Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αγορα JBL JRX 125. Ναι η οχι ?? - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Καλησπερα σας. Θα ηθελα τη συμβουλη σας στο εξης θεμα - Εχω 4 sub της Behringer 800 W RMS το καθενα[ετσι λεει η εταιρια τουλαχιστον..], 2 FBT Maxx 750W rms το καθενα, και σκεφτομε να αγορασω 4 JBL jrx125. Θελω να καλυψω μια πλατεια 30 επι 70,ανοιχτος χωρος ,γυρω στα 1500 ατομα,μπορει και λιγο παραπανω. Θα παιξω μουσικη εγω στην αρχη της βραδιας,και μετα θα μπει ορχηστρα με κλαρινομπουζουκοτυμπανα κλπ. Το ηχοσυστημα θα τοποθετει δεξια αριστερα απο το παταρι,ηχοστυλες. Να τα παρω τα JBL,η δεν θα καλυπτουν και θα ξεφτιλιστω? Φυσικα εννοειτε πως εχω κονσολες,μονιτορ,ενισχυτες Crown,κομπρεσσορες κλπ παρελκομενα. Η αποσταση απο τις ηχοστηλες μεχρι τους τελευταιους ακροατες ειναι 50 μετρα. Ευχαριστω για την οποιαδηποτε ανταποκριση .
 

Posted Sat 24 Mar 12 @ 9:15 am
Αν θυμάμαι καλά τα JRX 125 είναι 250watt r.m.s. Που σημαίνει οτι θα έχεις 1kwatt σε δορυφόρους. Δεν είναι άσχημα, αλλά η ισχύς είναι οριακή...Τα ηχεία αυτά καθ' αυτά είναι πολύ καλά και απο τις αγαπημένες μου επιλογές για μόνιμες εγκαταστάσεις. Όμως δεν ξέρω αν 4 κομμάτια μαζί με τα sub θα σε καλύψουν... Εγώ σε τέτοιο event (ανοιχτό σε πλατεία) θα πήγαινα με τουλάχιστον 2kwatt σε δορυφόρους ενώ θα προσπαθούσα η συνολική ισχύς FOH να είναι 5kwatt ή μεγαλύτερη...

Την έχω "πατήσει" δεκαπενταύγουστο σε πανυγήρι όπου ηχοσύστημα 5kw εξαιτίας πολύ δυνατών ανέμων που φυσούσαν "κόντρα" δεν έφτανε να καλύψει "επαρκώς" μια τυπική πλατεία χοριού... Αυτό στο λέω γιατί στα ανοιχτά event παίζουν και τέτοια πράγματα ρόλο...
 

Posted Sat 24 Mar 12 @ 10:50 am
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. Tα JRX ειναι 500 rms το καθενα,με 2 επι 15inc εκαστο. Αρα,συνολο,2 kw rms μονο απο τα JBL. Ταυτοχρονα,θα παιζουν και τα 2 FBT που προανεφερα,ισως να μη το προσεξες. Με λιγα λογια. 4 επι 800w sub's, 4 JBL , και 2 FBT MAXX-6A. Η πλατεια γυρω εχει σπιτια,δεν υπαρχει προβλημα με αερα σε καμια περιπτωση. Αναμενω την απαντηση σου φιλε μου. Σε ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Posted Sat 24 Mar 12 @ 12:41 pm
Συγνώμη μπερδεύτηκα με τα JRX-115. Απλά πρόσεχε γιατί τα ηχεία είναι 4Ωμα οπότε αν θες να τα συνδέσεις σε ενισχυτή ανα δύο θες ενισχυτή που να κατεβαίνει στα 2Ω...
Επίσης αν δεν το ξέρεις τα JRX-125 είναι ηχεία 3 δρόμων, και όχι 2. Τα δύο woofer δεν παίζουν το "ίδιο". Το κάτω woofer κάθε ηχείου λειτουργεί σαν sub-woofer.

Πάντως θα σε καλύψουν με το παραπάνω...
 

Posted Sat 24 Mar 12 @ 3:01 pm
Phantom εισαι μεγιστος !! Oι ενισχυτες μου δινουν 2 επι 1400W στα 2Ω. Μηπως ειναι ρισκο...? Eννοω θα πιεστουν πολυ[μη κλαταρουν] ? Χρειαζομαι καποιες συμβουλες σου επιπλεον,σε 2 - 3 θεματα. Αν υπηρχε καποιος τροπος επικοινωνιας εκτος forum, θα το εκτιμουσα πολυ,πχ τηλ-email. Συγχαρητηρια για το επιπεδο των γνωσεων σου,απο τις οποιες αν μπορουσες να μου μεταλαμπαδευσεις καποιες,θα ημουν πολυ υποχρεωμενος. - Να εισαι καλα,και αναμενω ανταποκριση σου! !
 

