Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: voitheia me sklhro disko - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

loipon thelw na rwthsw edw giati oso k an epsaxa den vrhka lysh.paizw me enan sklhro exwteriko 750gb 2.5" usb 3 k otan paw na kanw load kommatia tin wra pou paizw pagwnei i othoni xwris ennoeitai na me kremaei apla einai enoxlhtiko k psaxnw tropo na to lysw.giati mporei na einai 1" mporei na einai k 5' .kapoios pou na gnwrizei giati ginetai auto?na enhmerwsw oti oi fakeloi mou mesa periexoun panw apo 500 kommatia ennoeitai o kathenas alla k pali nomizw oti einai megalh i kathysterhsh.prepei na dw kati?mporei na einai o sklhros?
 

Posted Sun 19 Feb 12 @ 1:08 pm
Εαν δεν παίζεις βίντεο ο μόνος λόγος που μπορεί να το προκαλεί αυτό το πάγωμα είναι ο δίσκος να μπαίνει σε αδράνεια. Κοίταξε τις ρυθμίσεις ενέργειας και ρύθμισε τόσο τον σκληρό να μην μπαίνει σε αδράνεια πριν τα 20 λεπτά, όσο και η επιλεκτική αναστολή λειτουργίας των USB να είναι απενεργοποιημένη.
 

Posted Sun 19 Feb 12 @ 3:36 pm
auta ta exw ola apenergopoihmena k to kanei apo tin arxh.kati allo???video den paizw.
 

Posted Sun 19 Feb 12 @ 4:05 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
dj_betty wrote :
me enan sklhro exwteriko 750gb 2.5" usb 3


Diabazontas to arxiko post eipa asynaisthita 2 fores "ox" ... se auto to shmeio...
Ena sto 2.5" (den tous empisteuoma tous bus powered diskous...)
Kai ena sto usb 3 (den einai orimoi akoma oi drivers kai ta usb3 chipset)

Dokimase na ton baleis se usb2 port, anabathmisi drivers tou chipset tis mitrikis kai bios (des an yparxoun anabathmiseis)
Teleytaia updates kai sto leitourgilko epeisis.
Opos kai auta pou sou eipa o Phantom, sto device manager ola ta usb roots na exoun apenergopoihmeni tin leitourgeia eksikonomisis energeias.
Double check...
 

Posted Sun 19 Feb 12 @ 4:36 pm
yparxei periptswsh to pagwma na ofeilete stous megalous fakelous???
 

Posted Sun 19 Feb 12 @ 5:08 pm
Exw parathrhsei sxetika me tous exwterikous sklhrous oti oson afora ton xrono antapokrishs kai fortwmatos se opoiodhopte software,paizei shmasia akma kai to file system tou diskou...
sygritika oi diskoi pou einai diamorfwmenoi se ntfs einai pio argoi apo autous pou einai se fat32...Gia logous symvatothtas me usb cd players (numark icdx-pioneer cdj350-800-900-2000 klp)anagasthka na paw se fat32 kai eida diafora..
akoma NAI exei shmasia gia kapoio logo kai to megethos twn fakelwn,opws epishs kai to an ston kathe fakelo exei Mono arxeia mp3s kai fysika oles oi sxetikes rythmiseis gia exoikonomhsh energeias sta usb

Ki epeidh ta windows den se afhnoun na diamorfwseis se fat32 panw apo 32gb....yparxei auto http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=197
 

Posted Sun 19 Feb 12 @ 11:25 pm
Αν και δεν θέλω να ανοίξω τον πόλεμο των συστημάτων αρχείων, εγώ θα επιμείνω οτι για πολλούς λόγους είναι προτιμότερο το NTFS.

Επειδή χθες το βράδυ ήμουνα πτώμα (3 αποκριάτικα πάρτι μέσα σε 24 ώρες) δεν διάβασα προσεκτικά το αρχικό μήνυμα.

Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο (Apopsis) ότι το USB3 μπορεί να φταίει στην περίπτωση μας και θα διαφωνήσω οτι μπορεί να φταίει οτι είναι 2.5''

Εν κατακλείδι:
1. Το USB3 δεν είναι ακόμα ώριμο. Τόσο απο άποψη chipset των μητρικών, όσο και μερικές φορές απ' τους ίδιους τους δίσκους ακόμα και όταν "παίζουν" σε USB2. Και άλλοι χρήστες διαμαρτυρήθηκαν για προβλήματα που οφείλονταν στο USB3.

