Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ολοι εγιναν DJ - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

PhantomDeejay wrote :
Ανέφερα πριν ξεκάθαρα οτι ο κόσμος υπέστη πλύση εγκεφάλου. Και θα σου φέρω κι ένα παράδειγμα που ελπίζω να θυμάσαι: Όταν η Καίτη Γαρμπή συνεργάστηκε με το Φοίβο για πρώτη φορά έβγαλε το τραγούδι "Το κάτι". Όλοι μας σχεδόν όταν το πρωτοακούσαμε είπαμε τη βλακεία είναι αυτή... Όμως τα ραδιόφωνα (σε συνεργασία με την δισκογραφική) το προωθούσαν τρελά. Έπαιζε "power play" για ένα μήνα σχεδόν σε όλα τα ραδιόφωνα με ελληνικό ήχο. Το αποτέλεσα ήταν ο κόσμος να το ακούσει μία, να το ακούσει δύο, να το ακούσει 50 και να το συνηθίσει... Βλέπεις τότε δεν υπήρχε και το Youtube και το internet radio και η μόνη σου επιλογή για μουσική εκτός των CD που είχες ήταν το ραδιόφωνο. Έτσι λοιπόν, αφού ο κόσμος το συνήθισε και αφού τα ραδιόφωνα το έπαιζαν "power play" το έβαλαν και αρκετοί dj's στο πρόγραμμα τους. Η συνέχεια απο εκεί και μετά είναι αυτονόητη...


Κοίτα εμένα μου αρέσει πολύ η ελληνική μουσική των 80's+90's είτε η "ροκ" είτε η ποπ....οπότε τώρα το "χαζό" όταν μιλάς με εμένα είναι σχετικό....γιατί δε μπορώ να πω χαζό το κάτι της γαρμπή κ εμένα να μου αρέσει ή να έχω παίξει κιόλας το μελισσούλα μελισσάκι του μπίγαλη και το push ups της πωλίνας και του δάντη.....

Αλλά από εκεί κ πέρα όσον αφορά εμένα αυτό το τραγούδι δε μου άρεσε ποτέ, δεν το έχω παίξει ποτέ όπως κ πολλά άλλα hit πχ to summer in greece του μαζωνάκη....κ στο λέω αυτό για να το γενικεύσω....δε με νοιάζει αν ένα τραγούδι είναι "σαχλό", αλλά με νοιάζει κ δεν παίζω τραγούδια στα οποία δεν "πιστεύω" εκτός αν είναι τόσο πολύ μεγάλη επιτυχία (κ αυτό όχι κάθε βράδυ) ή αν μου το ζητήσουν....


PhantomDeejay wrote :
Συμφωνούμε, αλλά νομίζω οτι αυτοαναιρείσαι λίγο... Όπως είπες "για την παρέα" γιατί η παρέα μετράει πάρα πολύ στην διασκέδαση θα πάω και σε μαγαζιά που παίζουν μουσική εκτός των μουσικών μου προτιμήσεων. Αυτό δεν είναι κακό. Και συμβαίνει όλη την ώρα στα μαγαζιά. Θα δεις και αρκετό κόσμο που είναι εκεί χωρίς να του αρέσει το ύφος του μαγαζιού γιατί ακολούθησαν την παρέα τους.


Όταν λέω πάω, πάω 1-2 ώρες το πολύ κ φεύγω, δεν πάω να κάτσω μέχρι τις 6 κ 7 το πρωι όπως σε άλλα μαγαζιά που θα μου άρεσε η μουσική


