Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Tears for Fears Change sample???

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

djsadimPRO InfinityMember since 2006
Απευθύνομαι κυρίως στους μεγαλύτερους του φορουμ για βοήθεια!
το 91-92 είχε κυκλοφορήσει ένα τραγούδι με sample από το Change των Tears for Fears και μάλιστα από την εισαγωγή του τραγουδιού!!
όσο και να έστυψα το μυαλό μου δεν κατάφερα να θυμηθώ ούτε τίτλο ούτε συγκρότημά (βλέπεις το αλτσχάιμερ έρχεται).
θυμάται κανείς τίποτα για βοήθεια!!!
 

Posted Tue 13 Sep 11 @ 9:12 am
Μηπως εννοεις το "No deeper meaning" απο τους Culture Beat ?
 

Posted Tue 13 Sep 11 @ 4:09 pm
 

Posted Tue 13 Sep 11 @ 4:21 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αρε eurodance... phantom μη μου πεις πως εισαι λατρης?
 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 1:54 am
Λάτρης δεν ξέρω αν είμαι, αλλά με αυτά τα τραγούδια σε βινύλιο ξεκίνησα στα 14 μου να "μαθαίνω" να παίζω μουσική και να προσπαθώ να κάνω beatmatch... Εύκολο beat για beatmatch αλλά όταν τα BPM σκαρφαλώνουν στα 135+ το να αποφύγεις τον "ιππόδρομο" ήταν σχεδόν απίθανο για κάποιον αρχάριο...
Τα αγαπημένα μου πάντως απο εκείνη την εποχή (σε αυτή την κατηγορία) είναι:
ICE MC -Think about the way
Doop - Doop!
Atlantic Ocean - Waterfalls
Charles Shaw - I'm feeling
Felix - Don't you want me (αν και πάει σε άλλο είδος μουσικής, όχι eurodance)
Intermission - Six days
Kirka - Sadness In Your Eyes
Magic Afair - Omen III
Masterboy - I got to give it up (Get away mix)
Maxx - Get-a-way
Maxx - No more (I can't stand it)
Ottmar Liebert - Havana club
Real McCoy - Love & Devotion
The Goodmen - Give it Up
και άλλα...

πέρα απο αυτά που "έμειναν" μέχρι τις μέρες μας όπως:
The Snap - Rhythm is a dancer
Ace of Base - All that she wants
Black Machine - How Gee
Dr Alban - It΄s My Life
Dr Alban - Look who's talking now
Haddaway - What Is Love
Jay Dee - Plastic Dreams
Mr President - Coco Jamboο
κτλ...


 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 3:16 am
Συμφωνω απολυτα με τον φιλο PhantomDeeJay για το Rythm is a dancer των Snap. Εξαιρετικο καλοφτιαγμενο κομματι που "στεκεται" ακομα και σημερα επαξια των νεων κομματιων...
 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 7:24 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
sunnymtx wrote :
Μηπως εννοεις το "No deeper meaning" απο τους Culture Beat ?

telika htan ayto molis to ypes to 8imi8ika kai malista brika kai to 12'' paratimeno sto patrikomoy spiti!!!
thx!!!

na 8imisw kai alo enan ymno tis epoxis

youtube

p:
 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 1:12 pm
A si me gusta mi λεγεται κανονικα αυτο (η disco της ΕΡΑ 2 αν θυμουνται οι παλιοι) πρωτη πανελληνια μεταδοση τοτε...
Ολα αυτα τα εχω σε βινυλια και φυσικα maxi singles , ωραιες εποχες και διασκεδαση στα μαγαζια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, οχι οπως τωρα...
 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 6:04 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Tha symfoneiso aplolyta, ta exo dei kai ta exo zisei. Den mporoun na fantastoun oi neoteroi gia ti pragma milame.
Kai den yparxoun pleon club stin ellada eno palia ypirxan.
Kai auto pou den mporo na katalabo einai pos egine toso kakogoustos o kosmos kai anexetai na tou serrviroun mono playlist.
An eimouna 'kosmos' tha ekana apergia apo monos mou kai den tha pigaina sta magazia pou paizoume.. mexri na alaksoun mousiki.
Mexri diladi o sef na kanei kanena mageiremeno fagito kai kamia salata, kai na min servirei kathe mera macdonalds katepsygmena kai metalagmnena..

