Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Automix Help in Manual In and Out points

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Παιδιά καλησπέρα.

Βασικά θα χρειαζόμουν την βοήθεια σας για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που έχω με το πρόγραμμα.
Δουλεύω σε μια Cafeteria που παίζω έντεχνα Ελληνικά. Πράγμα που σημαίνει πως δεν χρειάζομαι BPM και Beatmatch.
Αυτό που χρειάζομαι είναι να μπορώ να επιλέγω στο automix που θα μπαίνει και που θα βγαίνει το κάθε τραγούδι επιλεκτικά και όχι αυτόματα.
Δηλαδή στο επόμενο τραγούδι που θα παίξει να μπορώ εγώ να καθορίσω από που να αρχίζει και που θα βγαίνει το automix και θα μπαίνει το επόμενο τραγούδι.
Δεν με ενδιαφέρει με ποια version μπορεί να γίνει αυτό αρκεί να μπορεί να γίνει το automix από το ένα deck στο άλλο και όχι μόνο στο ένα.
Αν χρειάζεται κάποιος επιπλέον εξοπλισμός (π.χ. κάποια ειδική κάρτα ήχου Ή κάτι άλλο) Ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα που θα μπορούσατε να μου προτείνετε θα το εκτιμούσα αφάνταστα.

Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας.
 

Posted Wed 09 Feb 11 @ 10:30 am
Αυτό που θέλεις γίνεται με την εξής λογική:
Ορίζεις το ΜΙΧ ΙΝ start point και το MIX OUT start point.
Δεν μπορείς να ορίσεις το MIX IN END ή το MIX OUT END.
Ορίζεις το διάστημα που κρατάει το FADE όμως (πχ 4 δευτερόλεπτα)
Επίσης πρέπει να ξέρεις οτι το VDJ σε Automix mode δεν χρησιμοποιεί και το δύο decks αλλά μόνο το ένα (κάνει fade κανονικά στο deck που τρέχει το automix και φορτώνει το επόμενο song κανονικά)

Τέλος θα χρειαστείς την PRO έκδοση του VDJ για το μαγαζί που δουλεύεις, αλλά στο σπίτι σου (για δοκιμές και για να ορίζεις τα MIX points κτλ) μπορείς να χρησιμοποιήσεις την έκδοση HOME FREE http://www.virtualdj.com/download/free.html

Απο κάρτα ήχου για την περίπτωση σου δεν θα χρειαστείς κάτι αν έχεις μια 5.1 ή 7.1 on-board κάρτα ήχου.
Αν έχεις laptop τότε θα χρειαστείς μια κάρτα ήχου, και καλό είναι αν και τώρα δεν σου χρειάζεται κάτι τόσο "καλό" να πάρεις μια καλή κάρτα ήχου όπως η Audio2DJ της NI ή η Maya 44 USB της ESI

 

Posted Wed 09 Feb 11 @ 11:35 am
Τα MIX points μπορείς να τα επεξεργαστείς απο το παράθυρο επεξεργασίας BPM
 

Posted Wed 09 Feb 11 @ 11:39 am
Thanks για τις συμβουλές σου φίλε PhantomDeejay αλλά μάλλον εγώ δεν σου έδωσα καλά να καταλάβεις τι ακριβώς ψάχνω.
Το ξέρω πως στο automix στην Version 7.0 + δεν χρησιμοποιεί και τα 2 decks (αυτό το έκανε μέχρι και την version 4.3)
αλλά κι εκεί και πάλι δεν μπορούσα να πειράξω τα In & Out points στα τραγούδια στο κάθε Deck.
Τα τραγούδια δεν έχουν όλα το ίδιο τελείωμα Ή την ίδια αρχή και το καθένα έχει την ιδιαιτερότητα του.
Αν βάλω το αυτόματο Fade όπως λες στα 3 δευτερόλεπτα, τότε δεν θα είναι σωστό για πολλά τραγούδια που δεν τελειώνουν εκεί Ή για άλλα που έχουν μια τεράστια εισαγωγή και θέλω να την αποφύγω.
Αυτό θέλω να κάνω χειροκίνητα με λίγα λόγια εκείνη τη στιγμή πριν να μπει το επόμενο τραγούδι από αυτό που παίζει, εγώ να έχω ορίσει την αρχή και το τέλος του επόμενου.
Αυτό το κάνει στην καινούρια version αλλά η κυματομορφή που έχει είναι πάρα πολύ μικρή (άραγε υπάρχει τρόπος να δείχνει πιο μεγάλη)
και δεν μπορείς να ακούσεις το σημείο που θέλεις ακριβώς να ξεκινήσει ή να τελειώσει (το μαντεύεις στο περίπου βλέποντας την κυματομορφή).
Το καλό είναι πάντως πως εκεί μπορείς να πειράξεις τα In & Out points.

