Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Key (numeric)

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

alexmakPRO InfinityMember since 2009
ti einai to key (numeric)?
 

Posted Mon 21 Feb 11 @ 5:58 am
 

Posted Mon 21 Feb 11 @ 7:13 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
giorgo exo 2 erotisoules.. ti diafora exei ena song pou einai 1A me ena 6A.. episis ti diafora exei to 6A me to 6B...
 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 6:14 am
Στην μουσική έχουμε τις γνωστές νότες:
DO=C
RE=D
MI=E
FA=F
SOL=G
LA=A
SI=B

Αυτές οι νότες είναι οι κύριες νότες.
Ανάμεσα σ' αυτές παρεμβάλονται οι διέσεις ή υφέσεις.
Πριν τις γράψουμε εδώ να πούμε οτι μία δίεση είναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και ύφεση.

Δίεση ονομάζουμε όταν αλλοιώνουμε μια νότα προς τα πάνω (πιο ψηλά) και ύφεση όταν αλλοιώνουμε μια νότα προς τα κάτω.
Έτσι για παράδειγμα η Ντο ΔΙΕΣΗ είναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και Ρε ΥΦΕΣΗ

Έτσι έχουμε
DO
DO δίεση = RE ύφεση
RE
RE δίεση = MI ύφεση
MI
FA
FA δίεση = SOL ύφεση
SOL
SOL δίεση = LA ύφεση
LA
LA δίεση = SI ύφεση
SI
DO
κτλπ

Όταν παίζουμε τις νότες με την σειρά DO-RE-MI-FA-SOL-LA-SI-DO έχουμε μία Μείζον ή αλλιώς Ματζόρε κλίμακα
Όταν παίζουμε τις νότες με την σειρά LA-SI-DO-RE-MI-FA-SOL#-LA έχουμε μία Ελάσσον ή αλλιώς Μινόρε κλίμακα

Στον κύκλο του Camelot η κλίμακα Μινόρε συμβολίζεται με A ενώ η κλίμακα Ματζόρε με Β

Έτσι λοιπόν το 1Α σημαίνει LA Μινόρε και το 6Α SOL Μινόρε, ενώ το 6Β σημαίνει SI Ματζόρε

Για να μην σε μπερδέψω με περισσότερη μουσική θεωρία, διάβασε λίγο και αυτό εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B1_%28%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%29


 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 11:47 am
Ούτε ο Καρβέλας δεν θα απαντούσε τόσο εμπεριστατωμένα και αναλυτικά.
'Επαθα πλάκα!
Ωραίος,φίλε!
 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 11:56 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
diavasa to kimeno k diavasa meta k auto pou mou egrapses.. na xekiniso ligo apo tin arxi pos katalavenoume tin nota se ena tragoudi? meta dn katalava pos evriskes tin nota stin roda tou camelot px to A=DO , B=RE , C=MI , D=FA , E=SOL , F=LA , G= SI.. etsi? i simvolizoune kati allo auta ta gramata pou einai dipla apo to majore k apo to minore? meta thelo na matho ti prospathoume emeis na kanoume stin mousiki.. diladi na pezoume tragoudia px. 1to song na einai 1A, to 2ro na einai 2A, to 3to 3A, ktl k meta pali apo tin arxi i na pexoume prota ola ta song pou exoume stin playlist me 1A meta ta song me 2B meta me 3B ktl... euxaristo gia ton xrono sou giorgo k signomi an ginome kourastikos..
 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 12:19 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 12:36 pm
Στην μουσική έχουμε τις γνωστές νότες:
DO=C
RE=D
MI=E
FA=F
SOL=G
LA=A
SI=B


Όταν παίζεις προσπαθείς να μιξάρεις μέσα σε +/-1 νούμερο του Key.
Δεν παίζεις όλα τα 1Α πρώτα και μετά όλα τα 2Α..


