Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Problima me ellinikous xaraktires

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

RealFeHHome userMember since 2011
Exw problima me to virtual dj.. exw windows 7 , kanw ekpompi sto intrnet me to virtual dj, alla ta ellinika den ta diavazei.. ti mporw na kanw???
 

Posted Thu 17 Nov 11 @ 4:07 am
RealFeHHome userMember since 2011
exw thn 5.0.7 ekdosi
 

Posted Thu 17 Nov 11 @ 4:16 am
 

Posted Thu 17 Nov 11 @ 5:20 am
RealFeHHome userMember since 2011
auto to exw... to home.. alla den mporw na kanw ekpompi.. kollaei kai leei oti mono gia 10 lepta tha mporw na kanw ekpompi.. meta stamataei!
 

Posted Thu 17 Nov 11 @ 11:41 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Ara pas sro epomeno bima. Step 2 apo to parapano post.
 

Posted Thu 17 Nov 11 @ 6:19 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΤΗΝ 7.3.0 ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ V DJ KAI ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

1)ΣΕ MP 3 ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΑΥΤΟΙ OTAN TA ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΕΚΤΟΣ
V DJ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟ V DJ 7.3.0

2)ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΜP 3 ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΑ ΜP 3 AYTA ΑΠ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ KAI OXI THN ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΥΤΑ.

3ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ (ΤΙΤLE + ARTIST) ANTI NA ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΣΤΟ ΤΙΤLE KAI TOYΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΣΤΟ ARTIST TA ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΠΟΔΑ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΠΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΜΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ΜΕ ΤΟ TAG SCANER KAI TO RENAME KAI ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ Σ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΤΙΤΛΩΝ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΒRODCASTER EKDOSH TOY V DJ AYTH EINAI ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΙΜΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ

***ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ DJ PHANTOM AΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ.ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ ΑΠ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΦΙΛΟ/ΦΙΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ,****
 

Posted Wed 22 Feb 12 @ 7:51 pm
A) Έχεις την έκδοση 7.0.3 και όχι την 7.3.0 (Δεν υπάρχει 7.3)
Β) Η τελευταία έκδοση του VDJ είναι η 7.0.5 και μπορείς να την βρεις ΕΔΩ
Γ) Το VirtualDj απο την έκδοση 6 και μετά υποστηρίζει πλήρως τα Ελληνικά είτε είναι Unicode (UTF) είτε είναι ANSI
Δ) Εαν τα τραγούδια σου έχουν id3 tags τότε το VDJ τα διαβάζει και εμφανίζει πληροφορίες απο αυτά. Εαν δεν έχουν τότε εμφανίζει πληροφορίες με βάση το όνομα αρχείου θεωρώντας οτι αυτό έχει την μορφή ARTIST - TITLE.MP3
Ε) Το VDJ κρατάει δική του βάση με τις πληροφορίες των τραγουδιών. Έτσι λοιπόν την ΠΡΩΤΗ φορά που το VDJ συναντά ένα αρχείο διαβάζει τις πληροφορίες με τον τρόπο που σου ανέφερα παραπάνω και τις γράφει στην βάση του. Την επόμενη φορά όμως που συναντά το αρχείο διαβάζει τις πληροφορίες της βάσης. Αυτό σημαίνει οτι ακόμα κι αν εσύ αλλάξεις τα TAGS των τραγουδιών σου κάποια στιγμή το VDJ θα δείχνει τις "παλιές" πληροφορίες που έχει αποθηκευμένες στη βάση του.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα σαν το Tag & Rename και να διορθώσεις τα TAGS των αρχείων σου. Αν και το Tag & Rename έχει πολλές αυτοματοποιημένες δυνατότητες, θα χρειαστεί να κάνεις και αρκετή "χειροκίνητη" δουλειά. Όταν τα TAGS θα είναι σωστά τότε στο VDJ θα κάνεις δεξί κλικ πάνω στους φακέλους και θα επιλέξεις "Rescan for Tags"

ΣΤ) Απ' όσο γνωρίζω όλες οι εκδόσεις του VDJ αναβαθμίζονται στην PRO. Δεν ξέρω όμως με τι κόστος. Αυτό θα σου το απαντήσουν κάποια απο τα άλλα παιδιά (Apopsis, djDad)

Υ.Γ.: Μην γράφεις με κεφαλαία... Είναι σαν να φωνάζεις! Ευχαριστώ!

Υ.Γ.2.: Περισσότερες πληροφορίες για τα ID3 Tags μπορείς να βρεις ΕΔΩ
 

Posted Thu 23 Feb 12 @ 1:19 am
phantom se eyxaristw polli , na sai panta kala
 

Posted Thu 23 Feb 12 @ 4:58 am
phantom η ελληνικη γλωσσα που εχεισ φτιαξει και yparxei edw http://www.virtualdj.com/addons/languages.html
1)σε τι ακριβως εξυπηρετει στο v dj kai πως ακριβως εγγαθηστατε σε αυτο???

2)θα με βοηθουσε στα προβληματα μου που μου απαντησες αν την εγγαθηστουσα???
 

