Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Φόβος

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

barXmanPRO InfinityMember since 2005
καλημέρα σε όλους , εχω ενα φόβο , χρησιμοποιώ στον ενα Η/Υ την εκδοσή 3.04 με την κονσόλα , με το add on γι τα Ελληνικά και ολα τα βλέπω τέλεια , στο αλλο Η/Υ εχω την τελευταία έκδοση χωρίς κονσόλα αλλα εχω ενα θέμα με τα περισσότερα ελληνικά κομμάτια μου βγάζει την γνωστη γραμματοσειρά μαο-μαο , με το tag φτιάχνετε η κατάσταση αλλα δεν υπάρχει περιπτώσει να τα φτιάξω ολα τουλάχιστον οχι πριν το 2020 , εκανα μια ρύθμιση απενεργοποιώντας τα tag αλλά και πάλη αρκετά δεν τα βλέπω , να τα αφήσω όπως είναι ? γιατί ετοιμάζομαι να πάρω καινούργια κονσόλα και φοβάμαι οτι με το driver θα τραβάω τα μαλλιά μου , ευχαριστώ
 

Posted Tue 10 Apr 12 @ 5:31 am
Θα σου δώσω μία πολύ απλή λύση:

1) Κατέβασε το demo του Tag & Rename
2) Μέσα στο Tag & Rename ρύθμισε το να κάνει recurse τον φάκελο που έχει όλη σου τη μουσική συλλογή (δηλαδή να "διαβάσει" όλη σου τη συλλογή)
3) Επίσης στις επιλογές του T&R επέλεξε να γράφει Unicode data στα tags (αν και δεν είναι απαραίτητο, εγώ το συνιστώ)
4) Άνοιξε τον Mass Tag Editor και άλλαξε ένα οποιοδήποτε πεδίο. Για παράδειγμα άλλαξε το "Encoded by"
5) Πάτα Apply και πήγαινε για καφέ
6) Όταν τελειώσεις τον καφέ (και το T&R τελειώσει την διαδικασία) άνοιξε το VDJ.
7) Κάνε Recurse τον κύριο φάκελο που έχει τη μουσική σου
8) Κάνε κλικ σε ένα οποιοδήποτε αρχείο
9) Πάτα το πλήκτρο HOME στο πληκτρολόγιο σου
10) Πάτα ταυτόχρονα τα πλήκτρα CTRL+SHIFT+END
11) Κάνε δεξί κλικ πάνω σε ένα οποιοδήποτε αρχείο και επέλεξε Mass Operations->Reload Tags
12)Περίμενε...

Όταν η διαδικασία τελειώσει όλα πρέπει να φαίνονται σωστά. Αν όχι τότε δυστυχώς θα χρειαστεί να καταφύγεις σε άλλη λύση...

Σημ1:
Μπορείς να κάνεις και ΜΟΝΟ τα βήματα 7-12 αλλά εγώ προσωπικά σου συνιστώ να τα κάνεις όλα απ' την αρχή.

Σημ2:
Το VDJ πλέον μπορεί να διαβάζει "μόνο του" άψογα τα ελληνικά tags είτε είναι σε Unicode είτε σε ANSI.

Σημ3:
Εαν η παραπάνω διαδικασία δεν αποδώσει τότε η λύση είναι να σβήσεις τελείως την βάση δεδομένων των τραγουδιών σου. Έτσι το VDJ θα "αναγκαστεί" να διαβάσει όλα τα tags απο την αρχή. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά θα χάσεις ότι πληροφορίες έχεις αποθηκεύσει μέχρι σήμερα (BPM, Cues, Playcount κτλ)

Σημ4:
Έχω την εντύπωση οτι το VDJ 7 δεν μπορεί να κάνει μετατροπή της βάσης τόσο παλιάς έκδοσης. Οπότε ούτως ή άλλως εάν απλά μεταπηδήσεις από την έκδοση 3.Χ στην έκδοση 7.Χ θα χρειαστεί να δουλέψεις με καινούργια βάση. Έτσι, το να σβήσεις την βάση που υπάρχει δεν θα είναι μεγάλο θέμα.

Σημ5:
Σε κάθε περίπτωση κράτα Backup της βάσης σου, αλλά (εαν είναι δυνατόν) και των αρχείων σου πριν κάνεις οτιδήποτε.

Σημ6:
Η όλη διαδικασία θα σου πάρει μερικές ώρες μόνο. Το T&R θα χρειάζεται περίπου 2 με 3 ώρες για 30.000 τραγούδια, ενώ το VDJ θα χρειαστεί γύρω στη μία ώρα. Εαν θες μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις τη διαδικασία σε υποφακέλους, χρησιμοποιώντας ακριβώς την ίδια λογική/διαδικασία.
Το demo του T&R είναι πλήρως λειτουργικό για 30 ημέρες, οπότε δεν θα έχεις ιδιαίτερο θέμα μ' αυτό.
 

