Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: mikrofwno

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

γεια σας παιδια..εχω δημιουργησει εναν ραδιοφωνικο σταθμο και παιζω μουσικη με το virtual απλα θα ηθελα να αρχισω και να μιλαω κιολας μπορειτε να μου πειτε αν γινεται αυτο και αν ναι πως..??σας ευχαριστω πολυ..
 

Posted Mon 05 Mar 12 @ 3:50 am
 

Posted Mon 05 Mar 12 @ 5:11 am
εχω την pro basic ..ξεχασα να το πω..
 

Posted Mon 05 Mar 12 @ 6:42 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ενημέρωσε τοτε το προφιλ σου
 

Posted Mon 05 Mar 12 @ 7:06 am
apaito na matho to logo pou diegrafei to sxolio mou... poios einai autos o ntahs pou thn eide edo mesa kyvernitis... poios nomizei pos mporei na fimonei kapoion? magka mou dhmokratia exoume eleu8eria logou... efoson den prosevala kanenan den yphrxe logos gia diagrafh sxoliou!!! Anidee
 

Posted Mon 05 Mar 12 @ 2:29 pm
Αυτος που ανεβασε το ποστ σου επιπεδο, (χωρις να το σβησει) το εκανε γιατι εκπροσοπει την εταιρια που μας φιλοξενει εδω και προφανως ειχε λογο να το κανει. Φανταζομαι θα παρεις και την απαντηση του συντομα.

Ωσ τοτε παρακαλω να μιλας και να συνπεριφερεσαι καλυτερα εδω γιατι θα κλειδωθει ο λογαριασμος σου.
Οι χαρακτηρισμοι που αναφερεις παραπανω ειναι απαραδεκτοι.
 

Posted Mon 05 Mar 12 @ 4:17 pm
Λιάκο, δεν ξέρω τι έγραφε το σχόλιο σου. Ξέρω όμως οτι δεν πρέπει να συγχέουμε την δημοκρατία και την ελευθερία του λόγου με άλλες καταστάσεις.
Ως προς τον φίλο μας, alex_pap η αρχική του ερώτηση (αν και πως γίνεται να χρησιμοποιήσει μικρόφωνο) απαντήθηκε.
Εαν η απορία του είναι πως μπορεί να συνδέσει και πως μπορεί να ρυθμίσει το μικρόφωνο τότε αρκεί να το ρωτήσει.
Ο Πάνος με την σειρά του έκανε ένα σχόλιο για την διευκόλυνση όλων. Εαν ο χρήστης έχει αγορασμένη πραγματικά την έκδοση που λέει, τότε εαν ενημερώσει το προφίλ του οι υπόλοιποι χρήστες δεν θα τον αντιμετωπίζουν "καχύποπτα" οτι χρησιμοποιεί σπασμένη έκδοση. Δεν βλέπω κάτι κακό σ' αυτό...

Τώρα, επειδή είναι η δεύτερη φορά που διαβάζω σχόλιο σου στον ίδιο τόνο, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι:
Στην δημοκρατία υπάρχουν κανόνες. Κανένας δεν μπορεί να κάνει οτι θέλει. Ακόμα και η αστυνομία για παράδειγμα οφείλει να καταπολεμά το έγκλημα τηρώντας τους νόμους του κράτους. Δεν μπορεί να παρανομήσει για να πιάσει τους παράνομους. Ακόμα και σήμερα πολλές σελίδες διακίνησης "παράνομου υλικού (προγράμματα, τραγούδια, ταινίες κ.τ.λ.)" στηρίζονται σε ένα πολύ απλό νόμο που λέει οτι για να χρησιμοποιήσεις τη συγκεκριμένη σελίδα πρέπει να δεχτείς τους όρους χρήσης της. Και φυσικά στους όρους χρήσης υπάρχει η ρήτρα οτι δεν εκπροσωπείς το νόμο...