Παίζεις για παράδειγμα ως εξής:

3Α > 3Α > 2Α > 3Α > 4Α > 5Α > 4Α > 5Α > 6Α > 6Α > 6Α > 5Α > 4Α > 3Α > 3Α > 2Α > 1Α > 12Α > 12Α > 1Α > 12Α > 11Α >10Α κτλπ

Σου έγραψα μόνο τα Α γιατί το VDJ βρίσκει μόνο τα Α, και όχι τα Β

Αν θες και παράδειγμα με Β τότε:
10A > 10A > 10B > 9B > 8B > 8A > 7A > 6A
 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 12:37 pm
Για την ιστορία και μόνο, τα γράμματα ακολουθούν στην ουσία την Ελλάσων (Μινόρε) κλίμακα του LA:
A B C D E F G#
LA SI DO RE MI FA SOL#
 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 12:40 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
sto deutero video kati ida pou elege gia tragoudi happy k tragoudi down auta ta << klidia >> mas voithane na katalavoume pio song einai xaroumeno k pio down? episis tha pexo mousiki me ola auta pou mou ipate simera k tha psaxo na do k apo monos mou tin diafora..
 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 1:36 pm
Για αρχή ξέχνα τα Happy και τα Down... Για αρχή προσπάθησε μόνο να ακολουθείς τον κανόνα του ρολογιού (απο το κλειδί που είσαι +/-1 ώρα)
 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 2:03 pm
Για να μην το ξεχάσω: Τα κλειδιά παίζουν ρόλο ΚΥΡΙΩΣ όταν μιξάρεις μελωδίες. Αν μιξάρεις μόνο "μπότες" δεν θα δεις καμία διαφορά.

Άκου λίγο κι αυτό εδώ το mix:
http://www.mix.dj/mixes/showdetails/3879047/0/0/mixupload/PhantomDj/Summer_2010_Int_Mix/view

Δεν είναι οτι καλύτερο, αλλά είναι εξ' ολοκλήρου mixed in key (δηλαδή με κανόνα +/-1)
 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 2:09 pm
Το αν ειναι happy η Down ενα κομματι το βλεπεις μονος σου... Η ουσια του harmonic mixing ειναι οτι σου επιτρεπει να συνδιαζεις instrumentals σε μια μιξη, να βρισκεις ποια acapella πηγαινουν με ποια instrumentals, και να βελτιωσεις τις αλλαγες σου, βαζοντας τραγουδια που ταιριαζουν μαζι.
Βρες κομματια με ιδια bpm, οργανωσε τα με βαση το key, και κανε τις δοκιμες σου. +-1, +-2, κλπ.
Εμπειρικα, το +-1 ειναι αυτο που 90% χρησιμοποιειται, ενω καποιες ενδιαφερουσες δοκιμες ειναι το +2, το -3, η και το +5.
 

Posted Tue 22 Feb 11 @ 4:10 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
O gnwstos Pinakas Harmonic Mixing (Camelot). Auto vasika pou prepei na kaneis einai na pigaineis aristera i deksia, panw i katw ena ena koutaki, oxi diagwnia.



PS. To thread prostethike sta Xrisima Links kai Arxeia.
 

Posted Wed 23 Feb 11 @ 10:14 am
Kai kati pou exo anaferei kai se allo topic, prosoxh sta remixes, mixtracks, mushups klp giati ekei to key analyzing den leitourgei sosta. Afta ta tracks suni8os exoun perissotera apo 1 keys. Empeirika exo diapistosei oti to VDJ kai to mixed in key entopizoun to teleftaio key tou ka8e kommatiou. Ekei isos xreiazetai na exeis brei "manually" ta keys ton kommation pou paizoun.
Epishs -kati teleios 8eoritiko, alla mporei na sumbei- yparxoun kommatia pou den einai grammena se 1 klimaka, ta legomena atonika kommatia. Kapoia jazzakia, klp, h isos kapoio kommati pou exei sample apo atoniko kommati einai to perissotero pou mporei na sunantiseis.
 

Posted Wed 23 Feb 11 @ 6:26 pm


(Old topics and forums are automatically closed)