Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Μια μικρή βοήθεια

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλημέρα σε όλους. Άρχισα να ασχολούμαι με το DJing μόλις πρόσφατα και σκοπεύω να το κυνηγήσω επαγγελματικά. Ναι ξέρω θέλει καιρό κλπ, ο λόγος που δημιουργώ το topic αυτό είναι ο εξής : δεν έχω απολύτως τίποτα από εξοπλισμό και θα εκτιμούσα πολύ μια μικρή βοήθεια όσον αφορά το τι χρειάζομαι.

* Σκοπεύω να μην χρησιμοποιώ CD αλλά ψηφιακή μουσική, επομένως χρειάζεται laptop. Πρόταση? Τι θα πρέπει να προσέξω στο laptop? Mac ή windows ? κλπ

* Controller? Χρησιμοποιώ 4 decks, οπότε λογικά και το controller που θα πάρω θέλω να έχει 4..

* Ηχεια? Χρειάζονται η θα έχουν τα μαγαζιά στα οποία με το καλό κάποτε θα παίξω?

* Ακουστικα?

Και γενικά, ο,τι μπορεί να χρειαστώ. Συγγνώμη άμα ζητάω πολλά και ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια. Τέλος, σχετικά με τα οικονομικά, όσο πιο φθηνά τόσο το καλύτερο, αλλά να κάνουν και τη δουλειά τους!
 

Posted Sat 07 Jan 12 @ 4:46 am
-gia laptop kati me metries dinatotites einai ikanopoiitiko, auto p prepei na prosexeis einai na exei xamilo latency apo tn stigmi p tha t agoraseis
emena m dimiourgei provlima i karta grafikwn (nvdia) kai oloi oi odigoi m dimiourgoun spikes sto latency
ps: to latency to thes gia na exei kali apokrisi ston ixo
-ta 4 deck einai polla gia arxi.. to thewrw ipervoli, an kai iparxoun atoma p paizoun me 4 deck.. prosopika paizw me 3 kai to tetarto gia mena einai axristo. Twra an thes opws kai dipote 4 deck apopsi m na pas gia tin vms 4.1, (oti kai na epileskis protinw na exei opos kai dipote karta ixou an dn thes na epivaritheis m ekswteriki)
-an thes na paizeis s magazia ixia prepei na exei t magazi, twra an thes na kaneis diafora "mobile" events apo to magazi dn einai apo ekeina ta opoia na exoun ixia (vlepe gamous vaftisia egkenia k.a) tote prepei na exeis dika s i na nikiaseis... vevaia iparxoun kai kentra deksiwsewn p exoun dika tous ixia..
-akoustika gia arxi mporeis na simvivasteis me otidipote arkei na akougete kala, iparxoun para polles epiloges... an thes na agoraseis pantos kita tn periptwsi na pareis in-ear. Ta "kanonika" akoustika exoun arxisi na m kourazoun otan ta foraw wra an kai t montelo p exw einai szetika elafri http://www.thomann.de/gr/roland_rhd30.htm
 

Posted Sun 08 Jan 12 @ 7:24 am
Ευχαριστώ πολύ.. σχετικά με το Laptop, καμία πρόταση? Είμαι πραγματικά άσχετος οπότε δεν έχω ιδέα τι να ψάξω... και πάλι, τι λογισμικό? Mac/Windows?
 

Posted Sun 08 Jan 12 @ 9:21 pm
Επιπλέον, η VMS4.1 έχει πολλές αλλαγές από την VMS4.0 ?
 

