Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΣΕ HERCULES RMX. NAI H OXI ? ? - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

δε δινει τιμη,λεει εξαντλημενο προιον. Ποσο περιπου κανει ΝΙ ??
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 2:21 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 2:24 pm
h defteri logika prepei na einai top. tsimpimeni ligo vevaia. sti periptwsi agoras tis defteris,logika tha dw diafora ixitiki. otan evales ti diki sou veltiwthike to olo thema>??
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 2:41 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ego otan tin ebala epatha plaka!
bgazei kalytero ixo kai apo ta cdj400.....

exeis pm
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 2:52 pm
pws apantw sto pm.....??? xaxaxa! einai to prwto forum pou mpainw,den exw idea, apologoumai kyrioi..!
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 3:08 pm
to vrika...!
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 3:11 pm
djtasosvalira wrote :
Ξερει καποιος καποια συγκεκριμενη καρτα που περιγραφω παραπανω,που βγαζει τονισμενο το μπασο ιδιαιτερα..? Μεχρι και σε ζειμπεκικα 40 ετων σκαει τρομερα..!

Το να βγάζει μια κάρτα ήχου "τονισμένο" το μπάσο σημαίνει οτι η κάρτα ήχου δεν είναι καλή!
Πρόσεξε το αυτό λίγο...
Μια καλή κάρτα ήχου πρέπει να αποδίδει τον ήχο όσο πιο "flat" γίνεται, δηλαδή όσο πιο κοντά στην αυθεντική ηχογράφηση, χωρίς να χρωματίζει (δυναμώνει ή αποδυναμώνει) απο μόνη της κάποιες περιοχές του ηχητικού φάσματος. ΑΥΤΟ σημαίνει πραγματικά "ποιότητα" = πιστότητα ήχου...

Αν το σύστημα σου δεν αποδίδει το μπάσο που θέλεις τότε χρειάζεσαι EQ ή ακόμα καλύτερα ένα επεξεργαστή σήματος όπως το dbx driverack.

Δέχομαι οτι κάποιες κάρτες ήχου μπορεί να αποτυγχάνουν να αποδώσουν σωστά συγκεκριμένες περιοχές του ηχητικού φάσματος (επομένως δεν έχουν "τέλεια" "ποιότητα" (πιστότητα) ήχου) και ακούγονται είτε πιο "μπασάτες" είτε πιο "πριμαριστές" κτλ αλλά το να θέλουμε απο κάποια κάρτα ήχου να τονίσει απο μόνη της επίτηδες διάφορες συχνότητες είναι λάθος...

Πες μας λίγο το budget σου να δούμε τη κάρτα ήχου πρέπει να κοιτάξεις να πάρεις...
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 3:14 am
Γυρω στα 200 ευρω. Θεωρω πολυ φτωχο το ηχητικο αποτελεσμα τις rmx. O λογος? Πριν λιγο καιρο,ετυχε να παιζει ενας guest σε ενα club που εχω παιξει και εγω. Επαιζε με traktor και την ιδια hercules με εμενα + οτι ειχε εξωτερικη καρτα ηχου[δεν ειδα στοιχεια,την ειδα ομως]. Η διαφορα ποιοτητας,στο ιδιο ηχοσυστημα παντα,μεταξυ μας,ηταν εντονα αντιληπτη. ο ηχος του κρυσταλλο. Τωρα ευθυνετε και το τρακτορ,η μονο η εξωτερικη καρτα του,δε ξερω. Παντως,εβγαζε ματια η διαφορα,τουλαχιστον σε μενα που στο σπιτι ακουω απο 2 B+W DM 602 και οσο να ναι,αντιλαμβανομαι την ποιοτητα. Phantom,τι λες στα παραπανω? Και οποιος αλλος φυσικα εχει αποψη. Ευχαριστω.
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 4:12 am
Θα ξαναπώ οτι δεν πρέπει να συγχέεις την "ποιότητα" (πιστότητα) του ήχου με την ένταση και το πλούσιο μπάσο...

Αν εγώ παίξω μουσική απο το κινητό μου αλλά περάσω την έξοδο του σήματος από ένα compressor και ένα sub synthesizer/expander για πολλούς θα έχω "καλύτερο" ήχο ακόμα και απο CDJ-2000... :P
Αλλά η αλήθεια θα είναι οτι θα έχω κακής πιστότητας ήχο.
Τώρα όσον αφορά το παράδειγμα του dj που ανέφερες δεν ξέρω τι μπορεί να ευθύνεται... Δεν έχω ακούσει ποτέ και RMX για να έχω μια άποψη σε σχέση με την πιστότητα της κάρτας ήχου της.
Έχω δουλέψει όμως και με Audio2 και με Maya44 USB και έχω να πω οτι και οι δύο βγάζανε πολύ "σωστό" ήχο. Για πολλούς η Audio2 θεωρείται καλύτερη κάρτα απο την Maya44 επειδή είναι πιο δυνατή (βγάζει πιο δυνατό σήμα στην έξοδο). Αυτό όμως είναι απλά μια "αυταπάτη".

Αν όντως η κάρτα της RMX είναι "ελαττωματική" τότε μια Audio 2 της NI πιστεύω οτι θα σε καλύψει. Πάντως προσωπικά ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν συνιστώ την χρήση της RMX σαν "υποκατάστατο" αναλογικού μίκτη.

Δώξα το θεό σκέφτεσαι να δώσεις κάτι χιλιάδες ευρώ για ηχεία... Πρόσθεσε και άλλα 300 ευρώ για ένα καλό μικτάκι της Vestax π.χ. και θα είσαι κύριος!
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 5:16 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
PhantomDeejay wrote :
Δεν έχω ακούσει ποτέ και RMX για να έχω μια άποψη σε σχέση με την πιστότητα της κάρτας ήχου της.


moiazei me ti poiotita pou bgazoun oi onboard kartes ixou.

gia ta ypoloipa isos na exeis dikio. alla esto kai me autapates, me tin native katalabeno "kalytero" ixo
ti na po...
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 5:21 am
phantom, ο χρηση τις hercules ειναι και θα ειναι ως εξης. Mac - Hercules-Pro 7 και 2 cdj 200. To εχω κανει πανω απο 5 φορες μεχρι τωρα[γαμος-συνεστιαση κλπ], δουλευοντας φουλ 8ωρο με αποτελεσμα αψογο. Δε με πουλησε ποτε η hercules θελω να πω. Απλα ζητω το κατι παραπανω ηχητικα,που δεν το ηξερα οτι υπαρχει,αλλα ετυχε να το ακουσω απο τον αλλο dj που προανεφερα. Το θεμα για το παραδειγμα που ανεφερες σχετικα με Vestax,εχει να κανει με το οτι το 70% του set ειναι απο τον υπολογιστη,και το υπολοιπο 30 απο cd. Nα στηνω 2 μικτες?? Ειναι και θεμα χωρου στο 90% των περιπτωσεων. Θα προσπαθησω να βρω το dj να τον ρωτησω σχετικα με την καρτα του και θα ενημερωσω.
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 5:38 am


(Old topics and forums are automatically closed)