Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: καλυψη χωρου

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Γεια σας!
Ειμαι απο χωριο και την κυριακη του πασχα μαζευομαστε και ψενουμε αρνια
και θελω να παιξω μουσικη με δυο ηχεια των 60watt ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι ενας δρομος και ειναι γυρω στα 60 μετρα
τι λετε θα φτασουν τα ηχεια;
 

Posted Fri 06 Apr 12 @ 7:01 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Θα πρεπει να σου φτασουν για τα 2 πρωτα μέτρα, δηλαδή μέχρι το πρώτο αρνί.
Το δευτερο δεν θα ακούει καλά..

σορρυ για το χουμορ μου, αλλα 60 μετρα και μάλιστα εξωτερικό χωρο... με 60 watt ? μονο με ανέκδοτο μοιαζει.
Και 600 να εχεις λίγα ειναι..
 

Posted Fri 06 Apr 12 @ 7:09 am
δεν θα πιασουμεολο το δρομο ας πουμε τα 10 μετρα και πολυ ειναι
βαζουμε μεγαλη ψησταρια και ψενουμε ολοι εχκτος απο δυο τρεις που εχουν δικια τους και ειναι λιγο πιο πανω
με δυο ηχεια θα ειμαι καλλυμενος με τρια;
 

Posted Fri 06 Apr 12 @ 7:56 am
ααα τα ηχεια θα εχουν αντανακλαση γιατι μπροστα υπαρχουν σπιτια
 

Posted Fri 06 Apr 12 @ 7:56 am
ότι και να είναι, τα ηχεία έχουν πολύ μικρή ισχύ ακόμα και για κλειστό χώρο με την μισή διάσταση. Προσωπικά για εξωτερικό χώρο προτιμώ να έχω περισσότερα ηχεία παρά λιγότερα με μεγαλύτερα watt π.χ. Προτιμώ να έχω 4x500watt παρά 2x1200.
 

Posted Fri 06 Apr 12 @ 8:05 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ta ixeia einai mikra gia toso megalo xoro, theortika gia party kai glenti genikotera.

praktika omos eixa balei kai go paliotera 60 watt ixeia sti geitonia sto xorio kai irthan geitones apo 50 metra apostasi na mou poun na xamiloso :)

skepsou oti akoma kai ena tratzistoraki akougetai aneta se xorio se 50 metra.
opote mia xara tha eisai gia apla background mousiki.

an skeftesai gia glenti omos... ksexato
 

Posted Fri 06 Apr 12 @ 8:08 am
εγω τι μπορω να κανω;
αμα βαλω 4 ηχεια των 50batt rms και 100peak;
 

Posted Fri 06 Apr 12 @ 8:08 am
Λοιπόν:
Επειδή 1 + 1 = 2 έχουμε και λέμε:
Μπορείς να παίξεις με τα ηχεία σου για να ακούγεται κάτι "απο πίσω" γνωρίζοντας ότι μπροστά στα ηχεία θα ακούς δυνατά (θα τα παίζεις σχεδόν τέρμα) και σε απόσταση 10 μέτρων θα πρέπει να κάνεις "ησυχία" για να καταλάβεις ποιο τραγούδι παίζει. Σε κάθε περίπτωση ο ήχος θα ακούγεται μεν, αλλά αν τα άτομα που βρίσκονται εκεί στήσουν συζήτηση τότε απλά η μουσική "δεν θα υπάρχει". Αν μερακλώσετε και θελήσετε να χορέψετε, τότε αυτό μόνο μπροστά στα ηχεία, και πάλι αν έχετε τίποτα "μερακλίδες" που θα αρχίσουν να φωνάζουν "όπα" και "δώστου" τότε ούτε μπροστά στα ηχεία θα έχεις την απαιτούμενη ισχύ...

Για τις ανάγκες που θες να καλύψεις (φαντάζομαι και με την ανάλογη παραδοσιακή μουσική φυσικά που δεν έχει τρελές απαιτήσεις σε μπάσα) θα χρειαστείς 2 ή 4 ηχεία 150W RMS. Με 2 150άρια θα μπορέσετε να στήσετε ένα χορό μπροστά στα ηχεία και να "φτάνει" μέχρι τα 10 μέτρα αξιοπρεπώς (δηλαδή να καταλαβαίνεις τι παίζει παρά την "φασαρία" όσων βρίσκονται εκεί). Με 4 150άρια θα είσαι ακόμα καλύτερα.

Σημείωση: Είναι ανέκδοτο να συζητάς για "αντανακλάσεις" με τέτοια ηχεία όταν το πλάτος ενός τυπικού δρόμου δύο λωρίδων είναι τουλάχιστον 7μ. Ο ήχος δεν θα φτάνει καλά-καλά στον τοίχο του απέναντι σπιτιού... Πολύ περισσότερο να επιστρέψουν αντανακλάσεις. Με 2 150άρια να κοιτάνε "κάθετα" τον τοίχο του απέναντι σπιτιού ίσως αν παίξεις στα τέρματα να σου γυρίσουν μερικές ψιλές συχνότητες, αλλά και πάλι χλωμό το κόβω...
 

Posted Fri 06 Apr 12 @ 8:50 am
με 4 ηχεια των 50 γινεται κατι;
οδρομος ειναι μιας λωριδας
 

Posted Fri 06 Apr 12 @ 9:02 am
Γίνεται, αλλά ακριβώς με την ίδια λογική. Τα πράγματα θα είναι λίγο καλύτερα αλλά μην περιμένεις και θαύματα.

Υ.Γ.: Δρόμος μιας λωρίδας = 5μ ελάχιστο πλάτος σύμφωνα με τους ισχύοντες εδώ και 50 χρόνια κανόνες οδοποιίας... :P
 

Posted Fri 06 Apr 12 @ 9:08 am
εχω στην διαθεση μου δυο ηχεια των 60 δυο 30 και δυο των 50
τι να βαλω ωστε να με καλυψη καλυτερα;
των 50 ειναι αυτα http://www.skroutz.gr/s/445085/Ibiza-DJ-420.html
 

Posted Sat 07 Apr 12 @ 3:54 am
σας παρακαλω βοηθηστε
 

Posted Sat 07 Apr 12 @ 5:22 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Noikiase 2 autoeniyomena hxeia mazi me tis baseis kai ta kalodia tous kai enan mikti (an den exeis) ...na kaneis tin douleia sou.
An den einai douleia kai aplos sou anetethike na to kaneis esy giati o kliros panta peytei ston genaio, pali eksigise kai stous allous oti prepei na baloun apo liga xrimata kai na noikiasete ta mixanimata, ...esy bazeis tin douleia....
An tora den symfonoun, h thelete aplos na yparxei mia mousiki gia background bale ena winamp na paizei kai oti hxeia exeis....
An den akougontai den tha ftais esy....
Ta arnia pantos den tha paraponethoun...

Alli periptosi den yparxei.
Bohthisa ?
 

Posted Sat 07 Apr 12 @ 8:29 pm
δεν ειναι δουλεια εγω θελω να παιξω μικτη
ομως δεν θελω να νοικιασω μηχανυματα
με αυτα τα ηχεια τι μπορω να βαλω;
 

Posted Sun 08 Apr 12 @ 12:33 am


(Old topics and forums are automatically closed)