btw, gia na timiso to topic, simera epaiksa Tears for fears, Change kai Mad world, original ekteleseis panta sto cafe-bar pou paizo.
 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 6:36 pm
Ωραια πραγματα , ωραιες εικονες apopsis ! Με θεματα οικονομικης φυσης κυριως , εχει χαλασει και η ψυχολογια του κοσμου , που ηταν τοτε ανεβασμενη....Δε μ'αρεσει καθολου η εικονα ενος μαγαζιου με 5000 ατομα που κανεις δεν χορευει , δεν κουναει εστω απλα το ποδι του ρυθμικα με τα τραγουδια....Ασχημη εικονα....Θεωρω εμεις οι Djs θα πρεπει να ψαχνουμε την ΠΟΙΟΤΗΤΑ της δουλειας μας και να την κανουμε ΜΟΝΟ αν την αγαπαμε και οχι να περιμενουμε μονο το "μαρουλι"....Ποσες φορες δεν επαιξα και δωρεαν στο μαγαζι που αρχισα το 1993....Ηταν η αγαπη μου ομως για την κονσολα που μου εδινε κουραγιο να βγαλω τη βραδια και φυσικα ο κοσμος τοτε (οπως ξαναειπα) με ανταμειβε γιατι χορευαν και γενικως επικρατουσε ενα πολυ ωραιο κλιμα αυτες τις εποχες που τωρα δεν υπαρχει...Πιστευω πως ολο αυτο αλλαξε γυρω στο 2000-2003...Κονσερβα προγραμματα του DJ , κακης ποιοτητας ποτα στα bars (για μειωση κοστους φυσικα) και γενικως η νυχτα αλλαξε προσωπο προς το χειροτερο....Σιγα να μην καθοταν καποιος τοτε να προσεξει τι φορας και ποσο κανει , πολυ απλα ΔΕΝ τον ενοιαζε ! Αυτο που ειχε σημασια , ηταν να παει στο μαγαζι , να βρει την παρεα του και να χορεψουν ολοι μαζι και ολοι αγαπημενοι....Το συγχρονο lifestyle προυποθετει καποια πραγματα που εγω προσωπικα ειμαι αρνητικος και τα θεωρω δευτερευουσας σημασιας. Ας ειμαστε ολοι καλα λοιπον και να προσπαθουμε στα μαγαζια η στις εκδηλωσεις που παιζουμε να αγαπαμε αυτο που κανουμε και να βαζουμε την ψυχουλα μας ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ. Σιγουρα υπαρχουν καλα μαγαζια , σιγουρα υπαρχουν πολυ καλοι Djs , σιγουρα υπαρχουν και παιδια που ξεκινουν τωρα να παιζουν μουσικουλα , αλλα ξανατονιζω πως για μενα αυτο που εχει την μεγαλυτερη σημασια ειναι να αγαπας ΠΟΛΥ αυτη την δουλεια , αν την κανεις μονο για τα χρηματα η για να πουλησεις μουρη , το σιγουρο ειναι πως δεν εχεις μελλον σαν Dj και αυτο , το αποδεικνυει ΜΟΝΟ ο χρονος...
 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 10:51 pm
Μπετονιέρα Forever!!! (Τοπικό Club εκείνης της εποχής που είχε ξεπεράσει κατά πολύ τα όρια του νομού)

2 Unlimited - Get ready for this
2 Unlimited - No Limit
Capella - U Got 2 Let the Music
Co.Ro. - Because The Night (διασκευή του γνωστού because the night)
Felix - Don't You Want Me
Chimo Bayo - A Si Me Gusta Mi
Capella - U & Me
2 Unlimited - Let the beat control your body

κτλ... Pure Techno!
 

Posted Thu 15 Sep 11 @ 1:47 am
sunnymtx wrote :
Ωραια πραγματα , ωραιες εικονες apopsis ! Με θεματα οικονομικης φυσης κυριως , εχει χαλασει και η ψυχολογια του κοσμου , που ηταν τοτε ανεβασμενη....Δε μ'αρεσει καθολου η εικονα ενος μαγαζιου με 5000 ατομα που κανεις δεν χορευει , δεν κουναει εστω απλα το ποδι του ρυθμικα με τα τραγουδια....Ασχημη εικονα....Θεωρω εμεις οι Djs θα πρεπει να ψαχνουμε την ΠΟΙΟΤΗΤΑ της δουλειας μας και να την κανουμε ΜΟΝΟ αν την αγαπαμε και οχι να περιμενουμε μονο το "μαρουλι"....Ποσες φορες δεν επαιξα και δωρεαν στο μαγαζι που αρχισα το 1993....Ηταν η αγαπη μου ομως για την κονσολα που μου εδινε κουραγιο να βγαλω τη βραδια και φυσικα ο κοσμος τοτε (οπως ξαναειπα) με ανταμειβε γιατι χορευαν και γενικως επικρατουσε ενα πολυ ωραιο κλιμα αυτες τις εποχες που τωρα δεν υπαρχει...Πιστευω πως ολο αυτο αλλαξε γυρω στο 2000-2003...Κονσερβα προγραμματα του DJ , κακης ποιοτητας ποτα στα bars (για μειωση κοστους φυσικα) και γενικως η νυχτα αλλαξε προσωπο προς το χειροτερο....Σιγα να μην καθοταν καποιος τοτε να προσεξει τι φορας και ποσο κανει , πολυ απλα ΔΕΝ τον ενοιαζε ! Αυτο που ειχε σημασια , ηταν να παει στο μαγαζι , να βρει την παρεα του και να χορεψουν ολοι μαζι και ολοι αγαπημενοι....Το συγχρονο lifestyle προυποθετει καποια πραγματα που εγω προσωπικα ειμαι αρνητικος και τα θεωρω δευτερευουσας σημασιας. Ας ειμαστε ολοι καλα λοιπον και να προσπαθουμε στα μαγαζια η στις εκδηλωσεις που παιζουμε να αγαπαμε αυτο που κανουμε και να βαζουμε την ψυχουλα μας ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ. Σιγουρα υπαρχουν καλα μαγαζια , σιγουρα υπαρχουν πολυ καλοι Djs , σιγουρα υπαρχουν και παιδια που ξεκινουν τωρα να παιζουν μουσικουλα , αλλα ξανατονιζω πως για μενα αυτο που εχει την μεγαλυτερη σημασια ειναι να αγαπας ΠΟΛΥ αυτη την δουλεια , αν την κανεις μονο για τα χρηματα η για να πουλησεις μουρη , το σιγουρο ειναι πως δεν εχεις μελλον σαν Dj και αυτο , το αποδεικνυει ΜΟΝΟ ο χρονος...