Posted Sun 25 Mar 12 @ 6:34 am
Αν οι ενισχυτές σου είναι καλής κατηγορίας (ανέφερες π.χ. Crown) τότε δεν θα έχεις πρόβλημα να τους "ζορίσεις" και να "κλαντάρουν".
Ναι θα παίζουν στο 90% των δυνατοτήτων τους, και ίσως είναι κάπως "μικροί" αλλά δεν θα έχεις και πρόβλημα!
Το μόνο που χρειάζεται να προσέξεις είναι να έχουν επαρκή αερισμό ώστε να ψύχονται ικανοποιητικά για να μπορούν να αποδίδουν το 90% συνεχώς και να μην πέσει η απόδοση τους σιγά-σιγά λόγω θέρμανσης...
Αυτό θεωρώ οτι θα είναι εύκολο καθώς όπως είπες θα είσαι σε ανοιχτό χώρο και η εποχή αυτή δεν έχει ούτε μεγάλες θερμοκρασίες περιβάλλοντος ούτε υπερβολικά νούμερα υγρασίας.

Γενικά για 4 JBL JRX-125 εγώ θα συνιστούσα ενισχυτή που να μπορεί να αποδώσει 2Χ2000Watt στα 2Ω. Θα μπορούσε να οδηγήσει τα ηχεία πολύ πιο "ξεκούραστα" και να τα "ξεσκίσει" χωρίς να την "ακούσει" και ιδιαίτερα, ειδικά σε κλειστό χώρο...

Να θυμάσαι οτι γενικά ο χειρότερος εχθρός των ενισχυτών είναι 2 πράγματα: Η παραμόρφωση του σήματος στην είσοδο, και οι υψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας (ειδικά απο ανεπαρκή εξαερισμό). Μπορεί οι ενισχυτές να μην κλείνουν ούτε να ανάβει εύκολα το λαμπάκι Overheat/Protect (πρέπει να χαλάσει το ανεμιστηράκι τους για να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο) αλλά η απόδοση τους, δηλαδή η ικανότητα τους να παρέχουν τα watt που υπόσχονται, πέφτει δραματικά. Και φυσικά όσο πιο πολύ "ζορίζονται", τόσο πιο πολύ θερμαίνονται... Φαύλος κύκλος δηλαδή...

Ενδεικτικά θα σου πω κι ένα παράδειγμα απο πρόσφατο μπαράκι που πήγα να διορθώσω την εγκατάσταση:
Το μαγαζί είχε ένα ενισχυτή PHONIC XP3100 και ένα CROWN XLS5000. Και οι δύο ενισχυτές οδηγούσαν απο 4 JBL JRX-118M στο κανάλι...
Παρότι στα "χαρτιά" ο PHONIC είναι πιο δυνατός απο τον Crown εντούτοις δεν μπορούσε να αντέξει αρκετή ώρα σε "πίεση" και η απόδοση του έπεφτε... Αντίθετα ο Crown παρότι "μικρότερος" δούλευε σαν σκυλί κρατώντας το αρχικό επίπεδο απόδοσης και σαφώς μετά απο κάποια ώρα έπαιζε τα ηχεία πιο "δυνατά" απ' τον PHONIC.
Φυσικά η αιτία αυτής της συμπεριφοράς ήταν η αδυναμία του PHONIC να ψυχθεί επαρκώς (σχεδιαστικό θέμα) και έτσι αναγκαστικά "έριχνε" την δυνατότητα ενίσχυσης.