2. Χρησιμοποιώ σκληρούς 2.5'' από το 2008. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, αλλά έχω παρατηρήσει κάποια πραγματάκια:
Α) Μακριά απο Maxtor. Είναι μακράν οι πιο αργοί εξ. σκληροί δίσκοι με την χειρότερη διαχείριση ενέργειας. Τραβάνε πάρα πολύ ρεύμα απο την USB και ακόμα και με διπλό καλώδιο η ταχύτητα και η σταθερότητα τους δεν βελτιώνεται.
Β) Αποφεύγω τους Seagate. Μου "κάηκαν" 2 μέχρι τώρα σε διάστημα 2 με 3 μήνες λειτουργίας ο καθένας. Η πλάκα είναι οτι δεν κάηκε ο δίσκος, αλλά το chip που έχουν για να επικοινωνούν με την USB. Τους δίσκους τους έχω ακόμα (και έτσι έκανα και ανάκτηση δεδομένων)
Γ) Οι περισσότερες σειρές της Western Digital συμπεριφέρονται άψογα. Η μόνη προϋπόθεση για τελείως απροβλημάτιστη λειτουργία είναι να χρησιμοποιείς μικρό σε μήκος (20cm) και ποιοτικό καλώδιο. Θα έλεγα οτι καλό θα είναι να χρησιμοποιεί κάποιος το καλώδιο της συσκευασίας τους.
Δ) Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ένα 2.5'' LACIE 1ΤΒ (της σειράς με το αλουμινένιο περίβλημα) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν έχω κάτι κακό να πω για αυτό τον δίσκο.
Ε) Επίσης χρησιμοποιώ γενικά λόγω δουλειάς στο γραφείο 2 ακόμα εξ. δίσκους, ένα LG και ένα Toshiba. Γενικά είμαι ικανοποιημένος, αλλά δεν τους έχω τεστάρει σε συνθήκες DJ-ing για να δω την συμπεριφορά τους, καθώς τους έχω μόνο για μεταφορά αρχείων.

3. Έχω 2 δίσκους WD USB3 τους οποίους τους δουλεύω πάνω σε USB2. Προβλήματα σταθερότητας δεν έχω, αλλά η ταχύτητα τους δεν με ικανοποιεί πλήρως. Έχω την αίσθηση οτι οι "καθαροί" USB2 που έχω δουλεύουν πιο γρήγορα...

4. Ένας απο τους λόγους που αποφεύγω δίσκους με εξ. τροφοδοσία (εκτός απο την ευκολία των 2.5'' και την έλλειψη του τροφοδοτικού και της ανάγκης για ελεύθερη πρίζα) είναι οτι πολλές φορές ενσωματώνουν την δική τους διαχείριση ενέργειας. Τόσο 2 Western Digital MyBook που έχω, όσο και ένας Seagate έχουν ενσωματωμένη διαχείριση ενέργειας που δεν απενεργοποιείται και δεν παραμετροποιείται.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Μπέττυ εαν έχεις ανοιχτά τα covers, κλείστα!

Το VDJ όταν κάνεις περιήγηση στους φακέλους σου απλά "διαβάζει" την λίστα αρχείων του φακέλου και φορτώνει τις πληροφορίες απο την database, πράγμα που είναι διαδικασία ρουτίνας και δεν κάνει την CPU σου ή τον δίσκο σου να φορτώσει στροφές. Όταν όμως έχεις ανοιχτά τα covers το VDJ αναγκάζεται να "ανοίξει" και να διαβάσει ένα-ένα όλα τα αρχεία του καταλόγου για να φορτώσει τα covers απο τα tags και να δημιουργήσει το cover strip. Αυτό είναι μία διαδικασία που μπορεί να "παγώσει" το GUI και ειδικά αν τα covers των αρχείων σου έχουν μέγεθος της τάξης των 500-600 pixels. Αυτή η διαδικασία είναι λίγο βαριά τόσο για το δίσκο όσο και για την CPU. Αν και η CPU δεν θα φορτώσει ιδιαίτερα, ο δίσκος ξαφνικά θα πρέπει να ανοίξει, να διαβάσει και να κλείσει 500 αρχεία π.χ. και αυτό δεν είναι κάτι που το κάνει απροβλημάτιστα!


