Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ LAPTOP ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΜΕ VIRTUAL DJ

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

OMHROSPRO InfinityMember since 2007
καλησπερα στην παρεα,

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για την αγορα ενος laptop για επαγγελματικη χρηση με το VIRTUAL DJ, ειμαι αναμεσα σε δυο:
1) FUJITSU LIFEBOOK AH530GFX E-4 με χαρακτηριστικα, Intel Core i5-520M (2.40 GHz) με 3MB L2 cache, 4096MB (2 x 2048MB) DDR3 στα 1066MHz, υποστηρίζει μνήμη μέχρι 8 GB, 500GB SATA (5400 rpm), 3 x USB 2.0 ports, 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x LAN 10/100/1000Mbps, 1 x WLAN 802.11 b/g/n, 1 x Express card 34/54 mm, 4 in 1 Card Reader (SD /SDHC / MS / MS Pro), 1 x line in / microphone, 1 x line-out / headphone, 1 internal microphone, 1 x power supply.
2)SONY VAIO VPC-EB4M1E/T BROWN, Intel Core i3-380M (3M Cache, 2.53 GHz), 4 GB (2x2 GB) DDR3-1066, 500GB SATA / 5400rpm, Memory Stickā„¢ Std/Duo, PRO Std/Duo, SD Card, Express Card, 1xAudio out , 1xMicrophone in, 3xUSB Port, 1xVGA, 1xHDMI.
Δεκτη καθε γνωμη...

Ευχαριστω.

 

Posted Fri 26 Aug 11 @ 9:15 am
Και με τα δύο καλύπτεσαι πλήρως. Δεν μας έγραψες τι κάρτες γραφικών έχουν αλλά δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν δεν σε ενδιαφέρει το video.
Εγώ θα πήγαινα για τον i5 πάντως...
 

Posted Mon 29 Aug 11 @ 6:20 am
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
οχι δεν με ενδιαφερει το video, ευχαριστω για το ενδιαφερον.
 

Posted Mon 29 Aug 11 @ 8:24 am
apo apopsh epe3ergastikhs isxuos, o i3 kaluptei ikanopoihtika tis apaithseis tou vdj? O i5 8a ekane megalh diafora? To ean to laptop exei Gpu 'h xrhsimopoiei ton epe3ergasth paizei shmantiko rolo stis epidoseis an dn trexoume video me to vdj?
 

Posted Mon 29 Aug 11 @ 10:02 am
Και οι δύο επεξεργαστές ΥΠΕΡΑΡΚΟΥΝ για χρήση Audio μέχρι 2 decks ακόμα και με το Advanced Stretching Algorithm ενεργοποιημένο. Για 4 decks με το Advanced Master Tempo ο i3 ΔΕΝ θα τα βρει σκούρα, αλλά σίγουρα θα ανεβάσει την CPU πιο ψηλά απο τον i5.

Τώρα για την GPU καλό είναι να υπάρχει dedicated GPU σε κάθε μηχάνημα που έχει να κάνει με professional audio / real time audio. Δεν είναι τόσο οι απαιτήσεις του VDJ (με ή χωρίς video playback) αλλά το πως επηρεάζει το σύστημα γενικότερα καθώς η μη dedicated GPU χρησιμοποιεί και πόρους απο την RAM για τα γραφικά. Επίσης πάλι το πρόβλημα δεν είναι αν π.χ. απο τα 4GB RAM "χάσεις" 256MB για τα γραφικά. Το θέμα είναι πως επηρεάζεται γενικά το σύστημα όταν χειρίζεται τα γραφικά απο την ίδια "φυσική" μνήμη...

Πάντως έχω τρέξει το VDJ 7 με 2 decks και Advanced Master Tempo ικανοποιητικότατα και χωρίς κολλήματα ακόμα και σε ATOM επεξεργαστή με 2GB RAM και Windows 7!!! Αργούσε λίγο περισσότερο απο το συνηθισμένο το φόρτωμα των τραγουδιών στα decks (λόγω επεξεργαστή) αλλά κατά τα άλλα δεν είχα κανένα πρόβλημα!!!
 

Posted Mon 29 Aug 11 @ 4:23 pm
Ok thanks. Koitazw ki egw gia Laptop kai eixa autes tis apories.
 

Posted Tue 30 Aug 11 @ 8:06 am
Εγώ τα βρίσκω μπιστόλια όλα τα λαπτοπ που ανέφερες !!
 

Posted Sat 17 Sep 11 @ 7:57 am


(Old topics and forums are automatically closed)