Αυτά τα γράφω για να καταλάβουν όσοι δεν ξέρουν γιατί κάποιοι ενισχυτές κοστίζουν τα διπλά ή και τριπλά χρήματα σε σχέση με κάποιους άλλους "ισοδύναμους" και γιατί υπάρχει διαφορά μεταξύ επαγγελματικών και "επαγγελματικών" ή ημιεπαγγελματικών ενισχυτών (και ηχείων, καθώς σχεδόν τα ίδια ισχύουν κι εκεί)
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 6:18 am
Με βλεπω να τρεχω για δανειο..phantom με εχεις επηρεασει με τα σωστα λεγομενα σου..αρνητικα ομως.. Τα θεωρεις μικρης κλιμακας τα JBL ε? Και δικιο εχεις φυσικα. Η αληθεια ειναι οτι δε τα εχω ακουσει ποτε τα JBL και φοβαμαι μην τυχον δεν ανταποκρινονται σε μενα. Απλο το ερωτημα. Τα 500rms που λεει,ειναι αισθητα,η ειναι 500rms ενος πχ Behringer?? Oσο για το δανειο που λεω παραπανω, εννοω 2 απο αυτα http://www.artsound.gr/catalog/verve-1400w-pathitiko-ixeio-p-17385.html. Θα ηθελα τη γνωμη σου σε παρακαλω.
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 1:50 pm
Τα JBL γενικά είναι απο τα "εντιμότερα" ηχεία... Οτι λένε το κάνουν. Σαφώς τα watt R.M.S. που λένε είναι πραγματικά και όχι ιδεατά. Τώρα, αν θα σε καλύψουν εξαρτάται απο τις απαιτήσεις σου. Δεν ξέρω τι budget έχεις αλλά σκέφτηκες τη λύση των αυτοενισχυόμενων;
http://www.artsound.gr/catalog/3way-aytoenisxyomeno-ixeio-3x500w-p-18658.html
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 3:20 pm
1.5 KW einai afta?????? san ta fbt???
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 3:33 pm
Ναι. 1.5kw r.m.s.
Ολόκληρο εργοστάσιο παραγωγής db... :-P 135db SPL έκαστο. Με ενισχυτές CROWN!
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 4:58 pm
Τα εχεις ακουσει?? Αξιζουν?Απο αξιοπιστια εννοω. Μπορει να παιξουν και μεσημερι,καλοκαιρι..[ζεστη πολυ] Η αληθεια ειναι οτι αυτοενισχυομενα εχω μονο μονιτορ για το παταρι.Γενικα τα φοβαμαι.. Η χρηση τους θα ειναι σε live,και djing φυσικα. Εσυ θα τα αγοραζες?? Η σκεψη ειναι για 4 κομματια, με κονσολα soundcraft θα παιξουν. Τι λες?
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 4:20 am
Τα συγκεκριμένα "σκίζουν", και φυσικά και δεν το συζητώ απο θέμα αξιοπιστίας. Είναι στα σχέδια μου να αγοράσω 2 τέτοια μετά την καλοκαιρινή σαιζόν...

Το μόνο θέμα: Τέσσερα;;; Δηλαδή 6KW;;;

Εγώ στη θέση σου θα σκεφτόμουν να πάρω και δυο sub της ίδιας σειράς και να "πετάξω" οτιδήποτε άλλο έχω.. (Πας για 8KW με 10KW FOH)

Υ.Γ.:Ναι, με τη soundcraft θα παίζουν μια χαρά...

Υ.Γ.2: Τα αυτοενισχυόμενα πλέον έχουν πάρα μα πάρα πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με τα παθητικά ηχεία, και σχεδόν κανένα μειονέκτημα. Η τεχνολογία έχει αλλάξει...
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 4:58 am
Ναι 4. Εχω επαφες με 3 μουσικα σχηματα ,ολοι φιλοι,στη περιοχη μου,σημερα κιολας εχω ραντεβου με το ενα,ωστε να ακολουθω με ηχοκαλυψη. Με δανειο θα τα αγορασω τα πραγματα γι αυτο το ψαχνω,θα τα πληρωνω για χρονια. Σκεφτηκα 4 ωστε να καλυψω με ανεση και πανω απο 2000 ατομα σε μεγαλη πλατεια. Συγκεκριμενα μια που εχω κλεισει, ειναι σχεδον 100 επι 50. Με 6kw jbl, 1.5kw fbt, και τα sub τις behringer,τι διαβολο....? 2000 ατομα δε καλυπτονται σε αποσταση 50-60 μετρα απο τις ηχοστηλες? Και να εχει και αερα.?
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 5:52 am
Σίγουρα έτσι θα είσαι "άνετος".
Απλά θα σου έλεγα να σκεφτείς το ενδεχόμενο να πουλήσεις τα Behringer και να πάρεις 2 JBL Sub της ίδιας σειράς (έστω και αργότερα).
Τα Behringer δεν τα εμπιστεύομαι για καθαρά επαγγελματικών απαιτήσεων ήχο. Χώρια που σε καταστάσεις "touring" θα σου βγάλουν περισσότερες φθορές...
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 6:03 am
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 6:05 am
Αν βρεθει καποιος τα δινω τα behringer..! Mε dbx θα βελτιωθει κι αλλο η ακουστικη τους η δεν γινετε λογω αυτοενισχυσης?
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 6:09 am
djtasosvalira wrote :
http://www.artsound.gr/catalog/3way-aytoenisxyomeno-ixeio-3x500w-p-18657.html 4db παραπανω με 100 ευρω διαφορα μεταξυ τους.. phantom??????

