Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: θορυβος απο τα ηχεια

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Γεια σας! Χρηστος Ανεστη!
εχω ενα προβλημα οταν κλεινω τον ενισχυτη ακουω ενα μεγαλο μπαμ απο τα ηχεια νομιζω ειναι
τι ειναι αυτος ο θορυβος; αν βαλω αυτα τα δυο στο ενα καναλι και αλλα δυο θα το κανει;
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 4:56 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
να χαμηλώνεις πρώτα τα ρυθμιστικά έντασης του ενισχυτή και μετά να τον κλείνεις.
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 5:20 am
τα χαμηλωνω ολα απο τον μικτη και τον ενισχυτη και κλεινω και της πηγες
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 5:24 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Sto anoigma, panta anoigeis teleytaio ton enisxyti.
Sto kleisimo ton kleineis proto, meta ola ta alla.
Me enan kalo enisxyti den tha exeis tetoio problima.
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 5:40 am
εγω κανω το αντιθετο στο ανοιγμα το ανοιγω πρωτο και στο κλεισιμο τελευταιο
λες να ειναι αυτο;
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 5:58 am
χαμηλωνω τν ενταση;
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 5:59 am
Kane oti sou eipe o Apopsis kai i entasi sto anoigma k sto kleisimo panta sto miden.
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 4:58 pm
djppkHome userMember since 2008
Offtopic:

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα, μόνο που μου συμβαίνει στο αυτοκίνητο.
Ιδίως όταν παίζει σε μέτριες προς υψηλές εντάσεις. (Πριν κλείσω τον διακόπτη πάντα χαμηλώνω στο μηδέν την ένταση).
Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγω αυτό;;;
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 5:13 pm
Οι ενισχυτές αυτοκινήτων παίρνουν εντολή on/off από ένα καλώδιο που συνδέεται εκεί που συνδέεται και το ρεύμα τους με την ένδειξη REMOTE.
Έλεγξε αν υπάρχει αυτό το καλώδιο, και το σημαντικότερο, αν είναι συνδεδεμένο με το στερεοφωνικό σου, και όχι απλά γεφυρωμένο με το ρεύμα της μπαταρίας.
Τέλος αν έχεις πυκνωτές για να σου κρατάνε ρεύμα καλό θα είναι να τους ελέγξεις κι αυτούς...
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 7:43 pm
vlahoskwn wrote :
εγω κανω το αντιθετο στο ανοιγμα το ανοιγω πρωτο και στο κλεισιμο τελευταιο
λες να ειναι αυτο;


Με ΠΟΙΑ λογική το κάνεις αυτό;;;
Παρακολουθώ τις διάφορες ερωτήσεις που κάνεις στο forum και έχω την εντύπωση οτι δεν έχεις καταλάβει τα ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ και ΒΑΣΙΚΑ πράγματα...

Σκέψου λίγο οτι ο ήχος για ΟΛΑ σου τα μηχανήματα είναι απλώς ρεύμα... Και σκέψου οτι ο ενισχυτής ΕΝΙΣΧΥΕΙ το ρεύμα... Τώρα σκέψου την διαδρομή που ακολουθεί το ρεύμα...

Από τα CD στον Μίκτη
Από τον Μίκτη στον Ενισχυτή
Από τον Ενισχυτή στα Ηχεία.

Κάθε φορά που ανοίγεις ή κλείνεις ένα μηχάνημα όπως ο μίκτης π.χ. είναι ΛΟΓΙΚΟ και ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ οτι θα υπάρχει στιγμιαία μια διαρροή ρεύματος καθώς στοιχεία των συσκευών όπως οι πυκνωτές π.χ. εκφορτίζονται ή δεν προλαβαίνουν να φορτιστούν "ακαριαία".
Το ρεύμα αυτό που "διαρρέεται" απο την μία συσκευή στην άλλη είναι ο λόγος που ακολουθούμε συγκεκριμένη σειρά για να ανοιγοκλείνουμε μηχανήματα...

Άνοιγμα:
Πρώτα τα CD, Δεύτερο το Μίκτη, Τρίτο το Equalizer αν υπάρχει, Τέταρτο τον Compressor Πέμπτο το Crossover, κτλ και ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ τον ενισχυτή...