Υ.Γ.: Έχω φακέλους που πλησιάζουν τα 1000 αρχεία σε μέγεθος και ανοίγουν στο VDJ σε μικρο-δευτερόλεπτα. Το πρόβλημα δεν είναι εκεί... (Απο την άλλη όπως είπα πριν τα covers τα έχω απενεργοποιημένα)
 

Posted Mon 20 Feb 12 @ 2:44 am
@fenderics:
Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να πούμε γύρω απο αυτό το θέμα και σε σχέση με αυτά που παρατήρησες. Κάποια απο αυτά είναι μάλλον "εσφαλμένα" (Placebo Effect). Αν θέλεις άνοιξε ένα νέο νήμα να το συζητήσουμε διεξοδικά για να μην κάνουμε hijack το νήμα της Μπέττυ, πολύ περισσότερο όταν το πρόβλημα της δεν έχει λυθεί ακόμα...
 

Posted Mon 20 Feb 12 @ 2:47 am
katarxin guys na sas euxaristisw olous gia to xrono sas.exoume k leme shmera tha kanw ta update pou eipe o apopsis,enhmerwnw pws ta covers safws k einai apenergopoihmena oi perissoteroi mou fakeloi einai megaloi.ta laptop einai sthmeno na paizei gia djing opote einai ola apenergopoihmena diaxeirhsh energeias k loipa.ton sklhro ton exw apenergopoihmeno na min mpainei se adraneia kan.yparxei k kapou allou ri8mish na to tsekarw ektos apo tis gnwstes ry8miseis energeias?to pagwma einai entono k syxno k mena mou dinei tin entypwsh otan vlepw to lampaki san na gyrnaei apo stand by omws stis ry8miseis to exw apenergopoihmeno.den xerw ti allo tha mporouse na ftaiei.paizw arketo kairo me 2.5' k den eixa pote provlhma.epishs exw parathrhsei to exhs akoma k otan den paizw k exw syndedemeno ton sklhro sto allo laptop gia na perasw ta nea mou kommatia,pataw na mpw se ena fakelo px k exei k ekei ka8usterhsh.ti 8a mporouse na einai re paidia?na exeis laptop toubano k na sou pagwnei apo ton sklhro einai malakia.ase pou an ksexasteis px k valeis song sto telos pithanon na min prolaveis prin teleiwsei to kommati
 

Posted Mon 20 Feb 12 @ 3:46 am
Σε αυτή την περίπτωση (που και ο explorer αργεί να ανοίξει τους φακέλους) το θέμα αλλάζει...
Πρώτα δοκίμασε να κάνεις ένα defrag τον δίσκο. Αν με αυτό δεν "στρώσει" τότε μπορείς να δοκιμάσεις να "μηδενίσεις" τα δικαιώματα των φακέλων και των αρχείων (Ιδιότητες->Ασφάλεια->Για προχωρημένους). Εαν δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις εκεί, τότε καλύτερα να πάς στην τρίτη και πιο σίγουρη ως προς το αποτέλεσμα λύση:
Backup όλα τα αρχεία, πλήρες Format, και τα αρχεία πάλι πίσω...

Υ.Γ.: Όταν λέω πλήρες format εννοώ να ξετσεκάρεις την επιλογή για γρήγορο format. Η διαδικασία μπορεί να πάρει και ώρα(ες) για να ολοκληρωθεί, αλλά μόνο έτσι θα γίνει format και στο MFT του δίσκου.
 

Posted Mon 20 Feb 12 @ 3:59 am
Κλασικο "προβλημα" με τους wd που δεν μπορεις να ρυθμισεις την αδρανεια των δισκων,χαρην εξοικονομησης ενεργειας μπαινουν σε economy mode απο μονοι τους και δεν αλλαζει αυτο.Ο μονςο δισκος που εχω δοκιμασει και δεν το κανει αυτο ειναι οι verbatim εξωτερικοι που εαν δεν χρησιμοποιησεις το λογισμικο τους που εχει μεσα η συσκευασια,δεν μπαινουν ποτε σε economy mode...με αποτελεσμα κοληματα μηδεν!
 