PhantomDeejay wrote :
ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ήταν η αιτία που κάποια μαγαζιά στις αρχές της δεκαετίας του 90 σκέφτηκαν να μπερδέψουν 2 και 3 είδη μουσικής στο πρόγραμμα τους και στο ύφος τους ώστε "να πιάσουν" πελάτες απο περισσότερες κατηγορίες και να κάνουν "περισσότερο κόσμο" να "περάσει καλά".
ΕΔΩ ΗΤΑΝ το μεγάλο λάθος που έγινε τότε απο επιχειρηματίες και απο dj's της εποχής εκείνης. ΤΟΤΕ ήταν που σε ένα μαγαζί πρωτοακούστηκαν μαζί disco, rock και τσιφτετέλι (όπως λέει και ένα σουξέ εκείνης της εποχής). Τότε ήταν που άρχισε να "περπατάει" ο "αχταρμάς", το "απ' όλα" και το "εμπορικά". Μέχρι τότε όλα τα μαγαζιά ήταν χωρισμένα σε κατηγορίες. Υπήρχαν οι disco, υπήρχαν οι pub, υπήρχαν τα "ελληνάδικα" (όχι με την μορφή που πήραν στα τέλη του 90) και πάει λέγοντας. Δεν θα άκουγες Καρρά και ABBA στο ίδιο μαγαζί, στο ίδιο πρόγραμμα. Δεν θα άκουγες ούτε ACDC και ABBA μαζί...


Κοίτα εμένα αυτό το φαινόμενο δε με χαλάει κ θα σου πω γιατί...εγώ προσωπικά ακούω κ ξένη κ ελληνική μουσική....έχω μια μεγαλύτερη ροπή προς την ξένη μουσική αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια.....το κρατάμε όμως ως σημείωση το σχόλιο αυτό....

Κ συνεχίζω....Δεν ξέρω αν απλά δουλεύεις ή είσαι από επαρχία, αλλά επειδή έχω ζήσει/φοιτήσει σε επαρχία έχω δει μια πολύ σημαντική διαφορά - με βάση τον τρόπο διασκέδασής μου....τις αποστάσεις!

Όταν ξεκίνησα να βγαίνω εγώ τα καλά - για μένα - μεγάλα μαγαζιά (γιατί ήθελα κλαμπ κ όχι μπαρ) ήταν 5-10 το πολύ διασκορπισμένα παντού....Για να ακούσω συνολικά τη μουσική που ήθελα αναγκαζόμουν να αλλάξω 6 μαγαζιά το βράδυ....από κέντρο βόρεια, από βόρεια νότια, κ μετά πάλι κέντρο κοκ....κ δε θα μιλήσω καν για το καλοκαίρι με την παραλιακή ολόκληρο ταξίδι για να βγεις....δε θα πω πως όλο αυτό με χάλαγε αλλά ήταν κουραστικό κ δεν θα το έκανα αν είχα άλλη επιλογή....αντίστοιχα όταν ήμουν στην επαρχία κ έκανα ναι μεν το ίδιο, δεν έτρωγα το μισό μου βράδυ στο δρόμο.....οπότε εμένα αυτή η προσέγγιση "είδος κ μαγαζί" δε με κάλυπτε.....

Έχω πάει σε πάρα πολλά μαγαζιά όλων των ειδών, αθήνα κ επαρχία, τρία με έχουν κερδίσει όλα αυτά τα χρόνια κ τα δύο από αυτά έπαιζαν τα πάντα...κ σε αυτά έμενα όλο το βράδυ, πολλές φορές χωρίς παρέα για ώρα μέχρι οι άλλοι να πάνε κ στο δίπλα ή στο παραδίπλα μαγαζί για να δουν τι παίζει κ μετά να γυρίσουν......

