Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Απαιτησεις συστηματος

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλημερα στην κοινοτητα... ειναι ευκολο να μου πει καποιος τι απαιτησεις σε επεξεργαστη ,μνημη και καρτα γραφικων εχει το vdj για να παιξει video clip σε club χωρις προβληματα? Ευχαριστω πολυ....
 

Posted Sat 20 Aug 11 @ 3:11 am
Όσο κι αν σου φανεί περίεργο, έχει μικρές απαιτήσεις και ειδικά απο την κάρτα γραφικών.
Έτσι, οποιοδήποτε μοντέρνο laptop με κάρτα γραφικών μεγαλύτερη ή ίση απο 256ΜΒ αρκεί για να παίξει το πρόγραμμα. Μάλιστα η "εμπειρία" έχει δείξει οτι πολλές μεγάλες κάρτες (πχ 1GB VRAM) τόσο σε laptop όσο και σε σταθερούς Η/Υ θέλουν αρκετό ψάξιμο και αρκετή "παραμετροποίηση" για να παίξουν σωστά.
Τώρα απο τις υπόλοιπες παραμέτρους οποιοσδήποτε σημερινός επεξεργαστής κάνει για την δουλειά. Το μόνο που χρειάζεται να προσέξεις είναι η RAM. Με 2GB καλύπτεσαι άνετα, αλλά αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις 4 ή περισσότερα decks τότε καλύτερα να πάρεις περισσότερη RAM. Το ιδανικό είναι να πάρεις 8GB αλλά για να την δεις όλη θα πρέπει το σύστημα σου να είναι 64bit πράγμα που είναι δίκοπο μαχαίρι...
Το ίδιο το VirtualDj δεν έχει κανένα πρόβλημα σε περιβάλλον 64bit. Υπάρχουν όμως πολλές κάρτες ήχου (ειδικά εξωτερικές) οι οποίες έχουν (δυστυχώς ακόμα) θέμα με τους drivers τους στα 64bit.
Αν το σύστημα που θα φτιάξεις είναι εξ' ολοκλήρου καινούργιο ξεκίνα με το να βρεις την κάρτα ήχου που θες και σιγουρέψου οτι έχει καλούς drivers για 64bit. Τότε μπορείς να προχωρήσεις σε 64bit λειτουργικό σύστημα, 8GB RAM, ένα Pentium Dual Core ή Core 2 Duo ή i3 ή i5 (ότι σε βολεύει εσένα) και μια "απλή" καλή κάρτα γραφικών. Μέ ένα τέτοιο σύστημα σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις μέχρι και 4 decks ταυτόχρονα plus το video mix!!! :)

Σημείωση:
Κάτι που πρέπει να προσέξεις αρκετά είτε πάρεις laptop είτε σταθερό υπολογιστή είναι οι έξοδοι της κάρτας γραφικών (έξοδοι Video) να είναι "συμβατοί" με τις εισόδους του συστήματος προβολής του club. Έτσι αν για παράδειγμα πάρεις ένα laptop που έχει HDMI - Out και θες να το συνδέσεις σε ένα παλιό προτζέκτορα που έχει μόνο S-Video In θα έχεις πρόβλημα ασυμβατότητας...

Edit:
Σου προτείνω αποκλειστικά επεξεργαστές intel όχι γιατί οι AMD δεν είναι καλοί, αλλά γιατί πολλές φορές τα chipset που τους συνοδεύουν έχουν θέματα με real-time audio/video...
 

Posted Mon 22 Aug 11 @ 3:35 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Epeisis gia tin wra, apefyge kartes grafikwn Ati, (sta laptops synithos pane mazi me amd), giati exoun themata me tous drivers tous.
Intel kai nvidia graphics douleuoun kalytera.
 

Posted Mon 22 Aug 11 @ 3:48 am
Ευχαριστω πολυ και τους δυο παιδια.Βασικα μαλλον για αναβαθμιση θα παμε και οχι για καινουριο γιατι δεν νομιζω με αυτα που λετε να υπαρχει και λογος. Η υπαρχουσα μοναδα λοιπον ειναι core 2 duo με 1,86 επεξεργαστη και 2gb ram. Ωστοσο ενω παιζει τα clip κανονικα οταν πας να κανεις
search μεσα στο κομματι παγωνει η εικονα (ο ηχος προχωραει κανονικα) Η καρτα γραφικων ειναι 512 και συμβατη με τον projector (και τα 4 deck κατι που δεν με ενδιαφερει προς το παρων). Το λειτουργεικο xp και τελειως αδειο απο προγραμματα. ειναι λογικο λοιπον?
 

Posted Tue 23 Aug 11 @ 11:27 am
Δεν μας είπες τι GPU φοράει η κάρτα γραφικών και αν έχεις τους τελευταίους drivers φορτωμένους.

Εγώ θα συνιστούσα αναβάθμιση της RAM σε 8GB και λειτουργικό Windows 7 x64 εφόσον ήμουν σίγουρος για τους drivers της κάρτας ήχου αλλά και της κάρτας γραφικών. Στην ανάγκη θα άλλαζα και την κάρτα γραφικών με μια πιο καινούργια αλλά πάντα σε "μεσαίο" επίπεδο...

