Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ήχος for big club

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

dj foodPRO InfinityMember since 2004
Hello τι κάνετε παιδια ; Να σας κάνω μια ερώτηση θέλει ένας φίλος
Να ανοίξει ένα club 1000 άρη και θέλει να σκέφτηκε τι ηχεία να βάλει
Να βάλει πολλα αυτοενισχυωμενα;τι ηχεία προτείνετε ο χώρος είναι τετραγώνος και ψηλοταβανο
Το πρότειναν να βάλει jbl eon 515 με sub 518
Τι προτείνετε;
 

Posted Sun 17 Apr 11 @ 12:38 am
Se ola ta club vlepw kai exoun pa8htika hxeia,genika nomizw oti einai pio swsth kai pio oikonomikh lush gia sta8eres egatastaseis...
 

Posted Sun 17 Apr 11 @ 7:26 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
παθητικα...τι 1000αρη? ατομων? ανοιχτο? κλειστο?
 

Posted Sun 17 Apr 11 @ 9:26 am
1. Ψηλοτάβανο και ανοιχτό (καλοκαιρινό) δεν συμβαζίζουν!
2. Το 1000άρη και εγώ δεν το κατάλαβα. Εννοεί άραγε, 1000 ανθρώπων στο χαλαρό ή σε συσκευασία σαρδέλας (=ο ένας επάνω στον άλλον).

Καλύτερα να μας πει τετραγωνικά αλλά και πάλι είναι σχετικό αυτό.
Και αφού κανείς μας από εδώ δεν κάνει εγκαταστάσεις, καλό είναι να πάει σε κάποιον επαγγελματία που να είναι η δουλειά του, για να γλυτώσει το άγχος.

Βέβαια, υπάρχουν και επαγγελματίες που σου πουλούν τον κινέζικο προσέσσορα ήχου, σαν μηχάνημα σουηδικής κατασκευής όμως αυτά συμβαίνουν μόνο στην Καλαμάτα. χαχαχα
 

Posted Sun 17 Apr 11 @ 11:46 am
Τετραγωνικά (και κυβικά) και αν θες καλή συμβουλή ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα (κάτοψη)

Πόσα jbl του πρότειναν;;; Εγώ κάνω εγκαταστάσεις, αλλά πάντα θέλω να "βλέπω" τον χώρο πρώτα πριν προτείνω το παραμικρό...
 

Posted Mon 18 Apr 11 @ 12:42 am
dj foodPRO InfinityMember since 2004
1000 άτομα χαλαρά να είναι χειμερινό είναι μεγάλο λεπτομέρειες δεν ξέρω
Παθητικά λέτε; Δεν είναι καλυτερη λύση τα ενεργά γιατί ο ενίσχυτης δεν είναι 100% γι αυτ ηχεία
Γενικά απο ήχο ποια ηχεία και ενισχυτες σας έχουν κάνει εντύπωση;
Τώρα τελευταία βλέπω qsc ηχεία παντού δεν νομίζω ότι είναι τόσο καλα
 

Posted Mon 18 Apr 11 @ 4:02 am
Ηχεία QSC ???

Βασικά η QSC είναι μια αρκετά παλιά και ΚΑΛΗ εταιρεία στον χώρο κατασκευής ενισχυτών (Εφάμιλλη με Crown και Crest Audio) Είναι Αμερικάνικη εταιρεία και για πολλά χρόνια η εισαγωγή ενισχυτών QSC στην Ελλάδα γινόταν μετ' εμποδίων...

Ηχεία QSC δεν έχω ακούσει απο κοντά για να μπορώ να εκφέρω άποψη... Τους ενισχυτές όμως τους προτείνω ανεπιφύλακτα.

Όσο για το αν σε μια μόνιμη εγκατάσταση σε μεγάλο club είναι καλύτερα να βάλεις αυτοενισχυόμενα ηχεία, η απάντηση είναι μάλλον όχι.

Με μια καλή μελέτη θα μπορέσεις να βάλεις τα σωστά ηχεία με τους σωστούς ενισχυτές με ΠΡΩΤΟ πλεονέκτημα το μειωμένο κατά 25% (τουλάχιστον) κόστος... και αυτό γιατί τα μεγάλης ισχύος αυτοενισχυόμενα ηχεία βγαίνουν αρκετά πιο ακριβά απο τα αντίστοιχα "παθητικά + ενισχυτές"
Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που σε μόνιμες εγκαταστάσεις προτιμούμε λύσεις παθητικά+ενισχυτές αλλά αυτό που "εκτιμά" ο κάθε μαγαζάτορας είναι το κόστος.
Τα πράγματα αλλάζουν λίγο στα sub-woofer όπου το "κέρδος" στην τιμή είναι πολύ μικρότερο. Εκεί εξετάζουμε κατά περίσταση αν συμφέρουν αυτοενισχυόμενα ή παθητικά, ανάλογα πάντα και με τους δορυφόρους με τους οποίους θα συνεργαστούν, το πλήθος τους και την ισχύ τους.
Για πολλά "μικρά" sub συνήθως πάμε σε αυτοενισχυόμενα, ενώ για λίγα "μεγάλα" τα παθητικά είναι μονόδρομος...
 

Posted Mon 18 Apr 11 @ 5:35 am
dj foodPRO InfinityMember since 2004
Ναι για ηχεία
Ποιος είναι ο επίσημος αντιπρωσοπως qsc ώστε να έχουμε μια άποψη
Και απο εκει

Άσχετο rane empath vs pioneer djm 2000
Γιατί ίδιο club cdj 2000 δεν είναι υπερβολή ;
 

Posted Mon 18 Apr 11 @ 5:51 am
Μεταξύ των δύο, Rane μόνο και μόνο για την ποιότητα ήχου...
Τα Pioneer CDJ-2000 είναι γενικά μια υπερβολή απο μόνα τους (σε σχέση με την τιμή τους). Καλύτερα να πάρετε τα CDJ-900

Τέλος δεν γνωρίζω ποιος είναι ο επίσημος εισαγωγέας της QSC στην Ελλάδα. Για ένα διάστημα ενισχυτές έφερνε το Bon Studio.
 

Posted Mon 18 Apr 11 @ 5:57 am
dj foodPRO InfinityMember since 2004
Εγω με numark ns7 θα παίξω εγω θεωρώ
Την rane απο της κορυφαίες εταιρίες

Cdj δεν μπορω να πω πως είναι χάλια αλλα πολυ ακριβά
 

Posted Mon 18 Apr 11 @ 7:21 am
qsc δουλευω καπου 20 χρονια !!! δεν θα χεις προβλημα τωρα τα φερνει η ΜΕΤΡΟ !!Αλλλιως κοιτα thomann . βρες καποιον να σου κανει την μελετη μην πας χυμα στο κυμα!!!
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 12:50 pm
Φίλε μου απαντάς σε μια ερώτηση που έγινε πριν από 2 χρόνια!!!
Σίγουρα από τότε μέχρι σήμερα θα έχει βρει λύση!

Topic Locked
 

Posted Mon 01 Apr 13 @ 1:05 pm


(Old topics and forums are automatically closed)