Στον χώρο λοιπόν που βρισκόμαστε αυτή την στιγμή υπάρχουν κάποιοι κανόνες λειτουργίας και χρήσης. Είτε μας αρέσουν είτε όχι απο την στιγμή που συμφωνήσαμε μ' αυτούς κατά την εγγραφή μας, πρέπει και οφείλουμε να τους τηρούμε. Στην δημοκρατία δεν έχουμε μόνο δικαιώματα. Έχουμε και υποχρεώσεις. Και η βασικότερη υποχρέωση ενός ατόμου που λειτουργεί με δημοκρατικούς κανόνες είναι ο σεβασμός στα δικαιώματα του άλλου.

Δεν τα γράφω αυτά για να κάνω μάθημα δημοκρατίας σε κανένα. Τα γράφω για να τα θυμηθούμε όλοι μαζί και να "ξέρουμε" τι ζητάμε και πότε βρισκόμαστε εκτός ορίων. Για παράδειγμα ένας χρήστης που έχει σπασμένο πρόγραμμα και έρχεται εδώ για τεχνική υποστήριξη πέρα απο ηθικούς/δεοντολογικούς κανόνες παραβιάζει και δημοκρατικούς κανόνες καθώς δεν σέβεται το δικαίωμα της εταιρείας που κατασκευάζει το πρόγραμμα να βγάλει το νόμιμο κέρδος της απο το προϊόν της. Δεν σέβεται το γεγονός οτι ο χώρος που βρισκόμαστε είναι ιδιωτικός (ανήκει τόσο σαν domain όσο και σαν server στην εταιρεία) και σε ένα ιδιωτικό χώρο ο ιδιοκτήτης μπορεί να ορίζει επιπρόσθετους κανόνες.

Τεχνικά (για παράδειγμα) το κάπνισμα δεν απαγορεύεται σε κλειστούς ιδιωτικούς χώρους, αλλά εσύ μπορείς να θέσεις κανόνα στο σπίτι σου να μην καπνίζουν οι επισκέπτες σου. Σε μια καλή δημοκρατία, όσο φανατικός καπνιστής κι αν είμαι θα πρέπει να σεβαστώ το δικαίωμα να θέτεις κανόνες στο σπίτι σου και θα πρέπει να βγω στη βεράντα/μπαλκόνι/αυλή για να καπνίσω. Εαν δεν σε σεβαστώ και καπνίσω στο σαλόνι σου δίπλα στο 2χρονο παιδί σου, θα πρέπει να θεωρήσω οτι καταπατάται το "δημοκρατικό" μου δικαίωμα για αυτοδιάθεση αν με πετάξεις έξω;;;
Σ' αυτή την περίπτωση (που καπνίζω στο σαλόνι σου παρά τον φανερό κανόνα σου για το αντίθετο) ποιος είναι αυτός που δεν σέβεται τη δημοκρατία; Εγώ που καπνίζω, ή εσύ που με πετάς έξω;

Επαναλαμβάνω οτι δεν πρόλαβα να διαβάσω το σχόλιο σου που "διεγράφη". Επίσης ξεκαθαρίσω οτι σαν VIP μέλος ούτε μπορώ να κάνω moderation ούτε να δω (με κάποιο τρόπο) τι έγραψες.

Τα σχόλια μου δεν απευθύνονται σ' εσένα προσωπικά. Απευθύνονται περισσότερο σε όλους τους χρήστες που "αντιδρούν" όταν προσκρούουν πάνω στους κανόνες λειτουργίας αυτής εδώ της σελίδας που μας φιλοξενεί. Και απευθύνονται ακόμα περισσότερο σ' εκείνους τους χρήστες που θεωρούν οτι μπορούν να έχουν απαιτήσεις έχοντας σπασμένο πρόγραμμα... Το έχω ξαναδηλώσει, οτι πέρα απο ηθικούς και δεοντολογικούς λόγους, ένας βασικός λόγος για τον οποίο χρησιμοποιώ γνήσιο software στην δουλειά μου (και δεν μιλάω μόνο για το dj-ing) είναι το γεγονός οτι έτσι ΜΠΟΡΩ να έχω απαιτήσεις απο την εκάστοτε εταιρεία παραγωγής/συγγραφής του όποιου προγράμματος. Και δεν μιλάμε μόνο για προγράμματα των 250 ευρώ, αλλά και για προγράμματα των 3000 και των 10000 ευρώ...