Τέλος οι σκληροί δίσκοι σου να υποθέσω οτι είναι SATA, έτσι;;; Και οτι στον C:\ έχεις μόνο το λειτουργικό και όχι και 300GB VideoClips... Και οτι φυσικά δεν έχεις κάνει partition τον δίσκο σε C:\ και D:\ για να βάζεις τα VideoClip στον D:\, σωστά;;;
 

Posted Tue 23 Aug 11 @ 12:40 pm
PhantomDeejay wrote :
Δεν μας είπες τι GPU φοράει η κάρτα γραφικών και αν έχεις τους τελευταίους drivers φορτωμένους.

Εγώ θα συνιστούσα αναβάθμιση της RAM σε 8GB και λειτουργικό Windows 7 x64 εφόσον ήμουν σίγουρος για τους drivers της κάρτας ήχου αλλά και της κάρτας γραφικών. Στην ανάγκη θα άλλαζα και την κάρτα γραφικών με μια πιο καινούργια αλλά πάντα σε "μεσαίο" επίπεδο...

Τέλος οι σκληροί δίσκοι σου να υποθέσω οτι είναι SATA, έτσι;;; Και οτι στον C:\ έχεις μόνο το λειτουργικό και όχι και 300GB VideoClips... Και οτι φυσικά δεν έχεις κάνει partition τον δίσκο σε C:\ και D:\ για να βάζεις τα VideoClip στον D:\, σωστά;;;


Βασικα δεν εχω κανει ποτε update στους drivers της καρτας γραφικων,καρτα ηχου χρησιμοποιω την rmx με τους τελευταιους drivers.
Στον c εχω μονο το λειτουργικο και τα βιντεο κλιπ και ολη την μουσικη σε partition και σε εξωτερικο.
 

Posted Thu 25 Aug 11 @ 10:54 am
Σε ρώτησα για το partition για ένα πολύ απλό λόγο:
Αν έχεις στον ίδιο ΦΥΣΙΚΟ δίσκο το λειτουργικό σου σύστημα και τα video clips σου τότε απλά προκαλείς τον εαυτό σου για "μπελάδες"
Ακόμα και εαν τα αρχεία είναι σε διαφορετικό partition όταν ο δίσκος διαβάζει ένα μεγάλο αρχείο video και θέλει ταυτόχρονα να διαβάσει την pagefile για να γράψει πληροφορίες, τότε η κεφαλή του σκληρού "τρελαίνεται" καθώς πρέπει να κινείτε συνέχεια μπρος/πίσω πράγμα που καθιστά το σύστημα σου πιο ευάλωτο σε μικροκολλήματα στον ήχο και το video.
 

Posted Fri 26 Aug 11 @ 5:23 am
PhantomDeejay wrote :
Σε ρώτησα για το partition για ένα πολύ απλό λόγο:
Αν έχεις στον ίδιο ΦΥΣΙΚΟ δίσκο το λειτουργικό σου σύστημα και τα video clips σου τότε απλά προκαλείς τον εαυτό σου για "μπελάδες"
Ακόμα και εαν τα αρχεία είναι σε διαφορετικό partition όταν ο δίσκος διαβάζει ένα μεγάλο αρχείο video και θέλει ταυτόχρονα να διαβάσει την pagefile για να γράψει πληροφορίες, τότε η κεφαλή του σκληρού "τρελαίνεται" καθώς πρέπει να κινείτε συνέχεια μπρος/πίσω πράγμα που καθιστά το σύστημα σου πιο ευάλωτο σε μικροκολλήματα στον ήχο και το video.


Ουτε καν το ηξερα αυτο και ομολογω οτι ειναι πολυ χρησιμη πληροφορια αυτη! Φαντασου οτι κανουμε partition και ξεχναμε οτι προκειται για τον ιδιο δισκο! thanks filaraki!!!!!
 

Posted Fri 26 Aug 11 @ 11:06 am
nopas12Home userMember since 2012
θελω να δουλεψω απο virtual Με timecodes η καρτα ηχου που εχω στο μυαλο μου ειναι η maya 44
Μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω τις ελαχιστες απαιησεις συστηματος για να μν εχω προβλημα ?
Εχω δει ενα i3 στα 1.4 με 4 gb ram.. ειναι καλα η θα χρειαστω κατι καλυτερο?
 

Posted Fri 23 Aug 13 @ 9:27 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Den tha xreiasteis kati kalytero.
Tha xreiastei omos na agoraseis to VirtualDJ Full Pro ekdosi gia na doulepseis me timecodes.
 

Posted Sat 24 Aug 13 @ 7:12 pm
nopas12Home userMember since 2012
Σε ευχαριστω πολυ.. αυτο ποσο κοστιζει και απο που μπορω να το προμηθευτω? και κατι ακομα μου ειπε ενας φιλος οτι με controller ειναι καλυτερα γιατι λεει με timecode αργει ισχυει?
 

Posted Tue 27 Aug 13 @ 1:05 am
Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΝΟΜΙΜΟΣ τρόπος να προμηθευτείς το VirtualDJ PRO Full είναι η αγορά του από αυτό εδώ το site στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://www.virtualdj.com/buy/index.html

Εάν δεν σε ενδιαφέρει το "βαρύ scratch-ing" τότε σαφώς ένας controller είναι προτιμότερη λύση από τα timecodes.

Σημείωση:
Εάν αγοράσεις κάποιο controller που να δίνει σαν δώρο το VirtualDJ LE (Limited Edition) τότε θα δικαιούσαι έκπτωση για να αγοράσεις το PRO Full που ανάλογα με τον controller μπορεί να φτάσει και το 50%
 

Posted Tue 27 Aug 13 @ 1:13 am


(Old topics and forums are automatically closed)