Posted Thu 23 Feb 12 @ 5:18 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To arxeio xml pou vrikes, einai gia na vlepeis sta ellinika ola ta menou kai ta mynimata pou vgazei to Virtualdj. Den exei sxesi me to problima pou exeis me tous ellinikous xaraktires.

H Broadcaster version pou kostizei $49, sou dinei mia mikri ekptwsi an mellontika kaneis upgrade stin Pro Full. Tha sou kostisei $279 anti gia $299.
Stin periptwsi pou agoraseis tin Basic version me $99, i Pro full tha sou kostisei $200, an kaneis upgrade (edw afaireitai olo to poso pou eixes dwsei)
H Pro Full kostizei $299.

Oi parapanw times einai USD. Prepei na kaneis tin metatropi. Oi times einai statheres se USD, alla logw tiwn isotimiwn se euro allazoun synexeis, opote tis grafoume ki emeis se USD.

http://www.virtualdj.com/products/comparison.html
 

Posted Thu 23 Feb 12 @ 5:51 am
ok katalava , na sai kala
 

Posted Thu 23 Feb 12 @ 11:51 am
την καλησπερα και την βαθεια μου εκτιμιση και σεβασμο σε ολη την παρεα.

ομολογουμενος ακολουθοντας τις συμβουλες των φιλων phantom & dj dad λυθηκε ενα μεγαλο μερος των προβληματων που αντιμετωπιζα με
τα tag και τα ελληνικα στο v dj.εχω ομως αλλες 3 ερωτησεις οι οποιες προεκυψαν απ την προσφατη ενασχοληση μου με το tag & rename και το
v dj 7 0 5 Home

1)παρατηρησα οτι παροτι πλεον επεξεργαζομαι τα tag των mp 3 μου με το tag & rename τις περισοτερες φορες ητε σε ελληνικα ητε και σε αγγλικα mp 3 τα τag συνεχιζουν να μην φενοντε στο v dj 7 0 5 Home και ειμαι αναγκασμενος να πειγαινω στο file infos των m p 3 που θελω να παιξω και να συμπληρωνω εκ νεου τον τιτλο στην θεση title και τον καλλιτεχνη στην θεση artist και πατοντας telika aply τοτε μονο μου εμφανιζει κανονικα τα tag to v dj 7 0 5 Home ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ???

2)που ακριβως βρισκεται η επιλογη rescan for tags sto v dj 7 0 5 Home??? ρωταω διοτι ακολουθωντας παντα τις συμβουλες του φιλου phantom σχετικα με την ανωτερο επιλογη και προσπαθωντας να αποφυγω την ταλαιπωρια του 1 σημερινου ερωτηματος μου εψαξα και δεν την βρεικα.
μηπως υπαρχει μονο σε αλλες εκδοσεις του v dj 7 πχ basic , pro κτλ και οχι στην home που εχω εγω????

3)υπαρχει και free version του tag & rename??? που μπορω να την βρω??? ρωταω διοτι αυτη που βρεικα εγω ειναι trial kai einai mono gia 30 ημερες και μετα την ληξη της θα εχω προβλημα.

ευχαριστω εκ των προτερων και σας διαβεβαιω οτι καθε απαντηση σας στα ανωτερο ερωτηματα μου ειναι πολυτιμη!!!
να στε ολοι καλα.
 

Posted Fri 24 Feb 12 @ 6:11 pm
 

Posted Fri 24 Feb 12 @ 6:26 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
H ver 7.05 pou yparxei se auto to link http://www.virtualdj.com/download/free.html einai kai i teleutaia diathesimi. Den yparxei episis kapoio allo patch i plugin pou na sou lysei to provlima pou exeis me ta ellinika.

An kai den xrisimopoiw tags, exw tin entypwsi pws prepei na dokimaseis alli version id3tag. An thymamai kala sto Tag&Rename prepei na sou dinei epilogi v1, v2, v3 ..i kati analogo. Dokimase na deis me poia version sta deixnei kanonika.

Twra oson afora to VirtualDJ , gia na dou deixnei ta tags anti gia ta filenames, prepei sto Config->Browser na exeis tis prwtes 2 deksia apiloges sto Enabled.
 

Posted Fri 24 Feb 12 @ 9:12 pm
ευχαριστω πολλη
 

Posted Sat 25 Feb 12 @ 5:28 pm
djppkHome userMember since 2008
Εγώ προσωπικά δεν θα πείραζα τόσο εύκολα κάτι στην registry του υπολογιστή μου.
Έχουν δει πολλά τα μάτια μου...
Παρόλα αυτά "ξέθαψες" ένα νήμα 10 μηνών για να δώσεις μια ανορθόδοξη λύση σε ένα πρόβλημα που έχει λυθεί εδώ και αρκετές εκδόσεις του VDj.
Συν οτι παραβιάζεις τους κανόνες του forum (Oι no licenced users δεν επιτρέπεται να δίνουν στοιχεία επικοινωνίας).

Φιλικά Θάνος.
 

Posted Sat 15 Dec 12 @ 4:00 pm


(Old topics and forums are automatically closed)