Κ αυτό γιατί εμένα όσο κ να μου αρέσει ένα είδος μουσικής μετά από 1 άντε 2 ώρες με κουράζει....θέλω εναλλαγή....θέλω κ τα ξένα μου....κ μετά από κάποια ώρα κ τα ελληνικά μου (με μέτρο κ συγκεκριμένα είδη)....αλλιώς βαριέμαι....κ το ίδιο μου συμβαίνει κ όταν παίζω...δεν πάει να γουστάρω να παίζω συγκεκριμένη μουσική, μετά από κάποια ώρα με πιάνει το κεφάλι μου κ ας ""χτυπιέται όλο το μαγαζι"".....οπότε αυτά τα μαγαζιά εμένα που ήθελα να ακούσω τη ντισκο, τη ροκ, τη house, το rnb μου κτλ χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω 15 μαγαζιά, με διευκόλυναν πάρα πολύ.....κ αυτά τα μαγαζιά τότε δεν έπαιζαν τα ελληνικά κ τα ξένα όπως παίζονται τώρα...το πρόγραμμα είχε συνοχή κ υπήρχε συγκεκριμένη δομή - τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα στα "καλα" κ "μεγάλα" μαγαζιά....

Κ όπως σου είπα εμένα δε με ενοχλεί το πάντρεμα καρρά και ΑΒΒΑ (το καθένα στην ώρα του) μέσα σε 6-7 ώρες σετ, αλλά με χαλάει πάρα πάρα πολύ να ακούω Gimme! Gimme! Gimme! κ μετά πριγκηπέσα...


PhantomDeejay wrote :
Την ψυχολογία της μάζας την έχεις διαβάσει καθόλου (επιγραμματικά, όχι σε βάθος). Ο "ένας" χάνεται μέσα στη μάζα.


Τη ψυχολογία της μάζας τη γνωρίζω αλλά δεν την αποδέχομαι ούτε τη δέχομαι σα διακιολογία. Μάζα είναι ο ανασφαλής, αυτός που αμφιβάλλει για τα πιστεύω του...αυτός που φοβάται πως θα τον χλευάσουν ή θα τον περιθωριοποιήσουν γιατί σκέφτεται διαφορετικά....οπότε σε αυτό συνασπίζομαι με τον νίτσε

"The individual has always had to struggle to keep from being overwhelmed by the tribe. If you try it, you will be lonely often, and sometimes frighten"...αλλά το θέμα είναι πως αξιολογείς κ πόσα σημαντικά είναι αυτά που χάνεις κ αυτά που κερδίζεις...

"Ο άνθρωπος που δε θέλει να ανήκει στη μάζα, χρειάζεται μόνο να πάψει να είναι νωθρός απέναντι στον εαυτό του" κ άρα να μη συμβιβάζεται με λιγότερα από όσα πιστεύει πως αξίζει....κ για να μη μπερδευτούμε δε λέω να μη συμβιβαζόμαστε....φυσικά κ πρέπει να συμβιβαζόμαστε....αλλά μόνο όσον αφορά τα θέλω μας κ όχι τα πιστεύω μας....
 

Posted Thu 16 Feb 12 @ 6:07 am
PhantomDeejay wrote :
Και για την περίπτωση μας θα φέρω ένα "καλό" παράδειγμα: Δεν έχεις διάθεση και βγαίνεις έξω με τα χίλια ζόρια για να πας σ' ένα μαγαζί που η μουσική του δεν σ' αρέσει μόνο και μόνο επειδή ΠΡΕΠΕΙ να πας (έχει π.χ γενέθλια η γκόμενα που γουστάρεις). Μπαίνεις μέσα στο μαγαζί και όλο το μαγαζί είναι στον "αέρα". Παντού κέφι, χωρός, χαρούμενες φάτσες κι έτσι...
Τι κάνεις;;; Είναι σχεδόν βέβαιο οτι στο τέλος κι εσύ και καλά θα περάσεις, και θα χορέψεις, και θα ψυχαγωγηθείς κτλ παρόλο που η μουσική που ακούς είναι εκτός των προτιμήσεων σου. Είναι η ψυχολογία της μάζας! (περίπου). Σαν dj αυτό πολλές φορές το εκμεταλλευόμαστε...
Λέμε οτι αν ξεκινήσουν 2-3 παρέες να χορεύουν και να περνάνε καλά, μετά η διάθεση αυτή μεταδίδεται σ' όλο το μαγαζί.


