Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: proετοιμασια για παρτι

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

καλησπερα...οπως σας ειχα πει κανω το 1ο μου παρτι με τη νεα μου κονσολα(το 1ο με VIRTUALDJ)
kai phga shmera sto spiti tου φιλου μου για να δουμε τον χωρο και τα μηχανηματα....ενας φιλος του του εδωσε μια pyd1002 http://www.pyleaudio.com/itemdetail.asp?brand=pylepro&cat1=Pro%20Audio&cat2=Mixers&model=PYD1002

και εχει και 1 180Wηχειο που ττο χρησιμοποιουμε ος γουφερ και 2 sony SS-G101
ενα λαπτοπ 2,66GHz
4g ram


αυτο που εκανα ηταν εβαλα στον ενισχυτη στην Ασκαλα τα 2 μικρα και στη β το ηχειο που κανουμε για γουφερ (θα φερω και ενα αλλο αυριο)
και συνδεσα το λαπτοπ με ενα μινι τζακ στο μεικτη και μετα ενα αλλο καλωδιο απο το λαιν 1 του μεικτη στον ενισχυτη

στην αρχη επεζα σχετικα καλα με την κονσολα (ε2) που εχω αλλα καποια στιγμη το crossfader den leitoyrgoyse px eixa balei na paizei to ena tragoydi kai eixa to cross de3ia kai epeze k ta 2 as eixa xamhlwsei thn entash ths konsolas sto 0(ayto edeixne kai h οθονη)

αυτο που εκανα ηταν επεζα στο πρωτο καναλι το λαπτοπ στο 2ο απο το κινητο μου(δοκιμαστικα) και στο 3ο απο ενα σιντι πλειερρρ


αν θυμαμαι καλα(δεν ειμαι εκατο τισ εκατο σιγουροσ οταν το χαμηλωνα παρα πολυ νομιζω λειτουργουσε) τι μπορει να φτεει?


α 3εχασα να σας πω οτι ειχα συνδεσει σε ενα απο τα μαστερ του μεικτη εναν 40αρη ενισχυτη κιθαρας:P
ayrio θα παω και κατι αλλα ηχεια μαζι με 2ο ενισχυτη που αρχικα ελεγα να ηταν για περιπτωση που καουν η παθουν κατι τα 1α και εχς και ενα δευτερο λαπτοπ


τι μου προτεινετε να κανω?
1) να φτιαξω το καναλι του λαπτοπ με τη κονσολα....(μπορω ευκολα κατευθειαν να στειλω σημα με ενα καλωδιο στον ενισχυτη αλλα θελω να χρησιμοποιω το μεικτη)αρα να μου πειτε πως να το φτιαξω
2) να χρησιμοποιω ως ενα καναλι το 1α λαπτοπ και ως δευτερο καναλι στο μεικτη ενα 2ο λαπτοπ ,στο καναλι το κινητο μ πχ η ενα mp4 και στο 4ο ενα σιντι πλειερ η ενα turntable

συγνωμη αν σας κουρασα
 

Posted Thu 23 Jun 11 @ 4:38 pm
α ξεχασα να πω καποιες φορες στο λαπτοπ ηταν σαν να τρελενεται και να αναιβοκατεβαζε μονο του τον ηχο....:s

και ο χωρος ειναι ανοιχτος...τα ηχεια πως πρεπει να τα βαλουμε? εχω αρχικα σκευτομουν τα δυο μικρα πανω στο τραπεζι διπλα το γουφερ και απο κατω το αλλο ηχειο στο ιδιο καναλι του ενισχυτη με του γουφερ.... και διπλα στο ηχειο κατω τον ενισχυτη....

οι γονεις του (μου τα χαν κανει τσουρεκια) :P sory gia thn ekfrash alla.... ηθελαν SONY :P και καλα να τα βαλω πισω απο το κεφαλι μου πσιλα σε κατι καγελα....αφηστε που θελαν να με χωσουν σε μια ακρη....ενω ειχαμε βρει μια θεση <<μπροστα στη πιστα xDXDXDXD>>

ektos απο αυτο οταν δοκιμαζα ερχετε η μανα του και μου λεει...θα βαλετε και ελληνικα στο παρτι ε?γιατι θα μαστε και εμεισ....να βαλετε σφακιανακη και ζεμπεκικα εκεινη τη στιγμη ειχα μεινει μ@λ@κας..και λεω οτι θα δουμε αν και κυριως θα βαζω ξενα (dance,house klp) και μου λεει ο dj δεν δεχετε παραγκελειες και λεω ναι αλλα επιλεγει πρωτα.....και μετα μου λεει ε θα σου πουμε και να βαλετε και scorpions
οχι δεν σας κανω πλακα.....^^^φυσικα και ΔΕΝ παιζει να βαζω ελληνικα και ζεμπεκικα απο την αρχη...θα βαλω κανενα μετα τις 12ยจ30
η οταν βαρεθουν τα dance...t moy proteinete na tis pw kai ti kai pws na to kanv?
 

Posted Thu 23 Jun 11 @ 4:50 pm
Τα ηχεια:Βαλε στο τραπεζι πανω η καπου ψηλα τελος παντων τους δορυφορους σου και στο πατωμα τα woofer.Για τις παραγγελιες πες της γυναικας οτι εγω αυτα παιζω και συγνωμη αλλα σκυλαδικα δεν βαζω.!Σε καθε περιπτωση φερσου με ωραιο τροπο μιας και εχετε μια διαφορα ηλικιας!
 

Posted Fri 24 Jun 11 @ 3:50 am
ok ayto θα κανω με τη κυρια.,...οσον αφορα τα ηχεια πισς μου ψηλα ειναι καλα?
 

Posted Fri 24 Jun 11 @ 5:50 am
Καλυτερα να μπουν πισω σου για να λειτουργουν και σαν monitor αφου εισαι σε ανοιχτο χωρο.Βαλτα πισω και ψηλα.Οχι πολυ πισω γιατι μετα χανεις απο την αποδοση τους.!
 

Posted Fri 24 Jun 11 @ 6:41 am
ok
 

Posted Fri 24 Jun 11 @ 7:31 am


(Old topics and forums are automatically closed)