Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Provlhma me proakoustikh

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Geia sas.Eimai neos sto forum.Exo ena provlhma me thn proakoustikh.Exo enan kanoniko upologisth,kathimerino.Exo to Virtual DJ Pro.Thelo na kano proakoustikh kai xrhsimopoihsa ton tropo D pou leei Laptop soundcard( http://www.virtualdj.com/forums/99873/Greek_Forum/__931___973___957___948___949___963___951__VirtualDJ___956___949____954___940___961___964___945____942___967___959___965____954___945___953____960___961___959___945___954___959___965___963___964___953___954___942_.html?page=1%3Cbr/%3E ).

Exo enisxuth spiti.Evala ton enisxuth sthn aristerh thyra kai ta akoustika sth deksia pano sthn thyra ton hxeion pou exo topothethsei auto to splitter ksero go.Alla otan valo na paizoun kai ta duo tragoudia sto vdj akougontai kai ta duo opos kai na exo ton mikth.ektos kai an valo na paizoun kai ta duo kai ton mikth terma deksia.Tote akougete to kommati pou exo sto deksi deck ston enisxuth.Alla den akougete oute sta akoustika.

Ti na kano?
 

Posted Tue 31 Jan 12 @ 10:09 am
Κοίτα φίλε και εγώ έχω ένα τέτοιο πρόβλημα αλλά έχω κάνει άλλο...συνδέω το pc στον ενισχυτή με ένα καλώδιο από rca σε καρφί 3.5mm στην μπλε θύρα της κάρτας ήχου και τα rca τα βάζω στο AUX του ενισχυτή (κλασική σύνδεση) και τα ακουστικά στην πράσινη θύρα της κάρτας ήχου...όταν το κάνω αυτό δεν παίζω με μίκτη και αλλάζω στο config τις ρυθμίσεις αλλάζω τις εξόδους από single output σε headphones και βάζεις το master αριστερό κανάλι και τα ακουστικά δεξί κανάλι...στα ακουστικά με αυτή την ρύθμιση το αριστερό ακουστικό θα παίζει το master μαζί με τον ενισχυτή και το δεξί ακουστικό όποιο PFL έχεις διαλέξει δηλαδή αν έχεις τραγούδι στο αριστερό deck και έχεις επιλέξει το δεξί PFL θα ακούς το τραγούδι του δεξί deck στο δεξί ηχείο των ακουστικών μόνο και το δεξί ηχείο των ακουστικών παίζει το master...και έτσι κάνω κατάσταση εγώ και παίζω...αν έχεις μονό ακουστικό παίξε με τις ρυθμίσεις μέχρι να το βρεις π.χ. άλλαξε τις θύρες των βυσμάτων και στο coνfig αριστερό ή δεξί κανάλι master και αριστερό ή δεξί κανάλι ακουστικά...αν σε βολέψει αυτό χαίρομαι που βοήθησα αλλά άκου και μια άλλη γνώμη από κάποιον πιο παλιό που ξέρει πιο πολλά...με τον μίκτη δεν έχω βρει απάντηση ακόμα για να σου πω οπότε σίγουρα να περιμένεις και από κάποιον που να ξέρει πιο πολλά...
 

Posted Tue 31 Jan 12 @ 7:43 pm
@KostasBardas:
Επειδή όπως τα περιγράφεις μπερδεύτηκα. Πόσες εξόδους έχει το laptop σου και πόσες χρησιμοποιείς;
Κανονικά η λύση με το splitter χρησιμοποιείται μόνο όταν έχουμε μόνο ΜΙΑ έξοδο ήχου στο laptop. Και τα ακουστικά και ο ενισχυτής συνδέονται πάνω στο splitter.

Επίσης εαν έχεις το VirtualdDj PRO ενημέρωσε το προφίλ σου με το serial number σου. Καταλαβαίνεις ελπίζω οτι είσαι στο επίσημο forum του προγράμματος οπότε οποιαδήποτε "ανοχή" σε πειρατικό λογισμικό δεν είναι εφικτή...
 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 1:41 am
1ον: Sorry για τα greeklish αλλά είχα διαβάσει κάπου πως τα ελληνικά δεν τα αναγνωρίζει(παλιό θέμα προφανώς).
2ον: Δεν έχω laptop,έχω desktop pc.Άλλα έχω και laptop.

Η κάρτα ήχου μου έχει 3 εισόδους.Μία για mic(ροζ),μία για line in(μπλε) και μία για ηχεία ή ακουστικά(πράσινη).Το splitter το βάζω στην είσοδο για τα ακουστικά.Αριστερά τον ενισχυτή και δεξιά τα ακουστικά.Μάλλον όμως το λάθος ήταν δικό μου.Κάτι έπρεπε να κάνω με τα PFL.Θα το ξαναδοκιμάσω και θα σας πω.

Μια ερώτηση:
Εγώ κανονικά έχω φθηνά ηχεία στο pc.Τον ενισχυτή τον έχω επειδή παίζω κιθάρα.Αυτά τα δύο ηχεία,θα ακούγετε μόνο το αριστερό πάντα;
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα κάνω να ακούγονται και τα δύο;
 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 7:08 am
Μπα παιδιά τίποτα.Ότι ακούγετε στα ακουστικά ακούγετε και στα ηχεία.
 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 7:51 am
1) Η κάρτα σου έχει δύο εισόδους και μία έξοδο. Έχει είσοδο μικροφώνου, είσοδο γραμμής, και έξοδο γραμμής/ακουστικών.
2) Όταν δουλεύεις με splitter τότε το σήμα σε κάθε έξοδο είναι ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ.
3) Για να συνδέσεις αυτό το μονοφωνικό σήμα σε ένα στερεοφωνικό ενισχυτή θα χρειαστείς ένα αντάπτορα που θα πέρνει το 1 RCA και θα βγάζει 2. Αυτός ο αντάπτορας ΔΕΝ θα μετατρέψει το σήμα σε στερεοφωνικό. Απλά θα δώσει σήμα και στις δύο εισόδους του στερεοφωνικού σου. Και τα δύο ηχεία θα παίζουν ακριβώς τον ίδιο ήχο
4) Το ίδιο ισχύει και για τα ακουστικά σου.

5) Ο αντάπτορας που χρειάζεσαι για το στερεοφωνικό είναι αυτός


6) Ο αντάπτορας που χρειάζεσαι για τα ακουστικά είναι αυτός

και αμέσως μετά (πάνω του δηλαδή) αυτός
 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 8:25 am
Το βρήκα μόνος μου.Τα δύο ηχεία συνδέονταν μεταξύ τους με ένα καλώδιο.Έβγαλα το καλώδιο από το ένα.Και ακούγετε μόνο το ένα.Γυρίζω τον μίκτη στο κομμάτι που θέλω να ακουστεί στο master και σε αυτό που θέλω να ακουστεί στο στα ακουστικά βάζω PFL.Τη λύση σου ψηλέ δεν την κατάλαβα.
 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 9:29 am
Ώπα κάτσε.Κι άμα το κάνω αυτό θα ακούγετε και στα δύο τα ηχεία το ίδιο πράγμα;

Ο ενισχυτής είναι μικρός,10 watt.Έχει μόνο ένα input.
 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 1:11 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Profanws o adaptoras pou exeis DEN einai splitter. Einai kati pou onomazetia joiner. Exou akricws tin idia opsi alla kanoun diaforetiki douleia. Prepei na agoraseis ena Y-Splitter Stereo to 2 Mono's
 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 4:12 pm


(Old topics and forums are automatically closed)