Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Technics SL1200 MkII από τα παλία!

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Πρόσφατα ανακάλυψα έναν κρυμμένο θησαυρό στο πατάρι, ένα Technics SL1200 MkII!! Ανήκει στον πατέρα μου και τον αδελφό του και είναι της εποχής του '80. Έμαθα ότι έχει λίγα χιλιόμετρα, εε, ώρες χρήσης ενωω και γενικά (γνωρίζοντας και πόσο σχολαστικοί είναι οι ιδιοκτήτες) είναι εμφανισιακά σε άψογη κατάσταση! Το έβαλα και στην πρίζα και δουλεύει κανονικότατα! Έχει μια βελόνα Stanton 680EE η οποία φαίνεται οκ εκ πρώτης... ακοής και όλα φαίνονται να δουλεύουν. Στο δια ταύτα: τι πρέπει να ελέγξω μήπως έχει βλάβη/τι θα πρέπει να περιμένω να μου βγάλει (αν βγάλει)0 σα βλάβη λόγω παλαιότητας (βέβαια θυμίζω ότι δεν έχει χρησιμοποιηθεί πολύ). Τέλος, σκέφτομαι αφού το επαναφέρω στην χρήση να αγοράσω DVS kit. Θα πάρω μάλλον αυτό της Mixvibes Ultimate DVS διότι είναι το πιο οικονομικό. Η ερώτηση μου όσο αναφορά σε αυτό ειναι εάν γίνεται να έχω το ένα deck με το timecode και το άλλο με το Mixtrack και να χρησιμοποιώ το midi mixer του mixtrack.
 

Posted Sun 29 May 11 @ 9:23 am
Το MKII είναι σχεδόν απίθανο να βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα λόγω "παλαιότητας" ή λόγω ωρών λειτουργίας (πίσω στο 80 αυτά τα μηχανάκια βαρούσαν 20ωρα συνεχόμενης λειτουργίας ΚΑΘΕ μέρα)

Πιθανά προβλήματα που μπορεί να παουσιάσει:
1) Να σου καεί η λυχνίας θέσης βελόνας (το αναδυόμενο λαμπάκι που φωτίζει την κεφαλοβελόνα πάνω στον δίσκο) Αυτό είναι συχνό φαινόμενο για MKII
2) Να σου καεί η γενική ασφάλεια (FUSE) του μηχανήματος. Αυτή αλλάζει μόνο αν βγάλεις το πλατώ και το μαύρο πλαστικό καπάκι που έχει απο κάτω.

Κατά τα άλλα είναι λίγο δύσκολο να βγάλει άλλο πρόβλημα. Μόνο μια σημείωση: Καταλαβαίνεις υποθέτω οτι οι μεμβράνες της κεφαλής έχουν "ξεραθεί" μετά απο τόσα χρόνια χωρίς παίξιμο. Οπότε θα χρειαστεί να αγοράσεις και μία καινούργια κεφαλοβελόνα.

Για το τελευταίο σκέλος της ερώτησης σου η απάντηση είναι οτι γίνεται, αλλά θα χρειαστείς το VirtualDj PRO Full και όχι την Limited Edition που έχεις.
 

Posted Tue 31 May 11 @ 1:00 am
Για DVS μάλλον θα χρησιμοποιώ το MixVibes που περιλαμβάνεται στο πακέτο του κιτ που έγραψα! Ευχαριστώ για την απάντηση!
 

Posted Tue 31 May 11 @ 2:34 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Το mixvibes dvs ειναι καλο.
 

Posted Tue 31 May 11 @ 6:05 am
Το μοναδικό όμως που δεν ξέρω και θα πρέπει να ψάξεις είναι αν η έκδοση DVS επιτρέπει έλεγχο με MIDI Controllers και αν ναι, τότε θα πρέπει να δεις και αν υποστηρίζει και την Mixtrack που έχεις.
 

Posted Tue 31 May 11 @ 6:21 am
Ok ευχαριστώ phantom!
 

Posted Tue 31 May 11 @ 1:17 pm
Καλησπέρα
Αν θες να χρησιμοποιήσεις το πικ απ σου σε timecode σύστημα τότε θα χρειαστεί να αγοράσεις 1 timecode vinyl (δυστυχώς γνωρίζω μόνο για το traktor scratch pro) ,θα σου κοστίσει γύρω στα 10 ευρώ.
Και φυσικά 1 κάρτα ήχου (π.χ audio 2/4 κλπ).
(EDIT)
Από όσα γνωρίζω στο traktor πάντα ΔΕΝ μπορείς να λειτουργεί ταυτόχρονα στο setup σου και midi και dvs.
 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 4:51 am
Οκ thanks, αλλά έτσι κι αλλιώς μάλλον με Mixvibes θα δουλεύω και εν τέλει δεν ξέρω και αν θα το πάρω γιατί μετά θα θέλω και 2ο πικάπ και δεν με παίρνει... :p
 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 5:02 am
είναι ιεροσυλία να έχεις τέτοια πικ απ και να παίζεις dvs (καλά μη με φάτε,γνώμη μου πάντα),
κράτησε το,είναι εργαλείο.
Έχει εξαντληθεί το technics mk2 και αν θες να το δώσεις η χαμηλότερη τιμή του είναι στα 400 ευρώ
εγώ θα το δώσω γιατί έχω ανάγκη τα χρήματα.(πίστεψε με δεν θα ήθελα με τίποτα να το δώσω,αλλά παίζει καβάτζα 2ο πικ απ)
έχω παίξει με dvs με πικ απ και δεν με βόλεψε
midi controllers ftw :)
 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 5:11 am
Δε θα με χάλαγε να παίζω με δίσκους αλλά 1ον δεν έχω ιδέα που να βρω D'n'B βινύλια σήμερα (η υπάρχουσα και αρκετα μεγάλη συλλογή ειναι ροκ) και 2ον θα χρειαστώ και ένα μίκτη (άρα λεφτά) και ίσως και 2ο πικάκ γιατί το δεύτερο πικάπ είναι ένα Dual belt drive με τελείως ξεραμένο ιμάντα και δεν έχω ιδέα που να βρω ανταλλακτικά.
 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 6:45 am
Ναι , είναι μεγάλη βαβούρα και δεν θα έχεις και το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Γενικά αν θελήσεις να μαζέψεις βινύλια μην αγοράσεις από Ελλάδα καθώς θα δυσκολευτείς και πολύ να βρεις εδώ DnB.
Στο ebay έχει πολύ πράμα και φυσικά σε διάφορα εξειδικευμένα internetika δισκάδικα.
 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 7:56 am
μήν με αφηνεις σε αγωνια, δωσε κανα λινκ με pm :p
 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 10:32 am
mipws to poulas to MK2?
 

Posted Mon 09 Jan 12 @ 8:39 am
όχι...
 

Posted Mon 09 Jan 12 @ 10:06 am
krima...
 

Posted Tue 10 Jan 12 @ 8:07 am


(Old topics and forums are automatically closed)