo tin arxi..?
 

Posted Thu 14 Jun 12 @ 1:50 pm
DrJekyl wrote :
exw 8ema twra edw. antegrapsa (mesw tou virtual alla kai ap'ef8eias apo tin ekserevnisi twn windows) kapoious fakellous ston enswmatwmeno skliro tou laptop. exei xasei polla stoixeia tis database. fortwnw ston fakello kai ti local database apo ton ekswteriko skliro. tipote..! giati etsi? de 8a prepei afou ekana mia akrivi antigrafi tou sklirou alla kai tis database na exw oles tis apo8ikevmenes mou ry8miseis kai ekei opws kai ston ekswteriko skliro? an px (xtypa ksylo) symvei kati stous ekswterikous mou sklirous pou exw panta mazi mou ti 8a kanw? 8a psaxnw apo tin arxi..?


Υπάρχουν 2 τρόποι να κάνεις αντιγραφή και θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις Η τον ένα Η τον άλλο. Δεν θα πρέπει να "μπερδέψεις" λίγα πράγματα από τον ένα και λίγα από τον άλλο.

1) Απο τό VirtualDj. Η λύση αυτή προτείνεται για αντιγραφές "μικρών" φακέλων και μεμονωμένων τραγουδιών.
Σ' αυτή την περίπτωση κάνεις δεξί κλικ σε ένα ΦΑΚΕΛΟ στο VDJ και επιλέγεις "Copy to"
Το VDJ φροντίζει μόνο του να αντιγράψει τις πληροφορίες που χρειάζεται σε όποια βάση χρειάζεται. Σ' αυτή την περίπτωση ΔΕΝ πειράζουμε μόνοι μας τις βάσεις του VDJ.

2) Απο την εξερεύνηση των Windows. Η λύση αυτή προτείνεται είτε για κλωνοποίηση δίσκων ή για αντιγραφή μεγάλων φακέλων.
Τις πληροφορίες της βάσης όμως μπορούμε να τις κρατήσουμε μόνο αν κάνουμε κλωνοποίηση.
Αντιγράφουμε όλους τους φακέλους στην ίδια θέση σε ένα δεύτερο δίσκο, και μαζί αντιγράφουμε και το αρχείο VirtualDj Local Database v6.XML από το root του ενός δίσκου στον άλλο.
Τώρα αν κατά την μετακίνηση "πειράξαμε" το όνομα ενός- δύο φακέλων μπορούμε να κάνουμε Edit το αρχείο XML και χρησιμοποιώντας αντικαταστάσεις να διορθώσουμε τις θέσεις των αρχείων.

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Ο δίσκος C: δεν έχει και ούτε πρέπει να έχει βάση δεδομένων VirtualDj Local Database v6.XML στο root του δίσκου. Έχει μία άλλη βάση με όνομα VirtualDj Database v6.xml και βρίσκεται μέσα το φάκελο My Documents\VirtualDj
Η βάση αυτή ΔΙΑΦΕΡΕΙ από τις άλλες. Έχει παρόμοια δομή ναι, αλλά είναι ταυτόχρονα και η βάση που "συντονίζει" όλες τις άλλες βάσεις όταν συνδέονται με το VDJ.
Η βάση αυτή (VirtualDj Database v6.xml) κρατάει και τις πληροφορίες των τραγουδιών που είναι αποθηκευμένα στον C:

Επομένως εαν αντιγράψετε όλη τη μουσική σας απο ένα εξωτερικό δίσκο στον δίσκο C: του υπολογιστή σας τότε δεν θα πρέπει να αντιγράψετε το αρχείο VirtualDj Local Database v6.xml στο root του δίσκου, ΑΛΛΑ να "ενώσετε" το αρχείο VirtualDj Database v6.xml με το αρχείο VirtualDj Local Database v6.xml και να το αποθηκεύσετε σαν VirtualDj Database v6.xml μέσα στο φάκελο My Documents\VirtualDj
 

Posted Fri 15 Jun 12 @ 1:09 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Μα αυτό ακριβώς έκανα Phantom. Αντέγραψα μέσα από το virtual dj ένα φάκελλο από τον εξωτερικό μου σκληρο στο σκληρό του laptop ώστε να τον έχω και εκεί. Δε μου βγάζει όμως όλες τις πληροφορίες όταν μπαίνω στο φάκελλο που αντέγραψα στο σκληρό του laptop σε αντίθεση με τον εξωτερικό σκληρό από τον οποίο τον αντέγραψα που μου έχει τα πάντα όπως εγώ τα έχω φτιάξει (για παράδειγμα σου λέω ότι εγώ πάντα ''γεμίζω'' τα κομμάτια του κάθε φακέλλου με τα bpm τους. Όταν λοιπόν πάω στο σκληρό του laptop δε μου τα βγάζει όλα). Ύστερα ξανααντέγραψα από την εξερεύνηση των windows το φάκελλο και μαζί και τη local database. Και πάλι όμως δε μου βγάζει όλες τις πληροφορίες (τα bpm στην προκειμένη περίπτωση)..!!
 

Posted Fri 15 Jun 12 @ 10:05 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dokimase na kaneis add to searchDB ton fakelo pou antegrapses (deksi klik)
 

Posted Fri 15 Jun 12 @ 3:38 pm


(Old topics and forums are automatically closed)