Για να μην τα ξαναγράφω έκανα BOLD όλα όσα θα ήθελα να τονίσω και εγώ... Συμφωνώ με ΟΛΑ όσα έγραψες και επαυξάνω...

Υ.Γ.:
Φέτος το καλοκαίρι τα δύο "μεγάλα" μαγαζιά / "club" της πόλης μου έπαιζαν το "ίδιο" πρόγραμμα με διαφορά 15 λεπτών...
Τυχαίο;;; Δεν... νομίζω!!!
Έχουμε γίνει πλέον δέσμιοι του Youtube και του Facebook... Ξέρω αρκετούς νέους DJ που παίζουν μόνο ότι είναι δημοφιλές στο Youtube ή οτι μαζεύει πολλά "Like" στους τοίχους των φίλων τους... Ξέρω ακόμα και παιδιά που επειδή ανεβάζουν 20 τραγούδια απο το Youtube στο Facebook και μαζεύουν καμιά 100αριά Likes θεωρούν οτι μπορούν να γίνουν και DJ και δεν διστάζουν ακόμα και να "δηλώνουν" DJ...
 

Posted Thu 15 Sep 11 @ 1:56 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
...
Co.Ro. - Because The Night (διασκευή του γνωστού because the night)
Felix - Don't You Want Me
...

to proto to pezw akoma kai symera polle fores p:
to deytero mono ayto exw na pw
Snoop Dogg & David Guetta - Sweat (David Guetta Remix)
 

Posted Thu 15 Sep 11 @ 1:59 am
djsadim wrote :

to proto to pezw akoma kai symera polle fores p:
to deytero mono ayto exw na pw
Snoop Dogg & David Guetta - Sweat (David Guetta Remix)

1) Εγώ να δεις... :P
2) Μπλιαχ... Γενικότερα ο Guetta εδώ και 3 χρόνια έχει χαλάσει πολύ. Και γενικότερα τελευταία η Mainstream σκηνή της Αμερικής παίζει πολύ σαμπλάρισμα απο παλιές τεράστιες επιτυχίες (Βλέπε Koama - Lambada VS. Jeniffer Lopez feat. Pitbull - On the floor) και άλλα...
 

Posted Thu 15 Sep 11 @ 2:35 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :

2) Μπλιαχ... Γενικότερα ο Guetta εδώ και 3 χρόνια έχει χαλάσει πολύ. Και γενικότερα τελευταία η Mainstream σκηνή της Αμερικής παίζει πολύ σαμπλάρισμα απο παλιές τεράστιες επιτυχίες (Βλέπε Koama - Lambada VS. Jeniffer Lopez feat. Pitbull - On the floor) και άλλα...
/


to episimana gia na diksw oti to samplarisma poy kanoyn einai eksipno xrisimopoiontas sampler apo palia tragoydia poy exoyn kanei terastia epitixia kai exoyn mini sto mialo toy akroati me sinepia na einai amesa gnorimo sto akoysma!!!!
 

Posted Thu 15 Sep 11 @ 3:17 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
genika simera ta pio polla tragoudia <<klevoune>> simia palion komation pou kanan epitixia k ta serviroune ston simerino kosmo..
 

Posted Thu 15 Sep 11 @ 7:29 am


(Old topics and forums are automatically closed)