Ευχαριστώ για την κατανόηση και ελπίζω σύντομα να μάθουμε και τον λόγο που το σχόλιο σου "διεγράφη"
Φιλικά, Γιώργος!
 

Posted Tue 06 Mar 12 @ 1:54 am
os pros ton kurio teamer... oi xarakthrismoi mou den nomizo k den pisteuo pos evrisan kapoion.... ayto gia sas!
gia ton agaphto Giorgo... to na les (gia na sou po kiolas ti elege to post mou) oti parapaei na mpainoun edo mesa mi katoxoi original ekdoshs pro k na rotane diafora k oxi mono auto alla na lene pos exoun tin pro ekdosi, den nomizo pos einai katadikasteo k na xwra diagrafh tou sxoliou! k ego otan protomphka edo nomiza pos itan ena forum gia to virtual dj xoris na 3ero pos yparxoun periorismoi stis apanthseis an den exeis thn pro ekdosh i' esto kapoio nomima agorasmeno proion.....omos efoson itan etsi eos otou vro ta lefta na thn agoraso psaxnomoun monos mou na mhn prokalo.... ayta eixa na po ego.... ta symperasmata dika sas...

y.g sygnomi pou grafo greeklish apla exo ena 8ema me to pc k den exo epilogi ellhnika... hli8ies enhmerwseis!
 

Posted Tue 06 Mar 12 @ 6:09 am
djliakos.gr wrote :
to na les (gia na sou po kiolas ti elege to post mou) oti parapaei na mpainoun edo mesa mi katoxoi original ekdoshs pro k na rotane diafora k oxi mono auto alla na lene pos exoun tin pro ekdosi, den nomizo pos einai katadikasteo

Δεν "παραπάει" το να ρωτάνε διάφορα... Παραπάει να λένε ωμά στο επίσημο forum του VirtualDj οτι το έχουν σπασμένο. Το έχω ξαναγράψει αυτό. Λίγη διακριτικότητα δεν έβλαψε κανένα...

Όμως όπως έχω πει πολλές φορές παρόλα αυτά όλοι προσπαθούμε να βοηθάμε τους πάντες. Ανεξαρτήτως απ' το αν έχουν σπασμένη έκδοση ή όχι, και αυτό (προσωπικά τουλάχιστον) νομίζω οτι το έχω αποδείξει, τόσο στο Ελληνικό όσο και το Αγγλόφωνο forum.

djliakos.gr wrote :
k ego otan protomphka edo nomiza pos itan ena forum gia to virtual dj xoris na 3ero pos yparxoun periorismoi stis apanthseis an den exeis thn pro ekdosh i' esto kapoio nomima agorasmeno proion.....

Θα το θέσω απλά: Θα έμπαινες στο www.microsoft.com και θα ρωτούσες γιατί δεν δουλεύουν σωστά τα σπασμένα Windows ή γιατί ξαφνικά ξαναζητούν ενεργοποίηση;
Με το που θα πληκτρολογούσες την διεύθυνση www.microsoft.com δεν θα ήξερες οτι βρίσκεσαι στην επίσημη σελίδα της Microsoft και όχι σε κάποιο microsoft-friendly site?

