Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ηχεια - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

 

Posted Tue 24 Jan 12 @ 7:00 am
Θα πρέπει να μας πεις και τα τεχνικά χαρακτηριστικά των ηχείων σου, και κυρίως την ωμική τους αντίσταση.
Αν είναι 4Ω τότε όχι δεν μπορείς να συνδέσεις 2 ηχεία πάνω σε ένα κανάλι στο συγκεκριμένο ενισχυτή. Μπορείς μόνο να βάλεις ένα ηχείο σε κάθε κανάλι.
Αν είναι 8Ω τότε ναι μπορείς να βάλεις 2 ηχεία πάνω σε ένα κανάλι και μετά θα πρέπει να προσέξεις τα συνολικά Watt για να μην κάψεις τα ηχεία σου.
 

Posted Tue 24 Jan 12 @ 7:16 am
τα sony ειναι 6 ohm (ονομαστικη ισχυ)και θελω να τα βαλω σε ενα καναλι τα δυο ωστε να βαλω ενα αλλο που εχω στο δευτερο καναλι
ειδα μια συσκευη που βαζεις πανω τα ηχεια και σου βγαζει ενα καλωδιο τι ειναι αυτο;
 

Posted Tue 24 Jan 12 @ 7:21 am
Αν συνδέσεις δύο ηχεία 6Ω (ονομαστική αντίσταση, όχι ονομαστική ισχύς, μην μπερδεύεσαι) πάνω σε ένα κανάλι ενισχυτή τότε αυτά θα ισοδυναμούν με ηχείο αντίστασης 3Ω. Αν ο ενισχυτής που είχες μπορούσε να παίξει και στα 2Ω τότε αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα. Τώρα όμως αν το κάνεις κινδυνεύεις να κάψεις την έξοδο του ενισχυτή (ακόμα και αν παίζεις σε χαμηλές εντάσεις)
 

Posted Tue 24 Jan 12 @ 7:27 am
μπορω να κανω κατι ωστε να τα συνδεσω;μεκαποια συσκευη;
οταν λεει ονομαστικη αντισταση τι εννοει; μπορει να μην ειναι 6;


αμα βαλω το αλλο που ειναι 8 και αυτο που ειναι 6 γινεται;
 

Posted Tue 24 Jan 12 @ 7:33 am
Λοιπόν απλά μαθηματικά:
1/R = 1/8 + 1/6 <=>
1/R = 6/48 + 8/48 <=>
1/R = 14/48 <=>
R = 48/14 <=>
R = 3.428

Οπότε και πάλι είσαι σε κίνδυνο... (Αν το αποτέλεσμα ήταν μεγαλύτερο απο 3.8 τότε θα μπορούσες με κάποια επιφύλαξη να κάνεις τη σύνδεση)

Υ.Γ.: Τα ηχεία δεν έχουν κανονική/θερμική αντίσταση. Έχουν μεταβλητή σύνθετη αντίσταση που εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες όπως τα επιμέρους κυκλώματα του ηχείου. Έχει καθιερωθεί αντί για αυτή την σύνθετη αντίσταση οι κατασκευαστές ηχείων και ενισχυτών να αναφέρονται στο ισοδύναμο τους σε απλή (θερμική) αντίσταση. Έτσι λοιπόν ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ το ηχείο σου γράφει οτι έχει ονομαστική αντίσταση (δηλαδή ισοδύναμη με απλή θερμική αντίσταση) 6Ω. Σε αυτή την τιμή αναφέρεται και ο ενισχυτής. Μην ψάχνεις για αλχημείες... Αυτό που θες δυστυχώς δεν γίνεται με ασφάλεια.

Υ.Γ.2.: Ναι, μπορείς να το "δοκιμάσεις" αλλά αν καεί ο ενισχυτής να ξέρεις πως εσύ θα είσαι ο υπεύθυνος ακόμα και αν παίζεις με μικρές εντάσεις.
 

