Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: To proto mou video :p - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Χωρίς να χρειαστεί να ανεβοκατεβάσει κάποιος κάτι, θυμίζω πως το Βέγκας και το κάθε βέγκας, όταν επεμβαίνει στην εικόνα (ή περνάει νέο ήχο), ξαναρεντάρει την εικόνα.
Ρεντάρισμα της εικόνας είναι σαν να παίρνεις το ωραιότατο στιφάδο από την κατάψυξη και να το βάζεις στο φούρνο μικροκυμμάτων.
Θα το φας ζεστό, αλλά δεν θα έχει τη γεύση του φρεσκομαγειρεμένου.

Ακόμα και σε περιπτώσεις 1:1 χωρίς απώλεια εικόνας... και μόνο το ότι υπάρχει ρεντάσισμα, αυτό είναι ζημειωγόνο.

Προσωπικά έχω 2-3 διαφορετικούς τρόπους για να κάνω την παραπάνω δουλειά.
Αν το αρχείο είναι VOB ή MPEG, τότε με το video-redo (αγορασμένο αλλά πάμφτηνο) μπορείς να προσθαφαιρέσεις πλάνα (σκηνές από το βίντεο-κλιπ) ΧΩΡΙΣ ρεντάρισμα ή μείωση ποιότητας.

Αν το αρχείο είναι mp4, τότε εκμεταλεύομαι το "trimming selection" που μου δίνει το Quick Time Player. Φτιάχνω 3-4 ή και παραπάνω σεκάνς που όμως απουσιάζει το στόμα του τραγουδιστή και δημιουργώ "γέφυρες". Μετά, έχω αγοράσει ένα πρόγραμμα που μου προσθέτει όλα τα mp4, χωρίς να τα ξαναρεντάρει από την αρχή.

Αφού τα έχω ρεντάρει και έχω φτιάξει την εικόνα του βίντεο, παίρνω το βίντεο κλιπ (με τον ζαβό πλέον ήχο) και το μετατρέπω σε WAV για να τον έχω σαν οδηγό.
Μετά, χρησιμοποιώ το Adobe Audition και σε μια timeline έχω τον οδηγό (με τον ζαβό ήχο) ενώ σε μια άλλη timeline, έχω το τραγούδι με την καλή ποιότητα. Αφού συγχρονίσω τις 2 timeline... κάνω MUTE στην timeline με τον ζαβό ήχο και έτσι έχω ένα mp3 (ή wav) που αντιστοιχεί στην εικόνα.
ΠΡΟΣΟΧΗ. Αν το VOB ή MPEG είναι βαρύ (δηλαδή έχει ένα νορμάλ bitrate της τάξης του 3-4 mbps), τότε συνήθως ο ήχος θέλει μια καθυστέρηση 4 frames για να είναι σύγρονος με το στόμα.
Αν το βίντεο είναι από mp4 (όχι όμως HD1080), δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Κλείνοντας να αναφερθώ σε κάτι που είπε ο Aledjo παραπάνω, ότι
"to 80% ton video clip einai to idio radio edit tragoudi.
liga auta pou sto video clip einai diaforetiko..."

Πράγματι, παλιά γινόταν έτσι.
Δυστυχώς οι περισσότεροι έλληνες σκηνοθέτες, προσθέτουν διάφορα εικαστικά σημεία στα βίντεο-κλιπ τους και τα κάνουν διαφορετικά από το Radio. Το λέω γιατί την έχω πατήσει.
Π.χ. τα παρακάτω, δεν έχουν ίδιο βίντεο με το mp3.
Nikos Gkanos - This Love Is killing Me
Reckles - The End (εκεί δεν θελει καν συγχρονισμο - δεν εμφανιζεται τραγουδιστής)
Χριστίνα Σάλτη - Το Πιο Τρελό καλοκαίρι μου (αυτό έχει 2 σημεία που το βίντεο έχει έξτρα πλανα από το mp3).
Dimension X feat NIKI PONTE-Hey You
Παπαρίζου - Baby It's Over

 

Posted Thu 17 Nov 11 @ 3:09 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
akoma peiramatizomai....

telika tha to afiso to mkv - h264 giati einai bari kai tha strafo sto xvid.

oso gia to rentarisma.... mou exei spasei ta neura!
ti mia kanei to ena, tin alli to allo.

i kalyteri lysi telika einai auto pou eixa pei apo palia.
sygxnorismos video - mp3 apo to vdj me licked!

miden apolies!

*sta mono sta tragoudia pou einai idia me to video clip. ta perissotera diladi.
 

Posted Thu 17 Nov 11 @ 3:16 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
kati allo re paidia, mipos kserei kaneis....

giati otan kano save se xvid to teliko arxeio video einai pio fotino apo to arxiko?
se ola t'alla ta format einai idio me to arxiko.
sto xvid mono ginetai auto kai to exo diabasei kai se polla forums auto to problima alla den exei brethei lysi.

mipos kserei kaneis? exo dokimasei ta panta.
 

Posted Thu 17 Nov 11 @ 5:52 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
RadioDJ105 wrote :

Π.χ. τα παρακάτω, δεν έχουν ίδιο βίντεο με το mp3.
Nikos Gkanos - This Love Is killing Me
Reckles - The End (εκεί δεν θελει καν συγχρονισμο - δεν εμφανιζεται τραγουδιστής)
Χριστίνα Σάλτη - Το Πιο Τρελό καλοκαίρι μου (αυτό έχει 2 σημεία που το βίντεο έχει έξτρα πλανα από το mp3).
Dimension X feat NIKI PONTE-Hey You
Παπαρίζου - Baby It's Over



sou exo ena pio dyskolo

David Guetta & Chris Willis ft Fergie & LMFAO - Gettin' Over You
http://www.youtube.com/watch?v=hWjrMTWXH28

to mp3 radio edit einai 130bpm
eno to video clip einai 135bpm

eixa pedeutei poly mexri na to sygxroniso
 

Posted Fri 18 Nov 11 @ 5:36 am
Σου έχω ακόμα πιο δύσκολο.

Little Bad Girl από τον David Guetta και τον Taio Cruz ώσπου κάποια στιγμή στη μέση του τραγουδιού ραπάρει ο Ludacris.
Στο βίντεο κλιπ, όντως ραπάρει o Ludacris!

Η δισκογραφική, αλλά ούτε και στο Itunes το έχουν σε εκτέλεση με τον Ludacris να φωνάζει από το μεγάφωνο!
χαχαχα.
'Οταν παίζω το βίντεο στο μαγαζί, βλέπουν έναν αράπη να ουρλιάζει με έναν τηλεβόα, αλλά κανείς δεν ακούει τη φωνή του.
 

Posted Fri 18 Nov 11 @ 7:06 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
tha to dokimaso
 

Posted Fri 18 Nov 11 @ 8:32 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
basili eisai sigoyros?

giati ego to dokimasa kai ton exei kanonika apo cd-rip!
 

Posted Fri 18 Nov 11 @ 8:46 am
Φαίνεται ότι εσύ "ψωνίζεις" από αλλού! χχαχα
Ρε φίλε δεν κάνω πλάκα. Από την universal (ή sony - δεν είμαι βέβαιος) το κομμάτι δεν έχει μέσα ίχνος από Ludacris.
 

Posted Fri 18 Nov 11 @ 10:03 am


(Old topics and forums are automatically closed)