Αν ο κόσμος έχει κέφι, με την κατάλληλη παρέα ό,τι κ να παίζει, θα περάσω καλά εννοείται κ δεν το αμφισβητώ...ακόμα κ δημοτικά να βάλει που δεν τα συμπαθώ....κ αν μετά βάλει κ νησιώτικα κ μετά παλιά τσιφτετέλια μπορεί κ να τα σπάσω (λέμε τώρα) ....αλλά αν μετά τα δημοτικά βάλει πουτάνα στην ψυχή, μη ρωτάς πως περνάω (για να το σπασει κ καλά) κ μετά κρητικά θα έχω φύγει στα 3 πρώτα λεπτά χωρίς να τελειώσω το ποτό μου....γιατί δε μπορώ....το ακούω, ακούω τη μουσική κ ας έχω πιει 3 μπουκάλια ουισκι.....


PhantomDeejay wrote :
Ο κόσμος βγαίνει για να διασκεδάσει. Και θα το κάνει με κάθε ευκαιρία. Όπως είπα δεν βγαίνει με μοναδικό κριτήριο την μουσική που ακούει, και ειδικά στην επαρχία που ο κόσμος είναι λίγος. Οπότε απο την στιγμή που για τον Α ή Β λόγο βρέθηκε σε ένα μαγαζί είναι πλέον στην αρμοδιότητα του μαγαζιού να κάνει την δουλειά του (δηλαδή να ψυχαγωγήσει τον κόσμο) με τον σωστό τρόπο χωρίς αλλαγές απο Καρρά σε Pitbull.


Κοίτα στην "επαρχία" μπορώ να δεχτώ πως ένα μαγαζί που παίζει μέτρια μουσική μπορεί να έχει κόσμο, γιατί δεν υπάρχουν πολλές επιλογές....λογικό είναι....κ εκεί ναι πρέπει να τα παίξεις όλα...αλλά όπως λες με σωστό τρόπο, όλο το φάσμα....όχι ό,τι βρίσκουμε μπροστά μας το βάζουμε....έχω πάει σε τελειωμένο μαγαζί στη θήβα, σκυλάδικο κ σε indie punk rock μαγαζί στη αγγλία (2 μουσικές που δεν είναι στα ακούσματά μου, δε με χαλάνε αλλά δε θα τα βάλω σπίτι να τα ακούσω) κ έχω περάσει καλύτερα - έχω μέινει όλο το βράδυ κ έχω ξαναπάει - από 1) μαγαζί μεγάλο σε επαρχία - στο "χωριό" μου, το οποίο δεν είναι χωριό χωριό - που παίζει εμπορική μουσικη την οποία ακούω, προτιμώ κ χορεύω κ από 2) το ένα από τα μαγαζιά που πάιζω στο οποίο δεν πάω όσα λεφτά να μου δίνεις τις μέρες που δε δουλεύω....κ ειλικρινά έχω προσπαθήσει πραγματικά πολλές φορές κ να πάω κ να μείνω!


 

Posted Thu 16 Feb 12 @ 6:31 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
δεν ειμαι εμπειρος,βασικα δεν θα με αποκαλουσα dj
δεν ξερω ρε γαμωτο,νομιζω πως ειναι πολυ δυσκολο να εισαι dj, δεν ειναι το θεμα της εμπειριας τοσο αλλα προσωπικοτητας, δεν ειναι για ολους.

τελος παντων (anyway),
ας πεταξω και μια ασχετη λεξη ,
'επαγγελματισμος' (;;;)

http://www.youtube.com/watch?v=RWfg1UbDQQE
http://www.youtube.com/user/djyak999

δειτε καποια απο τα βιντεο του
ο τυπος προβαλλει ενεργεια.
δεν το βλεπεις και παντου αυτο το στυλ dj, ετσι;


 

Posted Sat 18 Feb 12 @ 6:09 am


(Old topics and forums are automatically closed)