Posted Tue 24 Jan 12 @ 7:51 am
το ηχειο μπορει να μην ειναι 6;
αν παρω ενα πολυμετρο απο ενα φιλο μου μπορω να το μετρησω;
 

Posted Tue 24 Jan 12 @ 7:56 am
Σου έγραψα παραπάνω να μην ψάχνεις για αλχημείες ακριβώς γιατί φοβόμουνα οτι θα το ρωτούσες αυτό....
Και επαναλαμβάνω:

Το ηχείο ΣΩΣΤΑ, ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ γράφει ότι γράφει και εσύ αυτό θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου.
Ακόμα κι αν το πολύμετρο σου δείξει αντίσταση 200Ω εσύ πάλι 6Ω θα πρέπει να υπολογίζεις. Αυτό υπολογίζει και ο ενισχυτής!
 

Posted Tue 24 Jan 12 @ 8:07 am
 

Posted Tue 24 Jan 12 @ 8:42 am
Αυτά είναι διακόπτες επιλογής ηχείων. Το μόνο που κάνουν είναι να συνδέεις εκεί τα ηχεία και να επιλέγεις ποια θα δουλεύουν. ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΥΝΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ...

Και όχι ο ενισχυτής σου δουλεύει μόνο σε 8Ω και 4Ω (Και πάλι ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ τι ακριβώς κάνουμε ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ηχεία ΣΕ ΣΕΙΡΑ)
 

Posted Tue 24 Jan 12 @ 10:23 am
αμα ειχα δυο 8ρια και δυο 6ρια γινεται καπως;
ενς φιλοσ μου μου ειπε οτι μπορω να βαλω τα 6ρια και το 8ρι σε ενα το εκανε της πραξεις και του βγηκε 4 ισχυει; γινεται;
 

Posted Wed 25 Jan 12 @ 8:02 am
1/R = 1/6 + 1/6 + 1/8 + 1/8 <=> 1/R= 2/6 +2/8 <=> 1/R = 16/48 + 12/48 <=> 1/R = 28/48 <=> R=48/28 =1,714Ω

Δεν μπορείς να "κάμψεις" τους νόμους της φυσικής και του ηλεκτρισμού επειδή έτσι σε βολεύει εσένα...

Με 2 ηχεία 6Ω και 2 ηχεία 8Ω μπορείς να βάλεις τα 2 8άρια σε ένα κανάλι και το ΕΝΑ 6άρι μόνο του στο άλλο...
 

Posted Wed 25 Jan 12 @ 8:09 am
Πάρε και τους υπόλοιπους συνδυασμούς:
1/R = 1/6 + 1/6 + 1/8 <=> 1/R= 2/6 + 1/8 <=> 1/R = 16/48 + 6/48 <=> 1/R = 22/48 <=> R=48/22 =2,18Ω

1/R = 1/6 + 1/8 + 1/8 <=> 1/R= 1/6 + 2/8 <=> 1/R = 8/48 + 12/48 <=> 1/R = 20/48 <=> R=48/20 =2,4Ω
 

Posted Wed 25 Jan 12 @ 8:15 am
 

Posted Wed 25 Jan 12 @ 8:15 am
Θα το πω ξανά για τελευταία φορά:
ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΗΧΕΙΑ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ...

Και παρεμπιπτόντως στο άρθρο που έδωσες ο τύπος συνδέει ΜΕΓΑΦΩΝΑ σε σειρά, και ΟΧΙ ΗΧΕΙΑ. ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...

Αυτο που θες ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο γράψω για να το καταλάβεις. Δεν είναι οτι δεν μ' αρέσει εμένα ή οτι δεν θέλω εγώ να το κάνεις. Είναι οτι δεν γίνεται χωρίς να κινδυνεύεις να κάψεις τον ενισχυτή. Και μεταξύ μας αν ήταν κάποιος καλός επαγγελματικός τελικός ενισχυτής το ρίσκο θα ήταν μικρό. Τώρα όμως με ένα ενισχυτή ερασιτεχνικό (ή έστω entry level) το ρίσκο είναι πολύ μεγαλύτερο...
 

