Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Παραλληλη συνδεση 2 Laptop σε 1 ηχειο - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Οπως γραφω και στον τιτλο θελω να συνδεσω δυο Laptop σε ενα αυτοενισχυομενο ηχειο απευθειας χωρις μικτη. Σκευτομαι να συνδεσω τα δυο Laptop με εναν ανταπτορα τυπου Υ ( http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=6086&LANG=GR ) και μετα κατευθειαν στο ηχειο. Σημερα ομως μου δημιουργηθηκαν ανσφαλειες σχετικα με τα Laptop. Ειναι σωστο να τα συνδεσω ετσι ? Τα Laptop θα ειναι συνδεδεμενα στο ηχειο αλλα παραλληλα και μεταξυ τους. Υπαρχει πιθανοτητα να καουν ειτε τα Laptop ειτε το ηχειο ?
 

Posted Mon 25 Jul 11 @ 7:35 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ο σωστος τροπος ειναι με μικτη η με καποιο αλλο προενισχυτη..ο διακλαδωτης που ειπες ειναι απολυτα λανθασμενος τροπος...
εναλλακτικα ισως με την καταληλη καρτα ηχου να συνδεες το ενα laptop πανω στο αλλο και μετα στο ενεργο ηχειο αλλα και παλι δεν ειναι σωστο...
 

Posted Mon 25 Jul 11 @ 8:12 am
γενικότερα αυτά τα βύσματα σχεδιάστηκαν για να κάνουν ακρηβός την αντίθετη δουλειά. Να μεταφέρουν το ενα stereo κανάλι σε 2 μονοφονικά. Γι' αυτό θα ήταν προτημότερο να μην επιχειρήσεις κάτι τέτοιο.
 

Posted Mon 25 Jul 11 @ 9:24 am
Βρε παιδες ελεος, ολα τα κουφα εδω τα εχω διαβασει..
 

Posted Mon 25 Jul 11 @ 12:13 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Nomizo pos kai ego thelo kamia wra na syneltho apo auto pou diabasa.
 

Posted Mon 25 Jul 11 @ 12:50 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Kai gia na boithiso ligo den theleis spliter adaptora ... theleis switch, diakopti diladi line/line.
Kai epeidi tetoioi den kykloforoun sto emporio ektos an ftiakseis kanena koutaki, mporeis isos na breis apo auta ta switch pou einai gia video, kai aplos tha baleis mono tas rca gia to audio.
kati tetoio (me ena grigoro googlarisma..):
http://www.autotoys.com/x/product.php?productid=5410

Fysika einai proteimotero na exeis mikti opos eipe o Panos, na elegxeis kai tis entaseis.
 

Posted Mon 25 Jul 11 @ 12:58 pm
Αν δοκιμασω αυτο που ειπε ο PANOSV θα πιασει ?
 

Posted Mon 25 Jul 11 @ 1:12 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ε για να στο πα???
 

Posted Tue 26 Jul 11 @ 1:59 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
exw tin entiposi oti h line in eisagei ka8isterisi to kalitero einai 2kanalos miktis kai exeis kai ry8misi ton epipedwn toy hxoy!!!
 

Posted Tue 26 Jul 11 @ 3:04 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
DonalDuk wrote :
Αν δοκιμασω αυτο που ειπε ο PANOSV θα πιασει ?

είναι οτι καλύτερο και σωστό αυτό που σου είπε ο PANOSV.

 

Posted Tue 26 Jul 11 @ 4:57 am
Ακουστε πως εχουν τα πραγματα. Την πεμπτη θα παω να παιξω σε ενα παιδικο παρτυ της ανηψιας μου. Εγω θα χρησιμοποιησα μονο το Laptop μου και ενα αυτοενισχυομενο ηχειο αλλα θελει να βαλει και καποια τραγουδια απο το δικο της Laptop. Εγω δεν εχω μικτη για αυτο ψαχνω μια λυση για το πως να παιξω και απο τα δυο Laptop. Να ρωτησω κατι ακομα. Πιστευεται οτι αυτη η καρτα ηχου http://www.terratec.net/en/products/Aureon_5.1_USB_MK_II_2120.html θα εχει καλη ποιοτητα για να συνδεσω πανω σε αυτην το δευτερο Laptop ?
 

Posted Tue 26 Jul 11 @ 6:26 am
Γιατι πολυ απλα δεν παιρνας με ενα στικακι τα τραγουδια απο της ανηψιας σου το λαπτοπ στο δικο σου?Υπαρχει λογος να μπλεκεσαι?
 

Posted Tue 26 Jul 11 @ 6:50 am
Γιατι 1) Τα τραγουδια ειναι καπως πολλα και 2) Το Usb Stick που εχω ειναι μονο 1Gb.
 

Posted Tue 26 Jul 11 @ 7:10 am
Εσυ ξερεις...Δηλαδη για ποσα gb μιλαμε;Σιγα μην εχει πανω απο 10... Γιατι δεν γραφεις dvd rw τα οποια γραφεις 2 το πολυ 3 και τα χεις περασει ολα τα κομματια και μετα τα διαγραφεις και σου μενουν και τα dvd...
 

Posted Tue 26 Jul 11 @ 8:05 am
Να ρωτησω. Αμα εχουμε τα Laptop και δυο συνδεδεμενα στο Internet εκεινη την ωρα στο ιδιο Router θα μπορω μεσω δικτυου να μπαινω στον υπολογιστη της και να χρησιμοποιω ετσι τα τραγουδια της ? Γινετε ?
 

Posted Tue 26 Jul 11 @ 8:14 am
Nai, ginetai ayto.
 

Posted Tue 26 Jul 11 @ 4:35 pm
Πρεπει να ειναι ομως ενσυρματα συνδεδεμενα η γινετε και ασυρματα ?
 

Posted Wed 27 Jul 11 @ 2:13 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
kai ta 2 ginetai akri na ftiakseis dyktio me tous fakelous pou exei ta tragoudia...
 

Posted Wed 27 Jul 11 @ 2:59 am
Δηλαδη ?
 

Posted Wed 27 Jul 11 @ 3:54 am
Kala krasia..
Vres ena tropo na antigrapseis ta arxeia toy alloy laptop sto diko soy. ti pio aplo?
 

Posted Wed 27 Jul 11 @ 6:06 am
63%