Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: hercules mk4(virtual dj) vs pioneer cdj 100

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

imercHome userMember since 2011
geia sas pedia , edw kai kero pezw se magazia me pioneer djm k virtual dj kai hercules console m vdj episis.....irthe omos o keros na mathw na pezw kai xoris tn ipostiri3i kapoiou programatos ( opos t vdj) kai se liges meres m ipan n pe3w s ena magazi m mikti behringer 4kanalo k 2x cdj100 ( pioneer)//// oloi gnorizoume oti i sinxronisi komation mesw vdj ginete apla patontas t koumpi sync.....mipws mporei n m pei kapios pos ginete n sinxonisw 2 komatia stis cdj100. syntoma?...euxaristw para poli pedia prokatavolika !!!!!signomi an sas vazo se kopo ala xriazome tn voithia sas epidi dn exw kapion na m analysei t olo thema..kai pali euxaristw poli :)
 

Posted Mon 13 Feb 12 @ 12:19 pm
Χωρίς διάθεση παρεξήγησης, είναι σχεδόν αδύνατο να μπορέσεις μέσα μια βδομάδα ή δύο να μάθεις να κάνεις beatmatch με το αυτί σε χρόνους κάτω απο 1,5 με 2 λεπτά...
Το οτι το πρόγραμμα έχει κουμπί SYNC δεν σημαίνει οτι ντε και καλά πρέπει να το χρησιμοποιείς και να επαναπαύεσαι σ' αυτό. Είναι δική σου ευθύνη η χρήση του και θα μπορούσες να είχες μάθει να κάνεις beatmatch με το αυτί χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα χωρίς το SYNC.

Το μόνο που μπορώ να σου πω για να σε βοηθήσω είναι να ψάξεις για βιντεάκια στο youtube (ψάξε για beatmatch lessons) και να λοιώσεις στην κυριολεξία στην εξάσκηση.

Καλη τύχη!!!


Αααα: Κάνε και μια αναζήτηση εδώ. Θυμάμαι παλιότερα είχαμε κάνει μια τέτοια συζήτηση με δυο τρία άλλα άτομα. Ίσως βρεις κάτι χρήσιμο.
 

Posted Mon 13 Feb 12 @ 1:00 pm
imercHome userMember since 2011
euxaristw poli gia tn voithia ...tha prospathisw na kanw t kalitero dynato.....gia t programa xwris na patisw t sync prepei n rythmisw t pitch me t auti? auto ine ousiastika t sync m t auti?
 

Posted Mon 13 Feb 12 @ 1:04 pm
imercHome userMember since 2011
to sync ginete mesw tou jog h mesw t pitch control dld m bpm?
 

Posted Mon 13 Feb 12 @ 1:07 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Ksekina me to na "akous" tin mousiki anti na tin "blepeis"... akou kai palia mousiki kai ennoo poly palia. 60's, 70's kai min theoriseis dedomeno oti h mousiki 'ofeilei' na exei ena stathero tempo h oti einai loopes kai tetragonakia. Otan matheis na akous, aplos bale tin fantasia sou na doulepsei. Ola ta alla erxontai.
 

Posted Mon 13 Feb 12 @ 1:36 pm
Το "SYNC" κανονικά γίνεται σε δύο βήματα...

Πρώτα με το Pitch Fader φέρνεις τα δύο τραγούδια να έχουν την ίδια "ταχύτητα" (Tempo/BPM) και μετά χρησιμοποιείς τα jogs για να βάλεις τα beat να πατήσουν το ένα πάνω στο άλλο.
Επίσης θα χρειάζεται καθ όλη την διάρκεια της αλλαγής σου να "παίζεις" με τα jogs και να κάνεις μικρορυθμίσεις καθώς είναι σχεδόν απίθανο να καταφέρεις να συγχρονίσεις τα BPM με τόσο μεγάλη ακρίβεια ώστε τα τραγούδια να μην "χάνουν"

Επομένως μην κοιτάς για αρχή να βγάλεις μεγάλες σε διάρκεια αλλαγές. ΠΡοσπάθησε να κάνεις τις αλλαγές σου το πολύ σε 4 μέτρα (16 beats) ή στην καλύτερη σε 8 (32 beats). Οτιδήποτε μεγαλύτερο σε διάρκεια μάλλον θα έχει "καταστροφικά" αποτελέσματα... (ιππόδρομος)
 

Posted Mon 13 Feb 12 @ 1:51 pm
imercHome userMember since 2011
παιδιά θέλω να σας ευχαριστήσω πολύ για την συζήτηση που είχαμε , πραγματικά νομίζω πως μέσω αυτής κέρδισα πραγματικά (θετικά) στοιχεία και θα προσπαθίσω να εφαρμόσω τις πληροφορίες που άντλησα σήμερα απο εσάς ! απο εδώ και στο εξής λοιπόν θα προσπαθώ να κάνω τις αλλαγές μου (που βασίζονται κυρίως σε ακούματα progressive , house , deep house,electronica και φυσικά τα λεγόμενα ''εμπορικά'') όσο το δυνατόν πιο ''φυσικές'' χωρίς την βοήθεια των προτεινόμενων βοηθειών π.χ. κουμπί sync etc... σκέφτομαι κι όλας επειδή ακόμα δεν έχω τελειώσει το σχολείο(είμαι ακόμα 17) τ καλοκαίρι απο την δουλειά να αγορασω και cdj καθώς και κάποιον μίκτη μήπως μπορείτε να μου προτείνεται ως γνώστες κάποιον καλά αλλα και σχετικά οικονομικο εξοπλισμό? ευχαριστώ
 

Posted Mon 13 Feb 12 @ 2:59 pm


(Old topics and forums are automatically closed)