Κελίσιμο:
ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΟΔΗ ΣΕΙΡΑ!
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 7:58 pm
Όσον αφορά τα ρυθμιστικά της έντασης:
Όλα τα ρυθμιστικά έντασης επαγγελματικών τελικών ενισχυτών είναι attenuators του σήματος εισόδου του ενισχυτή. Αν ο ενισχυτής κλείσει πρώτος ή ανοίξει τελευταίος στην αλυσίδα, τότε δεν παίζει κανένα ρόλο που βρίσκεται το attenuator καθώς δεν θα υπάρχει σήμα στην είσοδο.

Κάθε επαγγελματικός τελικός ενισχυτής που σέβεται τον εαυτό του έχει κύκλωμα προστασίας (ρελέ) στην έξοδο, έτσι ώστε να αποκόπτεται η έξοδος απο το κυρίως κύκλωμα όταν κλείνει το ρεύμα για να αποφευχθούν τυχόν εκφορτώσεις ρεύματος στα ηχεία.
 

Posted Mon 16 Apr 12 @ 8:04 pm
djppkHome userMember since 2008
Phantom ευχαριστώ για την απάντηση σου,
το κοίταξα και όντως ο ενισχυτής είναι απλά γεφυρωμένος με την μπαταρία, πυκνωτές κτλ δεν υπάρχουν καθώς ήθελα ένα ηχοσύστημα καλής ποιότητας για να ακούω κυρίως εγώ και όχι οι έξω :Ρ.
Οπότε να φανταστώ αυτό που πρέπει να κάνω είναι να πάω να τους πώ τι γίνεται και να συνδέσουν τον ενισχυτή με το στερεοφωνικό.
 

Posted Tue 17 Apr 12 @ 4:44 am
Ναι. Βασικά το καλώδιο που στέλνει τον ήχο από το στερεοφωνικό στους ενισχυτές πρέπει εκτός από τα δύο RCA στην μέση να έχει και ένα ψηλό καλωδιάκι. Αυτό είναι για την εντολή REMOTE.
Εαν το καλώδιο που σου βάλανε όταν κάνανε την εγκατάσταση έχει αυτό το μεσαίο καλωδιάκι τότε είναι απλά θέμα σύνδεσης. Εαν σου έχουν βάλει απλό καλώδιο RCA (λίγο απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις) τότε θα πρέπει να τραβήξουν καλώδιο από το στερεφωνικό σου πίσω στους ενισχυτές, με οτι αυτό συνεπάγεται (σήκωμα καθισμάτων, ξήλωμα και επανατοποθέτηση μοκέτας ή/και ταπετσαρίας κτλ)
 

Posted Tue 17 Apr 12 @ 6:51 am
djppkHome userMember since 2008
Επειδή πάνε κανα 2 χρόνια, τα ηχεία και τα καλώδια τα επέλεξα εγώ ο ίδιος και θυμήθηκα αυτά που λες περι καλωδίων να μου τα εξηγεί και εκείνος και επειδή και στα καλώδια και στα ηχεία διάλεξα την δεύτερη καλύτερη ποιότητα, απο όσο θυμάμαι δεν ήταν 2 απλά rca αλλά πρέπει να έχει και το καλωδιάκι που λές.
Οπότε κατα 90% ευελπιστώ να είναι η συνδεσμολογία.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!!! :)
 

Posted Tue 17 Apr 12 @ 9:35 am
οποτε αμα τα ανοιγω με την σειρα που μου ειπατε δεν θα εχω προβλημα;
 

Posted Wed 18 Apr 12 @ 3:13 am
Εγω παιδια εκανα το λαθος σε ενα κλαμπ και εκλεισα τα cd πρωτα και μετα τον μεικτη. Ακουσα απο τα ηχεια ενα θορυβο υπαρχει περιπτωση να καταστραφηκε το ηχοσυστημα; Φοβηθηκα αλλα με τοσα συστηματα προστασιας με ενισχυτες κτλ δε ξερω...υπαρχει τετοια περιπτωση;
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 9:52 pm
Η πιθανότητα να έγινε κάποια ζημιά επειδή έκλεισες τον μίκτη πρώτο υπάρχει, αλλά είναι αρκετά μικρή. Εαν το ηχοσύστημα δεν είναι ήδη "αρπαγμένο" εγώ δεν θα ανησυχούσα...
 

Posted Thu 13 Sep 12 @ 12:36 am


(Old topics and forums are automatically closed)