Posted Mon 20 Feb 12 @ 8:08 am
@Alfa156:
Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση (γενικά) είναι ο χρόνος αδράνειας. Ξέρω οτι οι καινούργιοι WD μπαίνουν σε αδράνεια μετά απο 15-20 λεπτά... Αλλά και σε 10 να μπαίνανε, θεωρητικά κάθε 2 με 3 λεπτά φορτώνεις τραγούδι οπότε ο δίσκος κάνει "reset" στο χρόνο και δεν προλαβαίνει να μπει σε αδράνεια... Να μην πω και οτι στο μεσοδιάστημα αλλάζεις και φακέλους οπότε πάλι δεν προλαβαίνει να μπει σε αδράνεια...
Τα πράγματα αλλάζουν μόνο αν χρησιμοποιείς 2 ή περισσότερους δίσκους οπότε ναι ο ένας μπορεί να μείνει σε αδράνεια ένα δεκάλεπτο π.χ και να μπει σε economy mode...

Υ.Γ.: Οι καινούργιοι WD (Αυτοί που έχουν και USB3) αν κάνεις εγκατάσταση το πρόγραμμα τους σε αφήνουν να ελέγξεις τον χρόνο αδράνειας που έχουν... Αλλά και πάλι οι εργοστασιακές τους ρυθμίσεις δεν είναι ικανές να προκαλέσουν προβλήματα καθυστέρησης σε συνθήκες dj-ing.
 

Posted Mon 20 Feb 12 @ 8:14 am
ton sklhro pou exw ton exw ftiaxei egw den ton phra etoimo.dhladh to kouti to dialexa egw k o sklhros einai Seagate.se adraneia den mporei na mpainei giati to kanei apo tin arxh sxedon.opote dokimazw ta update to format(giati eixa kanei to ghrgoro epeidh viazomoun)to tsekarw k sas enhmerwnw!thanks guys eiste oloi yperoxoi ;-)
 

Posted Mon 20 Feb 12 @ 9:27 am
ekana format k tha ton dokimasw otan paixw k tha sas pw.exw omws mia aporia ton exwteriko sklhro pws allazeis tis ry8miseis na min mpainei se stand by?apo tis ry8miseis energeias pou to allazw egw den einai mono gia ton eswteriko?
 

Posted Tue 21 Feb 12 @ 3:34 pm
Για εξ. σκληρό δίσκο που έφτιαξες εσύ (με δική σου θήκη και δικό σου δίσκο) το κόβω απίθανο να υπάρχει κάποια επιπρόσθετη διαχείριση ενέργειας.

Εσύ χρειάζεται μόνο να ρυθμίσεις τα Windows!

Εαν είχες έτοιμο εξ. σκληρό δίσκο νέας γενιάς της WD τότε αυτοί οι δίσκοι στο firmware που έχει το κουτί τους έχει ενσωματωμένη δική του (αυτόνομη) διαχείρηση ενέργειας. Αυτή τη ρύθμιση την αλλάζεις με το πρόγραμμα της WD.
Αντίστοιχα με την WD υπάρχουν και άλλες εταιρείες που έχουν διαχείριση ενέργειας στο chipset της θήκης του δίσκου τους.


 

Posted Wed 22 Feb 12 @ 12:39 am
an exeis tetoio sklhro omws pou les etoimo exwteriko opoias etaireias k na'nai otan xreiastei na kaneis format den xaneis k to firmware pou exoun mesa oi etaireies???
 

Posted Wed 22 Feb 12 @ 5:39 am
Όχι. Το Firmware "τρέχει" μέσα στο chip που αναλαμβάνει την επικοινωνία του δίσκου με την θύρα usb. Δεν τρέχει μέσα στον δίσκο...
 

Posted Wed 22 Feb 12 @ 5:55 am
opote mporoume na kanoume format afova etsi?thelw na parw allon ena gi auto rwtaw
 

Posted Wed 22 Feb 12 @ 6:07 am
Ναι, άφοβα!!! :)
 

Posted Wed 22 Feb 12 @ 6:47 am
Shmera paizw opote tha exoume neotera k apo ton sklhro!thanks gia oles tis apanthseis sas
 

Posted Thu 23 Feb 12 @ 4:52 am
69%