Η ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής :

1) Μπορεί η κυματομορφή που δείχνει στο automix να γίνει μεγαλύτερη και πιο αναλυτική?
2) Μπορείς να ακούς το επόμενο τραγούδι στο automix και να επιλέγεις το In & Out point?
3) Στην παλιότερη version 4.3 μπορείς με κάποιο τρόπο να επεμβαίνεις στα In & Out points LIVE σε κάθε τραγούδι
(την ώρα που το ακούς δηλαδή)


Υ.Γ. Πάντως σε εμένα όσες φορές δοκίμασα το EDIT AutoMix από το BPM του κάθε Deck δεν μου δούλεψε ποτέ !!!
Δεν ξέρω αν έχει κάποια ιδιαιτέρα settings αλλά όταν πατάω το ΟΚ αλλάζει και πάλι και επανέρχεται εκεί που από μόνο του ήταν αυτόματα.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο και τον κόπο σου. :)

 

Posted Wed 09 Feb 11 @ 1:59 pm
Προπαρασκευή τραγουδιών:

1) Φορτώνεις το τραγούδι που θες σε ένα deck κι ανοίγεις το παράθυρο επεξεργασίας BPM


2) Πας στην καρτέλα Automix.
3) Μετακινείς το τραγούδι στο σημείο που θες. Για να το μετακινήσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε απο τις δύο κυματομορφές (πορτοκαλί/πράσινη έλλειψη)
 

Posted Wed 09 Feb 11 @ 3:46 pm
4) Πατάς set entry point

5) Μετακινείς το τραγούδι ξανά

6) Πατάς set exit point

και κλείνεις το παράθυρο
 

Posted Wed 09 Feb 11 @ 3:50 pm
Όταν κλείσεις το παράθυρο τα Intro/Exit points εξαφανίζονται απο την κυματομορφή.

Φορτώνεις το τραγούδι στην playlist και ξεκινάς το automix:


Εδώ βλέπεις οτι το VDJ θυμάται το Intro point

κι εδώ το outro
 

Posted Wed 09 Feb 11 @ 3:54 pm
Σημαντικό:
Για να δουλέψει σωστά πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει το smart mix



Για να ετοιμάζεις τα τραγούδια για automix μπορείς να χρησιμοποιείς το ένα απο τα δύο deck ενώ το άλλο παίζει σε automix στον αέρα
 

Posted Wed 09 Feb 11 @ 3:57 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To post auto mpainei san link sto post XRHSIMA ARXEIA KAI LINKS.

Thanks Phantom !
 

Posted Wed 09 Feb 11 @ 4:31 pm
Thanks και πάλι φίλε Phantom :)
Ελπίζω να δουλέψει και να τα καταφέρω !
 

Posted Thu 10 Feb 11 @ 7:28 am
yparxei entolh gia na maparo ena koympi set entry point kai ena alo exit point
 

Posted Mon 24 Jun 13 @ 9:43 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
oxi dystixws den yparxoun
 

Posted Mon 24 Jun 13 @ 11:52 am
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΤΟ VIRTUAL FULL PRO ΣΕ ΕΝΑ DECK ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΕΣ?
 

Posted Wed 03 Jul 13 @ 12:43 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Wed 03 Jul 13 @ 3:15 pm


(Old topics and forums are automatically closed)