Και θα το επαναλάβω, οτι δεν υπάρχουν περιορισμοί στις απαντήσεις που θέλει οποιοσδήποτε απο μας να δώσει... Υπάρχουν μόνο περιορισμοί στις απαντήσεις που είναι τεχνικά εφικτό να δωθούν. Σε ένα χρήστη που έχει σπασμένη έκδοση και το πρόγραμμα του παρουσιάζει περίεργη (ασταθή) συμπεριφορά που δεν είναι γνωστό οτι την εμφανίζει γενικά το VDJ δεν είναι οτι μας απαγορεύει κάποιος να κάνουμε troubleshooting και να τον βοηθήσουμε. Είναι ΤΕΧΝΙΚΑ αδύνατο να ξέρουμε εαν η περίεργη συμπεριφορά οφείλεται στο σύστημα του ή το σπαστήρι του. Εαν πάρεις μια μηχανή αυτοκινήτου και την τιγκάρεις με after-sale προϊόντα και βελτιώσεις και την πας στην αντιπροσωπεία νομίζεις οτι θα μπορούνε να σου κάνουνε σέρβις; Μόνο αυτός που "πείραξε" την μηχανή σου θα ξέρει τι πρέπει να κάνει.
Το ίδιο ισχύει και με το software. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι το θεωρούν τόσο περίεργο...
Μία σπασμένη έκδοση είναι μία έκδοση που κάποιος πείραξε τον πηγαίο κώδικα της εφαρμογής για να προσπεράσει τους όποιους περιορισμούς της όποιας demo. Απο την στιγμή λοιπόν που ο κώδικας είναι πειραγμένος δεν μπορεί (κανένας μας) να ξέρει τι παρενέργειες μπορεί να έχουν προκληθεί.

djliakos.gr wrote :
omos efoson itan etsi eos otou vro ta lefta na thn agoraso psaxnomoun monos mou na mhn prokalo.... ayta eixa na po ego.... ta symperasmata dika sas...

Και απλά θα επαναλάβω οτι δεν προκαλείς με το να ρωτήσεις πως να σετάρεις time-code πχ σαν χρήστης της Home FREE. Θα πάρεις πλήρη απάντηση και βοήθεια με μια μικρή σημείωση οτι η λειτουργία time-code δουλεύει μόνο για 10 λεπτά στην Home FREE και οτι θα πρέπει να αγοράσεις την PRO Full αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις πλήρως τις λειτουργίες time-code. Προσωπικά δεν βλέπω κάτι κακό σ' αυτό... Δηλαδή και εσύ ρωτώντας "διακριτικά" παίρνεις την απάντηση σου, και "εμείς" μπορούμε να σε βοηθήσουμε χωρίς ηθικούς φραγμούς προσπαθώντας παράλληλα να σου "προωθήσουμε" την έκδοση που πραγματικά χρειάζεσαι και είναι στο χέρι σου να την αγοράσεις όταν και όποτε θελήσεις ή μπορέσεις.

Ο χρήστης alex_pap δήλωσε οτι έχει την PRO Basic. Εγώ δεν υπονοώ οτι λέει ψέματα. Αλλά αν λέει τότε για μένα αν μου έλεγε "έχω την HOME Free και θέλω να το δοκιμάσω" θα μου ήταν αρκετό να γράψω ένα κατεβατό ολόκληρο για να του εξηγήσω πως να συνδέσει και πως να ρυθμίσει την κάρτα ήχου του και το μικρόφωνο του με την σημείωση πάντα οτι θα μπορέσει να δουλέψει έτσι μόνο για 10 λεπτά.
Τώρα εαν αυτός είχε οποιαδήποτε σπασμένη έκδοση και όχι την Home FREE και του δούλευε, καλώς... Δικό του θέμα. Εαν όμως η σπασμένη δεν του δούλευε σωστά... είπαμε: Δεν είναι τεχνικά δυνατό να τον βοηθήσουμε.
 

Posted Tue 06 Mar 12 @ 7:17 am
jim_236Home userMember since 2011
Φίλε djliakos.gr εσύ τί έκδοση VDJ έχεις??
 

Posted Thu 29 Mar 12 @ 12:09 am


(Old topics and forums are automatically closed)