Posted Sun 08 Jan 12 @ 11:55 pm
Αντίθετα με την "μόδα" και τα trends που θα ακούσεις απο εδώ κι απο εκεί εγώ θα σου πω να πάρεις laptop με Windows.
Επίσης η VMS 4.1 έχει διορθώσει κάποια προβληματάκια που είχε η VMS4 όπως χαμηλή ένταση εξόδου τόσο στο master όσο και στα ακουστικά, προβληματική λειτουργία των εισόδων μικροφώνου, κτλ
Αν μπορείς να την βρεις εγώ θα σου συνιστούσα την 4.1

Ηχεία δεν χρειάζεσαι αν θα παίζεις σε cafe/bar/club
Αν έχεις σκοπό να παίζεις σε εκδηλώσεις (γάμους/βαφτίσια/πάρτι κτλ) τότε λογικά θα χρειαστείς και ηχεία (αν και στην αρχή μπορείς να νοικιάζεις ή να δανείζεσαι)
 

Posted Mon 09 Jan 12 @ 5:16 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Επίσης για laptop θα πρότεινα όσο περισσότερες θύρες USB γίνεται. Ιδανικά τέσσερις, ώστε μελλόντικα να αποφύγεις τη χρήση hub. Προσωπικά ειμαι πολύ ικανοποιημένος από τα Thinkpad. Ένα πολυ χρήσιμο χαρακτηριστικό τους, όσον αφορά στο καθημερινό περιβάλλον εργασίας ενός DJ, είναι αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=8Q9ugshAO58 .
 

Posted Mon 09 Jan 12 @ 1:22 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Dee P wrote :
Επίσης για laptop θα πρότεινα όσο περισσότερες θύρες USB γίνεται.


Gia auto den prepei na einai mac (kai gia allous logous) :)

 

Posted Mon 09 Jan 12 @ 2:15 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Τώρα που το θυμήθηκα: επίσης κάποια Thinkpad έχουν το λεγόμενο Ultrabay, αυτό σημαίνει οτί στη θέση του DVD drive μπορεί- και σχετικά οικονομικά- με έναν ειδικό αντάπτορα να μπεί επιπλέον σκληρός δίσκος. Οπότε και μια extra θύρα USB ελευθερώνεται και ο δίσκος τρέχει πιο γρήγορα και σταθερά, εφόσον συνδέεται απεθείας στο laptop!
 

Posted Mon 09 Jan 12 @ 2:26 pm
Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ. Επομένως κάτι τέτοιο http://www.zero1.gr/product_info.php?cPath=566_34235&products_id=252984 θα ήταν OK? Σχετικά με το Ultrabay, έψαξα, δεν βρήκα κάτι να αναφέρεται

Επίσης, υπάρχει κάποιο μέρος στην Ελλάδα (Θεσσαλονίκη) που να πουλάει την VMS4.1? Αλλιώς από ebay με βλέπω..

Τέλος, το EQ Crossfader μου είναι αρκετά χρήσιμο, αλλά από όσο βλέπω η VMS4.1 δεν έχει κάτι τέτοιο..
 

Posted Mon 09 Jan 12 @ 11:44 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Σίγουρα από άποψη χαρακτηριστικών δεν έχεις πρόβλημα. Για Ultrabay δε βρήκα και γω κάτι, μετά από σύντομη έρευνα, άλλα αν κατεβάσεις το manual θα δείς ότι βγαίνει το DVD drive. Σχετικά με καταστήματα στη Θεσαλλονίκη, μάλλον θα σε βοηθήσει κάποιος άλλος, αλλά απ'ότι βλεπω είναι ήδη διαθέσιμη σε πολλά ιντερνετικά. Όσο για το EQ crossfader, όχι δεν έχει, αλλά μπορεί να αναθέσεις εσύ τη λειτουργία αυτή πχ σε κάποιο απ'τα knobs που προορίζονται για τα EQ του μικροφώνου, μέσω mapping.
 

Posted Tue 10 Jan 12 @ 11:13 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
 

Posted Tue 10 Jan 12 @ 12:15 pm
Nαι αλλά την VMS 4.1 δεν την έχει! Μόνο online σε κάνα ebay κλπ την έχω βρει
 

Posted Tue 10 Jan 12 @ 4:34 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
 

Posted Wed 11 Jan 12 @ 12:20 am


(Old topics and forums are automatically closed)