4db peak.
Η βασική τους όμως διαφορά είναι οτι το 625 είναι δύο δρόμων και φοράει δύο 15 inch woofer που σημαίνει πιο "πλούσιο" μπάσο. Αντίθετα το 635 είναι 3 δρόμων που σημαίνει καλύτερη συμπεριφορά στις μεσαίες . Οι διαφορές τους είναι "ελάχιστες" και καλό θα ήταν να μελετήσεις τις επίσημες σελίδες των χαρακτηριστικών τους:
http://www.jblpro.com/catalog/general/Product.aspx?PId=362&MId=3
http://www.jblpro.com/catalog/general/Product.aspx?PId=363&MId=3

Με driverack στα συγκεκριμένα ηχεία δεν θα κερδίσεις και πολλά όχι γιατί είναι αυτοενισχυόμενα, αλλά γιατί ήδη διαθέτουν ενσωματωμένο dbx processor που κάνει σχεδόν όσα και το driverack. Αν μάλιστα αλλάξεις και τα sub με 2 PRX618S http://www.jblpro.com/catalog/general/Product.aspx?PId=364&MId=3 τότε η χρήση driverack είναι 100% περιττή.

Σημ: Μην βλέπεις τα PRX618S οτι είναι "μόνο" 600Watt. Μιλάμε για "καθαρά" 600Watt RMS απο 18ιντσο sub!
Θα μπορούσα να σου προτείνω και το PRX618S-XLF http://www.jblpro.com/catalog/General/Product.aspx?PId=365&MId=3 που είναι 1000W RMS αλλά θα έχεις "προβλήματα" στα live καθώς τα συγκεκριμένα sub "κατεβαίνουν" πολύ χαμηλά και μπορεί να σου δημιουργούν ανεπιθύμητους συντονισμούς... Όχι βέβαια οτι δεν ρυθμίζονται και οτι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για live... :P


Δηλαδή εαν κάνεις το βήμα για εκεί πας για 6ΚW Sats + 1.2KWSub.
Σε τιμές db SPL αν τα μαζέψεις σε δύο ηχοστήλες πας για 270 + 130 = 400db SPL Peak στο ένα μέτρο απο κάθε ηχοστήλη... Καθόλου άσχημα!

Πάντως απο την στιγμή που είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις ένα σοβαρό ποσό για ηχοσύστημα δώσε μου μερικές μέρες να το ψάξω κι εγώ... Πες μου για τι χρηματικό πόσο σκέφτεσαι ώστε να ρίξω μια ματιά (και κανά-δυο τηλέφωνα σε κάτι γνωστά μαγαζιά :P)
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 6:43 am
6000 ευρω περιπου. ειχα στο μυαλο μου τα verve fbt 2#15inc ,αλλα τα jbl δε χρειαζοντε ενισχυτη.. αν τυχει και πιασει καμια βροχη..? αλλιως να σκεπασεις το rac,και αλλο τα ηχεια που θα ειναι αναρτημενα... πιο πολυ κλεινω στα jbl παντως.-
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 7:05 am
Για την βροχή πρέπει πάντα να είσαι προετοιμασμένος είτε έχεις αυτοενισχυόμενα, είτε παθητικά ηχεία όταν μιλάμε για υπαίθρια events.
Το καλό με τα αυτοενισχυόμενα είναι οτι ενισχυτής βρίσκεται μέσα στο ηχείο ενώ οι συνδέσεις είναι στην πλάτη μαζί με τις ψύκτρες. Έτσι είναι πολύ εύκολο να τα σκεπάσεις χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να πάρουν νερό εσωτερικά...

Προσωπικά πάντα όταν κάνω υπαίθρια events φροντίζω τα ηχεία (ακόμα και όταν είναι παθητικά) να μπορούν να προστατευτούν απο βροχή. Αν ξέρω οτι ο καιρός είναι άστατος φροντίζω να σηκώνω δύο "σκαλωσιές" και να βάζω τα ηχεία μέσα σ' αυτές. Φυσικά απο πάνω υπάρχει προστατευτικός μουσαμάς. Μπορεί να μην είναι το πιο "όμορφο" θέαμα, αλλά δεν έχω καμία διάθεση να ρισκάρω να κάψω κάποιο ηχείο ή να σκίσω κάποιο woofer...

 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 7:18 am
εννοειτε. τελος παντων,για αρχη με 4 'δορυφορους',πρεπει να ειναι ικανοποιοητικοτατο το αποτελεσμα. βεβαια το απολυτο ειναι μικρο array,αλλα ξεφευγουμε πολυ στο οικονομικο..
 

Posted Tue 27 Mar 12 @ 7:26 am
91%