Posted Wed 25 Jan 12 @ 8:23 am
συγνωμη φιλε αν σε ζαλησα
τη διαφορα εχουν τα μεγαφωνα απο τα ηχεια;
και μηλισα με το φιλο μου και μου ειπε οτι τα δυο τα εβαλε σε σειρα και το ενα σε παραλληλη
 

Posted Wed 25 Jan 12 @ 8:26 am
Στα γρήγορα:
Ηχεία όπως τα sony (στην πιο απλή μορφή τους) αποτελούνται από 2 "μεγάφωνα" (woofer και tweeter) και ένα crossover. Με λίγα λόγια ενώ εσύ βλέπεις "ένα ηχείο" στην πραγματικότητα μπροστά σου έχεις τρεις ηλεκτρικές συσκευές. Αυτό παίζει μεγάλο ρόλο όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται. Αν δεν ξέρεις ακριβώς τις προδιαγραφές όλων των επιμέρους συστημάτων των ηχείων (δηλαδή τις προδιαγραφές των crossover, των tweeter και των woofer) ΔΕΝ συνδέεις ηχεία σε σειρά....

Και κάτι ακόμα:
Σε μία παράλληλη σύνδεση τα ηχεία έχουν κοινή τάση λειτουργίας (Volts) και το καθένα τραβάει όσο ρεύμα χρειάζεται για να δουλέψει.
Σε μία σύνδεση σε σειρά τα ηχεία έχουν ΚΟΙΝΗ ΕΝΤΑΣΗ ρεύματος. Με λίγα λόγια αν το ένα ηχείο αντέχει ένταση 6Α και το άλλο 4Α και περάσει απο τα ηχεία ρεύμα 5Α το δεύτερο ηχείο θα καεί!!! (δεν ισχύει δηλαδή το 6+4=10Α) Αυτό περιπλέκεται ακόμα περισσότερο με τα crossovers και τα tweeters που είναι αρκετά ευαίσθητα στην ένταση του ρεύματος που τα διατρέχει... Επίσης αν καεί ένα tweeter απο 2 ηχεία που είναι συνδεδεμένα σε σειρά τα ηχεία θα εξακολουθήσουν μεν να παίζουν (το ρεύμα θα μπορεί να κάνει κύκλο μέσω του crossover-woofer) αλλά θα αλλάξει όλη η συμπεριφορά των ηχείων και η ωμική τους αντίσταση....
 

Posted Wed 25 Jan 12 @ 8:38 am
πως μπορω να δω αν ειναι 2 δρομων;
αυτο που μου ειπε ο φιλοσ μου ισχυει να μπουν δυο σε σειρα και ενα 1 παραλληλξ η το αντιθετο 2 σε παραλληλη και ενα σε σειρα;
 

Posted Wed 25 Jan 12 @ 8:41 am
Δεν θα σε βοηθήσω περισσότερο.... Λυπάμαι...
Σαφώς δεν έχεις τις γνώσεις για να κάνεις τέτοιες "αλχημείες" με ασφάλεια, ούτε μπορείς να αναλύσεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά των ηχείων σου. Εγώ την απάντηση μου σου την έδωσα. Δεν θα γίνω "αυτουργός" σε κάτι που θεωρώ και επικίνδυνο και αντι-επαγγελματικό.

Αν κάποιος άλλος φίλος θέλει μπορεί να σε βοηθήσει....

Το μόνο που θα σου δώσω είναι τα (απλά) μαθηματικά που χρειάζεσαι:

Σύνδεση σε σειρά: Rολ = R1+R2+R3+R4+....

Παράλληλη σύνδεση: 1/Rολ = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 + 1/R4 +....
 

Posted Wed 25 Jan 12 @ 8:48 am
φιλε βοηθα σε παρακαλω!!!
 

Posted Wed 25 Jan 12 @ 8:57 am
54%