Posted Tue 10 Apr 12 @ 5:54 am
Υ.Γ.:
Εάν τα αρχεία σου δεν έχουν σωστά tags τότε μπορείς εαν θες να χρησιμοποιήσεις το T&R για να τα φτιάξεις. Τουλάχιστον θα μπορέσεις να πάρεις τον Καλλιτέχνη και τον Τίτλο από το filename και να περάσεις στα tags με μερικά κλικ.
Εαν χρειαστείς βοήθεια με το T&R ρώτα...
 

Posted Tue 10 Apr 12 @ 5:57 am
barXmanPRO InfinityMember since 2005
σε ευχαριστώ πολλή για την γρήγορη και λεπτομερή απαντησει σου , επειδή δεν φαίνεται δύσκολο αλλα οταν το κάνεις πρώτη φορά ποτέ δεν ξέρεις θα το κάνω στον home Η/Υ για αρχή και αν πετυχη και στον επαγγελματικό αλλα μετά το πασχα μην πάθουμε και καμιά λαχτάρα της μέρες αυτες , ευχαριστώ ξανά και θα γράψω τα αποτελέσματα


μια ακόμα ερωτησει η κονσόλα μκ4 ή η RMX θα τρέξει χωρίς να κάνω αναβάθμιση σε πρώτη φάση, με την παλιά έκδοση ?
 

Posted Tue 10 Apr 12 @ 6:34 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Εγω θα σε παω σε εναν δρομο που σου ειναι πολυ περισσοτερο οικείος και πολυ πιο σύντομος.....

Εφοσον δουλευεις μια χαρά με την εκδοση 3 συνέχισε με τον ιδιο τροπο στην εκδοση 7.

Η 3.x αγνοουσε τα tags (και κατα την γνωμη μου δεν εκανε ασχημα)...
To virtualdj ειναι αρκετα εξυπνο ωστε να σου κανει αυτόματο 'parse' Artist - title.extension αν τα αρχεια σου ακολουθουν αυτη τη μορφη.

Για να το κανει αυτο στις καινουργιες εκδοσεις, δυο πραγματα πρεπει να προσέξεις.... τα εξης τρία !!! :

1) Απο default το διαβασμα απο τα tags ειναι ενεργοποιημενα. Πρεπει να επενεργοποησεις τις αντοιστοιχες επιλογές στο config -> browser.

2) Οι πληροφοριες Artist| Title διαβαζονται την πρωτη φορά που θα "δει" το virtualdj ενα αρχειο και σώζονται στην database.
Ετσι αν ηδη υπαρχει database προφανωςς εχει προλάβει να διαβασει απο τα tags (αφου ειναι default on)
Η σβήνεις την db και δημιουργεις καινουργια, η απλα επιλεγεις ολα τα αρχεια σου με καποιον απο τουσς πολους τροπους, και....

Δεξι κλικ - > "Title from filename"
Τοσο απλό !

3) Αν κατα λάθος ενεργοποιήσεις τις default επιλογές... θα πάει και θα σου διαβάσει τα tags πάλι .....
Μου εχει τύχει ... Δεν χανεις την ψυχραιμία σου,.. αφου βρίσεις λιγο, επαναλαμβάνεις τα βήματα 1) και 2)...

Αρα λοιπόν εχεις 2 επιλογές και οχι μια :
Filenames vs tags
Ποια θα επιλέξεις εξαρτατε απο τα αρχεία σου, αν τα filename σου εναι ετοιμα ενω τα tags θελουν δουλεια, μπορεις να επιλεξεις filenames, και να κανεις και την ζωή σου επιο ευκολη, οπως και εγω.
Οπως υπάρχουν προγραμματα σαν το tag & rename που φτιαχνουν ta tags (εγω θα πρότεινα το δωρεάν και πολυ καλο "TagScanner")
τα ιδια η άλλα αντοιστοιχα σου φτιαχνουν τα filenames μαζικα..

Διαλέγεις και παίρνεις.


 

Posted Tue 10 Apr 12 @ 7:36 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
barXman wrote :


μια ακόμα ερωτησει η κονσόλα μκ4 ή η RMX θα τρέξει χωρίς να κάνω αναβάθμιση σε πρώτη φάση, με την παλιά έκδοση ?


OXI,.. και οι 2 κονσολες βγηκαν μετα την εκδοση 3.
 

Posted Tue 10 Apr 12 @ 7:56 am
barXmanPRO InfinityMember since 2005
οποτε γιαυτό οταν απενεργοποιήσα τα tag ,τους φακέλους που δεν είχα τρέξει τούς έβγαζε σωστά , οπότε σβήνω τα database και τα ξαναφορτωνω
ευχαριστώ και εσένα
 

Posted Tue 10 Apr 12 @ 8:31 am
barXmanPRO InfinityMember since 2005
καλημέρα , δοκίμασα των δεύτερο τρόπο και πέτυχε !!!
 

Posted Wed 11 Apr 12 @ 4:26 am


(Old topics and forums are automatically closed)