Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Κάρτα ήχου και time codes

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπέρα παιδιά, από χθες είμαι κάτοχος 2 cdj200 και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια κάρτα ήχου, μετά να αγοράσω την pro έκδοση μιας που έχω και την έκπτωση από την LE και να παίζω με time codes.
Τα ερωτήματα μου είναι αν αξίζει να παίζεις με time codes;
Ποια κάρτα θα μου προτείνατε να πάρω που να είναι καλή και οικονομική;
Από θέμα καθυστερήσεων απόκτησης κτλ είναι καλά ή θα έχω πρόβλημα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Posted Sat 10 Mar 12 @ 8:00 am
snik3Home userMember since 2009
karta ixou exeis ti vms4.mporeis na ti xrisimopoiiseis gia timecodes
 

Posted Sat 10 Mar 12 @ 8:29 am
Δε την έχω.. την έδωσα.. γιαυτό ψάχνω τώρα άλλη. ;)
 

Posted Sat 10 Mar 12 @ 8:34 am
Ξέχνα τα timecode. Πάρε 2 CDJ350...
 

Posted Sat 10 Mar 12 @ 9:34 am
γιατί το λες; Τι προβλήματα έχει αν παίζεις με timecodes; προς το παρών δε παίζουν χρήματα για 350ρια.
καλά δε με χαλάει αν δεν αξίζει να παίζω και με cd...ετσι και αλλιώς πάντα με cd παίζω...
 

Posted Sat 10 Mar 12 @ 12:43 pm
Το timecode γεννήθηκε για άλλες ανάγκες. Με τα cdj δεν θα σου προσφέρει τίποτα παραπάνω από τον πολύ απλό έλεγχο play/pause/cue/pitch/bend/seek.
 

Posted Sat 10 Mar 12 @ 1:32 pm
το loop και τα εφφε που έχει το 200ρι δε θα παίζουν με time codes; Αν παίζουν και αυτά δεν θα έχει καμιά διαφορά σε σχέση με cd..
Με μια κάρτα σαν τη Maya 44 που είναι φθηνή μπορώ να κάνω τη δουλειά μου ή πρέπει να πάω σε κάτι πιο ποιοτικό;
 

Posted Sun 11 Mar 12 @ 4:58 pm
den paizoun oute ta loops oute ta effects sta cdj...giiati to cd player diavazei to timecode shma pou einai grammeno sto cd ki oxi to track pou paizei sto vdj...tha exeis diathesimes mono tis leitourgies pou perigrafei kai o phantom parapanw....enalaktika mporeis na mapareis to keyboard sto pc sou opws thes kai se voleuei gia cues loops effects klp....gia opoia voitheia...edw eimaste

H maya44 einai mia xara gia timecodes...opws epishs kai h umix44 thn opoia xrhsimopoiw teleutaia me timecode vinylia...einai sto idio euros timhs
 

Posted Sun 11 Mar 12 @ 6:17 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
diorthosi oti ta loops douleuoun me ta timecodes..... apo ta cdjs sa na paizeis me cd
 

Posted Sun 11 Mar 12 @ 7:45 pm
Τα loops δουλεύουν σαν "σκέτα" loops. Δεν έχεις δυνατότητα auto-loop και loop cut. Ούτε το auto-loop των CDJ (όσα διαθέτουν auto-loop) ούτε του VDJ δουλεύει με time-code control.
Δουλεύει μόνο το loop-in και loop-out trim.

Επίσης, τα CDJ-200 δεν φημίζονται και για την ταχύτητα απόκρισης τους. Είναι τα μοναδικά CDJ της Pioneer που το latency είναι αισθητά ανεβασμένο. Αυτό σε συνδυασμό με το latency του time-code κάνει τον συγκεκριμένο συνδυασμό απαγορευτικό.

Τέλος, με timecode δεν μπορείς να έχεις effects, δεν μπορείς να επιλέξεις και να φορτώσεις τραγούδι από το πρόγραμμα, δεν θα μπορείς να κάνεις scratch (αν αυτό σε ενδιαφέρει), το cue θα γίνεται με ένα "περίεργο" frame cue-ing (δηλαδή θα έχεις το cue-ing των CDJ αλλά με λίγο περίεργο ήχο/αίσθηση λόγω του timecode) κτλ...
 

Posted Mon 12 Mar 12 @ 1:54 am
Και κάτι ακόμα, τα cue που θα έχω στο vdj θα τα αναγνωρίζει με time codes ή θα πρέπει εκείνη την ώρα να τα ξαναβρίσκω όπως με τα cd..;
 

Posted Tue 13 Mar 12 @ 12:46 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ginetai kai ta 2.
kai na to ksanabreis kathe fora alla kai na to ksekinas apo to cue pou exeis apothikeusei sto vdj.

me ti diafora oti gia na pas sto cue pou exeis simeiosei sto vdj, prepei na to kaneis me to mouse i me to keyboard.
meta apla patas play apo to cd-player kai ksekinaei kanonika apo to simeio cue pou exeis sto vdj...
 

Posted Tue 13 Mar 12 @ 4:28 pm
Και την διαφορά επίσης οτι το cue που ορίζεις στο CDJ δεν αποθηκεύεται στο VDJ...
 

Posted Wed 14 Mar 12 @ 3:16 am
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα..
σχετικά με την κάρτα ήχου θα έχει διαφορά η απόκριση από κάρτα σε κάρτα; Δηλαδή όσο καλύτερη κάρτα τόσο πιο γρήγορο ή δεν έχει καμία σχέση;
 

Posted Tue 20 Mar 12 @ 4:12 pm
Έχει διαφορά. Θες κάρτα ήχου με όσο το δυνατόν πιο χαμηλό latency. Επομένως με όσο πιο καλούς ASIO drivers...
 

Posted Tue 20 Mar 12 @ 5:52 pm
kalispera s olous!exw t virtual dj pro 7 se pc stathero tis gigabyte!th xreiastw exwteriki karta ixou gia na sigxronizw akougontas apo t akoustika to 2o kanali??
 

Posted Tue 20 Mar 12 @ 6:07 pm
μπορείτε να μου προτείνετε μια κάρτα με χαμηλό Latency;
έψαξα λίγο και δε γράφουν τιμές... αλλά όλες γράφουν χαμηλό latency από maya44 μέχρι και audio 10...
 

Posted Wed 21 Mar 12 @ 8:05 am
η maya 44 και η umix 44 που χρησιμοποιούν πάρα πολλοί λόγο χαμηλού κόστους έχουν ανεκτές τιμές latency; Αξίζει η αγορά τους ή να πάω σε κάτι καλύτερο;
 

Posted Thu 22 Mar 12 @ 12:34 pm
Για την Umix δεν ξέρω... Η Maya44 είναι μία απο τις πιο διαδεδομένες κάρτες ήχου για timecode... Και καλό latency έχει και χαμηλό κόστος.
 

Posted Thu 22 Mar 12 @ 12:48 pm
Και κάτι ακόμα που δε ρώτησα.. έχει ένας φίλος τη Native-Instruments-Audio-8 και την πουλάει. Αξίζει σαν κάρτα; Συνεργάζεται σωστα με το vdj;
 

Posted Mon 26 Mar 12 @ 6:09 am


(Old topics and forums are automatically closed)